Sıvı Solucan Gübresi Özellikleri Nedir

TIKLA SATIN AL

Sıvı solucan gübresi sektörün önde gelen, fazlaca kullanılan ürünüdür. Bu gübre sayesinde organik tarım yapılarak yüksek verim elde edilmektedir. Nano teknoloji ile solucan gübresi üretimi yapılması hakkında bilgilerin yer aldığı yazımızda sıvı solucan gübresi nasıl kullanılır, faydaları nelerdir ve özellikleri bilgisine ulaşabilirsiniz.

Özel Formül ve Yüksek Kaliteli Koop’s Solucan gübresi ile beslenen bitki doğal renk, koku, tad, aroma kazanır, Her çeşit meyve, sebze, tarla, sera, bahçe ve süs bitkilerinde topraktan ve yaprak kullanıma uygundur. Kokusuzdur, tamamen organiktir kimyasal barındırmaz, toprağın su tutma kapasitesini arttırır, topraktaki organik madde oranını arttırır, dona karşı bitkiye direnç kazandırır, tohumun çimlenme oranını arttırır, yabancı ot tohum içermez, topraktaki mikroorganizma faaliyetlerini arttırır, azot üreten bakteriler, antibiyotik etkisi yaratan doğal büyüme hormonları ve enzimler ve mikorizal mantarları bünyesinde barındırdığı için bitkide %30 ile %70 arası verim artışı sağlar. Gübre maliyetlerinizi fazlasıyla düşürür, erken hasat sağlar ve  etkisi büyüktür.

Ankara’da 2000 m2 ve Samsun’da 4000 m2 kapalı alana sahip 2 dev tesis ile Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahibiz.

SATIŞ SAYFASI

Sıvı Solucan Gübresi Özellikleri Hakkında

Sıvı solucan gübresi özellikleri içeriğindeki besleyici ve güçlendirici minerallerle sınırlı kalmamaktadır;

 • Çevreye ve insan sağlığına zararı bulunmamakta olup tamamen ekolojik bir üründür.
 • Mikroorganizma sayısı benzer ürünlerden ortalama 10 kat fazla miktardadır.
 • Üretimi organik yöntemlerle yapılmakta olup %100 organik gübredir.
 • İçeriğinde humatlar, fulvikasitleri, amino asitler, vitaminler, bakteriler, enzimler ve mikro – makro elementler barındırır.
 • Viskozitesi sudan fazla olmakla birlikte akışkan yapıdadır.
 • Su ile karıştırılarak uygulanır.
 • İçeriğinde bitkilere yararlı olan organik madde oranı yüksek olan sıvı solucan gübresinin faydaları diğer organik gübre çeşitlerine göre oldukça fazla olup, pek çok bitkisel hastalık için tek çözüm yolu sıvı solucan gübresi kullanımından geçmektedir. Eklenebilecek özellikler birkaç tane daha olabilir.

Özellikleri şöyledir ki bitkileri meydana gelen hastalıklardan korumak amacı ile katı solucan gübresinin konsantre edilmiş hali olan sıvı solucan gübresi üretimi araştırmaları yapılmış, tarımsal ürünleri ve bitkileri besleyici fulvik asitleri, amino asitleri, vitaminleri ve antibiyotikleri içeren sıvı gübre üretimi gerçekleştirilmiştir.

Sıvı Solucan Gübresi Faydaları ve Nasıl Kullanılır

Sıvı solucan gübresi faydaları hakkında detaya indiğimizde şunları söyleyebiliriz;

 • Toprakta doğal humuslaşmaya sebep olduğu için toprak verimini artırmaktadır.
 • Tohumun gücünü artırarak çimlenmesini hızlandırır.
 • Olgunlaşma süresini ortalama 10 – 15 gün kısaltır.
 • Ürün artışı sağlar.
 • Bitkilerin bağışıklığını güçlendirir.
 • Bakteri ve mantar sebepli hastalıkları baskılar.
 • Ürünlerdeki nitrat, ağır metal ve radyonuklit oranını düşürür.
 • Ürünlerin şeker, protein ve vitamin miktarını artırır.
 • Ürün raf ömrünü uzatır.
 • Tohumların gelişme enerjisini artırır.
 • Kökleri güçlendirerek hızla olgunlaşmasını sağlar.

Solucan Gübresi Üretimi Nasıl Yapılır detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.

Sıvı solucan gübresi nasıl kullanılır sorusuna verilecek tek bir cevap bulunmamaktadır. Su ile karıştırılarak uygulansa da karışım miktarı kullanılacak sebze, meyve ve bitki çeşidine göre farklılık göstermektedir. Sıvı solucan gübresi özellikleri ve en çok kullanımı tercih edilen bazı ürünler için kullanma tarifleri aşağıda verilmiştir;

Domates, biber, patlıcan, acur, salatalık, kabak, bamya, çilek, kavun, karpuz, balkabağı, patates, soğan, havuç ve pancar ürünlerinde 50 litre suya 250 ml sıvı solucan gübresi karıştırılarak karışım oluşturulur. Lahana, marul, ıspanak, maydanoz, nane, dereotu, semizotu, kereviz ve enginar ürünlerinde 20 litre su ile 250 ml sıvı solucan gübresi karıştırılarak karışım oluşturulur. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, ayçiçeği ve pamuk ürünlerinde 25 litre su ile 500 ml sıvı solucan gübresi karıştırılarak karışım oluşturulur. Oluşturulan karışımlarda tohum ıslatılır ve 5 saat süre sonrasında dikilir. Sıvı solucan gübresi özellikleri sayesinde çok tercih edilir.
Ayrıca bu ürünler ekili bahçede toplamda 2 veya 3 kez 1 dönüm için belli miktarlarda su ile sıvı solucan gübresi karıştırılarak uygulanır.
Püskürtme şeklinde uygulamak isteyenler oluşturdukları karışımı ilk yapraktan sonra 15 – 20 günde bir defa püskürtülerek uygular.

Nano Teknoloji İle Üretilmiş Sıvı Solucan Gübresi Var Mıdır?

Sıvı solucan gübresi içeriğinde bulunan yararlı organizmaların ve organik maddelerin oranlarının artırılması amacı ile nano teknoloji ile sıvı solucan gübresi üretimi gerçekleştirilmiş ve yoğunlaştırılmış sıvı solucan gübresi elde edilmiştir. Yoğunlaştırılmış sıvı solucan gübrelerinin diğer sıvı solucan gübrelerine göre avantajları;

Bitkiye faydalı olan organik maddeleri içerme oranı fazladır.
Humik asit oranı yüksektir.
Üretim hızı daha yüksektir.
Son zamanlarda ortaya çıkan sıvı solucan çayı ile nano teknoloji kullanılarak üretilen sıvı solucan gübresi özellikleri karıştırılmaktadır. Aslında sıvı solucan gübresi özellikleri ile kendini ayırt eder. Bu iki sıvı madde ayırt edilebilmesi için;

 • Nano teknolojiyle üretilen sıvı solucan gübrelerinin rengi siyaha yakın koyu kahvedir.
 • Nano teknolojiyle üretilen sıvı solucan gübreleri bekletildiğinde dibinde çökelti oluşmaz.
 • Nano teknolojiyle üretilen sıvı solucan gübrelerinin rahatsız edici ve keskin kokusu bulunmaz.
 • Yukarıdaki unsurları içermeyen ürünler nano teknolojiyle üretilen sıvı solucan gübreleri olmayıp, solucan çaylarıdır. Satın alınmadan önce gerekli kontroller yapıldıktan sonra satın alma gerçekleştirilmelidir.