Kırmızı Solucan Nasıl Yetiştirilir

Kırmızı Solucan ya da uzun adıyla Kırmızı Kaliforniya Solucanı, organik gübre üretmek isteyenlerin kurtuluş noktasıdır. Evde de gübre üretimi gibi bir imkan sağlamaktadır. Bu gübre süs bitkilerinde, tarlalarda veya seralarda kullanılabilmektedir. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir konusuna bir göz atalım.

Kırmızı Solucan Nasıl Yetiştirilir ve Ne Yer

Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir? Sorusuna kırmızı solucanların bakılacağı yeri anlatmadan önce kırmızı solucanları besleme şekli hakkında bilgi edinmelisiniz. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir ve yiyebileceği şeyler: Yumurta kabuğu, çay posası, kahve telvesi, muz kabuğu, kavun kabuğu, elma kabuğu, armut kabuğu, şeftali kabuğu, domates, biber, patlıcan kabuğu, kabak kabuğu, maydanoz, nane, kekik, kuru çim. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir sorusuna ne yer olarak cevap olacaktır. Bunlar küçük parçalar halinde solucan kabına konur. Küçük parçalara bölme işlemini ellerinizle yapınız. Yemeklerini bitirdikten sonra tekrar mamaları konur. Mamaların solucanlar için fazla veya az olmaması gerekmektedir. Yoksa solucanlarda sorunlar yaşanabilmektedir. Solucan gübresi üretimi için kırmızı solucan nasıl yetiştirilir öğrenmelisiniz. Bunun için sayfamızla irtibata geçiniz.

Solucanların yiyemeyeceği yemekler: Asitli, yağlı, unlu ve tuzlu yiyecekler vermekten kaçının. Soğan, sarımsak, portakal kabuğu, mandalina kabuğu, et, süt ve süt ürünleri gibi yiyecekleri vermeyiniz. Antalya solucan gübresi tedariği için iletişime geçiniz.

Neden Kırmızı Solucan Tercih Edilir?

 • Bakımı kolaydır
 • Gübre üretimi hızlıdır
 • Derileri nefes almaktadır
 • Hızlı çoğalırlar
 • 5 yıla kadar yaşayabilirler
 • Çift cinsiyetliler
 • Tükettikleri ürünler pahalı değildir ve az tüketirler
 • Kimyasal ürünler içermez

Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir bilinmesi ve solucan gübresi kimyasal gübrelere karşı kurtarıcı bir özellik olmuştur. Doğal bitkiler yetiştirmek isteyenler tarafından kullanılır. Solucan gübreleri devlet tarafından da desteklenmektedir. Bulunan kırmızı solucanlar 5 yıl için gübre ihtiyacınızı karşılar. Hızlı çoğaldıkları için kısa sürede sayıları katlanır ve gübre veriminiz de artar. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir dersek yukarıda saydığımız ürünlerle beslenmelidir.

 

Kırmızı Solucan Kabı Nasıl Yapılır?

Kırmızı solucanlar için kabı satın alabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer kırmızı solucan nasıl yetiştirilir diye yola çıkacaksanız üretim havuzu oluşturabilir ya da özel üretim kasaları alabilirsiniz. Kırmızı solucanları yetiştireceğiniz kabın yapılışı aşağıda verilmiştir. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir ve kabı nasıl yapılır birlikte inceleyelim.

 • Öncelikle bir kap buluyoruz. Plastik kap kullanabilirsiniz. İki tane kap kullanırsanız daha iyi olacaktır. Eğer evde değil de bir işletme tarzı yerde yapılacaksa kasa da kullanılabilir.
 • Bir kabın altına matkap aracılığıyla delikler açılır. Bu delikler solucanların rahat hareket edebilmesi ve nem oranının dengede kalması için açılmaktadır.
 • Sonra deliklerin üzerine mümkünse renksiz kağıtlar veya mukavva konur. Kağıtları yırtarak koyabilirsiniz. Sonra kağıtlar nemlendirilir. Fazla ıslak olmamasına dikkat edilir. Az miktarda nemlendirilir.
 • Kağıtların üzerine toprak konur. Toprak da biraz nemlendirilir. Solucanlar nemli ortamları sever fakat toprağın çok nemli olmaması lazımdır. Orta nemli bir şekilde kalması gerekmektedir.
 • Toprağın üstüne solucanlar konur. Solucanları güneşli ortamda bırakmamalısınız. Solucanlar güneşi sevmemektedir. O yüzden gölge ve orta derece nemli bir alanda bulunmalılar. Kabın çok sıcak ve çok soğuk alanlarda olmamasına dikkat ediniz.
 • Eğer evde yapıyorsanız bu işlemi ikinci bir kap bulup birinci kabın altına yerleştirebilirsiniz. Böylece gübreler ikinci kapta birikecektir.
 • Kırmızı solucanlara vereceğiniz mamalar yukarıda belirtilen yiyeceklerden oluşmalıdır.
 • Soğuk havalarda solucan kabınızın üstüne bir yalıtım yapabilirsiniz. Yukarda da belirtildiği gibi solucanlar çok soğuk ve çok sıcak havalarda yemek yiyemez ve hareket etmekte zorlanır o yüzden sıcaklığın 13 ile 25 derece arasında olmasına özen gösteriniz.

Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir ve hangi sürede sonuç alınır? 3 ay gibi bir sürede solucan sayınız için istediğiniz gübre sonucunu alabilirsiniz. Evde yetiştirenle için yaklaşık 1000 solucan yeterli olacaktır. Eğer solucan yetiştiriciliği yapacaksanız ve kırmızı solucan nasıl yetiştirilir bu sorularla sektöre girecekseniz 10.000 veya daha fazla solucan kullanabilirsiniz. Bir süre sonra koyduğunuz kırmızı solucanların iki katına çıktığını ve gübrelerinizin aşağıda biriktiğini görmüş olacaksınız. Gübreleriniz alt kapta biriktiğinde solucanları üst kaba çıkarmak için mamaları kullanabilirsiniz. Kırmızı solucan nasıl yetiştirilir veya orjinal ırk kırmızı kaliforniya solucanı siparişi vermek için bizimle iletişime geçebilir, sipariş verebilirsiniz.