Kırmızı Solucan Gübresi Üretimi

Kırmızı solucan gübresi üretimi yapmak ve kullanmaktaki öncelikli amacımız; meyvelerimizi, sebzelerimizi, tahıllarımızı kısaca tüm bunların ana kaynağı olan ülkemiz topraklarını ve gelecek nesillerimizi kimyasal gübrelerden korumak ve verimi arttırmaktır.

Kırmızı Solucan Gübresi Üretimi ve Nasıl Kullanılır?

Kırmızı solucan gübresi üretimi ve kullanımı, bitkilerin gelişip yetişmesi için gereken tüm mineralleri karşılayabilir. Yapılan araştırmalar fide yetiştiriciliğinden, bitkilerin çimlenmesi, köklenmesi ve büyümesine kadar kırmızı solucan gübresinin çok etkili olduğunu göstermiştir. Kırmızı solucan gübresi üretimi sonucu elde edilen gübreyi kimyasal ve hayvansal gübrelerle karşılaştıran uzmanlar bu gübrenin daha yüksek kalitede bir gübre olduğunu belirlemiştir. Kırmızı solucan gübresi üretimi sonucu kullanılan bitkilerde gelişim diğerlerine oranla daha hızlı olmaktadır. Tarımsal ve ticari bitkilerde % 5 oranında bile solucan gübresi kullanıldığında verim oldukça arttırılmaktadır. Soğanlı bitkilerde de bu gübre ile çiçeklenme daha hızlıdır. Ticari bitkilerde kullanılan kırmızı solucan gübresi ile verim ortalama % 30 seviyesinde arttırılmaktadır. Bu sayede sulamada bile % 40 tasarruf yapılmaktadır. Çünkü solucan gübresi toprağın nemli kalmasına da yardımcıdır. Kırmızı solucan gübresi üretimi, bu nedenlerle desteklenmelidir. Kırmızı solucan gübresi üretimi yapmak için tesis kurulumu veya sıvı,katı solucan gübresi siparişi vermek için bizimle sitemiz üzerinden alışveriş yapınız.

Üretim Yöntemleri Nelerdir?

Kırmızı solucan gübresi üretimi yapmayı düşünen girişimciler açık alanda klasik sıralı yığınlar halinde, kasalarda veya kapalı alanda tam otomasyon ile çalışan entegre sistem kurabilirler. Açık alanda yapılan klasik üretimde sıralı yığınlar veya yataklar oluşturulur. Eğer üretim alanında yığınlar yerine yataklar tercih edilmişse bunların derinliği ortalama 50-60 cm olmalı, organik atıklardan hazırlanan kompost sık aralıklarla düzenli bir şekilde ve ince katmanlar halinde solucanlara verilmelidir. Sıralı yığınlar halinde yapılan kırmızı solucan gübresi üretimi esnasında, aynı şekilde besleme aşaması düzenli, sık aralıklarla ve ince katmanlar oluşturacak biçimde olmalıdır. Eğer besleme düzensiz ve gerektiğinden fazla yapılırsa arada işlenmemiş organik atıklar kalabilir ve alt katmanlarda ısıya veya nemsiz ortama maruz kalan solucanlar, hareket etmekte güçlük çekebilir veya telef olabilirler. Kırmızı solucan gübresi üretimi için uzmanlaşmış olan girişimciler bu nedenle besleme aşamasının sık, düzenli ve ince tabakalar biçiminde olmasını uygun görmektedirler. Ankara solucan gübresi tedariği için tıklayınız. Kısaca özetlemek gerekirse kırmızı solucan gübresi üretiminde başlangıç için gerekli olanlar;

  • 10.000 adet en kaliteli ve en çok üretilen cins olarak kırmızı solucan,
  • En az 250 metrekarelik bir işletme için çiftlik gibi nem ve ışık kontrolü yapılabilecek bir alan. Eğer başlangıçta bir üretim tesisi kurabilecek imkanlar bulunmuyor ise solucanların koyulabileceği 1 tonluk su tankı,
  • Ve bu yetiştirme süreci içinde beslenmeleri için solucan maması alınması gereklidir. Bu işi yapma konusunda tereddütü olanlar, ilk etapta 10 bin yerine 2-3 bin adet civarında kırmızı solucan alarak bu işe başlangıç yapabilirler.

Kırmızı Solucan Gübresini Neden Kullanmalıyız?

Kırmızı solucan gübresi üretimi ülkemizde son on yıldır gündemde olan, özellikle de bu son dönemlerde popülerliği yavaş yavaş artan organik bir gübredir. Yaklaşık olarak ülkemizde yetmiş seksen yıldır tarımda kimyasal gübre kullanılmaktadır. Bunun sonucunda da doğal olarak ülkemizin toprakları; sağlıksız, verimsiz ve zor şartlara dayanıksızdır.

  • Çölleşme, kuraklaşma, çoraklaşma, tuzlulaşmanın çok yüksek seviyede olduğu ülkemiz topraklarının hızlı bir şekilde tedavi edilmesi ve içeriğindeki organik madde sayısının arttırılması gerekmektedir. Bunun için de en etkili çözüm, %100 solucan gübresi kullanmaktır.
  • Topraklarımızda yüksek miktarlarda kimyasal gübre kullanılmasından dolayı, verim almak zorlaşmış, elde edilen ürünün de kalitesi oldukça düşmüştür.
  • Kimyasal gübre kullanımının bir sonucu da elde edilen sebze, meyve ve hububatın yüksek miktarda kimyasal atık içeriyor olmasıdır. Bu da insan sağlığını doğrudan olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerle kırmızı solucan gübresi üretimi yapmak ve kullanımının önemi büyüktür. Kırmızı solucan gübresi üretimi yapan firmamızdan sıvı veya katı formlarda organik solucan gübresi siparişi verebilirsiniz.