Yaprak Gübresi Fiyatları

Yaprak gübresi nedir ve yaprak gübresi fiyatları neye göre değişiklik gösterir? Birçok bahçeci gübreleme konusundan mustarip. Çünkü birçok gübreleme çeşidi var, bu da kafa karışıklığı yaşanmasına sebep oluyor. Öncelikle yaprak gübresinin ne olduğunu açıklayalım.

Yaprak gübresi, bitkiye ihtiyacı olan gübreyi toprak yoluyla değil de yaprağına püskürterek vermektir. Bu yönteme yapraktan gübreleme de denir. Yapraktan gübreleme bitkinin gübreyi en hızlı aldığı yöntemdir. Bir bitkinin yaprağı ya da meyvesi daha fazla besine ihtiyaç duyuyorsa bu gübre tercih edilir. Yaprak gübresi olarak da kullanılabilen sıvı gübre nasıl uygulanır sizlere detaylı anlatalım. Sizde piyasadaki en uygun ve kaliteli olan verim arttırıcı, bitkilerinizi ve toprağınızı koruyan özelliklere sahip yaprak gübresi satın almak için sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Yaprak Gübresi Fiyatları Neye Göre Değişir?

Yaprak gübresi fiyatları dükkândan dükkâna değişse de yaprak gübrelerinin ortalama bir fiyatı vardır. Bu değerin çok altında bir ürün bulduğunuz zaman ürüne şüpheyle yaklaşmalısınız. Bu tarz ürünler, size fayda yerine zarar getirir; ucuza mal etmek yerine maliyetinizi iki üç katına çıkartır. Yaprak gübresi fiyatları alacakken gübreyi bildiğiniz güvendiğiniz bir firmadan ya da güvenilirliğini ispat etmiş bir markadan almaya özen gösterin. Bir ürünün fiyatı ortalamadan çok yüksekse bu onun daha kaliteli olduğunu göstermez, her zaman fiyat araştırması yaparak ortalama fiyatta bir ürün alın.

Ne Zaman Yaprak Gübresi Tercih Edilir?

Genelde bazı görsel belirtiler sonunda bu gübre tercih edilir ve bunun için piyasadaki en verimli ve uygun olan yaprak gübresi fiyatları araştırılır. Örneğin yaprakta parçalanma, ufalanma görülüyorsa, toprak gübrelenmesine rağmen bitki besin eksikliği yaşıyorsa, yeterli verim alınamıyorsa yapraktan gübreleme yapılır. Bu gübre kalıcı bir çözüm değildir, bitki neden yeterli besini alamıyor bu sorunun cevabı tespit edilene kadar uygulanan geçici bir çözümdür. Yapraktan gübreleme yapılırken toprağın besin eksikliği sorunu analiz edilmelidir. Bunun sonucunda en uygun ve kalitelisini bulmak için yaprak gübresi fiyatları araştırması yapılabilir.

Kesin bir ihtiyaç ortaya çıkmada yani bir sorun olmadıkça tercih edilmemelidir. İnternet ortamı üzerinden kolayca yaprak gübresi fiyatları bulunabilir.

Bu gübre bitkinin bütün mineral ihtiyaçlarını karşılayamaz, bitkinin bazı ihtiyaçlarını toprak yoluyla karşılaması gerekir. Bitkilerin ana besin yolu köklerdir, bu gübre sadece takviyedir.

Geniş yapraklı bitkilerde daha etkilidir.

Yaprak Gübresinin Avantajları Nelerdir?

 • Bitkinin büyüme süreci hızlanır.
 • Kök veya toprak zarar görmüşse bile bitkiyi beslemeye devam eder.
 • Tam çiçeklenme sağlar.
 • Bitkinin yapraklarında mantar ve benzeri hastalıklara karşı direnç sağlanır.
 • Bitkinin ihtiyacı olan magnezyum, demir, bakır, çinko gibi tüm ihtiyaçlarını karşılar.

Yaprak Gübresi Uygularken Nelere Dikkat Etmeli?

 • Alırken aldığınız gübrenin bitkinin tüm ihtiyaçlarını karşıladığına emin olmalısınız.
 • Mutlaka paketin üzerinde belirtilen dozda kullanın.
 • Yapraktan gübreleme işlemini ya sabahın erken saatlerinde ya da gece saatlerinde yapmalısınız.
 • Yapraktan akıp gitmemesi için bitkisel yayıcı yapıştırıcı kullanılmalıdır. Yaprak gübresi fiyatları temin ettiğiniz yerden bu konuda detaylı bilgi almayı unutmayın.
 • Kalsiyum içeren yaprak gübreleri ile fosforlu, sülfatlı gübreleri birlikte kullanmamalısınız.
 • 15-20 günlük aralıklarla birkaç kez uygulamalısınız.
 • pH değerinin 7’den yüksek olmamasına dikkat ediniz.