Organik Sıvı Gübre Çeşitleri

Organik sıvı gübre çeşitleri kullanarak organik tarım yapılabilir. Organik tarım yapabilmek için bakanlık tarafından belirlenmiş bazı yasal şartlar bulunur. Organik tarım, tarımsal üretimin sentetik gübre, katkı maddeleri ve ilaçlar, hormon ve genetik yapısı modifiye edilmiş organizmalar gibi kimyasallar kullanılmadan yapılmasına izin verilen bir tarım sistemidir ve asıl amaç insan sağlığını ve doğayı korumaktır.

Organik tarımda ürünün ekilmesinden tüketiciye ulaştırılmasına kadar tüm aşamalar: ürünün yetiştirilmesi, toplanması, işlenmesi, ambalajlanması, muhafaza edilmesi, depolanması sırasında kimyasal yöntemler kullanılamaz. Bu yüzden organik sıvı gübre çeşitleri kullanılabilir. Tarımın daha verimli hale getirilebilmesi için en büyük ihtiyaçlardan biri gübredir ve organik tarım için de olması gereken organik gübredir. Organik gübreler; katı, sıvı ve granül olarak ayrılmaktadır. Bu yazımızda organik sıvı gübre çeşitleri konusundan bahsedeceğiz.

Toprağın verimli hale gelebilmesi için öncelikle zararlı bakterilerden arındırmak, iyileştirmek ve sonrasında beslemek önemlidir. Yoğun olarak kimyasal gübre kullanılmış toprakta özellikle organik sıvı gübre çeşitleri kullanarak toprağın tekrar sağlıklı ve bol ürün vermesini sağlayacaktır. Böylelikle organik sıvı gübre faydaları nedir sizlerde öğrenmiş olacaksınız. Dilediğiniz taktirde internet sitemiz üzerinden organik sıvı gübre çeşitleri, katı sıvı formda solucan gübresi ve orjinal ırk kırmızı kaliforniya solucanı satın alabilirsiniz. 

Bitki köküne ve yapraklarına püskürtme yöntemiyle uygulanabilen organik sıvı gübre çeşitleri, bitkinin ve toprağın noksanlıklarına ve yapısal özelliklerine göre tercih edilmelidir. Bitkilerin temel ihtiyacı olan azot, fosfor ve potasyumun yanı sıra besin değerli yüksek mikro elementleri de içeren kompoze gübrelerdir. Organik sıvı gübre çeşitleri bitkinin yaprağına veya köküne uygulanabilir.

Organik Sıvı Gübre Çeşitleri Nelerdir

Organik sıvı gübre çeşitleri, katı ve granül gübrelerden besin değerli anlamında farkı olmamakla birlikte uygulama yöntemlerinde farklılıklar bulunur.

Büyükbaş hayvan gübresi: Çiftlik gübresi de denen, büyük baş hayvanların dışkılarının yakılarak zararlı bakterilerden arındırılması ve içeriğindeki değerli minerallerin su ile kompoze edilmesiyle elde edilir. Büyükbaş hayvan gübresinin kalitesi; hayvanın cinsi, yaşı, beslenme şekli ve yaşadığı ortamın yapısıyla ilgilidir. Hayvanlar, yedikleri besin maddelerinin ancak %45’ini vücutlarında tutabilirler, geriye kalan büyük bir kısmı dışkı yoluyla atılır. Ancak genç hayvanlar; azot, fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi bitki maddeleri kas ve kemik gelişimleri için vücutlarında daha fazla kullanırlar. Bu durumda yaşlı hayvanlardan elde edilen gübrelerde genç hayvanlara göre daha yüksek oranda azot, fosfor, potasyum ve kalsiyum minerallerinin bulunduğu söylenebilir. Ayrıca, bu hayvanların beslenmesinde ve gelişiminde antibiyotik benzeri kimyasal ilaçların da kullanılmamış olması önemlidir. Organik sıvı gübre çeşitleri kullanarak bu durum aşılabilir. Fakat Kullanıldığı taktirde hayvandaki gübrede olan kimyasal, toprağa, bitkiye geçecektir. Organik sıvı gübre çeşitleri kullanarak çevreyi doğayı insanları zehirlememiş oluyoruz.

Solucan gübresi: Solucanların özel yöntemlerle dışkılarından elde edilen bu gübre çeşidi, 1’e 200 oranında su ile karıştırılarak bitkilere uygulanır. Organik sıvı gübre çeşitleri besin değerleri en yüksek ve üretimi en kolay olan gübre çeşididir.

Küçükbaş hayvan gübresi: Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvanların dışkılarından elde edilen bu gübre, toplandıktan sonra karbon/azot oranının istenen seviyeye ulaşması, gazdan arınması ve fermente olması için bir süre bekletilir. Bitki köklerine uygulandığında yanmalarının önlenmesi için su ile kompozit hale getirilerek sıvılaştırılır. Zengin bir mikro-organizma kaynağı olan bu gübre, toprağın doğal biyolojik yapısına kavuşmasını sağlar, toprağı besler, kolay işlenmesini sağlar ve verimli hale getirir. Organik gübre başlıklı konumuzda diğer çeşitleri öğrenebilirsiniz. Sıvı organik gübre çeşitleri toprak için önemi büyüktür.

Tavuk gübresi: 3 çeşit tavuk gübresi bulunmaktadır. Bunlar; kafes yumurta tavuğu, yer yumurta tavuğu ve etlik piliç gübreleridir. Kafes yumurta tavuğu gübresi tamamen dışkıdan üretilir. Yer yumurta tavuğu ve etlik piliç gübreleri, altlarındaki yataklarıyla dışkı karışımından oluşan gübrelerdir. Bu gübrenin kalitesi; kullanılan yem, yetiştirilme yöntemleri ve yataklarının özellikleriyle değişkenlik gösterir. Organik sıvı gübre fiyatları hakkında geniş bilgiye sıvı solucan gübresi başlığımız altında görebilirsiniz. Sıvı organik gübre çeşitleri satın almak sipariş ver kısmından alışveriş edebilirsiniz.