Eisenia Foetida

Kırmızı Kaliforniya Solucanı da denilen ve Latince adı Eisenia Foetida olan solucanlar özellikle son yıllarda tüm dünyada meraklıları tarafından yaygın olarak kullanılan önemli kompostlama yöntemlerinden biridir. Sitemiz üzerinden orjinal ırk, sertifikalı Eisenia foetida ( Kırmızı Kaliforniya Solucanı) siparişi verebilirsiniz. 

Eisenia Foetida Solucanları

Eisenia Foetida bu kırmızı solucanlar soğuk iklime sahip bölgelerden ziyade daha ılıman bölgelere özgüdür. Zira bu yerlerde hava, nem ve toprak koşulları üremeleri ve yaşamaları için idealdir. Yetişmeleri için ideal sıcaklık, 16 ila 26 santigrat derece ve 75 ila 85 nem oranı ile ideal PH derecesi 6,5 ila 8 arasındadır. Yaşamak için oksijene ihtiyacı vardır, akciğerleri olmasalar da epidermis (deri) boyunca nefes alırlar. Işık ve titreşimlere duyarlıdırlar.

Eisenia Foetida solucanları Eisenia foetida, Eisenia andrei ve Eisenia hortensis solucan türlerinin birisidir. Çöplerin parçalanmasına ve topraktan mineral tuzlarının geri dönüşüme katkıda bulunurlar. Toprağın yapılandırılmasında çok önemli katkıları olan bir oyuncudur.

Çok düşük nem, nefes almasını ve hareket etmesini önler. Açık havada hızla kururlar. Toprak içinde galeriler kazarak zeminde kendi havalandırmalarını sağlarlar. Hermafrodit yani hem erkek hem de dişi organları taşırlar, ancak tek başlarına yeniden üremezler. Diğer solucanlarıyla döllenme için çiftleşmeleri gerekir. Ortalama yaşam beklentileri 4 ila 5 yıldır. Günde kendi toprak ağırlığına eşdeğer miktarda kompost üretebilirler.

Eisenia Foetida Kullanımı

Eisenia Foetida solucanı yoluyla bitki yetiştirme sürecin özellikle doğal olması ve gündelik evsel atıkların kullanımına izin vermesi sebebiyle son derece popüler olmuştur. Özellikle çok küçük ve kısıtlı alanlarda, ufak bahçelerde veya hatta ev balkonlarında bile uygulanabilir bir süreçtir.

Kırmızı Solucan Çiftliği Kurmak

Günümüzde çok sayıda kişi kimi zaman ticari amaçlarla kimi zaman kendi kullanımları için Eisenia Foetida solucanı yetiştirmektedir. İyi bir Eisenia Foetida çiftliğinin ilk aşaması direkt güneş ışığı alacak bir solucan üretme evi kurmaktır. Tahtadan veya plastik yapılmış bir solucan kutusuna bazı yatak malzemeleri (gazete kağıt şeritleri, saman ve evsel atıklar gibi) sererek takribi olarak kutu başına 2.000 adet Eisenia Foetida solucanı yerleştirebilirsiniz. Solucan kutusunun takribi 4’te 3’üne kadar yatak malzemesi doldurmanız ideal olacaktır. Solucan yatağının her zaman nemli olmasına ancak ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle çok ıslaklık söz konusu ise kutunun içine girebilecek fazla sıvıyı gerektiğinde emecek sünger gibi bir şey konulmalıdır. Aksi halde Eisenia Foetida solucanları boğularak ölebilir.

Kutunun üzerine, alt kısmına ve yanlarına matkapla oksijen delikleri açarak nemli bir ortama yerleştirmeniz gerekir. Burada üst ve yan delikle oksijen akışını sağlayacak, alt delikler ise drenaj görevi görecektir. Solucanlar için koyacağınız yiyecekleri toprağın belli yerlerine gömmeniz solucanların yiyeceklere ulaşmak için galeriler açmalarına ve toprağın daha fazla oranda komposte olmasına yardımcı olacaktır.

Eisenia Foetida solucanları, sıcaklıklar 35 ° C’den daha yüksek ve 5 ° C’den daha düşük bir değere ulaşmadığı sürece iç veya dış ortamlarda yaşayıp çoğalabilir. Son zamanlarda vermicomposter adı verilen solucan yetiştirmek için özel olarak imal edilen tesisatlar hemen hemen birçok tarımsal ürün satan mağaza ve yapı marketlerde satılmaya başlamıştır. Bunlar ile kolaylıkla bahçenizde kırmızı solucan yetiştirmeniz mümkündür. Aynı şekilde buralardan alacağını bir solucan komünü yetiştiriciliğe başlamanız için yeterli olacaktır.

Kırmızı Solucan Hasadı

Eisenia Foetida solucanları çok iyi yiyicilerdir. Böylece 2 ila 3 aydan daha kısa sürede, solucan yataklarının ve yiyecek artıklarının, kırmızı kompostlara dönüştürülmüş halde bulabilirsiniz. Bu kompostları hasat etmek için malzemeyi bir tarafa toplayıp solucan evinin diğer tarafına yeni yatak malzemeleri ve yiyecekler bırakmanızdır. Böylede solucanlara zarar vermeden kompost olmuş malzemeyi toplayabilirsiniz.

California Solucanı birçok yerde kırmızı solucan olarak da adlandırılır. Son yıllarda biolojik gübre yapımında çok fazla kullanılmaya başlamışlardır. Yazımızda California Solucanı hakkında önemli bilgilere ve nasıl yetiştirildiklerine değineceğiz. İnternet sitemizi kullanarak %100 orjinal, sertifikalı california solucanı ( Kırmızı Kaliforniya Solucanı) siparişi verebilirsiniz. 

California Solucanı Özellikleri

Solucanlar doğal ekosistemin parçası ve adeta birer geri dönüşüm fabrikasıdır. Yaşadıkları toprakta bir biosistem yaratırlar. Büyümeleri için elverişli ortam yaratıldığı takdirde ok hızlı ve kolay ürerler. Ancak özellikle California Solucanı için verilmemesi gereken bazı besinler vardır. Örneğin sarımsak veya asidik özellikte portakal gibi besinler verilmemeli, et ve süt ürünlerinin kalıntılarından kesinlikle kaçınılmalıdır. Yuvalarında hem nem oranını dengeleme hem de karbon katkısı yapmak için mutlaka kağıt ve karton taban ve şerit atıklar bulunmalıdır. İyi koşullarda yaşayan bir komün nüfusunu her üç ayda bir ikiye katlayabilir.

California Solucanının Gübresi

California Solucanları sindirim sistemi oldukça muhteşem bir biyolojik makinedir. Mikroorganizmalar her şeyi sindirir. Sızıntıları kokusuzdur ve bitkileri yakmazlar. Bu gübreyi doğrudan sentetik kimyasal gübrelerdeki gibi bitki köklerine koyabilirsiniz. Tüm bitkiler, çiçekler, sebzeler, ağaçlar için kullanılabilir. Özellikle nitelikli çim yetiştiricileri, şaraplık üzüm yetiştiricileri ve tabi çiçek üreticileri California Solucanı gübresini bilhassa tercih ederler.California Solucanı gübresi yatay yığın halinde veya dikey yığın halinde yapılabilir.

Yatay Yığın Yöntemi: Bu yöntemde belli bir alana gerekli besinle bırakılarak kompostlaşma beklenir, alandaki besinler bitince hemen yanına yeni besin bırakılarak solucanların bu alana yatay olarak transfer olması beklenir. Besini tükenen ve solucanların terk ettiği alandaki gübre hasat edilir.

Dikey Yığın Yöntemi: Bu yöntemde alt katmadaki besinler bitince üste bir besin katmanı daha eklenir ve solucanlar yukarı doğru hareket eder. Daha sonra alt katmandaki oluşan gübre hasat edilir.

California Solucanı Yetiştirmenin Avantajları ve Maliyetleri

California Solucanı yetiştirmenin başlıca avantajları:

 • Atıkları geri dönüşümüne katkı sağlarlar
 • Küçük alanlarda yetiştirilebilirler
 • Kokusuz bir gübredir
 • Patojenlerden arındırılmış ve yabani tohum içermeyen bir gübre üretirler
 • Yüksek konsantrasyona sahip yoğun ve verimli bir gübre yaparlar

California Solucanı yetiştirmenin bazı maliyetleri ise:

 • İlk yıl verilen besinin en fazla %20’si kadar gübre yaparlar
 • Elde edilen gübreyi toplamak ve depolamak için ilave alana gereksinim duyulmaktadır
 • Kolonileşme hızları ilk başta yavaştır

California Solucanı

Latince adı Eisenia endrei olan California Solucanı kırmızı renkte ve taze gıdalar ile beslenen bir solucan türüdür. En çok kullanılan kompost solucan türlerinden birisidir. Kompost solucanlar çok açgözlü canlılardır. Her gün kendi ağırlıkları kadar büyüyebilirler. Sakin ve karanlık ortamları severler. İdeal yaşama sıcaklıkları 15 ila 25 °C arasıdır. Çok aşırı soğuk ve çok fazla kurak ortamları sevmezler. Aşırı kurak ortamlarda derileri kurur. Ayrıca çok ürerler. Üreme düzeyleri aldıkları besinlere göre değişebilir. Bir kurtçuk bir yılda rahatlıkla 500 çocuk sahibi olabilir. Ortalama 3 yıl kadar yaşarlar.

California Solucanının İşlevleri

California Solucanı, epigeal bir organizmadır. Bu solucanlar yaşlarına ve türlerine göre boyut olarak değişir. Aslında bizim klasik olarak bildiğimiz solucanlardan biraz faklıdırlar. California Solucanları, toprakta maksimum 10 cm derinlikte yatay galeriler kazarlar. Vermikompozisyon işleminde yani yığın halindeki toprak atıkların havalandırılması ve içerisinden galeriler açılarak zamanla gübreye dönüştürülmesi işinde tercih edilen bir solucan türüdür. Son dönemde hem bu solucanları yetiştiren ve ticaretini yapan hem de kendi bahçesi için kişisel veya ticari amaçlarla kullananların sayısı çok fazla artmıştır.

Organik atıkların ayrışmasında ve geri dönüşümünde çok önemli bir role sahip hayvanlardır. Bu solucanların başlıca besinleri;

 • Pişmiş veya çiğ yemek artıkları
 • Kahve posası
 • Kullanılmış poşet çaylar (poşeti ile birlikte)
 • Kağıtlar ve kartonlar
 • Talaş
 • Yumurta kabuğu