Organik Sıvı Gübre Kullanımı

Toprak içindeki organik madde oranının arttırılması ve toprağın daha verimli hale getirmek amacıyla organik gübre kullanılır. Organik gübreler; katı, sıvı ve granül halinde üretilmektedir. Organik sıvı gübre kullanımı da diğerlerinin arasında kullanım yöntemleri ve kullanım gereklilikleri konusunda organik tarıma önemli bir yere sahiptir.

Organik sıvı gübreler, genel bir gübreleme yöntemi değil, daha çok belirli dönemlerde noksanlığı anlaşılan bazı elementlerin karşılanması için uygulanan bir gübreleme çeşididir.

Gübreleme programı içerisinde Bakanlık Onaylı tesislerde üretilen tescilli Koop’s Solucan Gübresi Kullanılmalıdır. Kullanım Şekli ve dozu ve faydaları hakkında satış sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Organik Sıvı Gübre Kullanımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Uygulanacak olan sıvı gübrenin karbon/azot oranı çok önemlidir.
 • Özellikle çiftlik gübrelerinin iyi yakıldıktan sonra sıvı hale getirilmesi zararlı bakterilerin çoğalmasını engelleyecektir.
 • Sıvı gübre kullanımı için hangi çeşidinin gerektiğini belirleyebilmek adına toprağın iyi analiz edilmesi, ekimi yapılacak bitkinin iyi tanınması gerekmektedir.
 • Sıvı gübrelerin doğru muhafaza edilmesi, besin değerini kaybetmemesi ve raf ömrünü kısaltmaması açısından önemlidir.
 • İyi olgunlaşmamış sıvı gübre kullanımı sonrasında bitkiye ve toprağa faydasından çok zararı dokunacaktır.

Organik Sıvı Gübre Kullanımının Faydaları Nelerdir?

 • Gübrenin toprakta çözülmesi için suya ihtiyaç vardır. Organik sıvı gübre kullanımı ile gübrenin toprağa karışması için suyun yetersiz kalma ihtimali kalmaz.
 • Sıvı gübre, toprağa olduğu gibi yapraklara da uygulanmaktadır. Topraktan uygulanan katı gübrelerin toprak içinde homojen karışım sağlanamaması durumunda kayıplar verilebilecekken, yaprağa doğrudan uygulanan sıvı gübrede kayıplar yaşanmaz.
 • Özellikle yapraklara püskürtme yöntemiyle uygulanan sıvı gübre kullanımı ile içindeki mikro elementlerin yaprağa faydası daha fazla olur.
 • Sadece sıvı gübrenin kullanabildiği fertigasyon yöntemiyle damla sulama sistemiyle yapılan gübreleme işlemi hem maliyetleri düşürür hem de köklere doğrudan uygulanması sebebiyle yüksek verimlilik sağlar.
 • Katı formda bulunan gübrelerin faydalarının sıvı gübrelerle aynı olmasına karşın, katı gübrelerin toprağın altında suyla çözülmesi ve bitki tarafından emilmesi için belirli bir süre gerekirken, sıvı gübrelerin bitki tarafından emilimi daha hızlı olur.
 • Organik sıvı gübre kullanımı, sadece bitkinin ihtiyacı olan belirli elementler için bitkiye uygulanabilir. Fosfor, magnezyum, kalsiyum vb. birçok ihtiyacı sadece bu elementlerin yoğun bulunduğu organik sıvı gübre kullanımı ile gerçekleştirilebilmektedir.
 • Organik sıvı gübre kullanımı; toprağı havalandırma, su tutma, ısıtma, geçirgenliğini sağlama gibi toprağa sağladığı fiziksel faydalar gibi toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besleme, toprağı iyileştirme, içeriğindeki organik madde oranını arttırma, dayanıklılığını arttırma ve bitkilerin hızlı sağlıklı gelişmesini sağlama gibi birçok olumlu özellikleri bulunmaktadır. Bütün bunları bünyesinde barındıran sıvı solucan gübresi faydaları öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Organik Sıvı Gübre Kullanım Zamanları

Organik sıvı gübre kullanımı yapılacak toprağın yapısı ve iklim şartları, kullanım zamanlarını belirler. Özellikle az yağış alan bölgelerde sıvı gübre kullanımı, hem bitkinin su ihtiyacını karşılar hem de toprağı nemlendirir. Sıcak ve nemli iklim şartlarında yetiştirilen bitkiler için ekimden 4-6 hafta önce, serin ortamlarda yetişen bitkiler için ise ekimden birkaç ay önce uygulanması yeterli olur.

İnternet sitemiz üzerinden organik sıvı solucan gübresi, katı solucan gübresi ve kırmızı kaliforniya solucanı satın alabilirsiniz. Bu sayede ister tarlanızda ister bahçenizde bitkilerinize hem verim hemde kalite sağlayacaksınız. %100 orjinal safkan ırk kırmızı kaliforniya solucanı satın alarak hızlı üreme ve hızlı gübre oluşumu sağlayacaksınız. Diğer orjinal olmayan kırmızı solucanlar ile yavaş yavaş solucan sayınız artacaktır ve dolayısıyla gübre üretiminizde yavaş olacaktır. Size hem zaman hemde para kaybı yaşatır. Bu yüzden güvenilir yerlerden satın almalısınız. Orjinal kırmızı kaliforniya solucanı ve sıvı gübre kullanımı detayları ve siparişi için sitemizi takip ediniz.