Organik Sıvı Gübre Nasıl Kullanılır

İnsanlar gibi bitkilerin de hem hayatlarını devam ettirebilmek hem daha sağlıklı olabilmek için bazı besinlere ihtiyaçları bulunur. Bunu sağlamak için organik sıvı gübre nasıl kullanılır sorusuna cevap aramalıyız. Her insanda olduğu gibi bitkilerde de kendi biyolojik yapılarına bağlı olarak ihtiyaç duydukları bu besin maddeleri değişkenlik gösterir.

Bu sebeple bitkinin ve içinde yetiştiği toprağın nelere ihtiyacı olduğunu yakından takip edip, gerektiğinde analiz ettirmekte fayda vardır. Bu analiz sonucunda Sıvı gübre nasıl kullanır öğrenip uygulamaya geçmeliyiz. Bitkilerin, çeşidine göre ihtiyaç duydukları temel maddelerin yanında ortam değişimleri ya da zararlı etmenler sebebiyle eksilen ya da kaybolan gıdaların da düzeni olarak takviye edilmesi önemlidir. Bu takviyeler de gübrelerle sağlanır. Sizde Sıvı gübre nasıl kullanılır sorusuyla ilgileniyor ve cevap arıyorsanız, sektörel bilgilere ulaşmak istiyorsanız sivisolucangubresi.org ‘u takip ediniz.

Kullanılan gübre çeşidi, bitkinin ve toprağın özelliklerine göre seçilmelidir. Sonrasında organik sıvı gübre nasıl kullanılır araştırıp uygulamasını yapmalıyız. Bu sebeple piyasada bir çok çeşit gübreye ulaşmak mümkündür. Bu gübreler içinde doğal hayata en uygun olan, kimyasal hiçbir katkı maddesi içermeyen organik gübrelerdir. Organik gübreler, kimyasal maddelerin bulunmadığı ortamlarda yetişmiş bitkilerden ve kimyasal yem ve ilaç kullanılmamış hayvanların atıklarından üretilmiş olan doğaya dost, toprağı iyileştiren ve daha verimli hale getiren, bitkinin hızlı ve sağlıklı gelişimini sağlayan, direncini arttırarak hastalıklardan koruyan bir besindir. Yazımızda Sıvı gübre nasıl kullanılır konusundan bahsedeceğiz.

Organik Sıvı Gübre Nasıl Kullanılır

Çoğumuzda “Bitkiye ne kadar çok gübre verirsem o kadar çok büyür.” düşüncesi vardır. Bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Peki organik sıvı gübre nasıl kullanılır? Bitki, için doğru sıvı gübre seçimi yapıldıktan sonra sulandırarak doğrudan toprağa ya da sulandırmadan sulama sistemine takılan aparatla damla sulama yöntemiyle toprağa enjekte edilebilmektedir. Buna ek olarak yine bitkinin ihtiyacına göre yaprağa püskürtme yönteminde de organik sıvı gübre kullanılır. Sıvı gübre nasıl kullanılır yazımızdan sonra neye nasıl kullanılır bir bakalım. Bitkilere göre sıvı gübre kullanımı şu şekildedir.

Tahıllar: Filizlenmeden sonra, dekar başına ortalama 5 kg.
Sera sebzeler: Her sulamada, dekar başına ortalama 3 kg.
Açık tarla sebzeleri: Çiçeklenme sonuna kadar her sulamada, dekar başına ortalama 10 kg.
Soğan sarımsak: Topraktan çıktıklarında bir sulamada, dekar başına ortalama 7 kg.
Mısır: Sadece filizlenme öncesinde bir sulamada, dekar başına ortalama 8 kg.
Patates: Çiçeklenme sonuna kadar her sulamada, dekar başına ortalama 8 kg.
Pamuk, Ayçiçeği, Tütün: Çiçeklenme sonuna kadar her sulamada, dekar başına ortalama 8 kg.
Çay: Filizlenmeden 10-15 gün önce bir sulamada, dekar başına ortalama 8 kg.

Görmüş olduğunuz üzere sıvı gübre nasıl kullanılır birkaç örnekle açıklamış olduk. Bunları uyguladığınız taktirde kalite ve verimde olumlu gelişmeler yaşayacaksınız. Sıvı gübre nasıl kullanılır bir çiftçi için mutlak bilinmesi gereken bilgilerdendir.

Organik Sıvı Gübre Üretimi

Organik sıvı gübre üretimi, bitki ve toprak için genel bir destek olmanın yanında sadece eksikliği duyulan mineral ve bakteri tamamlayıcısı olarak da kullanılır. Peki ama organik gübre nasıl kullanılır ve yararları nedir.  dersek toprağınız organik maddeler bakımından ne kadar zenginse, üreteceğiniz bitki de o kadar sağlıklı ve bol olacaktır. Organik sıvı gübre nasıl kullanılır araştırarak ve üretimi, hem geleneksel yöntemlerle bitki besini niteliğindeki elementlerin su ile karışımıyla hem de nano teknolojik yöntemlerle yapılır. Üretimi küçük miktarlarda evde de yapılabilen sıvı gübreler, bu durumda kısa ömürlü olabilirken, üretim tesislerinde belirli teknolojiler kullanıldığında 2 yıla kadar raf ömrüne çıkarılabilmektedir. Sıvı solucan gübresi üretimi için lütfen tıklayarak sayfamızı ziyaret ediniz. Sitemiz üzerinden satın alacağınız sıvı gübre için organik gübre nasıl kullanılır diye bilgi talebinde bulunabilirsiniz.