Solucan Üretimi Ne Şekilde Yapılır

Solucan üretimi nasıl yapılır sorusuna cevap aradığımız bu makalemizde sizlere önemli bilgiler vereceğiz. 40 dereceyi geçmeyen ve 0 derecenin altına düşmeyen sıcaklıklarda her türlü toprakta yaşayabilme özelliklerine sahiptirler. Son yıllarda organik tarıma olan ilgi ve toprakları iyileştirme özelliklerinden dolayı üreticiler solucan üretimi nasıl yapılır diye araştırmalar yapmaya başlayarak, yavaş yavaş solucan gübresi kullanmaya başlamışlardır. Ancak, her türlü solucanın gübresi aynı verim ve kaliteyi vermez. En kaliteli gübre kırmızı Kaliforniya solucanları tarafından üretilir. Bu nedenlerden dolayı genellikle solucan üretiminde en çok tercih edilen solucan türü Kaliforniya solucanlarıdır.

Solucan Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan üretimi nasıl yapılır dediğimizde bir şekilde elimizdeki solucan sayısının arttırılması gerekir. Yani uygun yaşam koşulları lazım. Solucanlar çok hızlı üreyebilme özelliklerine sahiptirler. 2-3 ay içerisinde sayılarını 2-3 katına, 1 yılın sonunda ise 20 katına kadar arttırabilirler. Ancak verimli olabilmeleri için uygun yaşam koşullarının mutlaka sağlanması ve beslenmelerine çok dikkat edilmesi gerekir. Bunların yanında, bahçede bulunan solucanların zarar görmemesi için de bahçede kimyasal madde kullanmamak ve toprağı çok derin işlememek gerekir. Yaşam şartlarını uygun ayarladığınız taktirde solucan üretimi nasıl yapılır kendiliğinden bu sorun ortadan kalkmış olacaktır.

Solucanlar organik atıkların geri dönüşümlerinin sağlanmasında oldukça etkili canlıdırlar. Verimsiz toprakları dahi iyileştirerek üstün kalitede verimli topraklar haline getirebilirler. Ürünün kalitesini, yetişme hızını, sağlığını, toprağın verimini o kadar olumlu şekilde etkiler ki bu ve bunlar gibi sebeplerden dolayı solucan üretimi nasıl yapılır diye araştırmalar son yıllarda artış göstermiştir.

 

Solucan Üretiminde Sıcaklığın Etkileri Nelerdir?

Solucan üretimi nasıl yapılır? İlk olarak çevresel etki yani sıcaklıkla yola çıkmalıyız. Solucanları için sıcaklık dereceleri hayati önem taşır. Özellikle kompost sıcaklığı 40 derecenin üstüne çıkarsa ve 0 derecenin altına düşerse yaşayamazlar. Üremeleri için en uygun sıcaklık 10-25 derecedir. Sıcaklık şartları uygun olduğunda daha hızlı hareket ederler ve toprağı daha kısa sürede havalandırırlar. Isı derecesi 5 derecenin altına düştüğü zaman yaşamlarını sürdürseler de hareket kabiliyetlerini kaybederler ve üremeleri durur. Organik sıvı gübre nasıl kullanılır başlıklı makalemizi inceleyerek sektördeki diğer incelikleri öğrenebilirsiniz. Solucan üretimi nasıl yapılır dediğimizde karşımıza belirli sıcaklık değerleri çıkmaktadır. Önemli olan bunu daimi koruyabilmektir.

 

Solucanların Beslenme Sıklıkları ve Beslenme Kaplarının Özellikleri

Solucanların beslenme kaplarının solucanlar ile yerin birbiri ile temasını engelleyecek şekilde olması gerekir. 60-70 cm derinliğin ideal olduğu kapların uzunluğu ise üreticilik yapılan alan ile solucan sayısına göre değişiklik gösterirken genişliğini ortalama 1,5 metre civarındadır. Solucan üretimi nasıl yapılır denildiğinde beslenme kapları ve sıcaklıkları önem arz eder. Bahçelerde veya çiçek saksılarında da üretim yapılabileceği gibi ticari amaç işle yapılan solucan üreticiliğinde kullanılan kaplar farklılık gösterir. Tesiste yapılan üretimlerde beslenme kaplarının aralarında 1’er metre boşluk bırakılması hareket edilmesini kolaylaştıracağından idealdir.Solucan üretimi nasıl yapılır sanırım artık anlaşılmış durumdadır.

Solucan üretimi nasıl yapılır? İlk olarak ortamdaki neme değineceğiz. Solucanların 6-7 cm kadar mama ile kısa sürelerle beslenmesi gerekir. Çok fazla veya çok az mama vermek iyi değildir. Bu nedenle solucan sayısına göre ortalama bir hesaplama yapılarak besin takviyesi yapılmalıdır. Solucan mamasının %80 kadar nem oranına sahip olması gerekir. Mamadan bir miktar avuca alınıp sıkılarak nem oranının uygun olup olmadığı anlaşılabilir. Mama avuç içinde sıkıldığı zaman elleri ıslatması ancak su damlatmaması gerekir.
Solucan kaplarındaki solucan sayısının çok düşük veya çok fazla olmaması gerekir. Düşük olması verimi yavaşlatacakken, fazla olması da kaliteyi düşürecektir. Eğer sizde solucan üretimi nasıl yapılır konusunda destek almak veya kırmızı kaliforniya solucanı siparişi vermek istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.