Patates Gübreleme Programı Nasıl Yapılır Öneriler

Patates gübreleme yöntemleri genellikle patateslerin cinsine ve yetiştirilme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Patates diğer bitkilerden farklı kök yapısına sahip olması nedeniyle gübreleme açısından da farklılık göstermektedir.

Patates gübreleme programı içerisinde Bakanlık Onaylı tesislerde üretilen tescilli Koop’s Solucan Gübresi Kullanılmalıdır. Kullanım Şekli ve dozu ve faydaları hakkında satış sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Yüzlek kök yapısına sahip patatesin kökleri buğday gibi bitkilerde kök uzunluğu 120 cm’ye kadar uzayabilirken patateste sadece 60 cm’ye kadar bir uzunluk görülebilmektedir. Bu nedenle patates yetiştiriciliğinde mutlaka takviye beslenmeler ve farklı uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Patates yetiştiriciliğinde kök ve sürgün gelişimi için en önemli faktörlerden biri sıcaklıktır. Düşük sıcaklıklarda patateste kök gelişimi sınırlı kalacağı için uygun ortamın sağlanması gerekir. Patates gübreleme işleminde sıcaklık faktörleri ve diğer ek unsurların dikkate alınması oldukça önemlidir. Bitkinin besin maddelerinde ilk dönemlerde patates yumrusu oluşumunun başlangıcı ve gübrelemenin başlaması verimi en azından iki katına kadar arttıracaktır.

Sıvı Patates Gübresi Fiyatları Listesi

MiktarFiyatTürKargo
250 Mili Litre25 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Litre40 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
5 Litre170 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Litre465 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
60 Litre1.295 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton19.850 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Katı Patates Gübresi Fiyatları Listesi

MiktarFiyatTürKargo
1 Kilo20 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
3 Kilo40 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Kilo85 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
100 Kilo400 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton3.900 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Patates Gübreleme Programı Nedir?

Patates yumru büyütme ve yüksek verim alınabilmesi için mutlaka gübreleme işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Tüm tarımsal ürün yetiştiriciliğinde olduğu gibi patates içinde gübreleme ve yetiştirme şekilleri farklı unsurlara göre belirlenebilmektedir. Klasik patates gübreleme işlemi için uygun bir programa sahip olmanız gerekmektedir. Klasik patates gübreleme programı kapsamında;

Ekim Öncesi Toprak Hazırlığı veya Ekim Sırasında: Dekara, 80 kg 15 – 15 – 15 + ZN kopoze ve 20 ks toz kükürt, 20 kg katı hümik asit uygulaması

Üst Gübreleme İçin: 1. Çapta 15 kg üre, 2. Çapta 18 kg AN (%33) ve ılık yağmurlama ile beraber, 5 kg magnezyum sülfat, 1 litre hümik asit

Uygulaması yapılması gerekmektedir. Patatesin kök ve sürgün gelişimi için uygun sıcaklık ortamının sağlanması ve uygun gübreleme uygulamasının ardından kısa sürede verim alınabilmektedir. Patates gelişiminin yanı sıra, doğal gübre kullanımı aynı zamanda toprağın zenginleşmesi için büyük oranda katkı sağlayacaktır. Bu da uzun vadede toprak verimini arttıracak temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Patates Gübreleme Programı Nedir?

Patates gübreleme programı, patatesin dikiminden itibaren gelişiminin takip edilmesi ve yüksek verim ve kaliteyle üretilmesi için gerekli en önemli unsurlardan biridir. Patates, her türlü toprakta yetişebilme özelliğine sahip ender bitkiler arasında yer almaktadır. Ancak, yüksek kil ve kireç oranına sahip topraklarda yetiştirme işlemi oldukça zordur. Hafif kabarmış, hava alan ve kolay ısıma özelliklerine sahip topraklarda patatesin gelişimi daha kısa sürede ve daha kaliteli bir şekilde gerçekleşecektir.

Alkalin toprak özelliklerine sahip yerlerde patates yumrularının gelişimi oldukça zordur. Patates için uygun olmayan topraklarda yetiştiricilik yapmak isteyen kişilerin mutlaka ek gübreleme ve besin takviyesi uygulamaları gerekmektedir. Bunun için seçilecek özel patates gübreleme programları ideal verimi elde etmeniz için size destek olacaktır.

Tatlı Patates Gübreleme Önerileri Nelerdir?

Tatlı patates gübreleme tavsiyesi temelde yine patatesin cinsine ve yetiştirilme alanına göre değişiklik gösterecektir. Tatlı patatesler için uygulamada en çok verimin elde edildiği gübreleme biçimi hayvan gübresidir. Hayvan gübresi, ılıman iklim yapısına sahip bölgelerde ve özellikle sonbaharda uygulandığı takdirde iki katına kadar yüksek verim sağlayacaktır. Toprağın durumuna göre tatlı patates için 2 veya 4 ton arasında hayvan gübresinin verilmesi mümkündür. Patates gübresi kullanarak kısa sürede yumru oluşumu desteklenebileceği gibi patates kalitesinde de gözle görülür değişimler ortaya çıkacaktır.

Tatlı patates için önerilen bir diğer gübre çeşidi için suni gübredir. Suni gübreler genellikle uzun vadede hem toprak hem de bitki için olası zararlarının daha fazla olması nedeniyle çok sık tercih edilmemektedir. Ancak yine de kullanımı oldukça önemli avantajlar sağlayacaktır. Suni gübrenin tatlı patates için dekara;

 • 10 – 15 kg amonyum sülfat ya da amonyum nitrat
 • 10 – 15 kg süper fosfat
 • 8 – 10 kg potasyum

Uygulanabilmektedir. Tatlı patates için toprak türü ve yetiştirme tekniklerine göre farklı gübreleme yöntemleri de tercih edilebilmektedir. Hayvan gübresinin tatlı patates için 2 – 4 ton arasında verilmesi ön görülmektedir.

Patates Gübreleme İşleminin Faydaları Nelerdir?

Patates gübreleme faydaları arasında en önemlisi şüphesiz ki kısa sürede patates yumrusunun oluşması ve verimli bir şekilde gelişiminin sağlanmasıdır. Patates yetiştiriciliğinde ürünün yeteri kadar beslenmesi birçok açıdan avantaj sağlayacaktır. Hem toprak hem de bitki için gübreleme işlemlerinin önemi oldukça büyüktür. Patates yeti kadar beslenmediğinde ve doğru gübreleme yapılmadığı takdirde;

 • Patates gelişiminde ve kalitesinde düşüklük
 • Toprak veriminin azalması
 • Patateste; K, Ca, P vb. madde eksiklikleri
 • Geç büyüme
 • Çürüme vb.

Sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Patates gübreleme işlemi bu yönüyle bitkiye ve toprağa önemli katkılar sağlamaktadır. Patatese yeteri kadar beslenme uygulanamaması halinde bitki bu durumu çeşitli sinyaller vererek bildirmektedir. Bitkide meydana gelen bu tür sinyalleri düzenli olarak takip ederek ideal verimi elde etmek için ek önlemler ve besin takviyeleri yapabilirsiniz.

Patates Gübreleme Yapılmaması Halinde Hangi Eksiklikler Görülür?

Patates irileştirme ve gelişiminin sağlanması adına farklı tür gübreleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemle patatesin cinsine ve toprak yapısına hatta iklim ve mevsim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde birçok farklı sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar patateste bazı eksikliklere yol açar. Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde ortaya çıkan başlıca eksiklikler;

 • Potasyum Eksikliği: Erken kararma, hastalıklara karşı az koruma ortaya çıkar.
 • Kalsiyum Eksikliği: Toplama yapılmadan yumruda kararmalar, patates içinde boşluk vb. görülür.
 • Fosfor Eksikliği: Yaprak kenarlarında tahribat ve koyu renk lekeler oluşur.

Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde ortaya çıkan bu tür eksiklikler daha patatesin toplanma aşamasına gelmeden önce bile fark edilebilmektedir. Patateste görülen bu sorunların çözümü için düzenli olarak gübreleme ve besin değerlerinin korunması için ek takviyelerin yapılması gerekmektedir.

Eğer patates yetiştirilme sürecinde doğru beslenmez ve uygun patates gübreleme yöntemleri uygulanmazsa söz konusu bu zararların tüm mahsule zarar vermesi mümkündür. Çünkü temelde patatesin topraktan yeteri kadar beslenemediği durumlarda bu tip sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Patates Gübreleme Yöntemleri Nelerdir?

Patates gübreleme yöntemleri patates cinsine ve toprak özelliklerine göre belirlenebilmektedir. Patates yetiştiriciliğinde, diğer tüm tarım ürünlerinin yetiştiriciliğinde olduğu gibi özel ve farklı gübreleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Patates gübreleme işlemleri için tercih edilecek gübreleme yöntemleri arasında;

 • Hayvansal gübreleme
 • Sentetik gübreleme
 • Sıvı patates gübresi
 • Eco gübreleme yöntemi
 • Kompost
 • Deoksidasyon
 • Yuva besleme
 • Üst giydirme ve vejatasyon gübreleme vb.

Olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu ve benzeri daha birçok farklı yöntem patates yetiştiriciliği için tercih edilebilecek başlıca gübreleme yöntemleridir. Genellikle üreticiler doğal gübre tercih etmelerine rağmen kimyasal gübrelerinde de patates yetiştiriciliğinde zaman zaman yaygın olarak kullanıldığına rastlanmaktadır. Özellikle toprak kalitesi düşük bölgelerde bu tip uygulamalar tercih edilebilir.

Patates yetiştiriciliği için önemli bir diğer yöntem ise komposttur. Uygun ortamın sağlanması ve patateslerin yeteri kadar beslenmelerinin sağlanması adına kompost üretiminin, sebzelerden hazırlanarak yapılması mümkündür. Kompost hazırlama işlemini kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Patates Üretimi İçin Kompost ve Hızlı Kompost Yöntemi Nedir?

Patates büyütme gübresi veya beslenmenin takviye edilmesi adına üreticilerin ek kompost hazırlamaları mümkündür. Patates çukuru veya deposunun en alt kısımlarını, cansız ve ince yapıya sahip dalların yerleştirilmesi drenaj sağlayacağı için patates için fayda sağlayacaktır. Bu işlemin ardından tüm katmanlar dönüşümlü olarak yeniden harmanlanmaktadır. Kompost üretimi için kullanılacak ürünlerin özellikleri ve doğallığı elde edilecek verimin arttırılması için oldukça önemlidir.

Hızlı kompost uygulamasında ise kimyasal bir takım hızlandırıcıların kullanılması mümkündür. Kompost için kullanılacak doğal bitki ve hayvan atıklarının doğru harmanlanması ve uygulamada doğru yöntemler kullanılarak patatese takviye verilebilir. Patates yetiştiriciliği için patates gübreleme ve kompostlar oldukça önemlidir. Özellikle düşük verimli ve yetiştiricilik için uygun olmayan topraklarda kompost uygulamasının kısa sürede yüksek verim sağladığı gözlemlenmiştir.

Patates Gübresi Nereden Temin Edilir?

Patates gübresi kullanımı yetiştiriciliğin en önemli safhalarından biridir. Kendi imkânlarınızla, patates çeşidi ve toprak türüne göre gübre ve kompost oluşturabileceğiniz gibi zirai ürün satışı yapan firmalardan da gübre ve kompost satın alabilirsiniz. Patates gübresi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur bulunmaktadır. Özellikle doğru gübre seçimi ve uygun programın mümkünse bir ziraat mühendisi tarafından kontrol edilmesi elde edeceğiniz verimin arttırılması için oldukça önemlidir.

Patates gübresini tüm üreticiler bulundukları bölgelerdeki bayilerden veya internet üzerinden sertifikalı olarak satış yapan firmalar üzerinden yapabilirler. Genellikle düşük verimli bölgelerde üreticililerin kimyasal gübreleri temin etmeleri için firmalarla çalışması gerekmektedir.

Patates Gübresi Fiyatları Ne Kadardır?

Patates gübresi fiyatları genellikle gübrenin üretim özelliklerine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Patates yetiştiriciliği yapan kişilerin uygun fiyatlarla gübre satın almaları için izleyeceği iki farklı yöntem bulunmaktadır. Yetiştiriciler kendileri gübre üretimi yapabilecekleri gibi firmalardan veya resmi kurumlardan gerekli destekleri alarak daha düşük maliyetlerle gübre temin edebilirler.

Patates yetiştiriciliğinin en önemli unsuru olan gübrelemenin sağladığı en önemli fayda patatesin normalden daha kısa sürede sağlıklı ve hızlı bir gelişim göstermesidir. Patatesin diğer bitkilerden farklı olarak kökünün kısa ve yüzeyde olması gübreleme ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır.

Patates Azot Gübresi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Patates azot gübresi uygulaması patates için belki de en önemli besin desteklerinden biridir. Patates yapısı gereği büyük ölçüde azot ihtiyacına sahiptir. Yüksek miktarda sulama ve kumsal tipi toprakta yetişmesi bakımından patatesin yeterli oranlarda azot yıkamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak azot uygulaması sırasında birçok unsura dikkat etmek gerekmektedir. Patates için azot gübresinin yanlış kullanımı durumunda ortaya çıkabilecek başlıca olumsuz durumlar;

 • Patates yumrusunda kuru madde birikimi engellenir
 • İndirgen şeker oranı yumruda yükselir
 • Patates yumru evresinde 2. Büyüme desteklenir
 • Depolama için dayanıklılık azalır
 • Geç yumru oluşumu görülebilir

Azotlu gübrelerin patateslere en az iki defa olmak üzere verilmesi tavsiye edilmektedir. Şayet fazla kullanımı nedeniyle patates yumrularında olumsuz birçok durum ortaya çıkacaktır. Cips veya bonfıritis amacıyla üretilen yumrular için azot gübre kullanımı tavsiye edilmemektedir. Patates gübreleme işlemlerinde doğru yöntem ve tekniklerin kullanılması büyük ölçüde verimi arttıracaktır.

Patates Gübreleme ve Dikim Yöntemleri Nelerdir?

Patates dikim yöntemleri patates gübreleme işlemlerinin belirlenmesinde en önemli etkenlerden biridir. Patatesten yüksek verim almak ve kısa sürede gelişimlerini sağlamak adına gübreleme yöntemleri kadar dikim yöntemleri de önemlidir. Buna göre patates dikimi için takip edilecek başlıca dikim yöntemleri;

 • Ocak usulü
 • Karık usulü
 • Pulluk arkasına
 • Makine dikimi

Üreticilerin en çok tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. Dikim yöntemi her ne olursa olsun patates için uygun koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Uygun ortam ve sıcaklığın sağlanamaması halinde patateslerden alınacak verim minimuma düşmektedir.