Orkide Gübresi Nedir

Ayda bir kez 1 Litre su içine sadece 1 kapak Koop’s sıvı solucan gübresi karıştırarak orkidelerinizi şımartın! Koop’s sıvı solucan gübresi bütün bitkiler üzerinde etkili olduğu bilinmekte olup, sıvı bitki besini olarak da kullanılmaktadır. Orkideler üzerinde olumlu sonuçlar elde etmiştir. Orkidelerin yetiştirilmesinde toprağın bazı protein ve minerallere ihtiyacı bulunmaktadır. Her çeşit bitkiye topraktan ve yaprak kullanıma uygundur. Kokusuzdur, toprağın su tutma kapasitesini arttırır, topraktaki organik madde oranını arttırır

 

 

 

Orkide Gübresi ve Gübreleme

Orkide gübresi nedir? Orkide gübresi toprağa orkideler için gerekli ek bileşenleri sunmaktadır. Fakat bu ihtiyaçlar orkidelerin türüne göre değişmektedir. Örneğin doğada toprak yerine ağaç kovuğunda veya organik atıklarda yetişen bir orkide türünü (Epiphytic orkideler gibi) yetiştirmek istiyorsunuz. Bu orkideler için toprağa orkide gübresi olarak yosun koymanız gerekmektedir. Kullanacağınız belirli yosun türleri bulunmaktadır. Bunlar: Osmunda, Turba ve Bataklık yosunlarıdır. Bu yosunlar yavaş yavaş toprağa konarak topraktaki azot miktarının çiçeğe uygun olmasını sağlar.
Eğer saksıda ve toprakta yetişebilen bir orkideniz varsa yine benzer gübre materyalleri kullanılabilir ya da orkide gübresi satın alınabilir. Orkidelerinizi ayda bir gübreleseniz yeterli olacaktır. Ya da isterseniz ayda bir koyacağınız miktarı haftalara bölerek azar azar da koyabilirsiniz. Yavaş çözünen gübreleri kullanmanız daha yararlı olabilir. Sıvı gübreler de kullanabilirsiniz. Az orkide gübresi vermeniz durumunda çiçek açması yavaşlayacaktır. Çiçek açtığını görünce de gübreleyebilirsiniz. Gereğinden fazla gübre kullanmamaya özen gösteriniz. Yavaş çözünen gübrelerin fazla kullanımı diğer gübrelere oranla daha az zarar vermektedir. Gübreleme işlemeni kışın azaltmalısınız. Örneğin normalde 2 veya 4 haftada bir veriyorsanız, kışın bu süreyi 6 haftada bire çıkarabilirsiniz. Orkide gübresi olarak organik sıvı solucan gübresi kullanılarak elde edilen ürünümüzü mutlaka deneyiniz, çiçeğinizdeki değişimi sizde fark edeceksiniz. Bunun için sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz.

Orkide gübresi nedir? Bu ihtiyaçları sağlayan gübreye orkide gübresi denmektedir.

Çiçek coşturan bitki besini için diğer bir makalemizi okuyabilirsiniz.

Orkide Gübresi Nedir?

Orkidegiller veya salepgiller adlarıyla anılan bir çiçekli bitki türüdür. İsmi Orchis türünden gelmektedir ve bu Antik Yunanca’dan gelen bir isim olmaktadır. Dünya üzerinde yaklaşık 880 cins ve 22.000 tür orkide bulunmaktadır. Türkiye’de ise 24 cins ve yaklaşık 60 tür bulunmaktadır. İki modelde büyüyebilirler biri Sympodial modeli diğeri Monopodial modelidir. Monopodial tek bir tomurcuktan büyür ve dikey büyüme yaşar. Sympodial ise iki bölümden oluşur ön tarafta yeni büyüyen arka tarafta eski büyüyen vardır ve yatay bir şekilde sıra sıra büyürler. Orkideler Ekim ile Ocak ayları arasında çiçek açmaktadır. Orkide gübresi için organik sıvı solucan gübresi kullanarak elde edilen orkide gübresi ürünümüzü güvenle tercih edebilirsiniz.

Saksıda Orkide Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar:

  • Geçirgen bir toprak kullanılmalıdır. Toprağın hava alması oldukça önemlidir. Kökleri hava olan orkide daha sağlıklı büyüyecektir. Orkide gübresi için organik solucan gübresi ile oluşan ürünümüzü kullanınız.
  • Fazla sulama yapılmamalıdır. Fazla sudan ziyade bir önceki maddede yer alan toprağa ihtiyaç duymaktadır. Saksısını da sulama uygun seçmeniz daha iyi olmaktadır. Sulama işlemini sabah erken yapmanız daha faydalı olabilir. Orkidenizi haftada bir sulamanız yeterli olacaktır. Fakat toprağın kuruma durumuna göre günleri kendiniz sulama sıklığınızı değiştirebilirsiniz. Orkidenin köklerine fazla su temasından kaçınmalısınız. Sulamada spreyleri kullanabilirsiniz. Hatta sprey kullanmanız daha yararlı olabilir. Suyu yapraklara sıkınız ve çiçeklere sıkmayınız. Kışın sulama sıklığını azaltınız.
  • Işığa ihtiyacı vardır. Fakat doğruda güneş ışınına maruz bırakmayınız. Bir pencerenin yanında durabilir ve biraz ışık alması sağlanabilir. Orkide gübresi için bizi tercih ediniz.
  • Biraz esintinin olduğu yerlerde daha iyi hissedebilirler. O yüzden havadar mekanlarda bulunması önemlidir.
  • Özellikle geceleri fazla soğuğa maruz kalmamalıdır. Orkideler genelde geceleri çiçek açmaktadır. Bu yüzden geceleri 10 derecenin altındaki bir sıcaklıkta bulunmamaları gerekmektedir.
  • Her 1,5 veya 2 yılda bir saksınızın toprağını değiştirmelisiniz.
  • 2 – 3 yılda bir saksı değişimi yapmalısınız. Eğer bu süreden önce orkide köklerinin dışarı taştığını görürseniz saksı değişimi vakti gelmiş demektir. Şeffaf saksı kullanmanız daha iyi olabilir.
  • Orkideler nemi sevmektedir. Nem oranını arttırabilmek için çakıl taşlarını kullanabilirsiniz. Şu şekilde yapılabilir: Bir kaba çakıl taşları konur, üzerlerine su eklenir ve sonra orkide saksısı çakıl taşlarının içine yerleştirilir. Saksının bir kısmının çakıl taşlarının seviyesinden aşağıda kalması gerekmektedir. Organik solucan gübresi karışımıyla oluşan orkide gübresi ürünümüzü mutlaka sizde deneyiniz. Bunun için sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.