Solucan Gübresi


Sipariş Verin

%100 Organik Koop’s Katı Solucan Gübresi bütün bitkiler üzerinde muhteşem etkilere sahiptir. Toprakta bulunan değerlerin yükselmesine sebep olup, daha kısa zamanda daha kaliteli ve fazla ürün almanızı sağlar. Solucanlar çok eski çağlardan beri yaşamını sürdüren canlılardır. Uzun yıllardır toprak altında yaşarken bağışıklık sistemlerini oldukça geliştirmişlerdir. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi zamanla değer kazanmıştır. Bu sindirim sisteminde yararlı mikroorganizmalar, bakteriler, mantarlar ve büyüme enzimleri bulunur. Toprakta bu gübrenin kullanılması sonucunda bitkiler daha hızlı ve daha sağlıklı gelişir.

Solucan gübresi fiyatı için en kaliteli ve uygunu sivisolucangubresi.org’ da! Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır, tesisi ve faydaları nedir öğrenin. Dünyada solucan gübresine verilen isim vermicompost ve solucan üretimine verilen isim de vermicomposting veya worm composting olarak bilinir. Solucan gübresi, gıda içeren mutfak atıklarının ayrıştırılması ve solucanlar tarafından sindirilmesi ile elde edilen organik gübredir. Bu gübre besin açısından zengindir ve sağlıklı toprak için gerekli olan mikroorganizmalar açısından zengindir.

Evde yetiştirilen bitkiler için de uygundur.Ayrıca düzenli kullanılması, toprakta kullanılan kimyevi madde ihtiyacını azaltacağı için daha organik bitkiler yetiştirmek mümkün olacaktır.

Solucan gübresinin tarım arazilerinde kullanımının ürün verimliliğini arttırmasının yanı sıra ekosisteme de birçok faydası bulunuyor. Hem daha kaliteli üretim yapmak hem de doğaya faydalı olmak için hemen satın alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Tüm sorularınıza cevap bulabileceğiniz sivisolucangubresi.org’dan güvenilir şekilde organik solucan gübresi ürünleri ve %100 safkan kırmızı kaliforniya solucanı satın alabilirsiniz.

Kırmızı kaliforniya solucanı maması için bir diğer sayfamızı ziyaret ediniz.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır?

Solucan gübresi üretimi atıkları değerli bir ürüne dönüştürmenin en iyi yoludur. Ev ortamında da üretilebilir. Doğru ortam ve koşullar sağlandığında kısa sürede solucan sayısı artırılabilir. Aynı zamanda gübre üretimi, çöplerinizi de azaltacaktır.

Solucan gübresi üretimi için öncelikle 2 adet solucan kutusuna ihtiyacınız olacak. Bunun için 2 adet plastik kutu kullanabilirsiniz. Solucan üretimi için satılan solucan yetiştirme kaplarından da alabilirsiniz. Bu ürünleri vermikompost üretimi yapan internet sitelerinden satın alabilirsiniz. Tabanı olmayan kaplar kültür solucanı üretiminde kullanılabilir. Ancak bu kaplar Kırmızı Kaliforniya Solucanı üretmek için uygun değildir. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi de zor olacaktır.

Solucan üretiminde nem, ısı, hava sirkülasyonu ve besin oranı çok önemlidir. Aynı zamanda düzenli olarak yapılan kontroller zararlı olabilecek böceklerin tespiti ve erken müdahalesi için de çok önemlidir. Solucan gübresi üretimi aşamasında bunlar önemlidir.

Solucanların gelişebilmesi için mutlaka ortamda nem olmalıdır. Kompost yatağı sıkınca damlayacak kadar nemli olmalıdır. Ancak kavun, karpuz gibi sulu gıdalar verecekseniz yatağa ekleme yapmanız gerekir. Eğer ortam fazla sulu kalırsa solucanlar boğulabilir. Bunun için solucan gübresi üretimi boyunca ne yapıp ne yapmayacağınızı önceden bilmelisiniz.

Solucanlar ani sıcaklık değişimine dayanamazlar. Bu nedenle 12-25 derece arasında stabil bir sıcaklık solucanlar için idealdir. Bu yüzden solucan gübresi üretimi dikkat gerektirir. Güneşin kaplara doğrudan gelmesini engelleyin. Böyle bir durumda solucanlar fazla sıcaktan ölebilir. Evde üretim yapacaksanız başlangıç olarak evin bodrum katı ya da depo alanı uygun olacaktır. Eğer çadırda üretim yapacaksanız mutlaka izolasyonlu bir alan sağlanması gerekir.Çünkü solucan gübresi üretimi için uygun yaşam koşullarını sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Özellikle Kırmızı Kaliforniya Solucanları oksijensizlikten ölebilirler. Solucan gübresi üretimi sektörünün baş rol oyuncusu olan bu canlılara değer vermeli, dikkat etmelisiniz. Kaplarda bulunan hava deliklerini düzenli olarak kontrol ederek bu durumu engelleyebilirsiniz. Ayrıca yatak zaman zaman kabartılarak hava akımını sağlıklı bir şekilde sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla solucan gübresi üretimi uğraşı isteyen bir sektördür.

Solucanlar çoğaldıklarında yiyecek miktarını kontrol etmelisiniz. Solucan gübresi üretimi boyunca verilen mamaları gözlemlemeniz gerelmektedir. Yiyeceklerinin az gelmesi durumunda kendi dışkılarını yiyerek zehirlenebilirler. Üretilen Solucan Gübresinin Satışı Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Eğer ortada bir sebep yokken solucanlar öldüyse yatağı yenileyip tekrar deneyebilirsiniz. Gözden kaçırdığınız bir durum olabilir ve solucanlar bu sebepten ölmüş olabilirler. Kırmızı kaliforniya solucanı ağırlığı konusunu ele aldığımız başlığı inceleyebilirsiniz. Solucan gübresi üretimi dikkat gerektiren bir sektördür.

Solucan Gübresi Fiyatı Nedir?

Günden güne artan önemi sayesinde solucan gübresi fiyatı da değerini kazanmaktadır. Nem, ısı, hava sirkülasyonu, besin gibi faktörlerin elverişli olduğu bir durumda 1 yıl içinde solucan miktarı 16 katına kadar çıkabilir. Başlangıç olarak 100.000 adet solucan ile işe başlarsanız bu size ayda 900 kg solucan humusu üretimi sağlar. Ancak solucan humusu olgunlaşırken nem kaybedecektir. Bu nedenle yaşanan nem kaybı sonrası yaklaşık 300 kg gübre elde edebilirsiniz. Bu yüzden solucan gübresi fiyatı yaş iken farklı kuru iken farklı olabilmektedir. Dolayısıyla solucan gübresi fiyatı kalitesiyle doğru orantılı olacaktır.

Solucan gübresi fiyatı değişiklik gösterebilir. Piyasada satış fiyatları kg başına 2 tl ile 5 tl arasında değişiklik gösterir.

İlk aşamada evde az sayıda başlayarak ürettiğiniz gübreyi kendi bahçenize ve bitkilerinize kullanabilirsiniz. Sıvı solucan gübresi içeriği hakkında detaylı bilgi almak için diğer bir konumuzu inceleyebilirsiniz. Solucan gübresi fiyatı üreticiden üreticiye değişkenlik gösterir.

Solucan Gübresi Nedir?

Solucan gübresi nedir sorusuna en net cevap şöyle olabilir, solucanlara verilen tüm gıdanın solucanın vücudunda sindirilerek bitkiler için faydalı mikroorganizmalar içeren bir gıdaya dönüşmesidir. İçinde yer alan mikroorganizmalar, bitkiler tarafından topraktan alınamayan besin maddelerini parçalar ve böylece bitki tarafından bu yararlı besinlerin alınabilmesini sağlar. Ayrıca havada bulunan azotun da toprağa karışmasına yardımcı olurlar. Solucanların salgı maddelerinden enzimler de bu süreçte gübreye karışır. Bu enzimler bitkilerin olumsuz hava şartlarına karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Gübre fiyatı kalitesine göre değişecektir.

Tarımda, sebze üretiminde, çimlerde ve meyvecilikte büyük faydalar sağlar.

Sebze üretiminde %50’ye yakın verim artışı sağlar. Tohum çimlenmesinde sağlayacağı fayda ile maliyeti düşürür. Bitkilerin saha hızlı büyümesini sağlayarak daha hızlı hasat olanağı yaratır. Bu gübre ile beslenen sebzeler organik olacağı için aroması ve lezzeti artar. Dolayısıyla solucan gübresi fiyatı kalitesiyle eşdeğer olacaktır.

Meyve üretiminde de benzer etkilere sahiptir. Ayrıca organik meyve üretimi sayesinde besleyici değeri daha yüksek, kansorejen madde içermeyen, vitamini bol meyveler elde etmenizi sağlar.

Çim üretiminde kullanıldığında çimlerin sararmasını engeller, daha hızlı büyümelerini sağlar ve tohum maliyetini düşürür. Bu yüzdendir ki solucan gübresi nedir sorusu gündeme gelmiş ve çiftçinin bir nebze olsun aklındaki soruları gidermiş oluyor.

Solucan Gübresi Tesisi Nasıl Kurulur?

Solucan gübresi tesisi bireysel veya ticari amaçlarla yapılabilir. Uygun düzenekler kurularak ev ortamında ya da küçük ölçekli ticari tesislerde solucan üretimi yapmak mümkün. Ancak profesyonel olarak Katı gübre fiyatı biçebilmek ve  üretmek için büyük tesislere ve teknik eleman desteğine ihtiyaç vardır.

Ülkemizde profesyonel olarak üreten tesisler var. Amatör olarak üretim yapmak isteyenler için de üretimi ile ilgili seminerler ve kurslar düzenlenmeye başladı.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı uygun koşullar sağlandığında çok hızlı üreyebildiği için uygun bir kapalı mekan seçilirken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır.

Kapalı bir mekan seçerken doprudan güneş ışığı alan bir yer olmamasına dikkat etmelisiniz. Mekanın betonerme bir yapı olması yalıtım açısından daha uygun olacaktır. Ancak çadır gibi bir alanda üretim yapacaksanız da izolasyonunun yeterli olduğundan emin olmalısınız. Üretim alanının büyüklüğünü hesaplarken 1 m2 alana 20 bin Kırmızı Kaliforniya Solucanı düşecek şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Üretim havuzu olarak kullanılacak kapların plastik ya da ahşap olması gerekir. Metal kaplar solucan gübresi fiyatı belirlemede etkin rol oynar çünkü gübre üretimi için uygun değildir. Solucan gübresi tesisi olarak nasıl bir yer düşünüyorsanız sitemiz olarak bilgi ve birikimlerimizle yardımcı olabiliriz.

10.000 adet solucan aylık ortalama 180 kg mama tüketir ve yaklaşık 90 kg solucan humusu üretir. Elde edilen solucan humusu hasat edilir. Hasat edildikten sonra 2-3 ay kapalı bir alana yayılır ve bekletilir. Bu sürece solucan humusunun olgunlaşma süreci denir. Solucan humusu olgunlaşma aşamasında bulundurduğu nemi kaybeder ve yaklaşık 3/2 oranında azalır. Azalan kısım tamamen sudur. 10.000 adet solucandan 1 ay içinde yaklaşık 30 kg gübre elde edilir.

Solucan gübresi üretim tesisi kurmak isteyen biri başladığı solucan miktarını 1 ay içinde 16 kat arttırarak tesisini büyütebilir ve üretimini çoğaltabilir. Solucanlar her 3 ayda bir artacaktır.

Profesyonel bir üretim için solucanları taze sığır gübresi ile besleyebilirsiniz. Solucan mamasına kompost adı verilir. Kompost yapımı için aşağıdaki malzemelerden de yararlanabilirsiniz:

 • Mısır koçanı
 • Mısır sapı
 • Ot
 • Yumurta kabuğu
 • Çay posası
 • Öğütülmüş fındık, fıstık
 • Sebze ve meyve kabukları
 • Mutfak atıkları (gıda)

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir?

Solucan gübresi üretimi aslında kimyasal bir süreçtir. Solucan gübresi nasıl üretilir derken yani vermicomposting, solucan ve mikroorganizmaların kullanımıyla katı organik maddelerin (bitki ve hayvansal kaynaklı tarımsal artıklar) kimyasal, fiziksel ve biyolojik dönüşümlerini içeren bir işlemdir. Solucanların işlemdeki kullanımı, taze organik maddenin parçalanmasına yardımcı olur, böylece mikrobiyal kolonizasyon için mevcut yüzey alanı arttırılır. Solucanlar organik maddelerdeki aerobik koşulları korur ve organik maddelerin biyolojik ayrışmasını hızlandırır.

Katı gübre fiyatı belirleyen üretim yöntemleri; yer (iç mekan, dış mekan), bakım yoğunluğu ve üretim ölçeği (amatör, ticari), kullanılan sistemler (rüzgâr, solucan bidonları, biyoreaktörler), besleme ve organik materyallerin hazırlanması yöntemleri gibi çeşitli faktörlere göre değişkenlik gösterir.

Solucan gübresi üretimi için kullanılan solucan türü Kırmızı Kaliforniya Solucanlarıdır. Hem amatör hem de deneyimli solucan gübresi fiyatı belirleyen bu üreticiler, birçok sebepten ötürü kırmızı kaliforniya solucanını seçer. Bakımları kolaydır, çabuk çoğalırlar, çok çeşitli sıcaklıklara tahammül edebilir ve çok büyük miktarda organik atık yiyebilirler.

Kırmızı Kaliforniya solucanları, onları kompost kutusu için ideal yapan birçok özelliğe sahiptir. Solucan yetiştiriciliğine uygun tüm solucanlar arasında kırmızı kaliforniya solucanı en uyumlu ve doyurucu olanıdır. Kırmızı kaliforniya solucanı çok çeşitli çevre koşullarına ve diğer ırkların çoğunu öldürecek değişikliklere dayanabilir. Çürüyen yapraklar, çimenler, ağaç ve hayvan gübresi kırmızı solucanların favorileridir.

Kırmızı solucanların bir başka avantajı, çok çeşitli aşırı sıcaklıklara sahip olma yetenekleridir. Tipik olarak 18C – 27C arasındaki sıcaklıklarda gelişir. Sıcaklık düştüğünde kırmızı solucanların dondurucu havalardan korunması gerekir.

Kırmızı solucanların çoğalmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Seçtiğiniz yatak malzemesi, gıda kaynakları, nem koşulları ve sıcaklık, kırmızı solucanlarınızın ne kadar çabuk veya yavaş üreyeceği üzerinde etkilidir.

Kırmızı solucanların yatakları kuru veya çok asitli hale gelirse kaçmayı deneyeceklerdir. Eğer onları beslemezseniz yiyecek aramaya başlayacaklardır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarını besleyebileceğiniz gıdalar:

 • Sebze Atıkları (havuç, marul, fasulye, bezelye, patateslerin sınırlı meraları, yaprak ve sebzeler)
 • Meyve Atıkları (Narenciye Hariç) (Elma, üzüm, muz, erik, şeftali, kabak)
 • Yumurta kabukları
 • Kahve Çekirdeği
 • Ağaç yaprakları
 • Fasulye sapları
 • Nişastalı Gıdalar (Makarna, patates, pirinç, hububat)
 • Yaşlı hayvan gübresi
 • Ticari solucan yemeği

Bu başlığımızda da solucan gübresi nasıl üretilir ele aldık. Dilerseniz siz okurlarımıza detaylı bilgi verebiliriz.

Sıvı solucan gübresi kullanım miktarı için detaylı bilgi almak istiyorsanız sitemizde yayınlanan diğer bir konuya göz atınız.

Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar sonucu solucan gübresinin faydaları şu şekilde listelenmektedir:

 • Toprağa besin sağlar.
 • Toprağın bitkileri tutma yeteneğini artırır.
 • Toprak yapısını geliştirir.
 • Toprağın drenajını iyileştirir.
 • Kumlu toprakların su tutma kabiliyetini artırır.
 • Toprağa yararlı bakteri sağlar.
 • Toprağın pH dengesini düzenler
 • Toprağın biyolojik ve fiziksel yapısını iyileştirir.
 • Topraktaki organik madde miktarını artırır.

Solucan gübresi faydaları saymakla bitmese de üretim süreci, solucanların organik atıkları çok yüksek kaliteli kompost haline getirdiği süreçtir.  Suda çözünür besinler içerir ve besin açısından zengin organik gübre ve toprak düzenleyicidir.

Solucan gübresi üretimi, yiyecek atıklarını geri dönüştürmenin en kolay yollarından biridir. Organik atıklarınızı alıp solucanlar yardımıyla besin açısından zengin gübre haline getirme uygulamasıdır.

Bitkilere ve organik üretim yapmak isteyenlere sağladığı birçok fayda vardır.

Solucan gübresi fiyatı oluşumu düşük maliyetlere sahiptir. Doğru ekipman için yapılan ilk harcamadan sonra vermikompost üretimi, toprak değişikliğine kıyasla nispeten ucuzdur. Üretim süreçleri ölçeklenebilirdir ve ev kullanımı için basit bir vermikompost kutusundan ticari satış için vermikompost üreten daha büyük üretim operasyonlarına kadar değişebilir.

Solucan gübresi fiyatı yüksek olması organik olduğu için çevrenin korunmasına yardımcı olur. Yenilenebilir ve çevre dostu bir kaynaktır. Tamamen doğal bir ürün olan vermikomost, ekolojik açıdan daha az sağlam bir uygulama olan kimyasal gübre uygulama ihtiyacını azaltmaya yardımcı olur. Vermikompostlama ayrıca, düzenli depolama alanlarına atılan organik atık miktarını azaltmaya da yardımcı olur.

Katı gübre fiyatı biraz pahalı da olsa bitkiler için faydalı besinler içerir. Nitrojen, fosfor ve potasyum dahil olmak üzere yüksek miktarda bitkisel besin sağlar. Ticari saksı toprağına kıyasla bu besin maddelerinin ortalama iki katından fazladır. Vermikompost ayrıca bitki gelişimini iyileştiren, bitki büyüme düzenleyicileri de içerebilir. Vermikompost içindeki besinler bitkilerin daha kuvvetli gelişmesine, daha büyük çiçek açmasına yardımcı olur. Ürün veriminin kalitesini artırır.

Bitki dostu bir gübre türüdür. Kimyasal gübrelere kıyasla hem daha düşük maliyetli hem de toprağa daha faydalıdır. Vermikompost ayrıca sağlıklı toprak için gerekli olan yararlı mikropları içerir. Yukarıda da söylediğimiz gibi solucan gübresi faydaları gerçekten de çiftçinin her daim yanında ve avantajınadır.

Solucan Gübresi İşi Karlı Mı?

Solucan gübresi işi ülkemizde son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Tarihe baktığımız zaman Mısırlılar, solucanın toprak değiştirici özelliklerini tanıyan ilk kültürlerden biriydi. Solucanın toprakta sağladığı faydaları fark etmeleriyle birlikte solucanlara özen göstermeye başladılar. Kleopatra’nın yönetimi altındaki Mısır’da solucanların öldürülmesi, bir kişinin öldürülmesine neden olabilecek bir suçtu. Solucanlar, organik maddeyi zengin humus veya kompost haline getiren organizmalar olarak Aristo ve Charles Darwin gibi bilim adamları tarafından da gözlemlenmiştir.

Bir ekosistemde solucanların olmasının birçok yararı vardır. Yaygın solucanlar dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek en etkin biyolojik ajanlar olabilir. Ölü organik maddeyi toprağın yüzeyinden temizlemede ve toprağı  büyük ölçüde zenginleştirmede uzmanlaşır ve daha sonra, en çok ihtiyaç duyulan bitki kökleri arasından aşağı doğru gelişmiş yer altı suyunu taşırlar.

Her türlü organik atığın bir araya getirilere çürütülmesine kompost denir. Kompost, birçok fayda sağlamak için toprağa eklenebilen zengin bir gübredir. Kompostun solucanlar tarafından üretilmesine vermikompostlama denir.

Katı gübre üretimi yani vermikompostlamanın düzenli kompostlama üzerindeki avantajlarından bazıları, vermikompostlamanın kapalı alanda nispeten olumsuz bir etki yaratmadan yapılabilmesidir. Daha hızlıdır ve daha iyi bir kompost üretir. Bir çalışma, geleneksel kompostlamanın, mikrobiyal aktiviteye bağlı olarak hava içindeki yüksek sıcaklıklarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu yüksek sıcaklıklar aslında kompostlama sürecini yavaşlatırlar. Vermikompostlama, kompostlama işlemini yavaşlatmayan az miktarda ısı üretir. Vermikompostlama ayrıca geniş bir ölçekte çalışılmış ve uygulanmıştır.

Solucan Gübresi Çiftliği

Profesyonel olarak solucan gübresi çiftliği üzerinden katı ve sıvı olmak üzere 2 farklı şekilde gübre alınabilir.

Sıvı solucan gübresi, katısının konsantre halidir.

Sıvı solucan gübresi, fulvo ve humino asitler bakımından yüksek içeriğiyle olduğu kadar, mikro ve makro elementler ve büyüme uyarıcıları açısından da zengindir. Sıvı solucan gübresi fiyatları çok makul değildir ama metabolizma süreçlerini aktive eder ve bu da klorofilin artmasına yardımcı olur. Mevcut nemin ekonomik kullanımını sağlar ve uygun olmayan eylemler sonucunda bitkilerin fizyolojik rahatsızlıkların üstesinden gelmelerine yardımcı olur.

Kokusuzdur, koyu kahverengi bir renge sahiptir. Tamamen zararsızdır bu nedenle tarımda kullanıma da uygundur. Yüksek kaliteli ve organik ürünler elde edilmesini sağlar.

Sıvı solucan gübresi fiyatları uygun seviyede olmasa bile tohumların hızlı çimlenmesini sağlamak için kullanılabilir. Bu şekilde kullanmak için bitki tohumlarını birkaç gün içerisine alarak bekletmelisiniz. Bekleteceğiniz süre tohumun çeşidine göre değişkenlik gösterir. 1 ölçü için 20 ölçü su eklenmesi gerekir. Yarım litre sıvı solucan gübresi fiyatı ile karşılaştırıldığında 1 kg tohum için yeterlidir.

Sıvı Solucan Gübresi

Sıvı solucan gübresi bitkilere uygulamak için en iyi zaman sabah ve akşam saatleridir. Bu saatlerde bitkinin yaprakları içindeki küçük açıklıklar olan stomaları, besin maddelerini alabilir. Ancak sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde stomalar kapanmaya başlar. Stomalar esas olarak yaprakların alt tarafında bulunur, bu nedenle hazırladığınız karışımı yaprakların altına ve üstüne spreylemeniz gerekir.

Sıvı solucan gübresi fiyatları organik üretim olması açısından piyasaya uygun hale getirilebilir ve hem yaprak hem de kök gübresi olarak kullanıma uygundur. Vejetasyon süresince 1 veya 2 defa sıvı solucan gübresi fiyatı araştırılıp uygun ise bu karışımla bitki sulanabilir.

 • Yaprak gübresi olarak, 1 ölçü sıvı gübre 150 ölçü suyla karıştırılır.
 • Kök gübresi olarak, 1 ölçü sıvı gübre 200 ölçü suyla karıştırılıp sulama suyuna karıştırılarak uygulanır.
 • Saksı bitkileri için, 1 ölçü sıvı gübre 50 ölçü suyla karıştırılıp kök gübresi olarak ayda 2 defa saksıya dökülür, yaprak gübresi olarak haftada 1 defa yapraklara spreyle püskürtülür.

Ev, bahçe ya da tarım arazilerinizde kullanmak üzere sıvı solucan gübresi fiyatı öğrenmek ve satın almak için sivisolucangubresi.org’u ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz tüm konulara cevap bulabileceğiniz sitemizden güvenilir şekilde organik sıvı solucan gübresi fiyatı talebinde bulunabilir ayrıca satın alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Analizi

Toprak bilimi uzmanları, bitkiler için değerli besinlerin ve minerallerin varlığını belirlemek için toprak ve düzenli kompostlarla kıyaslayarak  solucan gübresini analiz eder. Solucan gübresi analizi ile kalitesi, kullanılan hammaddeye ve kullanılan solucan türüne bağlı olarak değişir.

Solucan gübresi fiyatı kalitesiyle eş değerdedir derken yapılan araştırmalara göre ile bununla beslenen topraklar çevredeki toprağa oranla beş ila 11 kat daha fazla fosfor, azot ve potasyum içerir.

Organik solucan gübresi; humik madde, nem, azot, fosfor, potasyum, bakır, nikel, kurşun, çinko gibi bitki için yararlı olan maddeler içerirken civa, krom, kalay, zararlı mikroorganizmalar, ağır metaller, parazit yumurtalar ve hastalık yapıcı diğer maddeler içermez. pH değeri 7,5-9,5 arasındadır.

Solucan gübresi, normal gübreden 1000 kat daha fazla mikrobiyal popülasyona sahiptir. Gübre yığınları, yüksek sıcaklıklarda gelişmekte olan bakterileri kullanarak malzemeleri parçalamaktadır. Bu yüksek sıcaklıklar bazı mikropları öldürür. Ancak solucan gübresi fiyatı çiftçi için önemli bir konu arz eder. Bu gübre ile atık orta sıcaklıklarda aerobik olarak parçalanır. Bu, son üründe çok daha geniş bir mikroorganizma spektrumunun gelişmesine izin verir.

Solucan Gübresi Bayilik

Son yıllarda organik tarıma ve solucan gübresi bayilik sistemine olan talebin artmasıyla beraber birçok tesis kuruldu. Bu tesislerden bazıları üretimine başlamak isteyen girişimcilere bayilik veriyor. Sıfırdan kendi tesisinizi kurmak isterseniz bu konuda verilen eğitimlere de katılabilirsiniz. Solucan gübresi üretimi basit gibi görünse de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Üretim sürecine tamamen hakim olmazsanız ve gerekli koşulları doğru uygulamazsanız solucanların ölmesine neden olabilirsiniz.

Bayilik veren firmaların sunduğu avantajlar değişkenlik gösterebiliyor. Genel olarak bu firmalar nakliye, profesyonel ekip ile analiz ve değerlendirme, solucan alımında indirim, mama tedariği, satış için iletişim ağının paylaşılması gibi imkanlar sunuyor. Solucan gübresi üretimi tesisinin kurulumu yaklaşık olarak 3 gün ile 1 hafta arasında değişebiliyor. Bayilik veren firmalar, bayilerinin ürettikleri solucan gübresi fiyatı konusunda destek verip ayrıca ürettikleri gübreyi  satın alma garantisi de verebiliyor.

Solucan Gübresi Başlangıç

Solucan gübresi başlangıç aşamasında olanlar için gübre üretimine başlamadan önce üretim süreci ve ortamı ile ilgili gereksinimleri iyice analiz edilmeli. Üretim süreci basit gibi görünse de solucanların yaşaması ve sağlıklı bir şekilde üreyip çoğalabilmesi için uygun ortamın hazırlanması gerekir.

Üretime başlamadan önce herkesin ilk aklına gelen soru hangi tür solucan kullanılması gerektiğidir. Solucan gübresi üretimi için en uygun tür Kırmızı Kaliforniya Solucanıdır.

Katı gübre üretimi sırasında karşılaşılabilecek en büyük sorun solucanların tamamının ölmesidir. Böyle bir durumun birkaç farklı sebebi olabilir:

 • Yeterli miktarda yiyecek almıyorlarsa küçük ya da büyük sayıda ölümler gerçekleşebilir.
 • Yiyecekler çok kuru olabilir. Verilen gıda türüne göre gerekirse yatağı nemlendirmek ya da fazla nemi almak gerekebilir.
 • Gıda çok ıslak olabilir. Bu durumda, yataklara takviye gerekir
 • Solucanlar çok sıcak olabilir, bu nedenle kutu gölgeye konulmalıdır. Doğrudan güneşe maruz bırakılmamalıdır.

Solucan gübresi üretimi esnasında yaşanabilecek diğer bir sorun kötü koku problemidir. Bunun sebepleri:

 • Yeterli hava dolaşımı olmaması olabilir. Bu durumda, solucanların altına kuru yatakları ekleyin.
 • Yiyeceklerin değiştirilmesi gerekebilir. Çürümüş et, evcil hayvan dışkısı veya yağlı gıdalar gibi bazı malzemeler kötü kokuya sebep olabilir.

Solucan gübresi üretimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Doğru ürün ya da yatak ve yem kullanıldığında koku oluşmaz. Eğer koku oluşuyorsa bu faktörlerden birinde sorun var demektir. Önlem alınmazsa toplu solucan ölümleri yaşanabilir.
 • Solucanlar, yatakları ve yiyecekleri döndürdükleri için kompostu çevirmeye gerek yoktur.
 • Sürekli bir hava dolaşımının olduğundan emin olmalısınız.
 • Asitli gıdalar vermemelisiniz.
Solucan Gübresi Hakkında

Solucan gübresi hakkında şöyle genel bir açıklama yapmak gerekirse, atık dönüşüm sürecini geliştirmek ve daha iyi bir ürün üretmek için bazı solucan türlerinin kullanıldığı kompostlamanın basit biyoteknolojik bir prosesidir. 10˚C ila 32˚C’de aktif olan mikroorganizmaları ve solucanları kullanan (ortam sıcaklığı değil, nemli organik madde yığını içindeki sıcaklık) mezofilik bir süreçtir. İşlem komposttan daha hızlıdır; malzeme, solucan bağırsağından geçtiği için, önemli bir dönüşüm gerçekleşir, sonuçta ortaya çıkan solucan döküntüleri (solucan gübresi), mikrobiyal aktivite ve bitki büyüme düzenleyicileri açısından zengindir ve ayrıca haşere kovucu özelliği bulunur.

Katı gübre üretimi için solucanların beslenmesi çok önemlidir. Üretimde kullanılan Kırmızı Kaliforniya Solucanları yemeği çok severler. Zamanların çoğunu beslenme ile geçirirler. Ancak solucanların beslenmesinde dikkat edilmesi gereken konular vardır.

 • Solucan kabına narenciye, soğan ve sarımsak koymamalısınız. Soğan ve sarımsak kötü kokulara yol açacaktır. Narenciye ise içerdiği yüksek asit oranı ile solucanların ölmesine sebep olabilir.
 • Solucanlar, kahve tozu veya çekirdeği, çay yaprakları, ezilmiş yumurta kabuğu, bitkisel atıkları yiyecektir. Aynı zamanda karton/kağıt bazlı eşyalara da gerek vardır.
 • Yağlı ve tuzlu besinler vermemelisiniz.
 • Günlük ürünler vermemelisiniz.
 • Domates vermemelisiniz. Çünkü solucanlar domates tohumlarını ayrıştıramazlar ve domates toprakta filizlenebilir.

Tarımsal üretimlerinizde solucan gübresi fiyatı araştırmasını yapıp aynı zamanda bunu tarlanızda,bahçenizde kullanarak hem doğaya fayda sağlamış olursunuz hem de organik ve sağlıklı ürünler elde edersiniz. Solucan gübresini tarım alanlarınızda kullanmaya başlamak için sivisolucangubresi.org’u ziyaret ederek en avantajlı ve güvenilir şekilde solucan gübresi fiyatı bilgisiyle birlikte satın alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Besin Değerleri

Sıradan toprağa kıyasla, solucan gübresi besin değerleri (solucanların sindirim yollarından üretilen malzeme) beş kat daha fazla azot, yedi kat daha fazla fosfor ve 11 kat daha fazla potasyum içerir.

Sıradan toprak ile kıyaslandığında, solucan katı gübresi üretimi ile elde edilmiş gübre kullanılmış toprak 5 kat daha fazla azot ve 1.5 kat daha fazla kalsiyum içeriyor. Ek olarak, besin ömrü 6 kata kadar daha fazladır.

Piyasada bulunan ortalama saksı toprak karışımları genellikle sterildir ve bir mikrobiyal popülasyona sahip değildir. Sağlıklı ve üretken bitkiler yetiştirmek için besinlerin ve mikrobiyal organizmaların kombinasyonu önemlidir.

Katı gübre, uzun süreli kalıcı etkilere sahip mikrobiyal organizmalar ve besin maddeleri eklemekle kalmaz, aynı zamanda yapıyı mevcut toprağa göre modifiye eder, su tutma kapasitesini artırır.

Katı gübre, kalsiyum, magnezyum, nitrojen, fosfat ve potasyum içeren 60’dan fazla mikrobesin ve eser mineral içerir.

Katı gübre, bitkilerin pH seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük olduğu toprakta büyümelerine yardımcı olan bir tampon görevi görür. Bitkilerin topraktaki besin maddelerini emmesini imkansız kılan aşırı pH seviyelerini önler. Solucan gübresi besin değerleri bakından oldukça zengin kullanıcısını memnun edici bir özelliğe sahiptir.

Gübredeki humus, topraktan toksinleri, zararlı mantarları ve bakterileri çıkarır. Bu nedenle dökümler, bitki hastalıklarıyla savaşma kabiliyetine sahiptir.

Solucan gübresi, organik atıklarda ağır metalleri tamir etme kabiliyetine sahiptir. Bitkilerin, bu kimyasal bileşikleri ihtiyaç duyduklarından daha fazla emmesini engeller. Bu bileşikler, daha sonra bitkiler onlara ihtiyaç duyduklarında serbest bırakılabilir.

Solucan gübresi eklenmesi, beyaz sinekler, yaprak bitleri ve örümcek akarlarının itilmesi için etkili, organik bir yöntemdir. Bitkilerinizin etrafındaki toprağa düzenli uygulama, bu ortak zararlılara karşı savaşan enzimleri artırır.

Solucan Gübresi Hibe

Son yıllarda hızla popüler olan solucan gübresi hibe ile üretimi düşük maliyet ile başlanabilecek bir iş modeli olarak tercih ediliyor. Ev ortamında, depo, bodrum kat ya da çadırlarda üretimi mümkün olan katı gübre kısa sürede artabilen bir iş hacmine sahip. Tabi ki devletimiz hibe konusunda olduğu gibi birçok girişimciye destek amaçlı yardımlarda bulunmaktadır.

Organik solucan üretimi yapmak için devlet desteğinden faydalanmak mümkün. Ancak devletten alacağınız hibe solucan alımını desteklemeyebilir. Ancak bu hibe ile teknik eleman desteği, ekipman alımı ve tesis kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Organik solucan üretimi için hibe, kobi kredisi veya teşvik seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

KOSGEB’in sunduğu girişimcilik eğitimi programlarına katılarak sertifika alabilir ve böylece geri ödemesiz KOSGEB desteğinden faydalanabilirsiniz.

Solucanlar çok hızlı üreme yapısına sahip oldukları için düşük maliyetle kısa sürede iş hacmini büyütmek mümkün olacaktır. Bu yüzden tesis kurulumu sırasında iş hacmindeki hızlı büyüme de göz önünde bulundurularak mekan seçimi yapılmalıdır.

Solucan Gübresi Çadırı

Solucan gübresi çadırı için, üretimi yapacağınız üretim havuzunun büyüklüğü belirlenmelidir. Üretim havuzunun uzunluğuna göre bir çadır yaptırabilirsiniz. Çadır seçerken solucanların yaşaması için gereken koşulların tamamının sağlandığından emin olmalısınız. Nem, sıcaklık gibi faktörleri göz önünde bulundurarak çadır seçimini yapabilirsiniz. Çadırda mutlaka ısı yalıtımı olmalıdır. Üzerinde kullanılan brandanın Tarım Bakanlığı onaylı olmasına dikkat etmelisiniz. Malzemenin bakteri barındırmaması gerekir.

Solucan Gübresi Çayı

Kompost çayı, havalandırılmış sudaki biyolojik olarak aktif kompostun demlenmesiyle elde edilen konsantre organik sıvı gübredir. Kompost çayı besin bakımından zengindir ve bitkilere yararlı toprak bakterileri sağlamaya yardımcı olur. Solucan gübresi çayı için birkaç önemli nokta olmakta birlikte dilerseniz bizimle iletişime geçtiğiniz taktirde yardımcı olabiliriz.

Kompostun içindeki besin maddeleri ve faydalı mikroplar, bitkileriniz için su ile birlikte sıvı gübre olarak uygulanır. Katı gübre ile kompost çayı yapmak için iki yol vardır: temel yöntem (basit demleme) veya havalandırılmış, demlenmiş yöntem.

Bir kompost çayı genellikle bir miktar solucan gübresi çayının bir miktar su ile birleştirilmesiyle üretilir. Bu tip bir sıvı gübre, bir püskürtücü ile bitkilere veya bitkileri çevreleyen toprağa daldırılarak uygulanabilir. Ya da yapraklara püskürtücü ile uygulayabilirsiniz. Ayrıca solucan gübresi çayı ile hazırlayacağınız karışımda tohumları bekleterek hızlı filizlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Solucan gübresi çayı bitki ve toprağa besin sağlar. Hızlı etkili besinler, bitkiler tarafından yapraklarından veya topraklarından hızla emilir.

Toprak ve bitki arasında sağlıklı bir denge yaratır. Hastalıkları, mantarları yakalama becerisini artırır. Mikrobiyal fonksiyonları şunları içerir: Mikroplara neden olan hastalıklarla rekabet eder, zehirli böcek ilacı ve diğer kimyasalları bozar, bitki büyüme hormonları üretir ve bir bitkinin mevcut besinlerini mineralize eder.

Bitkinin yapraklarını veya köklerini asla yakmaz.

Solucan Gübresi Isıl İşlem

AB uyum yasası çerçevesinde üretilen gübreye solucan gübresi ısıl işlem uygulanması gerekiyor. Solucan gübresini profesyonel olarak üreten firmaların, verilen mamayı 70 derecelik fırınlarda bir saat kadar fırınlaması gerekiyor. Bu kural amatör olarak üretim yapanlar için geçerli değil. Ancak katı gübre ticareti yapmak isteyenlerin resmi üretim izni almaları için bu kuralı yerine getirmeleri gerekiyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ısıl işlem şartı şu şekilde yer alıyor: “İnsan Tüketimi Amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan ürünler Yönetmeliği” kapsamında halk ve hayvan sağlığına yönelik risklerin bertaraf edildiğini garanti altına almak üzere son üründe ısıl işlem uygulaması (70 .C’de I saat veya işletmecinin belirlediği alternatif yöntem) koşuluyla çalışma onay belgesi verilmektedir.”

Solucan Gübresi Havuzu

Katı gübre üretimi için öncelikle solucanların yaşam alanı olacak olan solucan gübresi havuzu oluşturulması gerekir. Ev ortamında üretim yapacak olanlar hava sirkülasyonu olan plastik kaplar kullanarak havuzu oluşturabilirler. Ancak profesyonel üretim için kapalı zeminli plastik havuzlara ihtiyaç vardır.

 • Solucan gübresi havuzu plastik dışında başka bir malzemeden yapılmamalı.
 • Havuzların sıcaklığını korumak çok önemli. Eğer ısı yeterli olmazsa solucanlar kış uykusuna yatabilir. Böyle bir durumda üretim planının gerisinde kalınabilir.
 • Solucan gübresi havuzu serin, nemli ve gölgede olmalıdır.
 • Kısmen ayrışmış malzeme yatakları yapılmalıdır.
 • Her yatak hammadde içermeli ve yatak sayısı hammadde kullanılabilirliği ve gereksinimine göre ayrılmalı.
 • Yatakların üst tabakasında kırmızı toprak solucanı bırakılmalıdır.
 • Solucanların salınmasından hemen sonra su serpilmelidir
 • Yataklar su serpilerek (günlük olarak) ve örtülerek nemli tutulmalıdır.
 • Yatakların hava aldığından emin olunmalıdır.
 • Taban, solucanların göçünü önlemek için kompakt olmalıdır.
 • Aşırı sıcaktan kaçınmak için 15-20 günlük inek gübresi kullanılmalıdır.
 • Organik atıklar plastikten, kimyasal maddelerden ve böcek ilaçlarından arındırılmış olmalıdır.
 • Doğru büyüme ve çoğalma için havalandırma yapılmalıdır.
 • Solucanlar. optimum nem seviyesinde (% 30-40) muhafaza edilmelidir.
 • Doğru dekompozisyon için 18 C -25 C sıcaklık korunmalıdır.

Evde solucan gübresi üretecek olanlar, plastik kaplarda pratik bir şekilde üretimi gerçekleştirebilirler. Bu plastik kapların alt kısmına hava delikleri açıp yatağın hava almasını sağlayarak solucan gübresi havuzunu oluşturabilirler. Ayrıca solucan gübresi yetiştiriciliği malzemeleri satan yerlerden bu kaplar hazır olarak temin edilebilir. Mama olarak mutfak atıklarından verebilirsiniz. Büyükbaş hayvanların gübrelerinin oksijenli ortamda yakılması ile hazırlanan ve satılan mamalardan alarak da solucanları besleyebilirsiniz.

Solucan Gübresinin Kullanımı

Vermikompost doğrudan toprağa karıştırılabilir. Daha detaylara girmek istersek solucan gübresi kullanımı için konuyu ele alalım.

Su bakımından zengin gıdaların parçalanmasıyla bazı vermikompostlama sistemlerinin dibine akan koyu kahverengi atık sıvı veya sızıntı suyu, Fitotoksin içeriği ve organik asitler olasılığı nedeniyle ilave nem gerektiğinde depoya geri uygulanır.

Bu gübrelerin pH, besin ve mikrobiyal içeriği solucanlara beslenen girdilere göre değişir. Pulverize kireç taşı veya kalsiyum karbonat, pH’ı yükseltmek için sisteme eklenebilir.

En basit seviyede, kompostlaştırma işlemi, bir yığın ıslak organik madde (yaprak, ot, yiyecek artıkları gibi yeşil atık olarak da adlandırılır) ve malzemelerin aylar sonra humuslara ayrılmasını beklemektir. Daha ileri düzeyde kompostlaştırma, su, hava, karbon ve azot bakımından zengin malzemelerin ölçülen girdileriyle yakından izlenen bir süreçtir.

Ayrıştırma işlemine, bitki maddesinin parçalanması, su eklenmesi ve açık yığınlar veya “rüzgârlar” kullanıldığında karışımın düzenli olarak döndürülmesiyle uygun havalandırma sağlanarak yardımcı olunur.

Oksijen işlevini gerektiren bakteriler (aerobik bakteriler) ve mantarlar girdileri ısıya, karbondioksite ve amonyuma dönüştürerek kimyasal süreci yönetir. Amonyum, bitkiler tarafından kullanılan azot formudur. Mevcut amonyum bitkiler tarafından kullanılmadığında, bakteriler tarafından nitrifikasyon işlemi yoluyla nitratlara dönüştürülür.

Vermikompostlama, hem endüstriyel hem de yerel ortamlarda popülerlik kazanmıştır, çünkü geleneksel kompostlama ile karşılaştırıldığında, organik materyallerin daha hızlı geri dönüşmesini sağlar. Ayrıca, bitki ortamları için daha yararlı olan daha düşük tuzluluk seviyelerine sahip ürünler üretir.

Vermikomostlama (aynı zamanda vermikültür olarak da bilinir); hastanelerde, üniversitelerde, alışveriş merkezlerinde ve ıslah tesislerinde olduğu gibi, gıda atıklarının doğaya geri döndürülmesi için Kuzey Amerika’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Vermikompostlama, üniversitelerden ve alışveriş merkezlerinden gelen yiyecek artıkları gibi, orta ölçekli yerinde kurumsal organik malzeme geri dönüşümü için kullanılır.

Solucan Gübresi Kullanım Yöntemleri

Solucan gübresi kullanım yöntemleri için şöyle bir düşünecek olursak, saksı bitkileri için saksı toprağının üstüne ince bir tabaka ekleyin. Ayrıca doğrudan toprak karışımınıza ekleyebilirsiniz. Bahçede kullanmak için bitkilerin tabanına ekleyebilirsiniz. Yumuşak bir yapıya sahip olduğu için bitkilerinizi yakmasından endişe etmenize gerek olmayacaktır.

Hemen kullanabilirsiniz veya bir yıl boyunca saklayabilir ve bahçe sezonunda da kullanabilirsiniz. Gübre, saksı toprağınızla veya bahçe toprağınızla organik bir gübre olarak doğrudan karıştırılabilir. Gübre, iç veya dış mekan bitkileriniz için üst giysi olarak da kullanılabilir. Toprağa 1: 4 oranında karıştırarak bitkilere uygulayabilirsiniz. Ayrıca bitkilerin köklerine serpmek için “sıvı solucan gübresi” de kullanabilirsiniz.

Solucan gübresini olgun bitkiler, çalılar ve ağaçlar etrafında hafif bir üst giysi olarak uygularken toprağa hafifçe kazın. Genellikle, bitki başına 3 yemek kaşığı kullanabilirsiniz. Daha sonra, her bir bitki için kullandığınız solucan gübresi emilerek besin maddelerinin toprağa işlenmesine yardımcı olacaktır.

Gübre tohum çimlenmesi için de kullanılır. Toprakla yarı yarıya karıştırılarak kullanılır. Bitki ve fidelere sağlıklı bir büyüme ve gelişme ortamı yaratır. Ayrıca normalden daha hızlı büyümelerine de yardımcı olur.

Transplant, özellikle çıplak kök nakli üzerinde seyreltilmiş sıvı solucan gübresi çözeltisi ile spreyleyerek köklere kullanın.

Karanlık ve serin bir yerde saklayın.

Gübre üretimi için en verimli solucan türü Kırmızı Kaliforniya Solucanlarıdır. Üretime başlayacak olan amatör ya da profesyonel üreticiler sitemiz üzerinden güvenilir bir şekilde kırmızı kaliforniya solucanı alabilirsiniz.

Amatör olarak ev veya bahçe bitkilerinizde ya da tarım ürünlerinizde kimyasal ürünler kullanmadan bitkilerinizin verimini artırmak ve organik ürünler elde etmek için tercih etmelisiniz. Tarım ürünlerinde veya ev bitkilerinde kullanmak üzere sitemizden solucan gübresi veya sıvı solucan gübresi alarak bitkilerinizi sağlıklı bir şekilde besleyip daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Solucan gübresi almak ve ekosisteme katkı sağlamak için en doğru adres olan sivisolucangubresi.org’u ziyaret edebilir ve üretimiyle ilgili sorularınızın yanıtını kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Neden Solucan Gübresi Tercih Edilmeli?

Peki neden solucan gübresi tercih edilmedi diye düşünüldüğünde solucan kompostlaması, gıda artıkları ve diğer organik maddeleri vermikompost veya solucan kompostu olarak adlandırılan değerli bir toprak değişikliğine dönüştürmek için solucanların kullanılmasıdır. Solucanlar, kurtçukların vücudundan geçerken kompost haline gelen yiyecek artıkları yer. Bu kompost daha sonra bitki yetiştirmek için kullanılabilir. Vermikompostun bitkiler için neden iyi olduğunu anlamak için, solucanların besin açısından zengin meyve ve sebze artıkları yediklerini ve besin açısından zengin bir kompost haline getirdiklerini unutmamak gerekir.

Solucanlar tarafından üretilen vermikompost veya kompost, çoğunlukla mantar ve bakteriler tarafından oluşturulan kompostla karşılaştırıldığında, besin açısından yedi kat daha zengindir ve son çalışmalar, toprağa karışan küçük miktarların bile hastalıkları, sümüklü böcekleri ve böcekleri bastırdığını göstermektedir. Toprak fertilitelerini kimyasal olarak dökümleriyle (solucanların cildinden yayılan bir gübre ve balçık karışımı) iyileştirmeye ek olarak solucanlar hava yollarını açarak ve drenaj deliklerini açarak toprağı fiziksel olarak iyileştirir.

Kanada, İtalya, Japonya, Hindistan, Malezya, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük ölçekli vermikompost uygulamaları yapılmaktadır. Vermikompost tarım, peyzaj, kompost çayı oluşturmak veya satış için kullanılabilir.

Vermikompostun diğer kompostlama yöntemleriyle üretilen komposttan daha zengin olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca, içerdiği besinlerin ticari bitki besinlerinden daha iyi performans gösterdiği de gözlemlenmiştir.

Toprakta hali hazırda bulunan besinleri bitkiden temin edilebilen biçimlere dönüştüren mikrobiyal bakteri açısından zengindir.

Diğer gübrelerin aksine, solucan döküntüleri ayrıca, besin maddelerinin suyla yok olmasını önleyen ve nemi düz toprağa göre daha iyi tutan solucan mukusunu da içerir.

Vermikompost, toprakta bulunan ağır metallerin bitkiye geçmesini de engeller. Bu başlığımızda ele aldığımız gibi neden solucan gübresi tercih edilmeli bir kez daha öğrenmiş olduk

Solucan Gübresi Üretiminde Hangi Terimler Kullanılır?

Vermikompost: solucan kompostu, vermikast, solucan döküntüleri, solucan humusu veya solucan gübresi olarak da adlandırılır.

Kesin tanımı, bazı solucan türleri tarafından organik maddenin parçalanmasının son ürünüdür. Vermikompost besin açısından zengin, doğal gübre ve toprak düzenleyicidir. Vermikompost üretim süreci ‘vermikomposting‘ olarak adlandırılır.

Vermikompost suda çözünür besinler içerir ve mükemmel, besleyici açısından zengin organik gübre ve toprak düzenleyicidir. Çiftçilik ve sürdürülebilir organik tarımda kullanılır. Aynı zamanda evinizdeki ya da bahçenizdeki bitkiler için de kullanılabilir.

Solucan Gübresi Üretiminin Püf Noktaları

Sizlere solucan gübresi üretiminin püf noktalarını gerek bilgi gerekse tecrübe olarak aktarabiliriz. Büyük ölçekli vermikültürün iki ana yöntemi vardır. Bazı sistemler, solucanların yaşaması ve büyük bir çöp kutusu gibi davranması için yataklama malzemelerinden oluşan bir rüzgarlık kullanır ve organik materyal buna eklenir. Yırtıcıların solucan popülasyonuna erişmelerini önlemek için beton yüzeylerde kullanılır.

İkinci büyük ölçekli vermikompost sistemi, yükseltilmiş yatak veya akış geçiş sistemidir. Burada solucanlar, yatağın tepesinde bir “solucan yemi” ile beslenir ve yatağın tabanını oluşturan geniş gözenekli elek boyunca dökümler alttan hasat edilir.

Kırmızı solucanlar sürekli olarak yeni gıda kaynağına doğru hareket eden yüzey sakinleri olduğu için akış geçiş sistemi, paketlemeden önce solucanların dökümlerden ayrılma ihtiyacını ortadan kaldırır. Akışlı sistemler, kapalı tesisler için çok uygundur, bu da onları daha soğuk iklimlerde operasyonlar için tercih edilen seçenek haline getirir.

Evde vermikompostlama için çok çeşitli bidonlar ticari olarak temin edilebilir veya uyarlanmış kaplar kullanılabilir. Küçük bir çöpün tasarımı genellikle bir bireyin depoyu nerede saklamak istediğine ve solucanları nasıl beslemek istediğine bağlıdır. Evde solucan gübresi üretimi nasıl yapılır diğer konu başlıklarımıza bakarak örneklerini görebilirsiniz.

Bazı malzemeler solucan kutusu yapımında pek tercih edilmez. Örneğin; metal kaplar sıklıkla ısıyı kolayca çeker, paslanmaya eğilimlidir ve ağır metalleri vermikompost içerisine bırakabilirler. Strafor kaplar kimyasal maddeleri organik maddeye bırakabilir. Bazı ahşaplar solucanlara zarar verebilecek reçineli yağlar içerir.

Kutuların havalandırma için deliklere veya ağlara ihtiyaçları vardır. Bazı insanlar, fazla sıvı almak için alt kısımda bir hazne veya delikler açar. Kullanılan en yaygın malzeme plastiktir. Plastikten yapılmış solucan kompost kutuları idealdir ancak emici olmadıkları için ahşaplardan daha fazla drenaj gerektirir. Ahşap kutuların en fazla tercih edilmeme nedeni zamanla bozuldukları için sık sık değişim gerektirmeleridir.

Küçük ölçekli vermikompostlama, mutfak atığını, alanın sınırlı olduğu yüksek kaliteli toprak besinine dönüştürmek için çok uygundur.

Kırmızı Kaliforniya Solucanları gıda atıklarının ayrıştırılması için ideal vektörlerdir.

Kırmızı kaliforniya solucanı ile gübre üretimine başlamak için sivisolucangubresi.org’u ziyaret ederek tüm sorularınıza cevap bulabilir, güvenilir bir şekilde kırmızı kaliforniya solucanı satın alabilirsiniz.

İklime bağlı olarak vermikompostlama yöntemlerinde farklılıklar olabilir. Kullanılan hammaddeler veya besleme stokları kompost oluşumunu etkilediği ve solucanları öldürdüğü için büyük ölçekli depoların sıcaklığının takip edilmesi gerekir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarının Beslenmesi

Küçük ölçekli veya ev sistemleri genellikle mutfak artıkları gibi organik atıkları sindirmek için toprak solucanları ve diğer mikroorganizmalar kullanarak mutfak ve bahçe atıklarını sindirirler. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir gelin birlikte inceleyelim.

Kırmızı Kaliforniya Solucanlarını Evde Besleyebileceğiniz Gıdalar:

 • Tüm meyve ve sebzeler (turunçgiller ve diğer “yüksek asitli” gıdalar hariç)
 • Sebze ve meyve kabukları
 • Kahve telvesi ve filtreleri
 • Çay poşetleri
 • Ekmek, kraker ve tahıl gibi tahıllar (küflü ve bayat olabilir)
 • Yumurta kabuğu (Ezilmiş)
 • Yapraklar ve çimen
 • Gazeteler
 • Kağıt havlular (temizleyici veya kimyasal madde bulaşmamış olmalı)

Büyük ölçekli veya ticari vermikompost sistemleri güvenilir miktarlarda gıdaya ihtiyaç duyar. Şu anda çalışan sistemler aşağıdaki gıdaları kullanmaktadır:

 • Büyükbaş hayvan gübresi
 • Bira atıkları
 • Pamuk fabrikası atıkları
 • Tarımsal atık
 • Gıda işleme ve market atıkları
 • Kafeterya atıkları
 • Çim ve tahta parçaları
Solucan Gübresinin Toprak için Faydaları
 • Toprağın havalandırmasını geliştirir.
 • Toprağı mikroorganizmalar ile zenginleştirir. (fosfataz ve selülaz gibi enzimler ekleyerek)
 • Solucan döküntülerinde gerçekleşen mikrobiyal aktivite, toprağın kendisine göre 10 ila 20 kat daha fazladır.
 • Zeminde zaten bulunan derin solgun solucanları çeker.
 • Su tutma kapasitesini artırır.
Solucan Gübresinin Bitki için Faydaları
 • Çimlenme, bitki büyümesi ve ürün verimini artırır.
 • Kök büyümesini ve yapısını geliştirir.
 • Toprağı mikroorganizmalar ile zenginleştirir.
Solucan Gübresinin Ekonomik Faydaları
 • Dönüşüm sayesinde atık sahalarına atık akışını azaltır.
 • Biyolojik atıkların atık akışından elimine edilmesi, tek bir depoda toplanan diğer geri dönüştürülebilir atıkların kirlenmesini azaltır.
 • Düşük sermaye yatırımı ve nispeten basit teknolojiler gerektirdiği için, daha az gelişmiş tarım bölgelerinde solucan gübresi üretimi ve kullanımını kolaylaştırır.
Solucan Gübresinin Çevreye Faydaları
 • Geri dönüşüm yoluyla “metabolik boşluğu” kapatmaya yardımcı olur.
 • Büyük ölçekli üreticiler genellikle sıcaklık kontrolü ve makineli hasat kullanırlar, ancak diğer ekipman nispeten basittir ve hızlı bir şekilde yıpranmaz.
 • Üretim, metan ve nitrik oksit gibi sera gazı emisyonlarını azaltır.