Solucan Üretimi

Solucan üretimi, tarımda Rusya, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan gibi Karadeniz çevresindeki ülkelerde yaygın olarak yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda ise kısa sürede tüm dünya genelinde organik tarıma sağladığı faydaları bakımından tanınması sağlanmıştır. Türkiye’de ise hem toprak verimliliğin hem de solucan gübresinin diğer gübre çeşitlerine göre maliyetlerinin düşük olması sebebiyle son 5 yıl içinde kullanımı hızla artmıştır. Buralardan getirttiğimiz %100 orjinal saf ırk kırmızı kaliforniya solucan üretimi yaparak aynı zamanda satışını da yapmaktayız. Dilerseniz sayfamızda satın alabilirsiniz.

Solucan Üretimi Aşamaları

 • Solucan bir canlı olduğundan işe başlamadan önce ilk yapılması gereken uygun ortam şartlarının sağlanabileceği bir üretim alanı hazırlamaktır.
 • Solucan üretimi verimli olabilmesi için doğru solucan cinsinin seçimi önemlidir. Piyasada hızlı üreme özellikleriyle bilinen eisenia fetida, dendrobaena veneta, lumbricucus rubellus, eudrilus eugeniae, perionyx excavatus ve perionyx hawayana gibi türler özellikle tercih edilmektedir ve bu solucan cinslerinin satın alınması için güvenilir çiftlikler tercih edilmelidir.
 • Satın alınan solucanlar için ortam sıcaklığını iyi ayarlamak gereklidir. 15-25 derece arasındaki ortam ısısı yaşamaları için idealdir. Solucan üretimi için bunlar önemli değerlerdir.
 • Yaşadıkları aşan içindeki nem seviyesi de sürekli kontrol edilmelidir. Toprak sürekli nemli olmalı, aşırı nemden de kaçınmalıdır. Toprak sıkıldığında su damlamayacak seviyede nem bulunmalıdır.
  Solucanlar, beslenmeleri için kompostlarla üretim alanına alınmalı, kompostun besin değeri yüksek malzemelerle hazırlanması gerekmektedir. Solucan üretimi için bizden destek alabilirsiniz.
 • Solucanlar 4-7 gün içinde yumurta üretimine başlarlar ve ayda 6-12 adet arası yumurta bırakırlar. Her bir yumurtanın içinden ise en fazla 10 yavru çıkabilir. Ortalama canlı yavru sayısı haftada 1-4 adet arasındadır.

Solucan Üretim Şekilleri

 • Kapalı yığın halinde üretim: Kolay kontrol edilebilecek ölçekteki kaplarda yapılan üretim şeklidir. Özellikle ısı, nem ve beslenmeleri yakından takip edilebildiği için verimli bir üretim alanı oluşturulmuş olur. Solucan üretimi önceleri zor olsa da zamanla her şey rayına oturacağı için solucan ve gübre üretimi kendiliğinden gelecektir.
 • Basit yığın halinde üretim: Geniş alanda, uygun yatak ve ortam şartlarının oluşturulduğu, belirli teknolojik eklentilerin yapılarak üretimin hızlandırılabildiği üretim şeklidir.
 • Toprakta üretim: Mevsimsel ısı farklarının yüksek olmadığı coğrafyalarda, belirli bir alanın yatak olarak belirlenerek organik atıklarla beslenmesi yöntemiyle yapılır.

Bütün bunların dışında organik solucan gübresi fiyatı için sayfamıza gelerek veya iletişime geçerek bilgi edinebilirsiniz.

Solucan Besinleri

Solucanların en temel besin kaynağı, büyükbaş hayvan gübreleridir. Gübrelere çeşitli organik atıklar eklenerek karışım, kapalı alanlarda fermente edilerek solucanlar için besin haline getirilir. Solucan üretimi için birçok besin kullanılabilir. Bunların içinden sakıncalı olanları da vardır.

Solucan Üretiminin Avantajları Nelerdir?

 • Solucan üretimi, sektöre çok yeni girdiğinden bu alanda yatırım yapmak isteyen üreticiler için müşteri talebinin yoğun olması sebebiyle oldukça karlıdır.
 • Doğru solucan cinsinin tercih edilmesi ve uygun üretim ortamlarının oluşturulması durumunda üreticisine yatırım maliyetlerinin hızla geri dönüşünü sağlar.
 • Üretim tesisi kurmak için ciddi yatırım maliyetleri gerektirmez.
 • Yaşamaları için çok sıcak ya da çok soğuk ortamların olmaması gerektiğinden Türkiye’deki ılıman iklim şartları solucan üretimi için uygundur.
 • Üretilen solucan gübresinin dayanıklı bir ürün olması sebebiyle internet üzerinden de satışı gerçekleştirilebilir ve daha çok müşteriye ulaştırılabilir.
 • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, organik tarıma sağladığı teşvik kapsamına solucan üretimini de aldığı için başlangıç aşamasında devlet destekleri de üretimi kolaylaştırır.