Solucan Kompostu ve Kompost İçin Uygun Materyaller

Birçok bitki türünden kompost hazırlanabilir. Asıl önemli olan asit, tuz veya kimyasal maddeler içermemesidir. Bunlara bağlı olarak Solucan kompostu hazırlanmasında kullanılabilecek materyaller şöyledir;

 • Meyve, sebze atıkları ile çay, kahve kalıntıları
 • Ağaç yaprakları, çimen, mısır sapları
 • Buğday, arpa ve yulaf samanı
 • Kuşe almayan kâğıt ve karton parçaları
 • Fındık, fıstık, çekirdek ve ceviz kabukları
 • Katı veya yarı katı organik atıklar
 • Yumurta kabukları
 • Konserve veya meyve suyu kalıntıları
 • Pancar yaprakları

Gibi daha birçok bitkisel atık ile solucan kompostu hazırlamak mümkündür. Birçok atık madde kompost hazırlamada kullanılabileceği gibi, kemik, atık et, zararlı ve hastalık bulaşmış bitkiler, yağ, kömür veya sigara külü, tohumlar ile plastik ve camlar solucan kompostu içerisine konulmamalıdır. İnternet sitemiz üzerinden kompost, katı veya solucan gübresi, %100 orjinal kırmızı kaliforniya solucanı siparişi verebilirsiniz.

 

Solucan Kompostu Ne Şekilde Hazırlanır?

Öncelikle solucan kompostu hazırlamak için bir kap seçilir. Önemli olan kabın büyüklüğüdür. Yeterince sıcaklığa ulaşılabilmesi ve çözülme sürecinin dengeli bir şekilde sağlanabilmesi 10 litre büyüklüğünde idealdir. Kap plastik veya ahşaptan olması gerekir. Kabın malzemesi ne olursa olsun mutlaka alt kısmında ve yan taraflarında havanın rahatlıkla geçebileceği delikler olmalıdır. Kabın içerisine büyük bir çöp poşeti veya büyük bir sepet yerleştirilir. Soğuk havalarda güneşe, sıcak havalarda ise, serin yerlere konmalıdır.
Solucan kompostu, %70 sığır gübresi ve %30 bitkisel atıklardan oluşturulduğunda daha kaliteli gübre elde etmek mümkündür. Bu malzemeler bir yığın şeklinde birbiri ile karıştırılarak güneş görmeyen alanlarda 40 gün fermente edilmek üzere bırakılır. Bu süre içerisinde 4 günde bir karıştırılarak ıslaklık oranları kontrol edilir. Hazırlanan solucan kompostu toprak ile teması olmamalıdır.

 

Kompost Hazırlamaya Etki Eden Faktörler

Kompostlama işlemi sürecin verimini, hızını ve kalitesini etkileyen birçok faktöre bağlıdır. Bu faktörler şöyle sıralanabilir;

 • Atık yapısı, mevsimlere bağlı olarak etki ettiği söylenebilir. Yazın ortaya çıkan atık maddeler organik madde bakımından daha zengin ve gevşek olduk için, kış mevsiminde ortaya çıkan atıklara göre solucan kompostu hazırlanması için daha uygundur.
 • Su oranı, havalandırma durumu, sıcaklık dereceleri ve atıklarda bulunan mikroorganizma besin maddeleri gibi ekolojik faktörler mikroorganizmaların gelişimine uygun olmalıdır.
 • Atıkların içerisinde kimyasal maddeler olmamalıdır.
 • Parçalanmanın hızlı olabilmesi için mikroorganizma sayısı ve çeşitliliği fazla olmalıdır.

İklim şartları da kompost hazırlanmasını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Solucan Kompostu oluşumunu diğer faktörlerle birlikte 2 ay ve 2 yıl arasında değiştirebilir.

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Bu konumuzda da sizlere detaylı bilgiler sunuyoruz.

 

Kompost Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kompostlaşmayı sağlayacak olan bakterilerin büyüyebilmek için karbona, protein sentezi için ise azota ihtiyaçları vardır. Solucan kompostu hazırlanırken içine ne kadar çeşitli materyal konulursa besin değeri de o kadar artmış olur. kullanılacak olan taze materyaller soğuk alanlarda bekletilmeli ve içerisine saman gibi maddeler karıştırılmamalıdır. Bu şekilde azotun kaybolması önlenmiş olacaktır. Eğer, solucan kompostu içine yaprak konulacaksa yaprak oranı %20’yi geçmemeli, kullanılacak olan biçilmiş ise yığındaki miktarının %50’yi geçmemesine dikkat edilmeli ve karışımları çok iyi yapılmalıdır. Kompost son derece hijyenik olması ve insan ile diğer canlıların sağlığını tehlikeye sokmaması gerekir. Doğru nem oranının ayarlanabilmesi gerekir. Sıcaklığın aşırı yükselmesini önleyici ve çok fazla düştüğü zamanlarda ise sıcaklığın korunabilmesi için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Solucan kompostu içerisinde kullanılan materyaller sürekli değiştirilmemeli, ürün kalitesini sabitlemek için mümkün olduğunca solucanlara aynı şekilde hazırlanmış kompostlar verilmelidir. İletişime geçerek bilgi alıp sipariş verebilirsiniz.