Organik Tarımın Gözdesi Solucan Gübresi Nedir

Solucan gübresi nedir ve ne zamandır biliniyor sorusunu cevaplayarak başlayacak olursak, 40 yıldır ABD’de kullanılmasına karşın ülkemizde son yıllarda kazançlı bir iş kapısı olması nedeniyle merak uyandıran solucan gübresi üretimi, karlı bir iş olmasından ziyade kimyasal gübreler sonucu çoraklaşan tarım toprakları için bir umut ışığı haline gelmiştir. Tüm tarım ürünleri için istisnasız bir şekilde kullanılabilen ve farklı şekillerde toprağa ve bitkiye faydası olan bu ürün üretimi için ülkemizde pek çok girişim gerçekleşmektedir. Solucan gübresi nedir öğrenmek için ve organik solucan gübresi satın almak için sitemizden sipariş verebilirsiniz.

Organik Solucan Gübresi Nedir

Gerçekleşen girişimler kar amacı taşıdığı için pek çok yatırımcı girişimden önce solucan gübresi nedir sorusuna cevap aramaktadır. Organik tarım gübre uygulamaları sayesinde son yıllarda ülkemizde sıkça kullanım alanı bulan bu gübre çeşidi, adını aldığı solucan dışkısından elde edilmekte ve solucanların güçlü patojen direncinden tarımsal alanda faydalanma şansı tanımaktadır. Solucan gübresi ne demek? Katı ve sıvı halde üretilebilen solucan gübresi kimyasal gübrelerin aksine organik bir üretim şekline sahip olduğu için insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Solucan gübresi nedir hiç bilmeyenler için merak uyandırıcı bir konudur.

KOSGEB Solucan Gübresi Üretimi Devlet Desteği

KOSGEB solucan gübresi üretimi devlet desteği ile birçok girişimci imkan bulmuştur. Başlangıç aşamasında deneme amacı ile minimum üretim alanı kapasitesi ile gerçekleştirilmesine karşın hızlı solucan üretimi nedeniyle tesisleşme ihtiyacı duyulan solucan gübresi üretiminde, girişimcilerin karşısına sermaye ihtiyacı engeli çıkmaktadır. Solucan gübresi nedir, faydaları nelerdir bunların bilinmesi lazım ki üretimi ve pazarlaması rahat olsun. Üretilen ürünün yerli ve katma değerinin yüksek olması, tüm dünyada geçerli pazarının bulunması ve yapılacak girişimin istihdamı artıracak olması sebebi ile solucan gübresi üretimi devlet desteği alabilmektedir. Solucan gübresi nedir? Bütün yönleriyle ala aldığımız bu yazımızda daha çok bilgilere ulaşabilirsiniz.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında, 50.000 TL’si hibe ve 100.000 TL’si geri ödemeli olmak üzere 150.000 TL solucan gübresi üretimine destek almak mümkündür. KOSGEB veri tabanına kayıt gerçekleştirildikten sonra yapılan Girişimcilik Eğitimlerine katılan ve eğitimi başarı ile tamamlayan adaylar KOSGEB desteği alarak tesis kurulumu için gerekli sermayeye sahip olabiliyor. Solucan gübresi nedir ve devlet desteği alma konusu girişimciler için ayrı bir öneme sahiptir. Kendi işinin patronu hayalini kuran pek çok kişi için karlı bir iş kurmak önündeki sermaye engeli KOSGEB desteği ile kaldırılarak hayali gerçeğe dönüştürmek mümkün hale geliyor. Solucan gübresi nedir ne değildir her yönüyle inceledik.

Üretilen Solucan Gübresi Pazarlama

Solucan gübresi pazarlama artık eldeki gübreyi satmak para kazanmak anlamına gelir. Yapılan her girişimin istenen amaçlar gerçekleştirilerek başarıya ulaşabilmesi için müşteri ile buluşabilmesi, üretilen ürünün satışının gerçekleştirilerek sürekliliğin sağlanması gerekmektedir. Solucan gübresi nedir gübre sektörü için önemlidir. Organik tarım gerçekleştiren kuruluşlar ve fidan yetiştiricileri tarafından yoğun bir talep bulunsa da solucan gübresi pazarlama faaliyetlerinin sürekli hale getirilmesi gerekmektedir.

Solucanlar hızlı bir şekilde ürediği için her yıl alınan ürün miktarı artacak ve mevcut müşteri portföyüne gerçekleştirilecek solucan gübresi pazarlama işlemi eldeki ürünün tamamını karşılamayacaktır. Her sektörde olduğu gibi öncelik kaliteli ürün elde etmek olsa da aynı zamanda yeni müşterilere ulaşabilmek için farklı pazarlama stratejileri gerçekleştirebilmek gerekmektedir. Solucan gübresi sektörünün en bilinmesi gereken konusu solucan gübresi nedir olmalı.

Solucan gübresi nasıl yapılır diyerek başlangıç aşamasında deneme amaçlı yapılan üretimler için her ne kadar gerekmese de satış aşamasına gelindiğinde gübrelerin analizinin yapılarak tarım bakanlığının istediği değerler ile karşılaştırma yapılarak lisans alınması atılacak en önemli adım olacaktır. Kaliteli bir ürün elde ettiğinizi kanıtladığınızda rahatlıkla pazarlama aşamasına geçebilir, üreticilerle görüşmeler yaparak vereceğiniz numuneler ile olumlu geri dönüşler alabilirsiniz. Toptan bir şekilde ürün alan lisanslı solucan gübresi satıcıları ile irtibata geçerek bu firmalara elinizdeki ürünü pazarlayabilirsiniz. Solucan gübresi üretimi, fiyatı, faydaları gibi sorularınıza sitemiz üzerinden yanıt bulabilir, ayrıca satın alabilirsiniz.

Solucan Gübresi Ne Kadar Kazandırır

Yeni bir girişime geçmeden önce ne kadar kazanç sağlanacağı hesaplanarak çıkan sonuca göre hareket etmek başarılı olmanın altın kuralıdır. Solucan gübresi ne kadar kazandırır sorusuna cevap arayan pek çok girişimci adayı, pazarı öğrenerek detaylı bir kazanç hesabı yapmak isterler. Üretilen solucan gübreleri satışı kilogram olarak gerçekleştirilmektedir ve yaklaşık olarak solucan gübresi kilogramına 4 TL’ye alıcı bulunmaktadır. 2 milyon solucan ile ayda 3 ton ürün elde edilebilmekte ve basit bir hesap ile ayda 12.000 TL gelir elde edilebilmektedir.

Başlangıç aşamasında düşük maliyetlerle başlayarak zaman içinde işler büyütülerek tecrübe edinmek tüm solucan gübresi üreticilerinin girişimcilere tavsiyedir. Solucan gübresi nedir ve ne kadar kazandırır bunu sektöre girmeden tahmini bilgiler edinirsiniz. Sıvı solucan gübresi nasıl elde edilir gelin birlikte inceleyelim. Solucan gübresi ne kadar kazandırır, bunu sektördeki tanıdıklarınıza veya interneti takip ederek de öğrenebilirsiniz.