Organik Gübre

Organik gübre tamamen doğal yollarla hiçbir şekilde kimyasal madde barındırmayan gübrelerdir. Üretiminde hiçbir kimyasal madde karıştırılmadan hayvan ve bitki atıkları kullanılan, bitkilerin ihtiyacı olan besleyici minerallere sahip ve kimyasal içeriği yetkili bir kurum tarafından denetlenip organik sertifikasına hak kazanmış işletmelerde üretilen gübreye organik gübre  çeşididir. Organik gübre içeriğinde yoğun olarak ot tohumu bulunur ve doğrudan ya da çürütülerek kullanılır. Taze hayvan atıkları kesinlikle kullanılmaz, hayvan atıkları mutlaka bekletilip yakılarak hazırlanır. Organik gübre, topraktaki faydalı mikro florların aktifleşmesini sağlar, humus oranını arttırır. Bitkilerin büyümesinde, gelişmesinde ve direncinin artmasında etkilidir. Toprağın doğal yapısını; havalandırma, su tutma ve geçirgenlik özelliklerini destekleyerek korur ve iyileştirir. Verimliliği arttırarak üretim maliyetlerini düşürür. Organik gübre nedir sorusuna cevap bulabileceğinizi düşünerek yazımıza başlıyoruz. Sivisolucangubresi.org üzerinden %100 organik gübre siparişi verebilirsiniz. Bunun için organik solucan gübresini tavsiye ediyoruz.

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir

Organik gübre çeşitleri tarlada bahçenizde rahatlıkla kullanabileceğiniz ve organik ürünler elde edeceğiniz bitkinize can veren doğan gübrelerdir. Bunların birkaçına değinecek olursak;

 

Çiftlik Gübresi

Hayvansal üretimin yoğun olduğu çiftliklerde üretilir. Hayvan dışkılarının belirli miktarda olgunlaşması ve yakılmasıyla bitkiler için besin değerini kaybetmemesi sağlanır. Gübrenin kalitesi, üretim yapılan ortamda yaşayan hayvanların cinsine, beslenme çeşitlerine ve hastalıklardan korunmak için kullanılan ilaç özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Gübrenin, olgunlaşma aşamasında doğru muhafaza edilmesi de ürünün kalitesi için oldukça önemlidir. Tüm bitki çeşitlerinin yetiştirilmesinde kullanılabilir. Bu şekilde organik gübre üretimi yapmış olursunuz.

Yeşil Gübre

Yeşillenme aşamasında olan baklagiller ve buğdaygiller gibi bitkilerin toprağın altına sürülmesiyle elde edilen gübre çeşididir. Yeşil gübre, suyun bol olduğu tarım arazilerinde etkilidir. Yapısı gereği toprağı havalandırarak yağmur sularının toprak tarafından emilimini arttırır. Toprağın yağışlarla daha iyi yıkanmasına sebep olarak zararlı elementlerden arınmasını ve azot oranının artmasını sağlayarak toprağı daha verimli hale getirir.

Kompost Gübre

Organik gübre yapımı için şu şekilde örnek verebiliriz. Topraktaki her türlü organik atığın fermente edilerek karışım haline getirilmesiyle oluşan gübredir. Kompost gübre, kuru halde toplanan bitkisel ve hayvansal atık maddelerin iyi muhafaza edilen ortamlarda sıkıştırılması ve sonrasında su ilave edilmesiyle elde edilir. Yaklaşık üç ay süren fermantasyon sürecinden sonra kullanılabilir.

Tavuk Gübresi

Tavuk kümeslerinden elde edilir ve besin değeri çiftlik gübresine göre yüksektir. Azot, fosfor ve potasyum oranı yüksektir. Gübrenin kalitesi, kümesteki tavuğun beslenme içeriğine göre değişkenlik gösterir. Gübrenin organik olarak kullanılabilmesi, tavuk yeminin kimyasal madde ihtiva etmemesine bağlıdır.

Torf (Turba Toprağı)

Kurumuş dere, göl ve bataklık kıyılarında biriken bitki ve hayvan atıklarından oluşan organik atık karışımıdır. Kimyasal bir bulaşma tespit edilmediği sürece güneşte doğal yöntemlerle kurumuş olan bu organik gübrenin, bitkiler açısından besleyici etkisi oldukça yüksektir. Tarımda güvenle kullanılabilir.

Organik gübre yapımı yine organik olan diğer maddelerin birleşimi ile mümkündür. Örneğin nano teknoloji ile sıvı solucan gübresi üretimi birçok aşamadan geçirilerek elde edilir. Bu konu hakkında bilgi için tıklayabilirsiniz.

Piyasada organik gübre çeşitliliği fazladır; fakat bitkinin ihtiyacına göre en doğru gübrenin kullanılması önemlidir. Kullanılacak gübrenin içeriğinin ve muhafaza şeklinin çok iyi biliniyor olması, verimlilik için önemli rol oynar. Gübrenin üretiminde iyi yanmış olmasına dikkat edilmeli, içten yanmanın devam etmesi durumunun zararlarının önceden bilinmesi gereklidir. Stoklanan gübrenin besin değerini kaybetmemesi için açıkta bekletmemeli, tarlada uygulama esnasında dışarıda uzun süre bırakmadan toprağın altına alınmalıdır. Uygulanacak gübrenin ve ekimi yapılacak bitkinin iklim şartlarına göre zamanlaması doğru seçilmeli, ısı ve nem değişimleri yakından takip edilmelidir. İnternet sitemiz üzerinden solucan gübresi satın alarak sizde organik gübre sahibi olabilirsiniz.