Sıvı Gübre Nasıl Uygulanır

TIKLA SATIN AL

Sıvı gübre nasıl uygulanır yazımıza geçmeden önce isterseniz gübreden bahsedelim. Gübreler, organik ve sentetik olarak iki farklı çeşitten, bu iki çeşit ise sıvı, katı ve granül olarak üç farklı yapıdan oluşmaktadırlar. Sıvı gübre ise kullanım kolaylıkları ve içerik zenginliği sebebiyle günümüzde tarım sektöründe çok sık tercih edilen gübre çeşitlerindendir. Sıvı gübre nasıl uygulanır sorusunun en sade ve net cevabı, topraktan ve yapraktan uygulamalar olarak iki temel başlık halinde toplanabilir. Sıvı gübrelemenin uygulama yöntemi, bitkinin özelliğine ve ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Bazı bitkilerin sıvı gübreyi toprak altından kökten almaları hayati bir konu olurken, bazı bitkilerin sıvı gübreyi toprağın üzerinde kalan kısımlarından almaları çok daha faydalı olabilmektedir. Topraktan gübreleme ve yapraktan gübreleme için doğru tercih, tarım işleriyle uğraşan kişilerin bilinçlendirilmeleri sayesinde verimlilik arttırılır. Sizde sıvı gübre nasıl uygulanır konusunu öğrenmek ve organik solucan gübresi ürünlerimizden sipariş vermek isterseniz yada kırmızı kaliforniya solucanı satın almak isterseniz internet sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Topraktan Sıvı Gübre Nasıl Uygulanır

Topraktan sıvı gübre nasıl uygulanır derseniz aslında yapılan sıvı gübrelemenin, bitkiye olduğu kadar toprağa da sağladığı faydalar oldukça fazladır. Bitkinin gelişimine ve büyümesine sağladığı mineral ve faydalı bakteri içeriğiyle sıvı gübrenin, iyileşmesi ve kalitesini arttırması için toprakta da etkisi büyüktür. Toprağa püskürtme ve fertigasyon yöntemiyle uygulanan sıvı gübrenin toprağın her alanına eşit miktarlarda dağıtılması ve gerektiğinde toprağın karıştırılması önemlidir. Sıvı gübre nasıl uygulanır diye düşünürsek aklımıza damlama ve püskürtme şekilleri gelecektir. Püskürtme yöntemiyle yapılan sıvı gübreleme, katı ve granül gübre çeşitlerinin uygulanması gibi iş gücü gerektiren uygulamalar olup fertigasyon yöntemi bu alanda ciddi yol katetmiştir. Fertigasyon adı verilen yöntem, sıvı gübrenin damla sulama sistemleriyle topraktan bitki köküne ulaştırılmasıyla uygulanan gübreleme çeşididir. Bu yöntem sıvı gübre nasıl uygulanır sorusuna bir cevap niteliğini taşır.

Topraktan sıvı gübre nasıl uygulanır derseniz bu yöntem ile bitkinin tüm büyüme, çiçeklenme, meyve verme süreçleri boyunca ihtiyaç duyacağı besin maddelerine rahatlıkla ulaşmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca yüzeyi düzgün olmayan tarım alanları, düzeltmelere gerek kalmaksızın söz konusu yöntemle sulanarak gübrelenebilmekte ve gübrenin sulama suyu ile bitki köküne verilmesi işçilik giderleri ve zamandan tasarruf ettirerek üreticiye ciddi bir maliyet düşüşü sağlamaktadır. Bitki gübresi için yine sıvı solucan gübresini topraktan kullanabilir ve yüksek verim alabilirsiniz. Sıvı gübre nasıl uygulanır yazımızda damlama yöntemi ile bitkinin ağacın direk köküne etki etmesi olarak anlattık.

Yapraktan Sıvı Gübre Nasıl Uygulanır

Yapraktan sıvı gübre nasıl uygulanır diye cevap vermeden önce sizlere tanımını yapmak isteriz. Bitki besin maddelerinin, solüsyon şeklinde homojenize halde hazırlanarak yapraklara püskürtülmesi işlemine yapraktan gübreleme denir. Yapraktan sıvı gübre nasıl uygulanır denildiğinde alında bu yöntem, genel anlamda bir gübreleme olmayıp, kalıcı bir çözüm değildir. Yıl içinde bitkilerde ve toprakta görülen besin noksanlıklarının geçici olarak giderilmesi amacıyla yapılır. Bu yöntemi seçerken bitkinin toprağın yüzeyinde kalan kısmında yaprak ya da gövdesindeki olumsuzluklar gözlemlendikten sonra ihtiyaç duyulan besinin hangisi olduğunu anlamak amacıyla yaprak örneği alınarak analize gönderilir. Yapraktan sıvı gübre nasıl uygulanır dediğimizde aşağıda biraz nasıl yapılacağı ve yararlarından bahsettik.

  • Yaprak analizi için yaprak örneği alımı, bitkinin çiçeklenme ve düşme dönemlerinde yapılmalıdır. Alınacak yapraklar sürgünlerdeki ilk salkımda bulunan yapraklar olmalıdır ve saplarıyla birlikte alınmalıdır. Yapraklar, bitkinin aynı bölgesinden değil, farklı yükseklikteki farklı bölgelerinden alınmış olmalıdır ve analiz için 4 yaprak yeterlidir. Alınan örnekler sıvı gübre nasıl uygulanır sorusunun bir ön aşamasını oluşturur.
  • Analizin sonucuna bağlı olarak seçilecek yaprak gübreleri bitkide eksik olan elementler ile birlikte ilgili elementlerin işlevine destek diğer besin maddelerini içermelidir ve gübreler mutlaka uzmanlar tarafından önerilen dozda kullanılmalıdır.
  • Yapraktan gübreleme sabah erken ya da akşam püskürtme yöntemiyle yapılmalıdır. Sıvı gübre nasıl uygulanır şöyle açıklamak gerekir, uygulanan sıvı gübrelerin yaprakların hem alt, hem de üst yüzeylerine teması sağlanmalıdır.
  • Sıvı gübreler, zirai ilaçlar veya farklı amaçlı sıvılarla karıştırılmadan kullanılmalıdır.
  • Sıvı gübrelerin pH derecesi 7’nin üzerinde olmamalı, bunun üzerindeyse pH düşürücü kullanılmalıdır.
  • Sıvı gübre, gereğinden az veya fazla kullanıldığında, verim ve kalite beklenen seviyede olmayacaktır.

Sıvı gübre nasıl uygulanır başlığı altındaki bu maddelere her gün tarım teknolojilerinin gelişmesiyle, hem maliyet düşürücü hem kaliteyi arttırıcı yeni maddeler de eklenmeye devam edecektir. Tarımın gelişmesi ve ilerlemesi için bu yöntemlerin artması çok gereklidir. Örneğin çiçek gübresi için yapraktan yola çıkabilirsiniz.