Evde Solucan Gübresi Üretimi Yapılması

Solucan gübresi ticari amaçla üretildiği kadar, hobi olarak da evde solucan gübresi üretimi yapılabilmektedir. Ortalama 500-1000 adet solucan ile başlamak uygundur. Evde solucan beslemeye başlanılmadan önce, gerekli alanın ayarlanması gerekir. Solucanlar için gerekli olan kutular satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Tahta veya plastik kutular bunun için uygundur.

Evde Solucan Gübresi Üretimi ve Bakımında Yapılan Hatalar

  • En fazla yapılan hataların başında evde solucan gübresi üretimi yaparken solucanların fazla beslenmesi gelmektedir. Solucanlara fazla yiyecek vermek yiyeceklerin çürüyerek solucanların kaptan dışarı kaçmalarına neden olur. Bu sebepten dolayı ilk etapta yavaş yavaş beslemeye başlamak gerekir.
  • Evde solucan gübresi üretimi yaparken solucan kabında iyi bir havalandırma sistemi olması gerekir. Aksi takdirde yataklama malzemesinin ıslak olmasından dolayı kötü kokular ortaya çıkar.
  • Solucanlara uygun olmayan yiyecekler yedirmek.
  • Kompost kabının fazla ıslak veya fazla kuru olması da yapılan hatalardandır. Evde solucan gübresi üretimi yaparken kabın fazla kuru olması solucanların kurumasına ve ölmesine, kabın fazla ıslak olması ise ekşi koku yayılmasına neden olur.
  • Solucanlara karşı aşırı ilgi göstermekte yapılan hatalardandır. Evde solucan gübresi üretimi aşamasında solucan kabının sadece gerektiği zamanlarda kontrol edilmesi gerekir.

Evde gübre üretim yapan kişilerin bir kısmı bu hataları yapacaktır. Ancak, istikrarlı bir şekilde, uygun koşullar dâhilinde üretim yapılmaya devam edildiğinde solucan gübresi üretmek bahçelerine çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Solucanların Beslenmelerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dengeli beslenme, sağlıklı solucanlar anlamına gelir bu da kalite gübre demektir. Üretim aşamasında solucanları beslerken, evdeki yemek artıklarıyla azar azar beslenirler. Ne kadar yiyebildiklerini görünceye kadar bu şekilde devam edilir. Ancak Kırmızı Kaliforniya Solucanları çok hızlı çoğalırlar. Buna orantılı olarak yiyecek miktarlarının da arttırılması gerekir. Evde üretim yapılırken hayvan artıkları, süt ve yağlı yiyeceklerle beslenmeleri önerilmez. Besleme kabının sık sık nemlendirilerek kuruması önlenmelidir. Solucanlar için çay posası, kavun ve muz kabuğu, lahana, kahve telvesi uygun yiyeceklerdendir. Ancak, bu artıklar bir hafta bekletilerek çürümeye başladıktan sonra solucanlara verilmeye başlanmalıdır. Evde üretim yapılışı aşamasında solucanların beslenme kapları en fazla 60 cm yüksekliğe sahip olmalıdır. Uzunluk olarak ise 1,5 metre olan kaplar ev için tercih edilmelidir. Solucan kabının yüzeyi dümdüz duruyor ise yemleme zamanının geldiğini gösterir. Çok fazla yiyecek vermek sineklenmeye sebep olacağından azar azar yem verilmelidir. Birçok alanda olduğu gibi gübrelerinizi çim bitkisinde de kullanabilir ve öncesinde çim gübresi fiyatları inceleyerek değerlendirebilirsiniz.

Evde Solucan Gübresi Nasıl Üretilir ve Yaşam Ortamları Nasıl Olmalıdır?

Solucan gübresi sebze ve bitkilerin hızlı ve sağlıklı büyümesini sağlar. Üretim tesisi haricinde evde solucan gübresi nasıl üretilir bunu öğrenerek hem artıkları değerlendirip hem de çiçekleri daha iyi geliştirebilmek için faydalı olacaktır. Öncelikle uygun ortam hazırlanması gerekir. En önemlisi solucan yataklarının hazırlanmasıdır. Direk güneş ışığı almayan nemli bir ortamda bakılmaları gerekir. Yüksek dereceli verim için ısının 15 – 25 derece olması ve %80 oranında nem bulunması gerekir. 0 derecenin altında, 40 derecenin üzerinde ve direk güneş ışığı alan yerlerde en fazla 2 – 3 dakika yaşamlarını sürdürebilirler. Kompost elle sıkıldığında su damlamamalı ve eli ıslatmalıdır. Bu şekilde nem oranının uygun olup olmadığı anlaşılabilir.