Kırmızı Solucan Üretimi Nasıl Yapılır

Uzun yıllardır ilaçlamalar ve kimyasal gübre kullanımları toprağımızdaki organik madde oranını azaltmış, kısacası kalitesini bozmuştur. Kırmızı solucan üretimi ile bunu ortadan kaldırmak mümkün. Hem toprağın verimini arttırmak hem de organik üretim yapabilmek için kullanılması gereken en önemli madde ise solucan gübresidir.

Ülkemizde kalitesi düşmüş, verimi azalmış topraklarımızın yeniden daha verimli hale gelmesi, daha kaliteli ve fazla hasat vermesi için doğru gübre kullanmak çok önemlidir. Bunlardan biri kırmızı solucan gübresidir. Kırmızı solucan gübresi; tarımın her alanında kullanılabilen, hem toprağın hem de ürünün kalitesini arttıran organik bir gübredir. Kırmızı solucan gübresi üretimi nasıl yapılır? Organik atıkların (sebze, meyve atığı, hayvan gübresi vb.) solucanların sindirim sisteminden geçmesi ile üretilen organik gübredir. Solucan gübresinin dünya çapındaki adı Vermicompost olarak geçmektedir. Kırmızı solucan üretimi için veya sıvı, katı solucan gübresi siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilir alışveriş yapabilirsiniz.

Kırmızı Solucan Üretimi Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmeli

Kırmızı solucan üretimi yaparken ve gübresi üretilirken yaygın olarak kırmızı Kaliforniya solucanları kullanılır. Bu solucanların en önemli özellikleri, çok hızlı üremeleridir. Bu nedenle tesis kurmak isteyen yeni girişimcilerin büyük bir yatırım yapmalarına gerek kalmaz. Yapacağınız makul bir yatırım ile her gün kendi kendine büyüyen bir tesisin temellerini atabilirsiniz. Ayrıca kırmızı solucan üretimi ve Bursa solucan gübresi için teklifte bulunabilirsiniz.

Kırmızı solucan üretimi ve gübresini yapmak için öncelikle kapalı bir alana ihtiyaç duyulmaktadır. Solucanların optimum yaşam şartlarını (sıcaklık, nem gibi) ayarlayabileceğiniz bir ortam olursa hem çoğalmaları hem de vücut aktiviteleri daha fazla olur. Solucanlar düşük sıcaklıklarda bile yaşayabilirler. Ama ideal olan ortamın 10 – 15 derecenin altına düşmemesidir. Kırmızı solucan gübresi üretiminde en yaygın olarak kullanılan solucan, kırmızı Kaliforniya solucanı olarak da bilinen Eisenia Foetida cinsidir.

Kırmızı Solucan Üretim Sistemlerinin Özellikleri Nelerdir?

Solucan Gübresi üretimi için yaygın olarak kullanılan üretim sistemleri;

  • Betonerme zeminde yığın sistemi
  • Yerden yüksek havuz sistemi

Her iki sistemde de dikkat edilmesi gereken en önemli konu, solucanların koyulması için yeterli alanın olmasıdır. Çünkü solucanlar iyi bir bakım gördükleri takdirde yılda 8 – 10 kat çoğalırlar. Bu da demek oluyor ki 1 yılın sonunda 10 kat fazla alana ihtiyaç duyulur. Kırmızı solucan üretimi yaparken ve gübre üretirken kırmızı solucanlar, birçok farklı organik maddelerle beslenmelidir. Dünyada yüzlerce farklı madde kullanılsa da bilinen ve en çok verim alınan yöntem, en az %70 oranında hayvan gübresi kullanımıdır. Hayvan gübresinin solucan maması halini alması için birkaç farklı işlemden geçmesi gerekir. Sonuç olarak pH değeri dengelenmiş, amonyak oranı çok azalmış ve fermente olmuş hayvan gübresi solucanlara beslenmeleri için verilebilir. Kırmızı solucan üretimi için iletişime geçiniz.

Ne Kadar Solucan İle Başlanmalıdır?

Kırmızı solucan üretimi ve gübresi üretimi için aslında bu sorunun cevabı, müşteri potansiyeli ve alan yeterliliğine göre verilebilir. Buna göre yatırımcının maliyetlerine ve kapalı alanın metrekaresine göre değişiklik gösterebilir. Ama 100.000 adet solucan üzerinden örnek verilecek olursa;

100.000 adet kırmızı solucan, 1 yılın sonunda 8 ile 10 kat arasında çoğalacak ve yaklaşık 1.000.000 adet olacaktır.
İlk işe başlanacak kapalı alanda en az 1 yıl kalınacağı düşünülürse, 1.000.000 adet solucana göre bir kapalı alanın olması gereklidir. 1 milyon adet solucan yaklaşık 250 – 300 metrekarelik bir alanda yetiştirilebilir.

100.000 adet kırmızı solucan, 1 ayda toplam 500 kg solucan maması tüketir. (Bunun için solucan mamasının birçok farklı uygulaması olsa da genel olarak fermente olmuş hayvan gübresi kullanılır)

100.000 adet solucan, 1 ayda toplam 250 kg solucan gübresi meydana getirir.
Solucanlara mama verildiği ilk günden itibaren 6 ay boyunca gübre alınmaz. Daha sonra her ay düzenli olarak gübre alınabilir. Kırmızı solucan üretimi de bu şekilde düşünülebilir.

Kırmızı solucan üretimi nasıl yapılır konusunda tavsiyelere yeterince dikkat edilmesi, üreteceğiniz kırmızı solucan adedinin artmasını sağlayabilir. Kırmızı solucan üretimi ile ilgili sorularınız ve organik solucan gübresi siparişleriniz için sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.