Organik Solucan Gübresi Hakkında Genel Bilgiler

Dünyadaki yaygın ismi vermicompost olan organik solucan gübresi, solucanların dışkısından elde edilen, gübreler arasındaki verimliliği en yüksek olan gübre türüdür. Gıda atıklarının solucanlarının sindirim sistemlerinde geçirilmesi ile elde edilir. Ürünlerin kalitesini ve verimini arttırarak hastalıklara karşı da dirençli olmalarını sağlarlar. Organik solucan gübresi bitkilerin verim kalitesini arttırır. Kimyasal ürünler ile dengesi bozulan toprağın iyileşmesini sağlayarak toprak verimliliğini arttırırlar. Solucan gübresinin, ticari gübre olarak üretilebilmesi için özel üretim yerlerine ihtiyaç vardır. Organik maddelerin kullanılması veya atık ürünlerin çürütülmesi yolu ile elde edilebilir. İçinde bulundurduğu bitki besin elementleri ve sölom sıvısı sayesinde toprağı organik madde bakımından zenginleştirerek fiziksel yapısını iyileştirirler. Solucan gübresi ile ilgili detaylı geniş bilgilere diğer bir sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Organik solucan gübresi siparişi vermek için sitemiz üzerinden alışveriş yapabilirsiniz. Organik sıvı solucan gübresi ve kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı için destek talep edebilirsiniz.

Organik Solucan Gübresi Kullanım Şekilleri

Organik solucan gübresi kalitesi, solucanların beslenmelerine göre değişiklik gösterir. Gübre ne kadar kaliteli olur ise verim üzerindeki etkisi de o kadar başarılı olur. Organik solucan gübresi kullanımı, kullanıldığı yere göre ve ürün çeşidine göre değişiklikler gösterir. Örneğin;

 • Saksıda kullanılacak olan gübre toprağın özelliklerine göre değişiklik gösterir. Eğer saksıda gerçek toprak var ise; %25, torf var ise %40 oranında karıştırılması uygundur.
 • Toprağa karıştırmada kullanımında ise, toprak kabartılarak ince bir tabaka halinde gübre dökülerek ardından hafifçe karıştırılır ve ardından sulanır. Bitkilerin gelişim zamanlarında ayda bir kez yapılması yeterlidir. Bu şekilde organik solucan gübresi uygulaması sonucunda elde edilen ürünlerin tadında bile olumlu değişim olacaktır.

Solucan Gübresinin Özellikleri ve Faydaları

 • Bitkilerin direncini arttırır,
 • Kokusuzdur
 • Toprakta uzun süre kalabildiğinden bitkinin besin ihtiyacını da uzun süre karşılayabilirler,
 • Topraktaki havalanmayı sağlayarak, toprağın su tutma kapasitesini arttırırlar,
 • Toprağın nem oranını ve özelliklerini düzenler,
 • Doğal oldukları için bitkilere toksik etki yapmazlar,
 • Bitkilerde nitrat kalıntısı bırakmaz
 • Asitli veya kumlu topraklarda kullanılırsa toprağın üretim için verimli hale gelmesini sağlar
 • Don ve sıcaklık farkı gibi olumsuz hava koşullarından dolayı bitkilerin zarar görmesini engeller
 • Kullanılan kimyasal maddeler sebebi ile yorgunlaşan ve verimsizleşen toprağın ıslahını sağlar,
 • Bitkiler için besin kaynağı olurken, aynı zamanda büyümelerinde de rol oynar,
 • Tarım işlerinde kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur,
 • Suda hızlı çözünürler,
 • Toprakta bulunan faydalı mikroorganizmaları uyarır,
 • Bitkilerin kök sistemini kuvvetlendirerek daha sağlıklı ürünler yetiştirilmesini sağlar.

Bütün bu saydığımız olumlu gelişmeler organik solucan gübresi kullanımı sonrasında ortaya çıkar ve ürünleriniz daha çok talep görür, verim alırsınız.

Bütün bu faydalarını ve özelliklerini saydığımız kırmızı kaliforniya solucanı hakkında geniş bilgilere sayfamıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Solucan Gübresini Diğer Gübrelerden Ayıran Özellikleri

Solucan gübresi dışında kullanılan birçok hayvan gübresi de bulunmaktadır. Bunlardan koyun ve keçi gübresi en kaliteli olan gübre türüdür ve tuzluluk oranı çok düşüktür. Bunu takip eden koyun, inek, kuş ve yarasa gübreleri de kullanılan gübre çeşitleridir. Ancak, kuş gübresinde yüksek miktarda tuz bulunur. Diğer gübre çeşitlerinde ise; kuş gübresindeki kadar olmasa bile belirli oranlarda az miktarda tuz bulunur. Tuzluluk oranı arttıkça, toprağın su tutması da artar. Birçok bitkinin zarar görmesine neden olabilir. Bu sebeplerden dolayı tuzluluk oranı fazla olan gübre çeşitleri her bitki için uygun değildir. Bunlara karşılık olarak organik solucan gübresi tuzluluk oranı sıfırdır. Bu zaman zaman solucanlara verilen besinlere bağlı olarak değişiklik gösterebilse de genel anlamda tuzluluk oranı sıfırdır. Bu durumda solucanlara verilen besinlere bağlı olarak üreticiler üstün kaliteli ürünler yetiştirebilirler.

Solucan gübresi diğer gübrelerden kuvvet olarak çok farklılık göstermese de bitkilerin bu gübreden yararlanması tam anlamıyla gerçekleşir. Kökleri yakmaz ve bitkileri çürütmez. Diğer kimyasal gübre çeşitleri ise, uzun yıllar kullanımın ardından toprağın yapısını bozabilir, fazla kullanıldığı takdirde bitkilere zarar verebilirler. Topraktaki tuzluluk oranını da arttırarak verimin düşmesine neden olabilirler.