Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir

Kaliforniya solucanı, toprak solucanıdır. Kaliforniya solucanı nasıl beslenir incelik isteyen bir konudur. Latince adı Eisenia Fetida’dır. İlk defa Kaliforniya Enstitü’nde kültüre alınmasından dolayı Kırmızı Kaliforniya Solucanı olarak tanınmaktadır ve beslenme şekilleri diğer türlere göre değişiklik gösterebilir. Dilediğiniz taktirde orjinal ırk safkan kırmızı kaliforniya solucanı siparişinizi sitemiz üzerinden verebilirsiniz.

Kaliforniya Solucanı Nasıl Beslenir Bilinmesi Gerekenler

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir diye düşündüğümüzde solucanlar saman, ot, sebze atıkları, büyük baş hayvan ve at dışkılarının geri dönüşüm tesislerinde işlenip, süzgeçlerden geçirilmesiyle elde edilen gübrelerin belirli oranlarda karıştırılıp fermente edilmesiyle oluşan ve kompost adı verilen bir tür yem ile beslenirler. Tükettikleri gıdaların asit içermesine karşı oldukça duyarlıdırlar. Bu yüzden uygun pH seviyesine sahip ahır gübresi solucanların beslenmesi için en uygun besindir. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir mutlak bilinmesi gerekir.

Solucanların vücut yapıları ise iç içe geçmiş boru gibidir. Ayrıca kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir detayına inmeden kırmızı solucanlar sindirilip rektumdan çıkan besin küçük granül koprolitler şeklindedir. Koprolitler, toprağın yapısını düzenleyen, havalanma ve su tutma özelliklerini iyileştiren, mekanik strese dayanıklılığını artıran ve toprağın yapısını düzenleyerek verimini artıran humik maddeleri (humik asitler ve bunların tuzları) içerirler. Solucanların sindirim sistemi, topraktaki karbondioksit ve su miktarının artışını önler ve ölü hayvansal ve bitkisel hücreleri yok eder. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir ise yani iyi ortam şartlarıyla hızlı gelişir.

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir ve özellikleri denildiğinde aynı zamanda toprak mikro florlarının içindeki taze mikrop jenerasyonlarını sürekli yenileme kaynağıdır. Solucanlar, toprak içinde toprağı kazarak ve toprakta mevcut halde bulunan atıkları yiyerek ilerlerler. Bu atıklar tamamen organik olduğu için oluşan gübre de buna paralel olarak organiktir. Yedikleri organik atıkların %90’ını dışkı olarak dışarı bıraktıklarından bu gübre içerisinde 5 kat daha fazla azot ve potasyum, 7 kat daha fazla fosfor ve 2 kat daha fazla kalsiyum bulunmaktadır. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir üretim çiftliklerine gelerek tecrübe edinebilirsiniz. Solucan yetiştirme teknikleri için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kaliforniya Solucanının Özellikleri Nedir?

Kırmızı kalifroniya solucanı nasıl beslenir yukarıda bahsetmiştik, şimdide kırmızı kaliforniya solucanı özellikleri hakkında birkaç detay verelim.

  • Koyu kırmızı renktedirler.
  • Derileri sayesinde nefes alırlar.
  • Günde ortalama 1 gr yem tüketirler.
  • Güneş ışığını sevmezler ve doğrudan aldıkları takdirde kısa bir süre içinde ölürler.
  • Uygun şartlar sağlandığında ortalama 5 yıl yaşayabilirler.
  • Her bir solucan yılda ortalama 1500 yumurta/koza (cacoon) bırakır.
  • Solucanlar çift cinsiyetlidir (hermafrodit) ve her biri gübre üretimi yapar.
  • 2000 solucan günde ortalama 1 kg. gübre (humus) üretir.

Kalifornia Solucanı Nasıl Çoğalır?

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir diye söyleşimizi gerçekleştirdikten sonra şimdide kırmızı kaliforniya solucanı nasıl çoğalır konusuyla devam edelim. Solucanlar çift cinsiyetlidir. Her solucan hem sperm hem de yumurta hücresi üretir. En uygun şartlarda 5-7 günde bir, özel kozalar içerisinde bıraktıkları yumurtalarla çoğalmaktadırlar. Bu kozalar elastik olup limona benzer şekilde ovaldir ve yeni bırakılmış kozalar açık sarı renktedir. Kozalar erginleştikçe renkleri kahverengiye dönüşmektedir. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir derken dikkat edilmesi gereken bir iştir. Bu kozaların çapı ise 0,2 cm ile 0,4 cm arasında olup her bir kozanın içerisinde 1 ile 21 adet arasında solucan yumurtası bulunmaktadır.

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir ise zamanla hızlı büyür. Yavruların uzunluğu kozadan çıktıkları anda 0,4 ile 0,7 cm arasında değişkenlik gösterir ve görünüşleri ince bir iplik parçası gibidir. Sadece açık kırmızı renkteki sırt omurgaları sayesinde fark edilebilirler. Kozadan çıktıkları anda ağırlıkları ise 1 mg’dır ve hemen beslenmeye başladıkları takdirde 60 gün içerisinde 300-350 mg arasındaki bir ağırlığa ulaşırlar. 5-6 ay içerisinde de ağırlıkları 1-2 grama ulaşır ve böylece yetişkin hale gelirler. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl çoğalır ve kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir bunlar birbirlerini takip eden konulardır.

Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir ve nasıl çoğalır sorusuna cevap olarak Koza yapma (yumurtalama) zamanı uygun şartlar sağlandığı taktirde 2,5 ile 3 ay arasında gerçekleşmekte olup Mayıs ayı başından Temmuz ayı sonuna kadar olan bu dönemde her bir solucan 18-26 kadar koza bırakabilmektedir. Yaklaşık olarak 20°C, solucanların üremeleri için en ideal sıcaklık olup her bir Kalifornia solucanı yılda ortalama 1500 yumurta (koza) bırakabilir. Kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir ise çoğalması da yetişkin 100 solucan ise 90 ile 120 günün sonunda üreyerek nüfuslarını 20-28 katına çıkarabilir. Bu artış sonucunda 2800 adet yetişkin, 5400 adet genç ve 9000 adet koza (yumurta) olduğu gözlemlenmektedir. Kalifornia solucanı nasıl beslenir bölümündeki konulara dikkat edildiği takdirde en yüksek verim alınacaktır.

Sonuç olarak kırmızı kaliforniya solucanı nasıl beslenir konusunu işlediğimiz bugünde sizlere faydalı bilgiler sunduk. Sitemizi takip ederek solucan gübresi sektörünü yakından takip edebilir, isterseniz alış-veriş yapabilirsiniz.