Sıvı Organik Gübre

TIKLA SATIN AL

Sıvı organik gübre içerisinde kullanılan doğal bitkileri sıralayacak, örnek verecek olursak;

  • Deniz Yosunu
  • Yonca, Bakla
  • Karakafes otu
  • Karahindiba
  • Lahana
  • Turp otu
  • Hodan
  • Isırgan otu

Organik solucan gübresi hakkında genel bilgiler edinmek için lütfen bu yazımızı okuyunuz.

Sıvı Organik Gübre, bitkinin toprakta bulamadığı elementleri karşılanması amacıyla, genellikle birleşik elementlerin tamamen doğal yollarla toprağa kazandırılmasıdır. En bilinen formu hayvan dışkılarının samanla, diğer bitki artıklarıyla karıştırılarak toprağa verilmesidir. Gübrede ana elementler Azot – Fosfat – Potasyum olup, genellikle bu üç elementin miktarları ürün isimlerinde verilir. 15-0-0,18-4-4, 5-25-5 vb.

Organik tarım, doğanın dengesinin bozulmasını engeller. İnsan sağlığı açısından da toprak sağlığı açısından da vazgeçilmezdir. Organik tarımcılık için organik gübreleme gerekmektedir. Organik gübrelemenin bir ileri seviyesi sıvı organik gübre dir.

En basit olarak sıvı organik gübre; doğal yollarla oluşturulmuş elementlerin su ile karıştırılarak yaprağa ya da toprağa verilmesidir. Sıvı organik gübre, diğer katı ve toz formlardan en üstün özelliği; içinde bulunan suyun aynı zamanda toprağın üzerinde bulunan zararlı kimyasal maddeleri temizlemesidir. Alkali ve tuzlu toprakları düzenler. Kireç oranı yüksek topraklardaki kireç oranını çözerek düşürür. Diğer gübre formlarında bulunan bu katı, kimyasal elementlerin toprakta sert tabakalar oluşturması, toprağın verimliliğini doğrudan etkiler. Diğer formların aşırı kullanımı, bitkinin köklerine zarar verebilir. Aşırı kimyasal maddeler içeren gübrelerin kullanımı neticesi toprak verimsizleşir. Bundan kaçınılması için en etkili yol sıvı organik gübre kullanımıdır. Sıvı solucan gübresi buna örnek verilebilir. Çünkü içerisinde toprağın ve bitkinin gereksinimlerini barındırır.

Sıvı organik gübrenin bir diğer üstün özelliği; toprağın su tutma kapasitesini artırmasıdır. Toprağın ve bitkinin ihtiyacı olan su miktarı azalır. Sulama maliyetleri düşer.

Sıvı organik gübre içinde bulunan enzimler, mikro organizmalar; toprakta bulunan tuzları kimyasal atıkları çözerler. Toprağın fiziksel yapısına etki ederek, toprağın pH değerini düzenler (asit /baz oranı). Toprağın sıkışmasını engeller, toprak daha kolay işlenir. Toprağın hava kapasitesi artar. Su toprağa daha çabuk nüfus eder. Aminoasit bakımından da zenginleştirirler.

Bitkilerinde bağışıklık sistemi bulunur. Sıvı organik gübre bitkilerin bağışlık sistemini güçlendirir. Hastalıklara karşı daha dirençli olurlar. Yaprakların hücre duvarlarını güçlendirir. Besleyici organik maddeler aynı zamanda ilaç olarak ta kullanılır. Mantar ve yaprak bitine karşı etkili bir önlemdir.

Gübrelemenin istenmeyen bir etkisi de çevre kirliliğidir. Çevre kirliliği yaratmaz. Diğer formlarda ki gübreler senede bir iki kez verilebilirken, sıvı organik gübrenin sıkça kullanılmasında sakınca yoktur.

Bitki tarafından sıvı emilimi diğer formlara göre çok daha kolay ve hızlıdır. Gübre içindeki iz elementlerin, aminoasitlerin hızlıca bitkiye karışması mümkün olur. Ürün daha çabuk olgunlaşır. Her canlı gibi bitkilerde strese maruz kalabilir ve bu gelişimlerini etkiler. Bu stres koşullarından uzaklaşması ve hızlı büyümesi sağlanır. Erken hasat yapılmasıyla beraber ürünün pazara daha erken girmesi mümkün olur. Ürün daha yüksek fiyattan alıcı bulur. Ürünün hem kalitesi hem de üründen elde edilen kâr artırılmış olunur. Kullanımı ve depolanması kolaydır. Sıvı organik gübre satın almak için satın alma sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bir kez daha hatırlatmak gerekirse sıvı organik gübre hem toprağa hem bitkilerinize hemde çevreye olumlu yönleri vardır. Bunları kullanarak uzun ömürlü bir tarlaya bahçeye sahip olursunuz. Suni gübre kullanımı ile zamanla toprak verimsizleşir. İlerleyen zamanlarda ürün kalitesi düşer. Organik Solucan gübresi kullanımı ile bitkilerinize can gelir, ürün kalitesi artar, aldığınız meyvelerin bile tadı değişir. Bahçelerinizde veya tarlanızda sıvı organik gübre kullanarak sizde gözle fark edilir şekilde ürünlerinizdeki olumlu değişimi gözlemleyebilirsiniz.