Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır

Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır gerçekleştirmek isteyenler mevcut bütçeleri ve tecrübeleri düşünüldüğünde küçük bir sayı ile üretime başlayarak hem tecrübelerini, hem solucan sayılarını, hem de kazançlarını artırabilirler. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Tabi ki solucanlar 3 ayda sayı olarak iki katına çıkabilirler. 100.000 adet solucan ile başlandığında bir yıl içerisinde 1.6 milyon solucan sayısına ulaşılır. Başlangıç rakamı belirlenerek işe başlandıktan sonra rakamlar küçük olduğunda herhangi bir gecekondu kiralanarak ya da evlerin garajında bu işe başlanabilir. Piyasada satılan solucan mamaları olduğu gibi meyve ve sebze, çay posası gibi sıkça kullanılan tüketim ürünlerinin çürümüş halleri ile solucanlar beslenebilmektedir. Beslenen solucanların dışkıları kurutularak paketlenmesi ile satışa hazır hale gelmektedir. Bu şekilde solucan gübresi üretimi nasıl yapılır biraz değinmiş olduk. Aslında biraz meşaketli gibi görünse de mamalarını verdikten sonra çokta uğraştırıcı yanı yok. Onlar yemeklerini yedikçe kendi kendilerine hem ürüyorlar hemde size dışkılarıyla gübre üretiyorlar. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Biraz bahsetmek gerekirse;

Organik gübreler arasında en çok tercih edilen solucan gübresi üretimi nasıl yapılır sorusuna bulunan cevap ile şehirlerde ve kırsallarda pek çok girişimci üretim gerçekleştirmektedir. Küçük bir iş olarak başlayarak her geçen gün kendini katlayarak artan solucan sayısı ile kısa sürede tesisleşme sürecine girilen gübre üretimi işinde geri dönüş süresi hayli hızlı olmaktadır. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır geleneksel bir sorun olmasına rağmen aslında bilinmesi yapılması gereken icraatler bellidir. Katı, sıvı formlardaki organik solucan gübresi ihtiyaçlarınızı sitemiz üzerinden karşılayabilirsiniz.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır ve Nasıl Kullanılır

Solucan gübresi nasıl kullanılır konusunun dışında birde ürettiğimiz solucan gübresi üretimi nasıl yapılır ile ilgili bilgi almak isterseniz diğer yazılarımızı inceleyiniz. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır bu ayrı bir konuyken biz gelelim nasıl kullanılacağı hakkında detaylara, Tohumdan fide yetiştiriciliğine, dikili ağaçlara ve ekili sebzelere kadar pek çok kullanım alanı bulunan solucan gübresi nasıl kullanılır sorusuna cevap almak isteyenler için güncel örnekler vermek gerekirse;

 • Dikili sebze ve meyve gövde etrafı çember olacak şekilde açılır içerisine toprağı gizleyecek şekilde gübre kullanılarak toprakla örtülür. Mikroorganizmaların nemli ortamda kalması için toprak sulanır.
 • Meyve ağaçlarının etrafı çukur şeklinde kazılarak çap ölçüsü kadar gübre kullanılarak (çap 1 metre ise 1 kg) çukur kapatılır ve sulama işlemi gerçekleştirilir.
 • Tohumdan fide yetiştiriciliğinde viyollere kullanılan karışım miktarının 3 te 1 oranına katılarak direk tohum uygulaması gerçekleştirilir.
 • Saksı ve bahçe yetiştiriciliğinde de dikili sebze ve meyvelerle benzer şekilde kullanılır. Tabi bu kadar bilginin asıl temel kaynağı solucan gübresi üretimi nasıl yapılır olmalıdır ki elde edilen gübrenin kalitesi verimi fazla olsun.

Bugünde siz değerli okuyucularımıza solucan gübresi üretimi nasıl yapılır konulu yazımızı paylaştık. Yeterli olmadığını düşünüyorsanız bizden yardım talep edebilirsiniz. Sektördeki gelişmeleri yakından takip eden firmamız siz değerli çiftçilere daha faydalı olmayı, takıldığı yerde sorunlarına çözüm olabilmeyi ilke edinmiştir. Sizlerde solucan gübresi üretimi nasıl yapılır öğrenerek kendi üretim hanenizi oluşturmak istiyorsanız destek için bizi çekinmeden arayabilirsiniz. Çevrenize solucan gübresi üretimi nasıl yapılır diye sorduğunuzda verilen cevap sizi tatmin etmeyebilir. Bu gibi durumlarda numaramızı arayıp bilgi alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Solucan gübresi faydaları saymakla bitmez derecededir. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde ve asıl üretim amacı faydalarının bilinmesiyle gerçekleşir. Toprakta yaşayan pek çok mikroorganizma ve bu mikroorganizmaları besleyen azot, karbon, fosfor gibi mineraller bulunmaktadır. Mikroorganizma ve mineral bakımından zengin topraklarda alınan tarımsal verim yüksek olmaktadır. Kimyasal gübreler toprağın yaşayan bu yapısına zarar vererek toprağı çoraklaştırarak tarıma uygunsuz hale getirmektedir. Kimyasal gübrelerle beslenen ürünlerin insan sağlığı için tehdit eden unsurları barındırıyor olması organik tarım üreticilerini kimyasal gübre kullanımından uzaklaştırmış, bu aşamada organik gübreler devreye girmiştir. Organik bir gübre çeşidi olan solucan gübresi üretimi nasıl yapılır sorusunu soran pek çok çiftçi, solucan gübresinin faydalarından haberi vardır. Kullanımı faydalarını öğrendikten sonra artacak olan bu gübrenin kullanımı sonrasında;

 • Topraktaki organik madde miktarını artırarak verimi artırır.
 • Topraktaki mikroorganizmaları besleyerek faaliyetlerini artırır.
 • Toprağın su tutma kapasitesini minimum %25 oranında artırır ve su stresini düşürür.
 • Kimyasal gübre kullanımı nedeniyle zarar görmüş toprakları ıslah eder.
 • Toprağın pH dengesini sağlar ve bitkinin kullanamadığı minerallerin toprakta çözünmesini sağlayarak bitkinin bu mineralleri kullanabilmesini sağlar.
 • Bitkilerin direncini artırarak hastalıkların pek çoğunu giderir.
 • Kullanımı ile lezzetli ve aromalı ürünler yetiştirilmesini sağlar.

Üstelik bu sayede arkadan gelecek nesillere de solucan gübresi üretimi nasıl yapılır tecrübelerini aktaracak ve organik ürünlerin yetiştirilmesinde daimi katkılar olacaktır. Solucan gübresi faydaları sıralarsak çevreye, toprağa, bitkiye, insana olarak sınıflandırabiliriz. Çünkü gerçekten bu gübre doğanın insanlığa bir armağanı niteliğindedir. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır sorusu olmasaydı belki de bu müthiş buluş gün yüzüne çıkmamış olacaktı.

Üretilen Solucan Gübresinin Satışı Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Kullanımı gittikçe yaygınlaşan ve her geçen gün artan pazarı ile daha çok müşteriyle buluşan solucan gübresi fiyatı 2019 kilogram olarak 2 ila 4 TL arasında değişmektedir. Bu fiyatların arkasında üreticilerin, solucan gübresi üretimi nasıl yapılır sorusundan yola çıkarak elde ettiği başarı vardır. Pek çok üretici malını yem aldığı firmalara satmakta, tesisleşme sürecine girişmiş pek çok işletme paketleme gerçekleştirerek perakende olarak satış gerçekleştirmektedir. Genel olarak talep organik tarım üreticilerinden, çay ve fındık yetiştiricilerinden, fidan ve çiçek yetiştiricilerinden gelmektedir. Ayrıca solucan gübresi üreticileri birlik olmak, işlerinin daha sağlıklı gerçekleşmesine zemin hazırlamak, yeni gelişmeleri takip edebilmek ve solucan gübresi pazarı genişletme faaliyetlerini başarı ile gerçekleştirebilmek için örgütlenerek TOSGEB Derneğini kurmuşlardır. TOSGEB her geçen gün tüm Türkiye’de yeni bölgelere açılarak yeni üyelerle birlikte büyümeye devam etmektedir. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır ve satışı nasıl gerçekleştirilir bu konuda sizlere yardımcı olabiliriz.

Gübre üreticileri solucan gübresi üretimi nasıl yapılır, bununla ilgili olarak kendilerince çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir. Bahçenizde kullanacağınız veya tarlanızdaki mahsüllerde kullanacağınız solucan gübresi ile ne kadar faydalı bir ürün olduğunu sizlerde göreceksiniz. daha sonraki alımlarınızı bilinçli ve aklınızda soru işareti olmadan yapacaksınız. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır ve sonrasında ürettiğiniz gübrenin satışı nasıl gerçekleştirilir derseniz kalitesini inceledikten sonra alan yerler mevcuttur. Fakat bayilik sistemi gibi çalışan firmalarda mevcuttur. Satışı konusunda sıkıntı yaşayanlar da vardır illaki ama zamanla talep arttıkça bu problem azalacaktır. Solucan gübresi üretimi nasıl yapılır merak edildiği kadar satışı nasıl yapılır da bir diğer merak edilen sorudur.