Kırmızı Kaliforniya Solucanı Hakkında

Ticari olarak üretilen solucan gübresi üretiminde kullanılan 2 türden birisi olan kırmızı Kaliforniya solucanı hakkında pek çok şey merak edilmektedir. Bu tür Kaliforniya Enstitüsünde melezlenmiş ve yaygın olarak bilinen adını buradan almıştır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilinmesi gereken çok fazla şey vardır. Bu canlıların özellikleri, faydaları saymakla bitmez. Sizde kendi gübre üretiminizi kendiniz yapmak isterseni orjinal safkan ırk kırmızı kaliforniya solucanı siparişinizi sitemiz üzerinden verebilirsiniz. 

Kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilgilere bakıldığında toprak solucanına göre hayli avantajı bulunan kırmızı Kaliforniya solucanı özellikleri;

 • Toprak solucanına göre hızlı ürer ve 5 kata kadar daha fazla doğurganlığı bulunmaktadır. 3 ila 4 ay içerisinde sayılarını 2 katına çıkarmaktadır.
 • Yaşadığı ortama kolay adapte olmaktadır.
 • Sıcaklık değişimlerine direnci fazladır ve toprak solucanına göre daha sağlıklı bir bedene sahiptir.
 • Optimum üreme sıcaklıkları 20 derecedir. Yani kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilinmesi gereken önemli bir detay.
 • Rahatsız edilmediği sürece yaşadığı ortamdan kaçmaz ve üreticisine kayıp yaşatmaz.
 • Işığa karşı duyarlıdırlar ve güneş ışığına direk maruz kalmaları halinde ölmektedirler.
 • Tükettikleri günlük mama miktarı vücut ağırlıkları kadardır. Yani kırmızı kaliforniya solucanı hakkında üreteceği gübre miktarını hesaplamasında kullanılabilir.
 • Yediklerinin ortalama %60’ını gübre olarak geri dönüşünü sağlamaktadırlar.
 • Ortalama ömürleri 5 yıldır.

Kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilgiler bunlarla sınırla kalmamaktadır.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Faydaları Nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya solucanının sadece gübresinin değil kendisinin de pek çok faydası bulunmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanı faydaları hem toprağa, hem çevreye, hem de bitkiye olmak üzere farklı şekillerde gerçekleşmektedir. Kırmızı kaliforniya solucanı için bilgilerin yanında faydalarını sayacak olursak;

 • Evsel atıkları parçalayarak çevreye fayda verdikleri gibi atıkları parçalama işlemi ile bulundukları toprağın mineral kalitesini artırırlar.
 • Toprağı kazma şeklinde ilerledikleri için toprakta boşluklar oluşturarak oksijenin köklere temasını sağlarlar. Aynı zamanda bu davranışları toprağa suyun sızmasını sağlamaktadır.
 • Atıklarından elde edilen gübre ticari olarak yetiştiricisine kazanç sağlar.
 • Atıklarından elde edilen gübre ile toprağın verimliliği artırılır. Kırmızı kaliforniya solucanı önemli bir detaydır.
 • Gübresi kullanılan bitki ve ağaçların verimi ve hastalıklara karşı direnci artar.
 • Kimyasal gübreden hasar görmüş toprakları ıslah eder.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Her girişimcinin bu sektöre girmeden önce kırmızı kaliforniya solucanı için bilgiler elde edip, ardından kırmızı kaliforniya solucanı bakımı nasıl yapılır öğrenmesi gereken bir konudur. Ticari amaç ile kırmızı Kaliforniya solucanı bakımı gerçekleştirmek isteyenler bu ırkı iyi tanımalı, hangi koşullarda ürediğini ve hangi koşullara karşı dayanıksız olduğunu öğrenerek bu koşullara uygun bakım gerçekleştirmelidir. Kırmızı Kaliforniya solucanı için edindiğimiz bilgi ve tecrübeye göre olması gereken ortam şartları şöyle olmalıdır;

0 ila 30 derece sıcaklık arasında solucanlar hayatta kalsa da 15 derece altında üreme ve beslenme faaliyetleri durmaktadır. Solucanlar için en yüksek verim, 20 – 25 derece arası sıcaklıklarda alınmaktadır.
5 ile 9 pH aralığında hayatta kalabilseler de solucanlar için en verimli pH değeri 7 civarında olmalıdır.
Solucanlar nemli ortamda yaşarlar. Kuru ortamda yaşamlarını yitirdikleri gibi aşırı sulu ortamlarda boğularak hayatlarını kaybedebilirler. Kırmızı kaliforniya solucanı topladığımız bilgiye göre solucanların bulunduğu toprak uygun şekilde nemli olmalı, aşırıya kaçılmamalıdır.
Solucanlar ışığa karşı aşırı duyarlıdır. Solucanların yerine alışması için birkaç gün ışıktan faydalanılsa da sonrasında karanlık ortamda bakılmaları gerekmektedir.
Mama hazırlama işlemine dikkat edilmeli, asidik besin artıkları ile solucanlar beslenilmemelidir. Et ve süt ürünleri ile solucanlar beslenmemelidir.
Solucanlar güneş ışığı ile temas etmeleri halinde hayatlarını kaybetmektedir. Güneş ışığından solucanlar uzak tutulmalıdır. California solucan olarakta bilinir. Kırmızı kaliforniya solucanları için yeterli bigi ve tecrübeye sahip firmamızı satın alma aşamasında tercih ederseniz memnuniyet duyarız.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gübresi Üretimi

Kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilgilere ışığında bilinir ki atığı gübre olarak kullanılan 2 solucan türünden olan kırmızı Kaliforniya solucanları, en verimli solucan ırkıdır ve yediğinin yaklaşık %60’ını gübre olarak geri kazandırmaktadır. Kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi sebze ve meyveler için olduğu kadar ağaçlar ve tohumlar için de oldukça faydalı ve yararlıdır. Yararları tek seferlik olmamakta ve toprağın kalitesini yükselterek verimini artırmaktadır. Karlı bir iş olarak kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin üretimi ön plana çıkmakta, bu ırkın hızlı çoğalması ile kısa sürede devasa tesislerin sahibi olunabilmektedir. Çoğu insanın kırmızı kaliforniya solucanı hakkında bilgi toplamasının sebebi bu gösterilebilir. Devlet tarafından alınan desteklerle tesisleşerek üretime başlanabildiği gibi küçük meyve kasalarında deneme üretimi ile başlanarak zamanla tesisleşme sürecine gidilebilmektedir. Kimyasal gübreler gibi toprağa zarar vermediği gibi insan sağlığı için de herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lezzetli, doğal ve aromalı ürünler elde etmek istiyorsanız bu gübre tam size göredir.