Kaliforniya Solucanı

Toprak solucanlarının, toprağın verimini ve ürün kalitesini arttırdıklarını gösteren çok sayıda çalışma yapılmıştır. Bu canlılar bunu büyük ölçüde vücutlarından geçen toprak sayesinde başarmaktadırlar. Besinleriyle birlikte yuttukları toprak, vücutları boyunca çeşitli işlemlerden geçerek son halini almaktadır. Dışkılarıyla birlikte dışarı atılan işlenmiş toprak, bitkiler için gerekli olan hemen hemen tüm mineralleri içermektedir. Bu yüzden son yıllarda, dünyada ve ülkemizde vermikompost denilen solucan gübresinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Dolayısıyla vermikültür denilen solucan yetiştiriciliği de buna paralel olarak artmaktadır. Aynı zamanda kaliforniya solucanı yetiştiriciliği de.

Ülkelerin tarım alanlarındaki organik madde azalması sorunu, geleneksel organik gübrelerin yanı sıra, toprak solucanları ve onlardan elde edilen gübrenin tarımda kullanılması gibi yöntemlerle çözülmeye çalışılmaktadır. Bu sayede toprağın ve tarım ürünlerinin kimyasal maddelerden korunmaları amaçlanmaktadır. Bunun yanında gelişmiş ülkelerin çoğunda, evsel atıkların geri dönüşümünde de toprak solucanlarından yararlanılmaktadır. Bu anlamda en verimli solucan türlerinden biri olarak Kaliforniya solucanı ilk sıralarda gelmektedir. Kaliforniya solucanı gübresi siparişi vererek sizde bahçenizde, tarlanızda verimi arttırmak istiyorsanız sivisolucangubresi.org sitemiz üzerinde satın alabilirsiniz. 

Kaliforniya Solucanı Genel Özellikleri Nelerdir?

Kaliforniya solucanı, 2-10 cm uzunluğunda ince yapılı canlılardır. Bu solucanlar, önlerine çıkan tüm organik maddeleri tüketmektedirler. Tonlarca bitkisel ve hayvansal atığı kaliteli organik gübreye dönüştürmektedirler. Bu sayede doğru besleme ve zengin mama içeriği ile tarla, sera, bahçe ve çim sahalar için çok kaliteli solucan gübresi elde edilmektedir.

Bu solucanlar ile üretilen organik gübre, normal bir topraktaki fosfordan 7 kez, azottan 5 kez ve potasyumdan 11 kez daha güçlüdür. Kırmızı Kaliforniya solucanı dünyanın en iyi bahçıvanlarıdır. Hem tarla hem de bahçeler için organik gübre üretmektedirler. Atıkları dönüştürmek, toprakta kullanılan sentetik zararlı gübre ihtiyacını azaltmak ve topraktaki organik madde miktarını arttırmak gibi önemli görevleri bulunmaktadır. Ayrı bir konu olan yaprak gübresi fiyatları için tıklayabilirsiniz.

Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir?

Vermikompost çalışmalarında Kaliforniya solucanı için besin olarak ahır gübresinin yanında elma, enginar, muz, pancar, brokoli, lahana, kavun, havuç, kereviz, tahıl, kahve ve çay posası, mısır, buğday, salatalık, yumurta kabukları, üzüm, marul, yulaf, armut, bezelye, şeftali, patates, ıspanak, karpuz, kabak gibi yiyeceklerden oluşan ve solucan maması denilen karışımlar verilerek gübresinin besin değerinin artması sağlanmaktadır.

Solucanları Etkileyen Çevre Faktörleri Nelerdir?

Toprak solucanı yetiştiriciliği çevresel koşullardan etkilenir. Özellikle nem ve sıcaklık gibi çevresel parametrelerin uygun olduğu koşullar altında kompostun daha verimli şekilde işlendiği yapılan çalışmalarla açık şekilde gösterilmiştir.

Sıcaklık: Kaliforniya solucanı, toprağın altında kışın hayatta kalabilirler, ancak toprağın dışındaki dondurucu koşullar altında uzun süre yaşayamamaktadırlar. Genel olarak kokon üretimi 10 °C’nin altındaki sıcaklıklarda azalmaktadır. 4 °C’nin altındaki bölgelerde ise kokon üretimi ve genç solucanların gelişimi tamamen sona ermektedir. Yine 30 °C’nin üzerindeki sıcaklıklar da çoğu solucan türü için olumsuz etkiler yapmaktadır. Kurak koşullarda, solucanlar korunmak için toprağın daha derin katmanlarına inerler veya nemli alanlara göç ederler.

Nem: Kaliforniya solucanı için Nem içeriği ile toprak solucanlarının büyüme hızı arasında güçlü bir ilişki vardır. Vermikompost üretiminde çoğu tür % 50 – %90 arasındaki nem içeriğini tolere edebilmektedir.

Havalandırma: Kaliforniya solucanı, deri solunumu yapmaktadırlar. Bu yüzden oksijensiz koşullara karşı hassastırlar. Oksijenin tükendiği, karbondioksit ve hidrojen sülfür miktarının arttığı bir ortamdan hızla ve çok sayıda göç ettikleri görülmüştür.

PH: Çoğu epijeik tür pH değişimine nispeten hoşgörülüdür ve 5-9 pH aralığını tolere edebilir, ancak nötr toprakları tercih etmektedirler.

Nüfus Yoğunluğu: Çevre koşullarının yanı sıra, nüfus yoğunluğu da yetiştirme ve üreme oranlarını etkilemektedir.

Fiziksel ve kimyasal koşullar uygun olsa dahi aşırı solucan miktarından dolayı problemler oluşabilmektedir. Olgunlaşma oranının stoklama miktarından etkilendiğini, yoğun olmayan ortamlarda Kaliforniya solucanı daha çabuk eşeysel olgunluğa ulaştığını, aynı yaştaki solucanların üreme özelliklerinin farklı stok oranlarında farklı zamanlarda geliştiğini gösteren çalışmalar vardır. Kaliforniya solucanı fiyatı için bizimle iletişime geçebilirsiniz.