Çiçek Gübresi Çeşitleri ve Fiyatları

Çiçek gübresi olarak kullanılabilen Özel Formül ve Yüksek Kaliteli Koop’s Sıvı Solucan Gübresi sayesinde çiçeklerinizde canlılık meydana gelirken daha gür, gösterişli hale gelecektir. %100 Organik olup hiçbir şekilde kimyasal barındırmayan ürünümüz kokusuz olup her çeşit çiçek ve bitkilerde kullanılabilir. Çiçeğin ihtiyacı organik madde oranını arttırır.

Günümüzün stresli koşulu pek çok kişiyi sıkmakta ve psikolojik açıdan bunalıma sokmakta. Bundan dolayı da antidepresan ilaçlarının kullanımı da günden güne artıyor. Ancak depresyondan çıkabilmek için ilaçları kullanmaya gerek yoktur. Amerika’da yapılan araştırmalarda bir çiçeğin bakımını üstlenmenin insanlarda büyük bir rahatlama sağladığını tespit etmiştir. Bu yüzden birçok uzman da çiçek yetiştiriciliği konusunun önemine sıklıkla vurgu yapmaktadır.

Çiçek yetiştiriciliğinin en önemli basamaklarından bir tanesi de gübrelemedir. Çiçek gübresinin kullanılmadığı durumlarda bitkiler canlılıklarını yitirebilir ve çiçek açmayabilir. Bundan dolayı yetiştirilen çiçeğin takibi iyi yapılmalı ve gerektiği yerlerde gübrelemeler gerçekleştirilmelidir. Gübreleme sıradan bir şey değildir. Çiçek gübresi nasıl yapılır sorusunun cevabı bilinmeden yapılan gübrelemeler çiçeklere fayda sağlamanın aksine zarar verir.

Çiçeklerin ekildiği toprağın ihtiyaç duyduğu besinler bakımından eksik kaldığı zaman çiçek gübresi kullanılmalıdır. Çiçekler bahçelerin en vazgeçilmezlerindendir. Bunun yanı sıra evleri süslemek için de çiçekler kullanılır. Çiçekler ile uğraşmak pek çok insan için terapi gibidir. Kendilerine ait bahçesi olmayan insanlar bile evlerinde saksılarda yetiştirdikleri bitkilere bakarlar.

Gözünüz gibi baktığınız hatta bu işten para kazandığınız çiçeklerinizin daha canlı, daha gür, daha gösterişli, uzun ömürlü ve hastalıklardan uzak kalmasını istiyorsanız kendi ürünümüz olan çiçek gübresi ürünümüzü denemenizi tavsiye ediyoruz. Sipariş için lütfen sitemizden bizlere ulaşınız.

Çiçek Gübresi Çeşitleri Nelerdir?

Gübreler en genel anlamda ikiye ayrılırlar. Bunlar yapay ve doğal çiçek gübresi olarak bilinir. Farklı tip özelliklere sahip olan bu gübreler çiçeklerin canlılığının arttırılması için kullanılırlar. Bu gübrelerin de farklı çiçek gübresi çeşitleri mevcuttur. Gübrelerin bazıları evde yetiştirilen saksı bitkileri için uygun değildir. Bu tarz gübreler genellikle bahçecilik ya da seracılık ile uğraşanların kullandıkları türdendir. Çiçek gübresi her canlı için faydalıdır.

Hangi gübre kullanılması gerektiği konusunda dikkatli davranılmalıdır. Bunun için toprağın ya da çiçeğin durumu takip edilebilir. Ancak gübreler konusunda hiçbir fikri olmayan kişilerde çiçekçilerden yardım isteyebilir. Çiçek yetiştiriciliği konusunda deneyimli olan bu kişiler, gübreleme yapılacak çiçeğe göre uygun gübrenin hangisi olduğunu söyleyebilirler.

Çiçek Gübresi Fiyatları

Piyasada farklı çeşitte çiçek gübreleri mevcuttur. Çiçek gübresi çiçekçilerden alınabildiği gibi bazı online alışveriş sitelerinden de temin edilebilir. Sıvı ya da katı şekilde satılan bu çiçek gübresi fiyatları da marklarına ve gübre çeşitlerine göre değişebiliyor. Son dönemde en çok tercih edilen gübrelerden bir tanesi de katı ve sıvı solucan gübresidir. Bitkiler için çok faydalı olan bu gübrelerin de ücretleri çok yüksek değildir. Bu fiyatlara dair detaylı bilgi edinilebilmesi için ilk olarak hangi gübrenin kullanılacağına karar verilmesi gerekiyor. Gübre tercihiniz için sivisolucangubresi.org sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Sıvı Çiçek Gübresi Fiyat Listesi

MiktarFiyatTürKargo
250 Mili Litre25 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Litre40 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
5 Litre170 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Litre465 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
60 Litre1.295 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton19.850 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Katı Çiçek Gübresi Fiyat Listesi

MiktarFiyatTürKargo
1 Kilo20 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
3 Kilo40 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Kilo85 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
100 Kilo400 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton3.900 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Evde Çiçek Dikmenin Püf Noktaları?

Çiçek gübresinin nasıl toprağa verilmesine geçmeden önce bir çiçeğin bakımı ile ilgili genel bilgiler verilmelidir. Evde saksıya çiçek dikmek isteyen kişilerin ilk olarak doğru saksı seçimi yapması gerekir. Saksı seçimi çiçeğin uzun süreler yaşayabilmesi için oldukça önemlidir. Saksı seçimi de ekilecek çiçeğe göre yapılmalıdır. Şayet bir çiçeğin kökleri derine doğru gidiyorsa o zaman derin bir saksı tercih edilmelidir. Ancak çiçeğin kökleri fazla derine inmiyorsa bu durumda derin saksılar kullanılmamalıdır. Bir de yana doğru uzayan çiçekler vardır. Bu çiçekler de kesinlikle uzun saksılara dikilmelidir.

Saksının yanı sıra bir diğer önemli konu ise toprağın seçimidir. Toprak seçimi de çiçeğin türüne göre yapılmalıdır. Bir çiçek satın alınırken hangi tip toprağa ekilmesi gerektiği konusunda bilgi istenebilir. Evde saksılara dikilen bitkiler için genellikle torf toprağı kullanılır. organik olan bu toprak mineraller bakımından da zengindir. Bundan dolayı da sıklıkla tercih edilir. Toprağın minerallerinin yetersiz geldiği noktada ise çiçek gübresi takviyesi yapılmalıdır. Çiçek gübresi kullanarak canlılık katacaksınız.

Bitkiler Hangi Minerallere İhtiyaç Duyarlar?

Bir bitkinin ya da çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için bazı minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu tarz elementlerin olmadığı durumda da bitkiler canlılıklarını yitirirler. Bir bitki için olmazsa olmazlarından bazıları şunlardır:

 • Azot,
 • Fosfor,
 • Potasyum.

Bunlar çiçekler için gerekli olan makro besinlerdir. Bunların yanı sıra demir, çinko, bakır gibi bir de mikro besinler mevcuttur. Bir toprak bitkinin ihtiyacı olan bu besinleri sağlamıyorsa çiçek gübresi devreye sokulmalıdır. Bu gübreler sayesinde bitkiler sağlıklarına kavuşabilirler. Bir toprağın hangi besine ihtiyaç duyduğunun tespit edilmesi ve ona göre gübrelemelerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Doğal Gübreler Çeşitleri Nelerdir?

Organik çiçek gübresi olarak da adlandırılan doğal gübreler hayvanların ve bitkilerin tamamen doğal atıklarından hazırlanan gübre çeşitleridir. Bu gübreler sayesinde toprakların ihtiyaçları olan azot, fosfor gibi elementlerin eksiklikleri giderilir. Doğal çiçek gübresinin farklı çeşitleri mevcuttur. Bunlar ahır gübresi, kompostlar ve yeşil gübrelerdir. Ahır gübreleri, ahırda ya da kümeste bulunan hayvanların dışkılarından elde edilen gübrelerdir.

Doğal gübreler bitkilere hemen etkide bulunmaz. Bu gübrelerin tesiri daha yavaştır. Bu da bitki köklerinin zarara uğramasını engeller bundan dolayı da pek çok kişi bu gübreyi tercih ediyor. Ahır gübreleri azot, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda toprağı ıslah etme konusunda da yardımcı olan ahır gübreleri özellikle bahçelerdeki çimler için sıklıkla tercih edilir. Ancak bu gübrelerin saksı bitkileri için kullanımları çok uygun değildir.

Çiçek gübresi olarak en sık kullanılanlarda bir tanesi kompostlardır. Genellikle çiftlikteki hayvanların atıklarının bir araya toplanıp çürümeye bırakılması ile oluşturulur. Bekletilen bu karışımın üzerine su serpilir. Su serpme işleminden sonra sıkıştırılan karışımın üzerine toprak ya da odun atılır. Yine sulanan bu atıkların üstüne toprak serpilir. Yaklaşık 1 ay boyunca beklemeye bırakılan kompostlar gübre haline gelir.

Son doğal gübre çeşidi ise yeşil gübrelerdir. Bu gübreler ekilmiş olan mahsulün, toprağa gömülmesi şekliyle yapılır. Yani mahsulün hasat edilmeden önce toprağa ekilmesi işlemine yeşil gübreleme adı verilir.

Yapay Gübreler Çeşitleri Nelerdir?

Çiçek gübresi de olabilen yapay gübreler, katı ve sıvı çiçek gübresi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Farklı şekillerde gübreleme işlemlerine tabi kılınan bu gübreler farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Yapay gübrelerden en çok kullanılanlardan bir tanesi azotlu gübrelerdir. Azotlu gübreler uçucu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı gübrelemeleri dikkatli yapılmalıdır. Yanlış şekilde azotlu gübre kullanılması hiçbir işe yaramayacaktır.

Bir başka yapay gübre ise fosfatlı olanlardır. Bu gübrelerin elde edildiği çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bir fosfatlı gübrenin hazırlanması için başvurulan kaynaklar şunlardır:

 • Doğal trikalsiyum fosfat,
 • Hayvan kemiklerinden elde edilen fosfat,
 • Üretim konvertlerinden çıkan cüruf.

Diğer yapay gübreleri ise potasyumlu ve kompoze gübrelerdir. Potasyumlu gübreler suda çözünebilme özelliğine sahiptir. Üretilen potasyum tuzlarından çoğu da çiçek gübresi olarak kullanılır. Kompoze olanlar ise bitkilerin ihtiyaç duydukları birçok besin maddesinin bir arada olduğu gübrelerdir. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından çiçek gübresi olarak tercih edilir.

Kompost Gübrelerin Faydaları

Çiçek gübresi çeşitlerinden birisi olan kompost gübrelerin çok fazla faydaları mevcuttur. İçerisinde azot, fosfor ve potasyum barındıran bu gübreler tam bir mineral deposudur. Bundan dolayı kompost gübrenin en büyük yararı toprağı bezin maddelerince zenginleştirmesidir. Yapay gübrelerden ziyade bu doğal olanların çiçek gübresi olarak kullanılması çiçeklere daha büyük fayda sağlayacaktır.
Bu gübre, toprağın gerekli olan suyu alabilmesini de sağlar. Toprağın içinde suyu akışını sağlayan kompostlar, suyu belirli bir süre tutarak verimli kullanılmasını sağlar. Toprakta yaşaması gereken mikroorganizmaların sayısını arttıran en önemli çiçek gübresi arasında yer alan kompostlar toprağın ısısını da düzenler. Bu gibi faydaları da kompostları en önemli çiçek gübresi haline getiriyor.

Kompostların Kullanım Şekilleri

Çiçek gübresi olarak en sık kullanılan gübre olan kompostlar, bir çiçeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilmesini sağlar. Bu gübre çiçeğin en sağlık seçikle yaşamasını sağlar. Bundan dolayı bir çiçekte herhangi bir sağlık sorunu olsun ya da olmasın kompostlar kullanılabilir. Düzenli olarak toprağa konan kompostlar, toprağın mineral bakımdan güçlenmesini sağlayacaktır. Çiçek bakımında kullanılan kompostların herhangi bir zararı yoktur. Bundan dolayı çiçek gübresi niyetine genellikle sıklıkla verilmesi tavsiye edilir.

Ev Yapımı Kompostların Hazırlanması

Dışarıdan gübre satın almak istemeyen kişiler evde çiçek gübresi yapımı yollarını deneyebilir. Çiçeklerin canlandırılabilmesi için evde hazırlanabilen kompostlar mevcuttur. Çiçek gübresi olarak çok etkili olan Kompostlar soğuk ve sıcak olmak üzereye iki şekilde hazırlanır. Sıcak kompostların yapımı daha hızlıdır. Ancak soğuk kompostun yapımı daha rahat olduğu için genellikle kişiler evde onu yapmayı tercih eder ve çiçek gübresi olarak kullanılırlar.

Soğuk kompostun yapımı yaklaşık olarak 6 ay kadar sürebilir. Bu kompostun yapım süresini belirleyen en önemli şey mevsim koşulları ve kullanılan malzemedir. Çiçek gübresi kompostunun yapılabilmesi için yeşil ve kahverengi adı verilen malzemelerin sürekli olarak üst üste eklenmesi gerekir. Bir kutuda toplanan bu atıkların üstlerine sürekli olarak yenileri eklenmelidir. Her ekleme yapıldığı sırada ağaç talaşı, kuru yaprak gibi malzemeler ile kutunun üstü tamamen kapatılmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak eklemelerin yapılmasının ardından kompost hazır olacaktır.

Kompost İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Çiçek coşturan gübrelerin yerine kullanılabilen kompostlar, özellikle saksı bitkileri için çok faydalıdır. Çiçek gübresi olarak tercih edilebilen kompostlar evdeki atıklar ile yapılabilir. kompost yapımında kullanılan malzemeler yeşil ve kahverengi olmak üzere ikiye ayrılır. Yeşil malzemeler şunlardır:

 • Sebze ya da meyvelerin kabukları,
 • Yumurta kabuklar,
 • Soğan veya patates kabukları,
 • Yeşil yapraklar,
 • Çay atıkları.

Kompost yapımında kullanılacak olan kahverengi malzemeler ise şu şekildedir:

 • Dallar ve ağaç kabukları,
 • Talaş, saman ya da sap
 • Kuru yapraklar.

Çiçek gübrelemesi konusunda en etkili olanlarından birisi olan kompostların yapımında evdeki her atık kullanılmaz. Kompostların içerisinde et, balık ya da süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar, hayvan dışkıları ya da limon, portakal gibi asitli meyvelerin kabukları konmaz.

Gübreleme Çeşitleri Nelerdir?

Çiçek gübresi ve tarla gübresinin yapılmasının farklı yöntemleri mevcuttur. Gübreleri toprağa uygulama işlemleri genel olarak iki çeşittir. Bunlardan bir tanesi serpme usulü diğeri ise bant usulüdür. Serpme usulü yapılan gübreleme ekimden önce yapılmalıdır. Toprak yüzeyine gübrelerin serpilmesinin ardından tarım aletleri ile gübre toprağa gömülür. Ekim yapıldığı sırada gübreleme yapmayan kişiler ise ekimin hemen ardına gübreleri toprağa serpmelidir.

Bant usulü gübrelemeler ise gübrelerin bant halinde toprağa verilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntem için mibzer gibi araçların tercih edilebilmesinin yanı sıra pulluk ya da çapa gibi basit aletler de kullanılabilir. Bant usulü yapılan gübrelemelerde bitkiler fosforlardan daha uzun süre faydalanırlar. Serpme usulünde ise fosforun bitkiye yarar sağlaması daha zordur.

Bu iki yöntem de tarımsal faaliyetlerde genellikle kullanılır. Evdeki saksılara ekilmiş olan çiçekler için bu gübreleme yöntemlerinin yapılabilmesi kolay değildir. Evde bitki yetiştirenler çiçek gübresini farklı çeşitlerde verebilir. En sık kullanılan yöntem ekim yapılırken bitkinin köküne gübre konmasıdır. Çiçek için gübreler aynı zamanda toprakların üzerlerine de serpilebilirler. Gübreyi verme yöntemi gübrenin çeşidine göre de değişebilir. Bir gübrenin çiçeğe verilmeden önce o gübre hakkında detaylı araştırma yapılması gerekir.