Kırmızı Kaliforniya Solucanı


Toprak solucanları, hareket etmek ve yuva yapmak için kullanılan küçük kıllarla kaplanmış halka biçimli segmanlara sahiptir. Kırmızı kaliforniya solucanı ise farklıdır. Solucanların boyu genellikle üç ya da dört inç uzunluğundadır, ancak bazı türler epey uzayabilir. Genellikle bir solucan 4 ila 8 yıl arasında yaşayabilir ve dünyada 2500’den fazla solucan türü vardır. Bunlardan biri olan kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı ile bilinir ve doğanın en büyük kompostu olan solucandır ve solucan çiftlikleri için mükemmel bir seçimdir. Kırmızı Kaliforniya solucanı genellikle; kırmızı kurtçuklar, kaplan kurtları, gübre kurtları, kompost solucanları ve alabalık solucanları gibi pek çok isimle anılır. Ayrıca bu solucan türü, mevcut en iyi kompost solucanları arasındadır ve sayısız faydası bulunmaktadır. Kırmızı solucan gübresi gün geçtikçe değer kazanan, faydaları görülen bir ürün olmuştur.

Her türlü üründe Koop’S Solucan Gübresi kullanım tablosu için lütfen satış sayfamızı ziyaret ediniz.

Ankara’da 2000 m2, Samsun’da 4000 m2 ve Sakarya’da 4800 m2 kapalı alana sahip 3 dev tesis ile Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahibiz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Fiyat Listesi Nedir?

MİKTARFİYATCİNSAĞIRLIKNAKLİYE - YEM
500 Adet150 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
1000 Adet300 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
2000 Adet600 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
3000 Adet900 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
4000 Adet1.100 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
5000 Adet1.350 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
10.000 Adet2.500 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
15.000 Adet3.500 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
20.000 Adet4.500 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
50.000 Adet11.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
100.000 Adet20.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
200.000 Adet38.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
300.000 Adet40.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
400.000 Adet42.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
500.000 Adet44.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
1.000.000 Adet45.000 TL.Eisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
1.000.000 Adet ÜzeriFiyat Teklifi AlınEisenia Foetida0,40 - 0,50 gr. ArasıÜcretsiz Kargo
Yeterli Yem Desteği
Eisenia Foetida cinsi olarak bilinen orijinal ırk safkan Kırmızı Kaliforniya Solucanı' nın satılık solucan fiyatları 2019 listesi gösterilmektedir. Detaylar için lütfen iletişime geçiniz.

Kırmızı kaliforniya solucanı fiyat listesi yukarıda verilmiştir, satın almak için irtibat kurunuz. Çiftçilik piyasasındaki en yaygın kompost solucan türü olan kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı bilinmeli ve çok çeşitli çevre koşullarına ve diğer ırkların çoğunu öldürecek değişikliklere dayanabilir. Üretken olmaları, faydaları, günden güne artan değeri sayesinde kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı bazında artış göstermektedir. Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı ve yaşam koşulları düşünüldüğünde kolonilerde yaşamayı severler, çoğu zaman bir besin kaynağının etrafındaki kıvranan bir kütleye dönüşürler. Bu yakın temasın sürdürülmesi onları üretken yetiştiriciler ve solucan çiftliğine sahip çiftçiler için ideal bir ürün yapar. Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı belirleyen iştahı, onu kompost deposunun ve sanal solucan döküm makinelerinin şampiyonu haline getirmektedir.

Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı belirleyen ve  çoğalmasını etkileyen pek çok faktör vardır. Seçtiğiniz yatak malzemesi, gıda kaynakları, nem koşulları ve sıcaklık, kırmızı solucanların ne kadar çabuk veya yavaş üreyeceği üzerinde etkilidir. Bütün solucanlar gibi kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı diğerlerinden farklıdır ve ciltlerinden oksijen alırlar. Nefes almak için nemli, fakat doymamış bir yatak malzemesine ihtiyaç duyarlar. Nemli bir ortam, organik materyalin yatak malzemelerinde mikrobiyal yaşam formları ile parçalanmasını da kolaylaştırır.

Safkan %100 orjinal ırk kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı için mutlaka sitemiz üzerinden fiyat bilgisi alınız. Hem içine bulunduğumuz ekosistem hem de sektör açısından pek çok fayda sağlayan kırmızı kaliforniya solucanı, genellikle küçük kaplarda ve nispeten yüksek fiyatlara paketlenir. Ne amaçla alacağınız ilk etapta kaç adet kırmızı solucana ihtiyacınız olduğunu belirler ve kırmızı Kaliforniya solucanı fiyatı skalası da solucan adedine göre belirlenmektedir. İyi bir bakım ile beraber solucan nüfusu her 90 günde bir iki katına çıkabilmektedir. Bu durum ve amacınız, kaç adet solucan almanız gerektiği konusunda size yön verecektir.

Genellikle 500 adet, 1000 adet ve katlarından 200.000 adet ve üstü miktarda satın alınabilen kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı da 150 TL ile 20.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Kırmızı solucan gübresi oluşumunu sağlayan solucanların fiyatları için iletişime geçiniz.  Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı için araştırma yaptıktan sonra bizimle irtibata geçerek bilgi alabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Anlaşılır

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız genel olarak, “solucan”, vücudu parçalara ayrılmış, toprağa gömülen ve Oligochaeta sınıfına ait olan herhangi bir kurdu ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Tüm sınıflandırma sistemlerinde, solucanlar Opisthoropora sırasına konur. Kırmızı Kaliforniya solucanı ise kompost kutuları ve balıkçılık yemleri olarak kullanılan bir solucan grubudur. Keskin bir gözlem olmaksızın bu iki tür solucan kolaylıkla karıştırılabilir. Pek çok kişi; “Kırmızı Kaliforniya solucanı nasıl anlaşılır ve onu diğer solucan türlerinden ayıran özellikler nelerdir?” sorularına cevap aramaktadır. Kırmızı solucan gübresi üretimi için solucan gübresi kategorimize tıklayınız. 

Bir solucanın vücudu genellikle parçalara ayrılır ve kırmızımsı kahverengi renklidir. Farklı solucan türlerinin boyutları, yaklaşık dörtte bir inç ile 6 inç arasında değişir. Kırmızı Kaliforniya solucanları ise 2 ila 3 inç uzunluğunda ölçülür ve kuyruklarının ucunda sarımsı lekeler ile hafif kırmızımsı – mor renkler vardır. Bazı kırmızı solucan türlerinde şeritler belirgindir. Fiziksel görünüşleri ile beraber yetişme ortamları da kırmızı solucanları farklı kılar. Kırmızı Kaliforniya solucanı, genellikle sıcak ortamlarda gelişir. Bu yüzden kompost kutuları en çok onlardan faydalanır. Ayrıca, sıcaklık dalgalanmalarına uyarlanabilirler.

Kırmızı solucanlar hakkında bir başka gerçek de organik atık ve orada bulunan mikroorganizmalar üzerinde yaşayan ağır yetiştiriciler olmalarıdır. Normal solucanlar ise aksine açık bahçelerde gelişir ve nemli toprağa gereksinim duyduklarından, zorlu hava koşullarında toprağın altına girerler. Sitemizden kırmızı solucan gübresi siparişi verebilirsiniz. 

Kırmızı Kaliforniya solucanlarının en spesifik özellikleri ise kompostlama yetenekleridir. Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı diğerlerine nazaran biraz yüksektir fakat normal solucanlardan daha hızlı çoğalırlar. Yüzey üzerinde durmak, bunları biyolama kutuları için uygun hale getirir. Solucanların tomurcukları olduğu göz önüne alındığında, çöp kutularının tabanlarına yuva yapmaya çalışırken kendilerini öldürebilirler. Bu, bahçıvanın kompostu sürekli olarak çevirmesi gerekeceği anlamına gelir, çünkü solucanlar yüzeye malzeme getirmezler. Bu nedenle, normal solucanlar kompost kutuları için uygun değildir. Diğer bir yandan da sıvı solucan gübresi hakkında bilgi almak için buradan tıklayabilirsiniz. Kırmızı solucan gübresi fiyatları için iletişime geçiniz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Özellikleri Nedir?

 • Tüm ışıklardan kaçarlar,
 • Güneş ışığına maruz kaldıklarında ölürler,
 • Fermente büyükbaş hayvan gübresiyle beslenirler,
 • Günde ortalama ağırlıkları kadar mama tüketirler,
 • Uygun şartlarda 5 yıla kadar yaşayabilirler,
 • 1000 solucan günde ortalama 500 gr. gübre üretir,
 • Üretim ve çoğalmaları için ideal sıcaklık 20°C ‘ dir,
 • 3 – 4 ay içinde sayılarını ikiye katlayabilirler,
 • Yumurtlayarak çoğalırlar,
 • Bir solucan yılda yaklaşık 1500 adet yumurtlar,
 • Her yumurtadan 1 – 21 adet arası yavru çıkar,
 • Yumurtaları limonu andırır,
 • Yumurta büyüklüğü mercimek tanesi kadardır.

Bu sektörde önemli rol oynayan kırmızı kaliforniya solucanı özellikleri incelenirse eğer;

Eisenia Foetida: Kırmızı kurtçuklar ve kaplan kurtları dahil olmak üzere pek çok isme sahiptir. Çoğu isim bölgeseldir ancak hepsi aynı solucan türlerini temsil eder. Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı biraz pahalıdır ve toprağın altında değil zeminde yaşarlar. 42 günde yumurtlama olgunluğuna ve 90 günde tam olgunlaşmaya kadar yetiştikleri için en hızlı büyüyen, en çeşitli kompost solucanlarıdır. Kırmızı solucanlar, çoğu durumda 40 dereceyi geçmeyen sıcaklıkta yaşamını sürdürebilir. En ideal sıcaklık 20 derece civarıdır. Kırmızı kaliforniya solucanı üretimi için tavsiyelerimizi öğrenmek için irtibata geçiniz.

Eisenia Hortensis: Süper kızıllar gibi isimlere sahiptirler ve bu nedenle kırmızı solucanlar ile sık sık karıştırılabilmektedir. Bu karışıklığa neden olabilir, ancak Eisenia Hortensis türü genellikle 6 inç kadar uzayabilirler ve daha büyük bir görüntüye sahiptirler. Kırmızı solucanların hızla olgunlaşmasının aksine Eisenia Hortensis türünün olgunlaşmak için 150 güne ihtiyacı vardır. Ayrıca daha derin kazıklara ihtiyaç duyarlar, bu yüzden açık alanlar ve bahçeler için daha uygundurlar. Buna ek olarak, bu cins solucanlar soğutulmuş gübre yığınları ve peyzaj atıkları için tercih edilmektedir.

Yiyecek atıklarıyla beslenebilirler, ancak yiyeceklerin çok zengin olmalarına veya yeterince hızlı kompost yapmamalarına karşı daha hassastırlar. Ayrıca, ısıya duyarlı oldukları için sadece 40 dereceyi geçmeyen sıcaklık aralığında yaşayabilirler. Kırmızı kaliforniya solucanı beslemesi, yataklaması ve daha fazla verim almak için bizimle iletişime geçiniz. Kırmızı solucan gübresi fiyat konusu detayları için iletişime geçiniz. 

Eudrilus Eugeniae: Genellikle ANC veya süper solucanlar olarak bilinirler. Bu tür, 12 inç uzunluğua erişebilmektedir. Tıpkı Eisenia Hortensis gibi, olgunlaşmaları daha uzun sürer; yumurtlama olgunluğuna ulaşabilmek için beş haftaya ve tam kilo almak için altı aya ihtiyaçları vardır. Ancak, hem sığ hem de derin kazıklarda yetiştirilebilirler ve Eudrilus Eugeniae birçok balıkçının favori solucanıdır. Sıcaklık söz konusu olduğunda soğuğa duyarlıdırlar. 0 derecenin üzerinde kalmaları gerekir ancak makul şartlarda 40 dereceye kadar idare edebilirler. Solucan gübresi nasıl üretilir öğrenmek istiyorsanız sayfamıza bekliyoruz.

Kırmızı solucan gübresi olarak halk arasında bilinen bu değerli gübre için ihtiyaç dahilinde temini bizimle iletişime geçebilirsiniz. Kırmızı kaliforniya solucanı hem özellikleri hem de orjinal safkan ırk olması sebebiyle diğer türlerden birkaç adım önde gelip tercih edilmektedir. Kırmızı kaliforniya solucanı üremesinin hızlı olabilmesi için uygun yaşam koşulları sağlanmalıdır, detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Bakımı

Kırmızı kaliforniya solucanı bakımı ihmale gelmemeli ve güzel verim alabilmek için iyi bir bakım sürecine bağlı kalmak gerekir. Onları nasıl besleyeceğiniz, hangi ortamlarda muhafaza edeceğiniz ve nasıl bir yataklama yapacağınız üzerine bilgi sahibi olmanız, uzun ömürlü olmalarında büyük bir rol oynar.

Besleme: Öncelikle, kırmızı Kaliforniya solucanlarını başlangıç aşamasında, haftada bir kez ve az miktarda beslemek gerekir. Kontroller sırasında yemediklerine tanık olursanız sisteme yiyecek eklemeyi bırakmanız en doğrusu olacaktır. Çünkü bu üstesinden gelebileceklerinden daha fazla besin verdiğiniz anlamına gelebilir. Besleme kısmında sabırlı olmak fazlasıyla önem taşır ve gözlem yapmak ihtiyaçlarını anlamak açısından en doğru yoldur.

Nem Oranı: Yetişkin solucanlar, %75 ila %85 nem oranının olduğu ortamları severler ve çok fazla su bulunan ortamlarda boğulurlar. Kırmızı kaliforniya solucanı ciltlerinden nefes alır ve bunu yapmak için nemli bir ortamda olmaları gerekir. Vermikompost sisteminizdeki yataklar daima bir sünger gibi ıslak olmalıdır. Nem içeriğini ölçmek için bir avuç dolusu yatak malzemesini sıkmak ve en fazla birkaç damla görebilmek gerekir. İkiden fazla damla, kompost yatağının çok ıslak olduğu ve bazı kuru malzemeleri eklemek gerektiği anlamına gelir. Yataklama sistemi çok ıslanırsa yataklar genellikle alt tablada sıkıştırılır. Bu, hava akışını azaltacak anaerobik bir sistem oluşturacak ve muhtemelen bir koku üretecektir. Kırmızı kaliforniya solucanı satın alırken mutlaka bu sektördeki tecrübe edinmiş kişilerden tavsiye almalısınız.  Kırmızı solucan gübresi üretiminden nem konusu önemlidir.

Sıcaklık: Sıcaklık, fonksiyonel bir vermikompost sistemine sahip olmanın en önemli faktörlerinden biridir ve kırmızı Kaliforniya solucanı bakımı açısından büyük bir önem taşır. Solucanların kompostlanması için ideal sıcaklık 15 ila 25 C arasındadır. Kızıl solucanlar aşırı sıcaklıklarda (5 ila 30 C) yaşayabilmesine rağmen, hayatta kalmaya çalışmak için fazla efor harcarlar ve bu verimi düşürmektedir. Kompostlanan solucanlar, büyük veya ani sıcaklık değişikliklerine maruz bırakılmamalıdır. Kompresörü 5 C’nin altındaki veya 30 C’nin üzerindeki sıcaklıklarda bırakmak solucanları öldürür. Kompresör kutusunu doğrudan güneş ışığında bırakmamak da çok önemlidir. Dış ortamda kaliforniya solucanı bakımı yapacak kişiler, sistemi serin tutmak için iyi hava akışına sahip gölgeli bir yeri tercih etmelidirler. Kırmızı solucan gübresi üretimi esnasında solucanların yaşam koşulları önemlidir.

PH Balansı: Kırmızı kaliforniya solucanı korumak için, yatak takımının PH ölçeğinde 6 ila 8 arasında kaldığından emin olmak; yani asit ve alkalin değerlerine dikkat etmek gerekir. Bu yüzden çöp kutusuna narenciye eklememeniz tavsiye edilir, ancak düzenli olarak ezilmiş yumurta kabukları eklemek çok faydalıdır. Çok fazla asitliğin ilk işareti küçük beyaz solucanların varlığı olacaktır. Bunlar çoğu zaman kırmızı solucan yavruları ile karıştırılmaktadır. Bu problemi çözmek için ilk adım, kompülterinizden turunçgilleri çıkarmak ve kuru ezilmiş yumurta kabuklarını eklemek olacaktır. Ayrıca aşırı durumlarda kalsiyum karbonat (Ca CO3) gibi kireç de eklenebilir. Kırmızı kaliforniya solucanı diğer benzer türlerle karıştırılabileceği için deneyimli üreticilerden destek almak için bizi tercih edebilirsiniz. 

Yataklama: Yataklar, kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı düşünüldüğünde daha yüksek fiyatlardadır fakat solucanların yaşadığı yerdir. Yataklama için en popüler kaynak kağıttır. Ayrıca birçok farklı malzeme de kullanılabilir. Bugün gazetelerin çoğu, soya bazlı bir mürekkeple basılmış olsa da kullandığınız kağıdın kimyasallarla basılmadığından emin olmanız şarttır. Rendelenmiş karton veya kağıt karışımı en çok tercih edilen yataklama malzemeleri arasında yer alır. Sıvı solucan gübresi nasıl elde edilir yöntemleri hakkında bilgi alabilmeniz için sayfamızı inceleyin. Bizden Kırmızı kaliforniya solucanı için fiyat teklifinde bulunabilirsiniz. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Üremesi

Olgun üreme solucanları, kafalarının yakınında bulunan şişmiş bantları olan “clitellum” sayesinde kolayca ayırt edilebilir. Solucanlar hermafrodittir, yani her birinin dişi ve erkek organları vardır. Ancak yine de kırmızı Kaliforniya solucanı üremesi için başka bir solucana ihtiyaç duyar. Havalar ısındıkça, kırmızı kaliforniya solucanı cinsel olarak aktif hale gelir. Solucanlar, kafaları ile zıt yönlere işaret eden ve spermleri değiştiren kitellumları birleştirerek çiftleşir. Çiftleşme sırasında solucanlar, klitelleri hizalanana kadar birbirleri boyunca kaymaktadırlar. Altlarında bulunan “setae” adı verilen kıllarla birbirlerine tutunurlar. Daha sonra kullanılmak üzere depolanmış üreme seminal sıvılarını değiştirirler. Çiftleşme sonrasında ise her bir kurt, yumurtalarını veya kozalarını clitellumlarından salgılar. Bir kez bittiğinde, solucanlar daralan kozalardan dışarı çıkar ve döllenme gerçekleşir. Kırmızı solucan gübresi fiyatı için irtibat geçebilir bizden yardım talep edebilirsiniz. 

Yaklaşık 3 saat süren çiftleşme seansında kaliforniya solucanı fiyatı ortaya çıkar gibi solucanlar kendi etraflarında mukus halkaları salgılarlar. Solucanlar, her solucandaki mukus halkalarını ayırdığında, sertleşmeye ve sonunda sararmaya başlarlar. Mukus halkası solucandan düştüğünde, uçları kapatarak, bir ucunda daralmaya sebep olur. Yaklaşık 20 gün içinde koza koyulaşır ve sertleşir. Kozadaki yavrular, üç aydan biraz daha fazla bir sürede büyür ve genellikle her kozadan üç yavru ortaya çıkar. Bu sayede zamanla Kırmızı kaliforniya solucanı sayınız gittikçe artacaktır. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Yavrusu

Kırmızı kaliforniya solucanı yavrusu az bir zaman içerisinde gerekli yaşam koşulları sağlandıkça çok hızlı bir şekilde büyür. Kötü çevresel koşulların yarattığı tehlike sonucunda yumurtaların oluşması engellenmesine rağmen, kırmızı kaliforniya solucanı kozalarının, iki yıl kadar hayatta kaldığı bilinmektedir. Sıcaklık ve nem koşulları iyileştikçe, yavrular ortaya çıkar ve çoğalma evresi yüksek vitese geçer. Bazı solucan çiftçileri, kuraklık koşullarını simüle etmek ve koza üretimini arttırmak için yiyecek ve su vermekten kaçınmaktadır. Ancak, kırmızı kaliforniya solucanının çoğunu öldürme potansiyeline sahip olduğu için, ev tipi kompost için bu yöntem önerilmemektedir. Kırmızı solucan gübresi üretiminde yavru kullanılması ile yetişkin solucan kullanılması arasında fark olacaktır. Kırmızı kaliforniya solucanı fiyatı sektörün önemli konularından birisidir. Solucan üretip satan yerler çok fazladır.

Kırmızı Kaliforniya solucanları koza olarak varlık gösterirler ve her bir koza yaklaşık 3 ila 6 bebek solucanı içerir. Yetişkin solucanlar doğurur ve kurtçuk yumurtaları verdiğinde, yumurtaları tipik olarak üzüm çekirdeği benzeri bir boyutta olurlar. Ama bunun dışında, bu yumurtalar genellikle 23 günlük (daha fazla veya daha az) bir inkübasyon sürecinden geçerler ve daha sonra sahip oldukları yumurta sarısı rengi, altın sarısından bordo rengine döner. Yani yeni doğmuş bir Kırmızı Kaliforniya solucanı yavrusu kırmızı değil; küçük beyaz ve tehdit edici bir canlıya benzer. Ancak solucan yavruları bir günden az bir süre içinde soluk kırmızıya dönüşürler ve sonra kırmızı solucanlara benzer koyu kırmızı rengi alırlar.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Maması

Kırmızı Kaliforniya solucanı epigeiktir, yani toprakta beslenen ortak bahçe solucanlarından farklı olarak yüzeyde beslenirler. Kırmızı kaliforniya solucanı maması için örnekler verecek olursak, yiyecek artıkları ile nemli yataklarda muhafaza edildiğinde, bir kurtçuk günde 1 kilograma kadar yiyecek artıkları tüketebilir. Solucanlar kolayca parçalanacak yiyecek artıkları ile beslenirler ve bunlar arasında meyve, sebze, ekmek, pirinç, makarna, çay poşetleri ve kahve telvesi gibi mamalar yer alır. Kompostlama prosesi “mezofilik” olarak adlandırılır, bu da solucanların bağırsak aktivitesinin bir sonucu olarak aerobik dekompozisyon ile birlikte mikrobiyal aktivitenin bir kombinasyonu olduğu anlamına gelir. Kırmızı solucan gübresi üretiminde kullanılan mama önemlidir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Nasıl Yetiştirilir

Kırmızı kaliforniya solucanı ile dolu bir solucan çiftliği; yemek artıklarını, bahçe atıklarını ve yaprakları kompost etmenin en iyi yoludur. Nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız, Kırmızı solucanları beslemek oldukça kolaydır; ancak solucan çiftliğinizi sağlıklı tutabilmek için basit ama bir o kadar da önemli bazı noktalar bulunmaktadır. Peki, kırmızı kaliforniya solucanı ne yer ya da nasıl beslenmelidir?

Kırmızı kaliforniya solucanı besleme için pek çok yolu bulunur. Bunlardan ilki; havuç, marul, fasulye, bezelye, patates ve yaprak gibi sebzelerin atıklarıdır. Ancak her sebzenin atığı ile beslememeye özen göstermeniz gerekmektedir. Narenciye hariç; elma, üzüm, muz, erik, şeftali ve kabak gibi meyvelerin atıkları da kırmızı Kaliforniya solucanı besleme için kullanılabilir. Bahçede yetiştirdiğiniz fasulyelerin sapları, bezelyeler ve pancarların üstleri de oldukça idealdir. Ölçülü olması ve ortak türleri içermesi kaydıyla ağaç yaprakları, kaliforniya solucanı besleme aşamasında tercih edilmektedir. Fakat egzotik ağaçların yaprakları kullanılmamalıdır. Yine ölçülü ve biraz ezilmiş olmaları kaydıyla yumurta kabukları ve kahve telveleri ile kaliforniya solucanı beslenebilir. Evinizde bulunan makarna, patates, pirinç ve hububat gibi nişasta içeren gıdalar, kırmızı solucanlar içinde harika birer besin kaynağıdır.

Tüm bunların yanı sıra, at gübresi başta olmak üzere yaşlı hayvan gübreleri ve ticari solucan yemekleri de kırmızı kaliforniya solucanını beslemek için birebirdir. Tüm bu besin kaynaklarını kullanırken ölçülü davranmak, kaliforniya solucanı besleme konusunun temel püf noktasıdır. Diğer yandan narenciye, et ürünleri, pişirme yağları, insan atıkları ve pet atıkları kırmızı kaliforniya solucan besleme aşamasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer bu başlığımız sizin için kaliforniya solucanı nasıl yetiştirilir konusunda faydalı değilse diğer konularımızı inceleyerek bilgi sahibi olabilir yada bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Ömrü

Solucanlar için kesin bir yaşam süresi veren bir kanıt yoktur. Ancak, kırmızı kaliforniya solucanı ömrü için iyi bir bakım, beş yıl veya daha uzun bir süre yaşamalarını sağlar. Solucanlar; pH’daki büyük dalgalanmalara, oksijen eksikliğine ve bazı toksik kimyasallara karşı hassastır. Yapılan araştırmalar, kırmızı Kaliforniya solucanlarının, insanlar için toksik olan birçok kimyasal maddeye karşı dirençli olduğunu tespit etmiştir. Diğer yandan kaliforniya solucanı fiyatı ile bilinir ve çok az hastalığa tabidir. Solucan yataklarını zararlı patojenler ve virüslerden arındırmak hem ömürlerini uzatır hem de kırmızı solucanları her türlü zor atıkların stabilizasyonu için ideal hale getirir. Kaliforniya solucanı sonuç olarak yaklaşık 4,5 yıl yaşar ve belirli koşullar altında yılda 1.300 yeni solucana kadar üretim yapabilmektedir. Kırmızı solucan gübresi temini edebileceğiniz sitemizden bize ulaşabilir ve sipariş verebilirsiniz. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gübresi

Kaliforniya kırmızısı solucanı; aynı zamanda hem tüneller yaparak ve beslenerek hem de dışkılarını geride bırakarak ve araziyi herhangi bir suni gübre ile alabileceğinden çok daha bereketli hale getirerek ilerler. Kırmızı kaliforniya solucanı gübresi, Solucanın dışkıları orijinal organik malzemeden 5 kat daha az nitrojen, 7 kat daha fazla fosfor, 5 kat fazla potasyum ve 2 kat daha fazla kalsiyum içermektedir. Solucan döküntüleri de denen bu dışkılar, organik bir gübre formudur. Kaliforniya solucanı döküntülerinin toprağa eklenmesi, faydalı besinler elde etmenizi sağlarken, toprağın genel yapısına da olumlu etki eder. Topraktaki su tutulmasını arttırmanın yanı sıra, toprak havalandırmasını ve drenajı iyileştirir. Ayrıca yaprak bitleri ve örümcek gibi birçok zararlı canlıyı kovmak için de etkilidirler. Bitkiler için mükemmel olabilen kırmızı solucan gübresi, bitkilerin yetiştirildiği toprağı zenginleştirmeye ek olarak, bitkilerin ihtiyaç duyduğu tüm temel besinleri de içermektedir.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Analizi

Kırmızı kaliforniya solucanı analizi sonucuna bakıldığında, farklı bir karakteristiğe sahiptir. Kaliforniya solucanlarının rengi koyu kırmızıdır ve nefes alışverişini deri bölgelerinden yaparlar. Bir Kaliforniya solucanının uzunluğu yaklaşık olarak 6 – 8 cm arasındadır ve ağırlıkları ise aşağı yukarı 1,4 gramdır.

Kaliforniya solucanı güneş ışığına tahammül edemez ve maruz kaldıkları takdirde ölebilirler. Dolayısıyla gölgede kalacak bir yataklama sistemi üzerinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Yapılan bakıma bağlı olarak 5 sene ve daha fazla yaşayabilirler ve her yıl 1.300 kadar yeni solucan hayata getirebilmektedirler.

Kaliforniya solucanı toprağın ve tüm bitkilerin verimliliğini artıracak güce sahip olmasıyla çiftçiler ve bahçecilik ile uğraşanlar tarafından tercih edilmektedir. Kırmızı Kaliforniya solucanlarının dışkısı çok az nitrojene sahip olması ve organik malzemelerden katbekat fazla fosfor, potasyum ve kalsiyum içermesi ile toprak için müthiş bir verimi beraberinde getirir.

Kırmızı Kaliforniya solucanları, 40 ° C civarında maksimum sıcaklıklar ve en düşük ortalama sıcaklığa sahip bir mevsim ile herhangi bir yerde üretilebilir. Bu solucanlar, 14 ° C ile 27 ° C arasında en yüksek üreme kapasitesine ulaşırlar, bu nedenle daha fazla üreme gerektiren istasyonları kontrol ederler. Sıcaklık 7 ° C’nin altında olduğunda, kurtlar üremeyi bırakırlar, ancak yine de daha düşük bir miktarda humus üretirler.

Kaliforniya solucanı yetişkinlerinin ağırlığı yaklaşık olarak 1 gramdır ve her gün kendi ağırlıkları ile eşdeğer miktarda yemek tüketirler; bu durum da vermikültürü çok ilginç kılar. Onu vermikomposttan çıkarmak oldukça basit bir süreçtir. Sadece bir – iki gün boyunca yeni yiyecekler olmadan yaşamak zorunda kalır ve bundan sonra da yeni yiyecekler koymak gereklidir. Yeni yiyecek arayan solucanlar, yeni yere hızlıca varırlar ama kozalar ve küçük solucanlar hala eski vermikompostta kalır. Hepsini yeni yere götürmek için 30 gün beklemek gerekebilir. Kırmızı kaliforniya solucanı ağırlığının fazla olması size daha fazla gübre üretimi sağlayacaktır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Ağırlığı

Kırmızı kaliforniya solucanı ağırlığı oldukça küçüktür, genellikle 5 inçten büyük değildir. Ama onları hafife almamak gerekir. Kırmızı solucanların haftada yaklaşık 3 kez kilo aldıkları tahmin edilmektedir. Genel olarak kırmızı Kaliforniya solucanları 6 ila 8 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 milimetre çapındadır. Kaliforniya solucanı ağırlığı ise yaklaşık 1,4 gramdır.

Yetişkin Kaliforniya solucanlarının ağırlığı yaklaşık 1 gramdır ve günde 1 gram humus üretirler. Bu nedenle her gün kendi ağırlıklarıyla eşdeğer miktarda yemek tüketirler, bu da vermikültürü çok ilginç kılar. Onu vermikomposttan çıkarmak ise basit bir süreçtir. Kırmızı solucan gübresi üretiminde solucanların ağırlığıyla ortaya çıkan gübre arasında doğru orantı vardır. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Faydaları

Kırmızı kaliforniya solucanı faydaları aslında saymakla bitmez denilebilecek kadar fazladır. Kaliforniya solucanı fiyatı diğer solucanlardan farklıdır, kuşlar da dahil pek çok hayvan ve hatta insanoğlu için ekosistemde önemli bir besin kaynağıdır. Yerel bahçıvanlar ve ticari çiftlikler, kırmızı Kaliforniya solucanlarının geride bıraktığı mineral bakımından zengin dökümlerden yararlanmaktadır. Kompostlamak için ideal olan kırmızı solucanlar sayesinde doğal bir geri dönüşüm sağlanır ve bu da ekosisteme fayda sağlamaktadır. Solucan döküntüleri kompost kutularından toplanır ve gerek bahçelerde gerek ev bitkilerinde gübre olarak kullanılır.

Kırmızı solucan dökümleri organik bir gübre olarak kullanılır ve çevreye faydalıdırlar; çünkü doğal mineralleri ekosisteme geri döndürürler. Kırmızı solucan dökümü, yakın akarsulara akan ve doğal yaban hayatına zarar verebilen, organik olmayan gübrelere alternatif olarak ek faydalar sağlar. Kırmızı solucanların ekosistemde oynadığı bir diğer önemli rol, diğer hayvanlar için av olmalarıdır. Örneğin kuşlar, besin kaynağı olarak solucanları tercih eder. Kaliforniya solucanı özellikle kurbağa, karakurbağası, balık ve kemirgenler tarafından yenir.

Sonuç olarak, kırmızı Kaliforniya solucanları, ölü organik maddelerin humuslara ayrışmasına yardım ettikleri için çiftçilere çok büyük yardımlarda bulunurlar, bu da toprağın verimliliğini arttırır. Ayrıca kırmızı solucanlar üretken yetiştiricilerdir ve sadece yiyecek için yaprak çöpü veya yüzey malzemesi gerektirirler, bu da onların hızla yayılmasını kolaylaştırır. Çok çabuk üreyen kaliforniya solucanı sayesinde organik gübre elde etmek ve verimli topraklara kavuşmak, en önemli kırmızı kaliforniya solucanı faydaları arasında yerini almaktadır. Kırmızı solucan gübresi sektörünün baş rol oyuncularından solucanların çevreye, toprağa, bitkilere ve insanlığa büyük faydaları vardır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Hakkında

Kırmızı kaliforniya solucanı hakkında genel ve detay bilgiye değinelim istersek  (Eisenia fetida), ekosistemde çöpçü olarak çalışmakta ölü bitki ve hayvan malzemelerini besleyip ayrıştırmaktadır. Bu solucanlara Kaliforniya kırmızısı da denir. Ayrıca kompost ve çiftçilik için insan yapımı mikro ekosistemlerde kullanılır. Hem deneyimli solucan çiftçileri hem de ilk kez ya da hobi olarak çiftçilik yapacak olanlar birçok sebepten ötürü ve de kaliforniya solucanı fiyatı için tercih ederler. Bakımlarının oldukça kolay olması, çabuk çoğalmaları, çok çeşitli sıcaklıklara tahammül edebilmeleri ve tabii ki çok büyük miktarda organik atık yiyebilmeleri, çiftçilerin kaliforniya solucanı fiyatı konusunu bilerek tercih etmelerindeki en büyük sebeplerdir. Ürettikleri gübre kırmızı solucan gübresi olarak da bilinir.

Kırmızı Kaliforniya solucanı, bundan 60 küsur sene önce, 1956 yılında Kaliforniya eyaletinde elde edilmiştir. Yetişkin solucanlar 5 ila 8 cm uzunluğundadır ve kırmızı renktedirler. Sıcaklığın 0 ° C’den düşük olmadığı ve 40 ° C’yi aşmadığı yerlerde, dünyanın herhangi bir yerinde yetiştirilebilirler. Üremeleri için en uygun sıcaklık ise 20 ° C’dir. Hızlı üretim döngüsü sayesinde nüfus her 40 günde bir iki katına çıkar. Kaliforniya solucanları kendi ağırlıklarına uyan,% 55’i vermikompost’a dönüşen günlük bir rasyon tüketirler. Kırmızı solucan gübresi üretimi için öneme sahiptirler.

Kaliforniya solucanları çeşitli amaçlara hizmet edebilirler. Vermikompost üretebilirler ve balıkçılıkta kullanılabilirler. Diğer yandan kümes hayvanları için yüksek proteinli un üretmek ve sürüngenleri, kuşları ve balıkları beslemek için kapalı kompostlama için iyidirler. Kırmızı solucan gübresi faydaları saymakla bitmez.

Oldukça kısa sürede, en yüksek kalitede vermikompost üretebildikleri için organik atıkların en başarılı işlem birimi olarak görev yaparlar. Organik atıkları bağırsaklarından işleyip sindirirler ve ardından biohumusa dönüştürürler. Her türlü organik atığı işleme kapasiteleri sayesinde günümüzde yaygın olarak hayvan atıklarının, endüstriyel atıkların ve atık suların işlenmesinde kullanılmaktadırlar. Bu nedenle kaliforniya solucanlarının bazı çevre kirliliği sorunlarını çözebileceğine de inanılmaktadır. İsterseniz daha önce bahsettiğimiz solucan gübresi üretimi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Kırmızı solucan gübresi besin değerleri yüksektir. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satışı

Kırmızı kaliforniya solucanı satışı bilgilerine sitemiz üzerinden ulaşıp sipariş veriniz. Solucanlar, bahçenizin ve toprağınızın bileşimini ve verimliliğini iyileştirme çabalarınızda size yardımcı olacak en ucuz işçilerdir. Bu sektöre giriş yapmayı düşünüyorsanız saf orjinal ırk olan kaliforniya solucanı satışı kanallarımızdan bizimle iletişime geçiniz. Mutfağınızdaki gıda atıklarını ve diğer organik atıkları mükemmel bir bitki yemeğine dönüştürmede kusursuzdurlar. Kaliforniya solucanı satışı konusu hızlı üremesi ile bilindiğinden fazlaca yapılır. Solucan dışkıları için güzel bir terim olan solucan döküntüleri  ise, büyük bir organik bitki gübresidir. Solucanlar tarafından işlendiğinde nitrojen, potasyum, kalsiyum ve magnezyum dahil olmak üzere atık maddelerdeki birçok besin maddesi, bitkiler tarafından daha kolaylıkla alınan biçimlere dönüşmektedir. Kaliforniya solucanı satışı kanalları için bizimle iletişime geçerek sarkan orjinal ırk sahibi olabilirsiniz.

Solucanlar profesyonel çiftçilerin ve bahçıvanların en iyi arkadaşıdır. Solucanlar organik çöpün parçalanmasını etkileyebilir, toprağın mikrobiyal topluluklarını, toprağın yapısını ve gözenekliliğini değiştirebilir. Böylece toprakta azotun varlığını derinden etkileyebilir. Kaliforniya solucanı satışı için kişiler vardır ama alışverişinizi güvenilir yerlerden yapmalısınız ki üretim hızınız fazla olsun.

Kaliforniya solucanı satışı ile ister gübre üretimi yapın isterseniz solucan satışı yapın para kazanırsınız. Mutfak atıkları, çimler, gazete kupürleri, karton, kurutulmuş yapraklar ve hayvan gübresi gibi organik maddeleri dökümlere dönüştüren solucanlar, organik atığı parçalamak ve besin maddelerini toprağa geri döndürmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır. Kaliforniya solucanı satışı yapabileceğiniz müşteriler sizi nasıl bulur detay için arayınız. Normal koşullar altında, organik malzemelerin çoğu üç veya dört yıl içine azotu mevcut N formlarına bırakarak yok olur. Bir kırmızı kaliforniya solucanı satışı için ağırlığı ve günlük üreteceği gübre miktarı belirleyici olup (Eisenia Foetida), günlük vücut ağırlığı kadar organik atık tüketir. Kırmızı solucan satışı konusu güvenle alakalı bir konu olup bu solucanlar her hafta üç ila dört libre organik maddeyi dökümlere dönüştürebilmektedir.

Atıkların tasniflenmesi konusunda Türkiye’de git gide artan bilinç sayesinde, kırmızı solucan satışı merak edilen bir konu olmakla birlikte talep de artmakta ve satış kanalları çoğalmaktadır. Paraya ve verime dönüşebilen bir yeraltı canlısı olan kırmızı solucan, hem ülkenin toprakları hem de ekonomisi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Atıkların sürdürülebilirlik kavramına bağlı olarak geri dönüşüm projelerine dahil olması ve hızla üreyen kırmızı solucanından bu atıklar sayesine gübre elde edilmesi faaliyetleri, pek çok kişiyi de harekete geçirmiştir. Kırmızı kaliforniya solucanı satışı yaparak sizlerde ciddi gelirler elde edebilirsiniz. Sizde ihtiyacınız kadar kırmızı solucan gübresi siparişi verebilirsiniz. 

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Satın Al

Kırmızı kaliforniya solucanı satın al gibi bir fikriniz varsa, güvenilir bir solucan çiftliğinden online olarak almak daha iyi olacaktır. Bunun avantajı, solucanların kilo ile satılması ve satın alacağınız kırmızı solucan tartısının ne kadar olduğunu bilmenin kompostunuz için hayati bir önem taşımasıdır. Solucanları tartmak neden önemlidir? Kırmızı  solucanlar, her gün ağırlıklarının yaklaşık olarak yarısını yiyebilirler. Bu demektir ki solucan yatağınıza 0,45 kg solucan koyarsanız; ki bu yaklaşık 1000 tane solucan etmektedir, bunları her gün yarım kilo (0,226 kg) yiyecekle besleyebileceksiniz. Kutunuz için kaç tane solucan ihtiyacınız olacağını belirlemenin en iyi yolu, yaklaşık bir hafta boyunca her gün attığınız organik atık miktarını tartmaktır. Ortalama ne kadar attığınızı bildiğiniz zaman, atık miktarı olarak iki kat fazla solucan satın almanız önerilmektedir. Kırmızı solucan gübresi satın almak için sipariş verebilirsiniz. 

Daima çiftçinin ve doğallığın yanında yer alan sivisolucangubresi.org, kırmızı solucan satın almak isteyenler için geniş bir skala sunmaktadır. Ülkemizde son dönemde önem kazanan ve gitgide gelişen vermikültür, şüphesiz ki daha yakın bir gelecekte tarla hayatı için vazgeçilmez olacaktır. Solucanlar sayesinde atıkların gübreye dönüştürülmesini ifade eden bu sürece, en iyi kompost solucanı olan kırmızı solucan fiyatı ile birlikte kendisi de dahil olabilir; atıklarınızı gübreye dönüştürerek hem doğaya hem de ürünlerinize fayda sağlayabilirsiniz. Kırmızı solucan fiyatı öğrenilerek bunun yanı sıra; yalnızca tarlalara değil, bahçelere ve ev bitkilerine dahi fayda sağlayan solucan gübresi ve sıvı solucan gübresi gibi ürünleri de güvenli alışveriş olanakları ile sivisolucangubresi.org’dan satın alabilirsiniz.

Solucan döküntüleri olarak da bilinen gübreler, doğanın insanoğluna sunduğu harika bir üründür. Toprağınızı ve bitkilerinizi önemsiyorsanız kırmızı Kaliforniya solucanı ve solucan gübresi çeşitlerine hemen göz atabilir ve bu %100 doğal ürünlerden ihtiyacınız olanı satın alarak ekosisteme dahil olabilirsiniz!

Solucan gübresi tesisi kurmak için gerekli solucanın alınması gerekmektedir. Bu yüzden solucan satışı yapılan yerlerden solucanlarımızı temin etmek mümkündür. Solucan alırken nelere dikkat etmeliyiz? Hangi tür solucanı almalıyız? Tesisimizi nasıl oluşturmalıyız? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Solucan gübresinin yapımında kullanılabilecek 7 çeşit solucan türü bulunmaktadır. Bu solucan türleri arasında kırmızı solucan olarak bilinen eisenia foetida en çok kullanılan olmaktadır. Çift cinsiyetlidirler. Böylece üremelerde sıkıntı yaşanmamaktadır. 3 ayda bir 25 adet yavru verebilirler ve bu yavrulara “kokon” denmektedir. 5 yıla kadar yaşayabilirler ve bu süre tesisin devamlılığını sağlayabilecek kadar kokonun oluşmasını sağlayabilecek bir süredir. Bu solucanlar güneşe dayanıksızdır. Güneşe maruz kalmaları ölmelerini sağlar. Ayrıca çok sıcak ve soğuk alanlarda da bulunmamaları gerekmektedir. Standart bir oda sıcaklığı solucanlar için yeterlidir. Kırmızı  solucanları her çeşit toprakta yaşayabilir. Fakat toprağın orta derecede nemli olmasına dikkat ediniz.

Solucanları nasıl beslemeleyim? Solucanlara kompost denilen bir mama çeşidi hazırlamalısınız. Kompostlarda; maydanoz, elma kabuğu, patlıcan kabuğu, bire, çay posası, biber, armut kabuğu, kekik, muz kabuğu vb. ürünleri kullanabilirsiniz. Fakat, et, süt, süt ürünleri, asitli yiyecekler (mandalina, portakal vb.), yağlı yiyecekler ve unlu yiyecekleri kompostlarda kullanmayınız. Sitemiz üzerinden katı ve sıvı formlarda organik solucan gübresi satın alabilir ve ayrıca %100 orjinal ırk kırmızı solucan siparişini güvenle verebilirsiniz.