Çiçek Coşturan Gübre Orkide Çiçek Besini Vitamini

Çiçek Coşturan Gübre çiçeklerinizin ihtiyacı olan mikroorganizmaları, elementleri, bakterileri barındıran Özel Formül ve Yüksek Kaliteli Koop’s Sıvı Solucan Gübresi ile akla gelen her çeşit bitki, çiçek üzerinde kullanılabilmektedir. Ayda bir defa 1 LİTRE suyuna sadece 1 KAPAK kullanmanız yeterli olacaktır. Kokusuz ve %100 tamamen organik gübredir.

 

 

Ankara’da 2000 m2, Samsun’da 4000 m2 ve Sakarya’da 4800 m2 kapalı alana sahip 3 dev tesis ile Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahibiz.

Çiçek bakımı süreçlerinde çok fazla tercih edilen çiçek coşturan gübresi, farklı çiçek tohumlarından çok fazla ve canlı çiçek çıkmasına yardımcı olan bir toprak besin kaynağı olarak bilinmektedir.
Evde bitki yetiştirme süreçlerinde çok fazla ihtiyaç duyulan takviye besin içeriklerinin gübreleme yoluyla verilmesi, çiçeklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Fakat bunun için gübrelemenin doğru biçimde yapılması gerekmektedir. Sıvı solucan gübresi faydaları nedir incelemek için lütfen tıklayınız.

Çiçek coşturan gübresi, içerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller sayesinde evde hazırlanabilir bir gübre olarak bilinmektedir. İçerisinde; azot, demir, magnezyum, potasyum, fosfor gibi vitamin içeriklerinin kullanılabilmesine yardımcı olan bir gübredir.

Özellikle balkonlarda ya da evlerde bakımı yapılan çiçeklerin belirli aralıklarla verimsizleştiği bilinmektedir. Bu çiçeklerin daha sağlıklı büyümesi, çiçeklenmesi ve daha iyi bir hale gelmesine yönelik sunulan bu gübrenin evde de yapılması mümkün olmaktadır.

Hemen her bitki için gerekli olan gübreleme işlemlerinde çiçek türünün ve gübre içeriğinde yer alan vitamin ve minerallerin önemli olduğu bilinmektedir. Örneğin orkide ve sardunya için farklı besinler kullanılabilmektedir.
Çiçek coşturan gübresinde seçim yapılırken de bu önerilerin dikkate alınarak seçilmesi önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra aynı içerikler ile evde de çiçek coşturan gübresi hazırlanarak istenen ölçülerde verilmesi sağlanabilmektedir.

Çiçek Coşturan Gübre

Evde çiçek coşturan gübresi hazırlanması, şu adımlarla yapılmaktadır:

 • Kullanılacak malzemeler; 1 yemek kaşığı kuru fasulye, 1adet muz kabuğu, 1 adet hamsi
 • Bu malzemelerin kullanım öncesinde küçük küçük parçalara ayrılarak karışık hale getirilmesi gerekmektedir. Karıştırılma esnasında sıralama bulunmamaktadır.
 • Küçük parçalara ayrılmış olan besinlerin kaynamış su içerisinde demlenmesinin beklenmesi gerekmektedir. Bekleme süresi ortalama 24 saat olacak şekilde belirlenmektedir.
 • Bu karışım çiçek coşturan gübresi olarak hazır halde, sıvı şekilde çiçeklerin topraklarına düzenli olarak verilebilmektedir.

Evde hazırlanan bu gübrenin içerisinde bitki için yeterli miktarda azot, potasyum, fosfor takviyesinin yapıldığı bilinmektedir. Bu içerikler, hemen her çiçek toprağı için uygun olmaktadır. Bu nedenle genel kullanıma uygundur.

Çiçek coşturan gübresi, evde hazırlanması halinde bir mevsim öncesinde bakılan çiçeklerin yeniden açması ve daha sağlıklı bir görüntüye kavuşmaları sağlanmaktadır. Bu nedenle satın alınmaması durumunda da düzenli olarak evde hazırlanması önerilmektedir.

Bu gübrenin, bitkiyi desteklemekten önce temel besin kaynaklarını içermesi nedeniyle ciddi bir şekilde tavsiye edilmesi söz konusu olmaktadır. Özellikle mevsim geçişlerinde ya da ekim zamanlarında yapılacak olan bu gübreleme işlemi, bitkinin bir sonraki mevsime sağlıklı bir şekilde geçişine yardımcı olmaktadır.

Çiçek coşturan gübresinin evde hazırlanma sürecinde kullanılan malzemelerin taze olması konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Taze olmayan ürünlerin kullanılmaması halinde istenen sonuçların alınamaması söz konusu olmaktadır.

Çiçek Coşturan Orkide Besini

Çiçek coşturan orkide besini olarak Koop’s sıvı solucan gübresi kullanılmalıdır. Çiçeklerin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olan orkide besini, içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde çiçek hastalıklarına karşı da koruyucu bir etki sunmaktadır. Özellikle yetişmesi ve büyümesi zor olan orkide çiçeklerinde bu besinin kullanılmaması halinde yeterli miktarda çiçeklenme gerçekleşmemektedir.
Çiçeklerin çıkması için düzenli olarak bir litrelik sulama suyu içerisine bir kapak ölçüsünde eklenmesi gerekmektedir. Sulama esnasında dikkat edilmesi gereken, bitkinin toprağının tamamen kurumadan sulamanın yapılmaması gerektiğidir.

Yalnızca çiçekler için uygun olan bu besinin hemen her çiçekte kullanılması mümkün olduğu halde diğer bitkiler için kullanıldığında olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu nedenle kullanım öncesinde kullanma talimatlarının okunması gerekmektedir.

Çiçek coşturan besinin kullanılmasının hemen her sulamada mümkün olduğu bilinmektedir. Fakat ölçü konusunda dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi durumda fazla mineralden kaynaklanan bozulmalar oluşabilmektedir.

Saksı çiçekleri içerisinde en hassas çiçeklerden birisi olan orkidenin, ilk çiçek vermeyi sonlandırması halinde bir sonraki çiçek çıkarma sürecinde bu besin takviyesinin verilmemesi halinde bitkinin gelişimi tamamlanamamaktadır.
Orkide bitkilerinin gelişim süreçlerinde önemli olan bir diğer ayrıntı ise sulamanın fazla yapılmaması gerektiğidir. Bu nedenle saksının alt kısmında delikli bölümlerin olması ve fazla suyun buradan akıtılması gerekmektedir. Fazla oluşan suların köklerde çürümeye neden olduğu bilinmektedir.

Çiçek Besini Nedir?

Çiçek besini çiçeğin ihtiyacı olan mineralleri vitaminleri bünyesinde barındıran Koop’s sıvı solucan gübresi ile sağlanır. Çiçek bakmak isteyenlere yönelik sunulan besin ihtiyaçları evdeki imkanlar dahilinde şu öneriler ile giderilebileceği düşünülmektedir:

 • Evde yetişen çiçekler için güneş ışığından beslenilmesi çok önemlidir. Çiçeklerin ana besin kaynaklarından olması nedeniyle ev içerisinde mümkün olduğunca güneş gören yerlerde çiçek beslenmesi daha uygun olmaktadır.
 • Şeker ve sarımsak karışımının çiçek toprakları için besleyici olduğu bilinmektedir. BU karışım hazırlanırken sarımsağı dövülmesi ve şeker ile karıştırılması sonucunda çiçek torağının altına eklenmesi gerekmektedir. Toprak altına ekleme yaparken mümkün olduğunca çiçek köküne yakın yere yerleştirmek daha besleyici olacaktır. Fakat yalnızca şekerli su uygulaması yapmak bunun aksine çiçek toprağına zarar verebilmektedir.
 • Kuru mayanın sulama suyuna eklenmesi ile besin takviyesinin yapılması mümkün olmaktadır. Fakat bu uygulamanın dikkatli ve hassas ölçülerle yapılması önerilmektedir.
 • En çok bilinen ev içi yöntemlerden birisi de demlenmiş ve soğumuş olan çayın çiçek gübresi olarak kullanılmasıdır. Çiçek coşturan gübresi içerisinde bulunan zengin minerallere yakın içeriği olması nedeniyle besleyici bir yönü bulunmaktadır.
 • Bitkilerinin özelliklerini iyi tanınması ve hangi besinlere daha fazla ihtiyaç duyduklarının kavranması da oldukça önemli bir ayrıntıdır. Her çiçek için aynı sulama ya da gübreleme işlemi yapılması doğru olmayabilir.

Bitki besinlerinin ev içerisinde bulunan imkanlarla bu şekilde kullanılmasının bitki bilimciler tarafından da onaylandığı ve desteklendiği bilinmektedir. Bu nedenle belirli aralıklarla çiçek besleyici önerileri kullanmak bilimsel kaynaklar üzerinden tavsiye edilmektedir.

Bir canlı türü olan bitkilerin de bakımı konusunda bu takviyelerin sorumluluk olduğu bilinmektedir. Bu nedenle hem ev içi imkanlar ile kullanılan takviyelerin hem de çiçek coşturan gübresi gibi zengin içeriklerin çiçeklere düzenli olarak uygulanması önerilmektedir.

Bitki Besini Nedir?

Bitki besini önerileri arasında genellikle çiçeğe göre farklılaşmakta olan vitamin ve mineraller bulunmaktadır. Bu vitamin ve mineraller ışığında en zengin olan içeriğin çiçek coşturan gübresi olduğu bilinmektedir. Koop’s sıvı solucan gübresi kullanarak 1 litre suyuna sadece 1 kapak ilave ederek sulayabilirsiniz.

Çiçek coşturan gübresi gibi besin takviyesi içermekte olan önerilerden birisi de doğum kontrol hapı olarak bilinmektedir. Yumurtlama süreçlerini insan vücudunda destekleyen bu hap, çiçek gübresinde üç dört ayda bir eklenmesi halinde çiçeklenmeyi ve tomurcuğu arttırmaktadır.

Doğum kontrol hapının kullanılması, çiçeklerin topraklarında ihtiyaç duydukları besinleri almalarına yardımcı olmaktadır. Fakat bu takviye yaşayan çiçekler için etkili bir yöntemdir. Çiçeklerin kökünün ölmesi halinde herhangi bir tesiri bulunmamaktadır.

Çiçek coşturan gübresi seçeneklerine alternatif olarak kullanılmakta olan bir diğer besin takviyesi ise aspirindir. Aspirinin takviye olarak kullanılması, çiçeklerin topraklarında canlanma olmasına yardımcı olmaktadır.

Aspirin kullanımında, çiçek sulama suyu olarak kullanılacak bir litre ölçüsündeki suya bir adet aspirin eklenmesi ve bu işlemin ayda iki defa yapılması, çiçeklerin daha sağlıklı bir görünüme kavuşmasına yardımcı olmaktadır.

İnsan vücudunda kan sulandırıcı etkisi olan aspirinin çiçek bünyesinde de bağışıklık güçlendirici bir etki sunduğu bilinmektedir. Bu nedenle çiçeklerin ve köklerinin hastalanmaması için düzenli olarak kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir.

Aspirinli su takviyesinde yapılan önerilerden birisi de fısfıs kullanımı bulunan bir şişeye eklendikten sonra yapraklarının da aynı su ile ayda bir ya da iki defa nemlendirilmesidir. Bu işlem sayesinde yaprak görüntülerinin de daha sağlıklı olması sağlanabilmektedir.

Çiçek Vitamini Nedir?

Çiçeklerin ihtiyaç duydukları çiçek vitamini değerleri Koop’s sıvı solucan gübresi yani çiçek coşturan gübresi içerisinde yeterli ölçülerle bulunmaktadır. Bu vitaminlerin genel olarak azot, fosfor ve potasyumdan oluştuğu bilinmektedir.
Çiçek vitamini içerisinde yer alan azotun genel olarak yaprak gelişimini desteklediği bilinmektedir. Yaprakların daha sağlıklı ve daha parlak görünmesini azot vitaminleri sağlamaktadır.

Fosfor ise genellikle çiçeklerin köklerinin beslenmesine yardımcı olan bir değerdir. Bu nedenle çiçekler için hayati önem taşıdığı bilinmektedir. Kökleri zayıflayan çiçekler öldüğü için mutlaka fosfor takviyesinin yapılması gerekmektedir.

Potasyum değeri ise çiçeklerin daha fazla büyümesi ve gelişmesi için önemli olan bir besin değeri olarak bilinmektedir. Potasyum eksikliği olan çiçeklerin büyümesi durmakta ya da beklenen büyüme ivmesini gerçekleştirememektedir.

Tüm bu vitamin ve mineralleri bir arada bulundurması nedeniyle çiçek coşturan gübresi hem ev hem de bahçe çiçekleri için en çok tercih edilen besin takviyeleri arasında yer almaktadır.

Çiçek Coşturan Maya

Çiçek coşturan maya, evde hazırlanabilir bir çiçek besleyicidir. Yada bunun yerine Koop’s sıvı solucan gübresi kullanılabilir. Bitkinin çiçeğin ihtiyacı olan bütün besinleri vitaminleri mineralleri bünyesinde barındırır. Düzenli uygulanması halinde çiçek yapraklarında ve çiçeklerinde gelişim ve büyüme görülebilmektedir. Bu nedenle uygulaması noktasında hassas olunması önerilmektedir.

Çiçek coşturan gübresi içerisinde yer alan vitamin ve mineralleri barındırmakta olan kuru maya tarifi içerisinde 3 litre su ve 1 yemek kaşığı kuru maya bulunmaktadır. Hazırlanan bu karışım için mayanın su içerisinde iyice karışması gerekmektedir.

Kuru maya tarifinin çiçeğe uygulanması esnasında bitkinin çiçeklerine uygulama yapılmaması gerekmektedir. Doğrudan toprak üzerinden yapılmakta olan uygulamanın doğal bir gübre olması nedeniyle bitkinin gelişimine önemli katkılar sunduğu bilinmektedir.

Kuru maya gübresinin salon ve bahçe çiçeklerinde uygulanabilir olduğu bilinmektedir. Bu uygulamanın ortalama olarak yılda iki defa yapılması çiçek için uygun olmaktadır. Gübreleme işleminin sonrasında hızlı bir şekilde tomurcuklanma meydana geldiği gözlemlenmektedir.

Maya tarifinin özellikle menekşe ve sardunya gibi saksı çiçeklerinin gelişiminde önemli bir katkısı olduğu görülmektedir. Sunulan katkı sayesinde saksı çiçekleri hem hoş görüntüler vermekte hem de daha sağlıklı bir biçimde büyümeye devam etmektedirler.

Çiçek coşturan gübresi ile birlikte kullanımı mümkün olan maya tarifinin bir arada kullanılmasının herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Bu nedenle her ikisinin de kullanılması ile çiçeğin düzenli bakımının yapıldığı söylenebilmektedir.

Düzenli bakımı yapan bitkiler hemen her mevsim çiçekli ve canlı renkleriyle cam önlerini ve balkonları süsleyebilmektedirler. Bu sayede canlı olarak bakılmakta olan çiçeklerin de gerekli sorumlulukları en uygun şekilde yerine getirilmiş olmaktadır.

Çiçek Coşturan Fiyatları Nedir?

Çiçek coşturan gübresi fiyatları bitki türüne ve ürün miktarına göre farklılık göstermektedir. Gübre almak için öncelikli olarak hangi bitki için kullanılacağına karar verilmesi gerekmektedir.

Sıvı Çiçek Coşturan Fiyat Listesi

MiktarFiyatTürKargo
250 Mili Litre25 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Litre40 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
5 Litre170 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Litre465 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
60 Litre1.295 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton19.850 TLKoop's Sıvı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Katı Çiçek Coşturan Fiyat Listesi

MiktarFiyatTürKargo
1 Kilo20 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
3 Kilo40 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
20 Kilo85 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
100 Kilo400 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo
1 Ton3.900 TL.Koop's Katı Solucan GübresiÜcretsiz Kargo

Gübrelerin ortalama fiyatları 20 TL civarında değişiklik göstermektedir. Büyük ve toplu olarak almak isteyenler için daha ekonomik paketleri de bulunmaktadır. Paketlerin içerisinde farklı çiçeklere uygun gübreler de alınabilmektedir.

Gübre seçimi yapılırken marka tercihlerinin yanı sıra kullanıcılardan gelen yorumlar göz önünde bulundurularak alınmaktadır. Çiçekler üzerindeki olumlu etkisinin görülmesi sonrasında aynı gübrenin kullanılması daha güvenilir olabilmektedir.

Gübre alırken aynı zamanda içeriğindeki azot, fosfor, potasyum oranlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu mineral içeriklerinden birisinin bulunmaması halinde yeterli takviyeyi sağlamayacağı bilinmektedir.

Çiçek coşturan fiyatları aynı zamanda içerisindeki azot, fosfor ve potasyum miktarlarına göre de arttığı bilinmektedir. Bu minerallerin genellikle çiçek ile uyumlu ölçüde olması beklenmektedir.

Çiçeklerde Solucan Gübresi Kullanımı

Çiçek coşturan gübresi gibi zengin içerikler sunmakta olan bir diğer gübreleme türü ise solucan gübresi olarak bilinmektedir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından benzer özellikler barındırmaktadır. Çiçeklerde solucan gübresi kullanımı nasıl yapılır? 1 litre sulama suyuna sadece 1 kapak ekleyerek çiçeklere verilir.

Solucan gübresinin katı ve sıvı olarak tercih edilmesi mümkün olmaktadır. Bu türlerin katı olması halinde toprak üzerinde serpilmesi yoluyla kullanılırken, sıvı olarak kullanılması halinde toprağa enjekte edilmesi gerekmektedir.

Katı solucan gübresi kullanımı ile birlikte kökte saçaklanmalar artış göstermektedir. Saçakları çok olan köklerin toprağa daha güçlü sarılması halinde daha sağlıklı ve güçlü bir bitki gelişimi sağlanabilmektedir.

Katı solucan gübresinin, bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Olası çiçek hastalıklarına karşı direnç kazandırarak bitkinin hastalanması önlenmiş olmaktadır. Bu nedenle uzun ömürlü bitkiler de mutlaka kullanılmalıdır.

Katı solucan gübresinin kullanılması ile toprak içerisinde mevcut bulunan problemler giderilmekte olup bununla beraber çiçeğe kazandırdığı direnci toprağa da kazandırmaktadır. Bu sayede aynı toprak içerisindeki farklı çiçeklerin de büyümesini sağlamaktadır.

Toprağın yapısında bulunan vitamin ve minerallerin zengin olmasının yanı sıra aynı zamanda bitkinin gelişimine uygun pH değerinde olması gerekmektedir. Bu nedenle katı solucan gübresi ile birlikte toprak, çiçek yetiştirmeye daha uygun hale gelmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi Nedir?

Sıvı olarak kullanılmakta olan solucan gübresinin 1 litre suya bir kapak eklenmesi ile kullanıldığı bilinmektedir. Saksı bitkileri için uygulanan bu işlemin ayda bir defa yapılmasının yeterli olduğu bilinmektedir. Çiçek coşturan olarak Koop’s sıvı solucan gübresi kullanımı kökten ve yapraktan kullanıma uygundur.

Sıvı olarak kullanılan bu gübrenin, bitkilerin ve çiçeklerin en hızlı şekilde gelişmelerine destek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle her bitki için kullanımının oldukça önemli olduğu uzmanlar tarafından sunulmaktadır.

Bitkinin yalnızca kök gelişimi için değil aynı zamanda bitkinin yaprakları ve çiçekleri için de gelişmesine destek olan bir gübre içeriği olarak bilinmektedir. Bitkilerin fotosentez işlemlerinin hızlanmasını sağlayarak daha güçlü hale gelmelerine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Solucanların genel yapısı içerisinde üretilmekte olan sölom sıvısı sayesinde solucanların bağışıklıklarının güçlendirildiği bilinmektedir. Bu sıvı sayesinde gübre işleminde kullanılırken de bağışıklık güçlendirdiği ve bitkileri hastalıklara karşı koruduğu bilinmektedir.

Bitkilerin sus tutma özelliğini geliştirmekte olan bu gübreleme sistemi sayesinde, bitkilerin susuzluğa karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle kurumaya bağlı bitki problemleri de ortadan kaldırılmaktadır.

Solucan gübresinin sıvı halde kullanılması halinde çiçeklerin yapraklarında bulunan damar kalınlıklarının beslenmesi söz konusu olmaktadır. Beslenen damar kalınlıkları sayesinde bitkinin içim kalitesinin de zenginleştiği bilinmektedir.

Solucan gübresinin sağlamış olduğu avantajlardan bir diğeri de bitkinin gövdesinde ve yapraklarında elastik bir yapının oluşmasıdır. Elastik yapıya kavuşan bitkilerin daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü oldukları bilinmektedir.

Kuru Çiçekleri Canlandırmanın Yolları Nelerdir?

Kuruyan çiçeklerin canlandırılması için takip edilmesi gereken adımlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Öncelikli olarak çiçeklerin bakımlarının çiçek türüne uygun olarak yapılması gerekmektedir. Bu nedenle çiçeğin türünün öğrenilmesi ve en doğru bakım yollarının fark edilmesi gerekmektedir.
 • Çiçeklerin su ve mineral ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda düzenli olarak kontrol edilmesi de gerekmektedir. Kuruyan dallarının kesilmesi, sararan yapraklarının alınması, gerek görülmesi halinde temizliğin makas ile yapılması gerekmektedir. Çiçeğin kuru ve ölü yapraklarının alınmaması halinde besin aktarım yolunda sıkıntılar oluşabilmektedir.
 • Çiçeğin sulanması için toprağının kurumuş olması önemlidir. Kurumadan su vermek bitkinin çürümesine neden olabilmektedir. Bunun için doğru zamanda uygun ölçülerle sulama yapılması gerekmektedir.
 • Çiçeklerin ihtiyaç duydukları besin takviyelerini karşılayabilmek adına belirli aralıklarla gübreleme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Gübre verilmemesi halinde bitkinin çiçek vermeyi de durduracağı bilinmektedir.
 • Çiçeklerin canlı varlıklar oldukları göz önünde bulundurularak, onlara sevgi vermenin de ihmal edilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle çiçeklerle konuşmalı, onlara motive edici sözler söylenmelidir.

Çiçek coşturan gübre için Koop’s sıvı solucan gübresi tavsiye edilir.

Bitkiler Evcil Hayvanlara Zarar Verir Mi?

Bazı bitkilerin salgılamış oldukları enerji ya da içerisinde yer alan korbondioksit oranları ile evcil hayvanların solunumlarına zarar verdikleri bilinmektedir. Bu nedenle evcil hayvan beslenen evlerde şu bitkilerin yetiştirilmemesi gerekmektedir:

 • Dracena Massengena
 • Difenbahya
 • Uyku çiçeği yani Süs Yoncası
 • Siklamen
 • Kasımpatı
 • Begonya
 • Zambak

Bu çiçeklerin hemen her türünün evcil hayvanların yaşamını zorlaştırdıkları bilinmektedir. Bu nedenle çiçek yetiştirmek isteyenlerin evcil hayvanlarını bu odalara almamaları önerilmektedir. Buna alternatif olarak da balkonda bitkilerin yetiştirilmesi söylenebilmektedir.

Bitkilerin ve hayvanların aynı ortamlarda bulunmasının bu ayrıntı bitki türleri dışında herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Fakat evcil hayvanın alerji durumu söz konusu olduğunda diğer bitkilerin de zararlı olmaları söz konusu olabilmektedir. Çiçek coşturan gübre için lütfen satış sayfamızı ziyaret ediniz.

Dalı Kırılan Bitkiler Nasıl Tedavi Edilebilir?

Dalı kırılan bitkilerin tedavi edilmesi için kırıldığı yerden yeniden köklendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle kırılan dalın sapının su içerisine eklenmesi ile yeniden eklenerek hazır hale getirilmesi mümkün olmaktadır.

Sulu köklendirme işlemi yapılırken yapraklarının suya değmesine gerek olmamaktadır. Çünkü kök üzerinden tedavi işlemlerinin gerçekleştiği bilinmektedir. Bu nedenle başka bir işleme gerek olmamaktadır.

Kırılan dal için yapılan köklenme işleminin su dolu bir kase aracılığıyla yapılması yeterli olmaktadır. Kase yerine küçük boyutlarda kavanozlar da kullanılabilmektedir. Köklenme işleminin tamamlanması için bitkinin ortalama 5 santim kadar kökünün uzamasını beklemek gerekmektedir.

Köklenme işlemi tamamlandıktan sonra vitamin ve mineral yönünden zengin olan toprağa köklenen dalın ekilmesi gerekmektedir. Ekme işleminin tutup tutmadığı birkaç gün içerisinde anlaşılabilmektedir. Çiçek coşturan gübre seçeneklerimiz için satış sayfamıza tıklayınız.

Saksı Bitkilerinde Bakım Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saksı çiçekleri, küçük bir alanda yetişen bitkiler olarak bilinmekle beraber yetiştirilmesi konusunda şu önerilerin takip edilmesi gerekmektedir:

 • Yaprak dökme mevsimi olarak bilinen sonbahar ve kış mevsimlerinde daha az sulamanın yapılması gerekmektedir. Bu sulamanın akabinde bitkinin su ihtiyacının iyi kontrol edilmesi gerekmektedir.
 • Bitkilerin hastalık durumlarının iyi bir biçimde kontrol edilmesi gerekmektedir. Kuruyan dalların ya da sararan yaprakların budanarak daha düzenli halde büyümesine yardımcı olmaktadır.
 • Saksı çiçeklerinin ev içerisinde yetiştirilmesi halinde nemlendirilmesi konusunda hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Odanın havalandırılması, gerekli görülmesi halinde yapraklarının da nemlendirilerek sağlıklı bir hale getirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Bitkiler için aşırı sulama yapmak uygun olmamaktadır. Bu sulama işlemi bitkilerin köklerinde çürüme olmasına neden olabilmektedir. Dolayısıyla çiçeğin türü de göz önünde bulundurulması ile su miktarının fazla olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
 • Saksı köklerinin ve toprağın ışığı görmesi için gün içerisinde perdelerin açılması gerekmektedir. Bu şekilde bitkinin daha etkin bir biçimde fotosentez yapılması sağlanabilmektedir.
 • Çiçeklerin motive edilmesi, onlarla konuşulması oldukça önemlidir. Canlı bir tür olması nedeniyle gösterilen ilgi ile birlikte daha iyi düzeyde gelişim göstermesi söz konusu olmaktadır.
 • Her çiçek için sıcaklık ya da soğukluk dengesi farklılaşmaktadır. Bazı çiçekler çok sıcak severken bazı bitkilerin soğuk sevdikleri bilinmektedir. Bu nedenle bitki türünün göz önünde bulundurulması ile bitkinin gelişim süreci etkilenmektedir.
 • Saksı değişiminin ve toprak değişiminin belirli periyotlarla yapılması gerekmektedir. Bu sayede bitkinin kökleri havalandırılmış olmakta ve daha sağlıklı bir bitki bakımı gerçekleşecektir.
 • Saksı değiştirme süresi çiçek türüne göre değişiklik gösterse de ortalama olarak iki yılda bir şeklinde yapılması önerilmektedir.
 • Çiçeğin köklerinin uygun bulunduğu saksı ile kullanılması gerekmektedir. Çiçek köklerinin özellikleri göz önünde bulundurulduğunda ne tip saksı kullanılacağına da karar verilmesi gerekmektedir.

Çiçek coşturan gübre olarak muhteşem etkiye sahip olan Koop’s solucan gübresi seçeneklerimizi inceleyiniz.

Bitkilerde Kalsiyum Değerinin Önemi Nedir?

Bitki bakımında önemli olan vitamin ve mineral değerlerinin başında kalsiyum gelmektedir. İnsan bünyesinde kalsiyumun kemik gelişimi için önemli olduğu bilinirken bitkilerin de sağlıklı büyümesi ve çiçek vermesi için kalsiyum takviyesinin gerekli olduğu bilinmektedir.

Kalsiyum değeri bitkilerin gövdelerinin dik duruşunu da etkilemektedir. Özellikle salon çiçeklerinde bükülen ya da dik duruşunu koruyamayan bitkilerin kalsiyum takviyesi ile beslenmesi gerektiğinin göz önünde bulundurulması önerilmektedir.

Kalsiyumun salon ve saksı çiçeklerinin yanı sıra meyve veren bitkiler için de oldukça önemli bir besin değeri olduğu bilinmektedir. Bu nedenle özellikle meyve ağaçlarının bakımında kalsiyum değeri önemli olmaktadır.

Organik gübrelerin içerisinde kalsiyum değerinin de bulunduğu gübreler yer almaktadır. Gübre seçimi yapılırken içerisindeki vitamin ve mineral değerlerinde kalsiyumun bulunmasına dikkat edilerek alınması önerilmektedir.

Genç dokular olarak bilinen yaprak, sap ve köklerin gelişim süreçlerinde oldukça önemli bir yeri olan kalsiyumun bitkinin fotosentez aşamasında da önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Hücre duvarı ve hücre zarının gelişimi için kalsiyumun gerekli olduğu bilinmektedir. Çiçek coşturan gübre fiyatımız için satış sayfamızı inceleyiniz.

Vitamin Eksikliklerinde Bitkilerde Gözlemlenen Durumlar Nelerdir?

Bir bitkide hangi vitamin ya da mineralin eksik olduğunun anlaşılabilmesi için bitkinin iyi bir şekilde gözlemlenmesi gerekmektedir. Bitkinin gözlemlenme sürecinde dikkat edilecekler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Kalsiyum eksikliğinin anlaşılabilmesi için bitkinin eğildiğini ve dik duruşunu kaybettiği gözlemlenmektedir. Buna ek olarak çiçek ve yapraklarda sararma ve lekelenmeler meydana gelebilmektedir.
 • Azot eksikliğinin anlaşılabilmesi için bitkilerin yaprak uçlarından gövdelerine kadar uzanan sararmaların oluştuğu bilinmektedir. Sarı rengin kahverengiye döndüğünün fark edilmesi, eksikliğin de artış gösterdiğini işaret etmektedir. Azot eksikliği nedeniyle bitkiler ölebilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Fosfor eksikliğinin anlaşılması için mor renklenmelerin gözlemlenmesi gerekmektedir. Eğer meyve oluşumu bulunan bir bitki ise meyvelerin olgunlaşmayı durdurmaları gibi durumlar söz konusu olabilmektedir.
 • Bakır eksikliğinin anlaşılabilmesi için bitki uçlarından gövdelere doğru ilerleyen ölme ya da kahverengi lekelerin oluşmasının gözlemlenmesi gerekmektedir.
 • Magnezyum eksikliğinin anlaşılabilmesi için yaprakların arasında bulunan damarlarda beyaz şeritlerin meydana gelmesi gerekmektedir. Kireç tarafından karşılanmakta olan bu eksikliğin toprak bitkilerinde daha fazla görüldüğü bilinmektedir.
 • Klor eksikliğinin fark edilmesi için solgun ve tıknaz bir görüntünün oluşmuş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra bronzlaşma gibi bir durumun da söz konusu olmaktadır. Klor eksikliği bitkide koku kaybına da neden olabilmektedir.
 • Silisyum eksikliğinin anlaşılması bitkinin haşerelere karşı dayanıksızlaşmasına neden olmaktadır. Bu nedende mutlaka bitkinin silisyum takviyesini alması gerekmektedir.
 • Kükürt eksikliği nedeniyle bitkinin yaşlı yaprakları sağlam dururken, genç yapraklarının sararması meydana gelebilmektedir.
 • Bor eksikliğinin anlaşılabilmesi için kahverengi çatlamaların gözlemlenmesi gerekmektedir. Bu lekelenmelerin kahverengi tonlarında olması gibi renksiz şeffaf bir görüntü olmasına da neden olabilmektedir.
 • Çinko eksikliğinin anlaşılabilmesi için bitkinin farklı bölgelerinde sarı alanlar oluştuğunun gözlemlenebilmesi gerekmektedir. Bu aynı zamanda demir eksikliğine de işaret etmektedir.

Çiçek coşturan gübresi takviyesinin düzenli yapılması ile bu eksikliklerin her birinin giderilmesi mümkün olmaktadır. Bu nedenle doğru ölçülerle çiçek coşturan gübresinin alınması bitkilerin sağlıklı gelişimleri için oldukça önemlidir.

Bitkilerin sağlığının da insan sağlığı gibi düzenli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu sayede insan sorumluluğunda olan bitkilerin en iyi şekilde kontrol edilmesi sağlanabilmektedir.