İzmir Solucan Gübresi

Organik olarak beslediğimiz kırmızı Kaliforniya solucanlarından elde ettiğimiz İzmir solucan gübresi, ilk kullanımdan itibaren İzmirli üreticileri memnun etmeyi başardı. İthal kimyasal gübreyi ülkemiz verimli topraklarından uzaklaştırmayı amaç edinen firmamız, pek çok ilde olduğu gibi İzmir’de amacını gerçekleştirmeye başladı. İzmir solucan gübresi ürünlerimizin yüzde 100 organik olması nedeni ile İzmir’de pek çok kullanıcıya hitap edebilmektedir. Fazla kullanımının ürüne zarara vermemesi, verim artışında kayda değer başarı yakalaması ve hastalıklara karşı bitkiyi koruması nedeniyle ürünlerimiz İzmirli tarım üreticileri tarafından çok beğenildi. Ürünlerimizin kullanımı için herhangi bir ürün kısıtlamaması bulunmamakta olup yaptıracağınız detaylı toprak analizi sonrasında toprağınızın eksiklerini solucan gübrelerimiz ile giderebileceğinizi göreceksiniz. İnternet sayfamız üzerinden izmir solucan gübresi satın alabilirsiniz. Ayrıca solucan yetiştiriciliği de yapmakta olup kırmızı kaliforniya solucanı siparişi de verebilirsiniz.

İzmir Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

İzmir’in verimli toprakları ve elverişli iklimi, organik gübreleme malzemeleri ve teknikleri ile birleştirilerek sahip olduğu kalite yakalanmıştır. Yer yer kimyasal gübre kullanımı ile özelliğini yitirmekte olan topraklar da bulunsa da organik gübreye erken dönen iller arasında yer alan İzmir’de İzmir solucan gübresi faydalarını net bir şekilde gözlemlemek mümkündür. Kullanılan solucan gübreleri ile İzmirli üreticiler;

* Ürün çeşidine,
* Ürün kalitesine,
* Ürünlerin hastalıklara karşı dirençli olmasına,
* Yüksek ürün verimine,
* Her yıl yüksek verimli ürün alma ayrıcalığına,
* Tarımda yüksek gelire,
* Tarıma dayalı sanayinin gelişimine

Sahip olmuşlardır. İzmir solucan gübresi ile ürünlerimizin yukarıda sayılan sonuçlara ulaşabilmesi için genel faydalarından bahsetmek gerekirse;

* Toprakta yer alan bitki gelişimi için gerekli minerallerin oranlarını uygun seviyelere yükseltir.
* Bitki köklerini geliştirerek toprakta yer alan minerallerin emilimini kolaylaştırır.
* Zararlı böceklere karşı bitkiyi korur.
* Kök ısısını artırarak dona karşı bitkiyi korur.
* Toprağın su tutma kapasitesini artırarak kuraklığa karşı bitkiye dayanıklılık sağlar.

İzmir solucan gübresi ile toprak yapısı korunan ve desteklenen İzmir’de gelecek nesillerin çok şanslı olacağı açıktır.

 

İzmir Solucan Gübresi Nasıl Uygulanır?

İzmirli üreticiler, katı ve sıvı İzmir solucan gübresi ürün çeşitlerinden faydalanmaktadır. İki çeşitten ayrı ayrı faydalandıkları gibi gerektiğinde birlikte kullanarak İzmir tarımını her geçen gün yükseltmeye devam etmektedirler.

* Ürünlerimiz;
* Ürün tohumlarında,
* Toprak hazırlanmasında,
* Ürün dikimi öncesinde,
* Ürün sulamasında,
* Ürün yapraklarında,
* Ürün hasadından önce

Çeşitli aşamalarda kullanılabilmektedir. İzmir’de üretilen meyvelerde;

* Ağaçların iz düşümlerine toprak ile karıştırılarak katı izmir solucan gübresi uygulaması yapılır.
* Ağaç dikimi öncesinde katı solucan gübresi taban gübresi olarak tercih edilebilir.
* Ağaçların yapraklarına sıvı izmir solucan gübresi kullanılarak hazırlanan karışımlar püskürtme yolu ile uygulanabilir.
* Sulamadan sonra katı veya sıvı solucan gübreleri ağaç dibine olacak şekilde uygulanabilir.

Bitkilerde İzmir solucan gübresi kullanımı gerçekleştirildiğinde;

* Bitkilerin gelişim zamanlarından itibaren kullanıma başlanabilir.
* Ayda bir defa uygulama gerçekleştirilmesi toprağın mineral yapısını artırarak bitkinin beslenebilmesi için yeterli organik maddelere sahip olmasını sağlamaktadır.

İzmir Topraklarının Ülkemize Kattığı Lezzetler Nelerdir?

Coğrafi yapısı ve elverişli iklimi İzmir’e tarımda çeşitlilik hediye etmiştir. Tarım için ülkemizin en elverişli topraklarına sahip olan İzmir’de yaklaşık yüzde 30 oranında tarıma uygun toprak bulunmaktadır. Oranın büyüklüğü düşünüldüğünde İzmir’in kendisinin yanı sıra Türkiye’nin pek çok ilinin ihtiyacını karşıladığı kolayca anlaşılabilmektedir. Organik tarım ve seracılık uygulamalarının yanı sıra süs bitkisi üretimi de yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden izmir solucan gübresi fazlasıyla kullanılmaktadır. İzmirli üreticiler ülkemiz için incir, üzüm, tütün, zeytin, pamuk, domates, portakal, mandalina, limon ve turunç başta olmak üzere Türkiye standartlarının üzerinde ürün üretimi gerçekleştirmektedirler. Üretilen her ürün ülke standartlarının üzerinde kaliteye sahip olduğu için İzmir’de sembol ürün seçmek oldukça zordur. Ürettiği tarım ürünleri ile damak tadımızı oluşturan il ayrıca sanayiye yönelik yüksek miktarda üretim gerçekleştirmektedir. Üretilen tarım ürünleri neticesinde kuru yemiş, zeytinyağı ve şarap üretimi yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Sivisolucangubresi.org sitemiz üzerinden %100 organik İzmir solucan gübresi siparişi veriniz.

 


Gaziantep Solucan Gübresi

Gaziantep toprakları ülkemizin en verimli tarım toprakları arasında yer almaktadır. Dolayısıyla bu topraklara Gaziantep solucan gübresi gereksinimi yüksektir. Ülkemizin verimli topraklarını zararı bilimsel ve deneme yöntemi ile ispatlanmış kimyasal gübrelerden korumak ve mirasımızı gelecek nesillere sağlıklı ve verimli bir şekilde aktarmak amacıyla çıktığımız bu yolda ürettiğimiz Gaziantep solucan gübresi ürünleri tamamen organik yapıdadır. Ticari amaç gütmeyen hedefimize ulaşmak için tamamen doğal ürünler ayrıştırılarak kırmızı Kaliforniya solucanlarından elde ettiğimiz gübreler Gaziantep topraklarını korumanın yanı sıra elde edilen mahsullerin artmasını sağlamaktadır. Organik gübreye firmamız ile geçiş gerçekleştirmeye başlayan Gaziantep’te kısa sürede kimyasal gübrenin etkilerini ortadan kaldırmayı başaracağız. Siz değerli tarımla uğraşan Gaziantepli çiftçilerimiz için organik Gaziantep solucan gübresi üretimi ve tedariği yapan firmamızdan dilediğiniz taktirde katı veya sıvı formda organik solucan gübresi satın alabilirsiniz. Bunun için sivisolucangubresi.org adresimizden sipariş veriniz. 

Gaziantep Solucan Gübresi İle Lezzetli Baklavalara Hazır Mısınız?

Antep fıstığı solucan gübresi uygulaması için organik Gaziantep solucan gübresi kullanımı ile fıstıktaki değişimi sizlerde fark edeceksiniz. Gaziantep’in Antep fıstıklı baklavasının ünü ülke sınırlarını çoktan aştı. Bu ün beraberinde Antep fıstığına olan talebi artırarak üreticilere büyük sorumluluklar yüklese de ilde yer alan ekilebilir alanların çoğunda Antep fıstığı fidanları dikilmiş durumda. Eskiden verimsiz arazilerde tercih edilen fıstık fidanları günümüzde verimli ve verimsiz ayrımı yapılmadan tüm topraklarda fıstık dikimi tercih edilmesiyle sonuçlanmıştır. Gaziantep solucan gübresi kullanımı ile bu verimli verimsiz toprak farkını en aza indirebilirsiniz. Bu durum Gaziantep’in verimli tarım arazilerinden yeterince faydalanılmaması ve ürün çeşitliliğinin azalmasına yol açmaktadır. Her ne kadar fıstık üreticileri için şikayet edilecek bir durum olarak görülmese de ülkemiz için ilerleyen dönemlerde bu durum ciddi problemlere yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için organik Gaziantep solucan gübresi kullanılmalıdır. Antep fıstığında solucan gübresi kullanımı sayesinde;

* İki yıl üst üste yüksek verim alınamayan Antep fıstıklarının geleneği değiştirilerek her yıl yüksek verim alınabilir.
* Yüksek verim alınması nedeniyle verimli araziler başka tarım ürünleri için kullanılabilir.
* Üreticilerin elde ettiği yüksek verim ve uygun fiyatlı ürünlerimiz ile Antep fıstığı üretiminde maliyet düşürülebilir.
* İç piyasadaki talebin karşılanmasının yanı sıra ihracata yönelmek mümkün olur.
* Hastalıklı Antep fıstığı fidanları iyileştirilerek kaliteli mahsul elde edilebilir.

Görüldüğü üzere tüm tarım ürünlerinde kullanılabilen Gaziantep solucan gübresi sadece fıstıkta kullanılması halinde bile dolaylı olarak diğer tarım ürünlerine fayda sağlamaktadır. Üreten bir ülke olmak için Gaziantep’te hızlandırdığımız solucan gübresine geçiş sürecini hızlandırarak tüm tarım arazilerimize taşımalıyız. Yeni girişimci solucan gübresi üretmek isteyenler solucan yemi fiyatı hakkında fikir edinmek için bu yazımıza bir göz atmalı. Gaziantep solucan gübresi organik olması sebebiyle elde edilen ürünlerin tadında bile olumlu sonuçlar verir.

Gaziantep Solucan Gübresinin Uygulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Antep fıstığında Gaziantep solucan gübresi uygulaması için taç iz düşümlerinde katı solucan gübresi uygulamasından faydalanılmaktadır. Katı solucan gübresi taç iz düşümüne uygulandıktan sonra mutlaka toprak ile karıştırılmalıdır. Yeni dikimlerden önce de fıstık dikilmesi amacıyla açılan çukurlara taban gübrelemesi olarak solucan gübresi kullanılarak toprakla karıştırma işlemi gerçekleştirilerek fıstık dikilme işlemi gerçekleştirildiğinde kısa sürede fidanın gelişerek ürün vermeye başlandığı görülecektir. Ayrıca ihtiyaç duyulması halinde sulama sırasında sıvı Gaziantep solucan gübresi ürünlerimiz sulama suyuna karıştırılarak uygulanabilmektedir.

Gaziantep Topraklarında Hangi Ürünler Yetiştirilmektedir?

Gaziantep solucan gübresi üretimi sektöründe önde gelen illerimizdendir. Bunun sebebi bilinçli çiftçi ve tarımla uğraşan insan sayısının fazlalığıdır. Bilindiği üzere Gaziantep’in simgesi olan tarım ürünü Antep fıstığıdır. Adını bile Gaziantep’ten alan bu ürün üretiminde Gaziantep ili Türkiye’de başı çekmektedir. Gaziantep solucan gübresi üretimi ile de başı çekmektedir. Ülkenin fıstık ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayan Gaziantep’te ayrıca önemli miktarlarda üzüm, bulgur, kavun, karpuz, pamuk, zeytin, nar, mercimek, nohut, arpa ve buğday üretilmektedir. Sulu ve kuru tarımın birlikte gerçekleştirildiği Gaziantep’te gübreleme faaliyetleri ile verim artışı geçmişten bugüne dek devam etmektedir. Bunu daha da geliştirebilmek için Gaziantep solucan gübresi üretimi yapmaktayız. Kimyasal gübrelerin zararlarından bunalan üreticiler firmamız solucan gübreleri aracılığı ile organik gübrelere geçerek her geçen yıl artan ürün verimi ile kısa sürede kimyasal gübre kullanımından vazgeçmeyi başarmıştır. Gaziantep solucan gübresi ürünlerimizin performansından memnun kalan Gaziantep üreticileri arasında kulaktan kulağa yayılan ürünümüzün kalitesi kısa sürede ilin büyük bir bölümünü etkisi altına almıştır. Hedefimiz tüm verimli toprakları zararlı gübrelerden korumak olduğu için kısa sürede tüm Gaziantep topraklarına girmeyi başaracağız. Dilerseniz katı veya sıvı olarak Gaziantep solucan gübresi siparişi verebilirsiniz.


Fındık Gübreleme

Verim ve ürün kalitesinin artırılmasında fındık gübreleme büyük önem taşımaktadır. Gübreleme işleminin istenilen amaca uygun olarak hizmet etmesi için analizlerin iyi yapılarak fındık bitkisinin ihtiyaç duyduğu minerallere yönelik gübre kullanılması gerekmektedir. Analizlerin fındık bitkisine yapılması gerektiği gibi fındık bahçesine de yapılarak bitkinin tüm ihtiyaçları doğru tespit edildiğinde istenen verim artışı ve kalite yakalanacaktır. İnternet sitemiz üzerinden fındık gübreleme yapmak için organik solucan gübresi siparişi verebilirsiniz.

Fındık Gübreleme için İhtiyaç Duyulan Mineraller Nasıl Belirlenir?

Fındık bitkisinin mineral ihtiyaçlarının doğru bir şekilde belirlenebilmesi için bitki yaprağından ve bahçe toprağından numune alınması gerekmektedir. Numunelerin doğru bir şekilde alınması için yaprak ve toprak numunesi almanın püf noktalarını aşağıda sizler için derledik. Dolasıyla fındık gübreleme konusu önemini numune alma aşamasında ortaya koymaktadır.

Yapraktan Numune Alma: Fındıkların hasat alımından 10 ila 15 gün önce (Temmuz ayı) alınması gereken yaprak numunesinde izlenecek yöntemler aşağıda belirtilmiştir.

* Bahçede yer alan farklı çeşitteki tüm fındık bitkilerinden yaprak numunesi alınmalıdır.
* Fındık bitkisinin yapraklarında hastalık belirtisi gözleniyorsa ayrı ayrı farklı hastalık türlerine sahip yaprak numuneleri alınmalıdır.
* 20 Dekara kadar olan büyüklükte bahçelerde, tüm bahçeyi temsil etmesi amacıyla bahçe farklı geometrik şekillere bölünerek en az 80 tane yaprak numunesi alınmalıdır.
* Numune alınması için insan boyu yüksekliği baz alınarak üçüncü ve dördüncü sıra tercih edilmelidir.
* Numuneler naylon torbalarda muhafaza edilerek alındığı gün analiz laboratuvarlarına gönderilir.

Topraktan Numune Alma: Sonbaharda alınması gereken toprak numunesi, yaprak numunesi ile birlikte alınabilir.
* Bahçede yer alan toprak yapısında meyil, derinlik ve saha farklılıklarına ayrı ayrı numune alınmalıdır.
* Çamurlu günlerde topraktan numune alınmamalı, bahçenin kenarları ve harman yerlerine numune alımı için tercih edilmemelidir.
* 20 Dekar bir fındık bahçesinden minimum 3 adet numune alınmalıdır.
* Numune alımı için yaklaşık 50 cm çukur açılarak 20 cm ve 40 cm derinliklerinden numune alınmalıdır.
* Toprağın içindeki kök ve taşlar temizlenerek her numune için ortalama 1 kg toprak alınmalıdır.

Fındık Bitkisinde Kullanılan Gübre İçeriklerinde Hangi Mineraller Bulunmaktadır?

Yapılan analizler sonucu fındık bitkisine faydalı olduğu ve verimini artırdığı laboratuvar analizlerince ispatlanmış olan fındığın ihtiyaç duyduğu mineraller aşağıda sıralanmıştır:

– Azot,
– Fosfor,
– Potasyum,
– Kalsiyum,
– Demir,
– Magnezyum,
– Kalsiyum,
– Çinko,
– Bor,
– Mangan

Belirtilen mineraller fındık bitkisinin farklı hastalıklarına iyi geldiği için sayılan mineralleri içeren gübrelerde tek ve birkaç çeşit mineral bir arada bulunabilmektedir. Daha önce ki yazılarımızda solucan üretimi nasıl yapılır ilginizi çekebilecek bir konuysa tıklayıp öğrenebilirsiniz. Solucan gübresi kullanarak fındık gübreleme yapılabilir. Bunun için bizimle iletişime geçiniz.

Fındık Bitkisi Nasıl Gübrelenir?

Yazımızda belirttiğimiz yöntemler ile yapılan analizlerden sonra sıra fındık gübreleme işleminin doğru bir zamanda ve yöntemde gerçekleştirilmesine sıra geldi. Fındık bitkisi, yaprağından ve kökünden beslenebildiği için fındık yetiştiricileri iki adet gübreleme metodu uygulamalıdır.

Topraktan Gübreleme Yöntemi: Tüm bitkilerde olduğu gibi fındık bitkisi de ihtiyaç duyduğu besinlerin büyük çoğunluğunu kökleri vasıtasıyla topraktan almaktadır. Bu nedenle fındık bitkisine gerçekleştirilen gübreleme yöntemlerinin büyük çoğunluğu topraktan gerçekleştirilmektedir. Topraktan gübreleme yapılırken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda listelenmektedir:

* Gübre, fındık bitkisinin taç iz düşümüne uygulanır.
* Taç iz düşümünde 30 ila 40 cm arasında dairesel bant açılarak gübreleme buralara yapılmalıdır.
* Gübreleme sonrası gübre toprağa karıştırılması amacıyla çapalanmalıdır.
* Ahır gübresi verilmesi halinde verilen gübrenin yanmış olması gerekmektedir.
* Kireç ile fosforlu gübreler aynı anda kullanılmamalıdır.

Yapraktan Gübreleme Yöntemi: Topraktan yeterli besin alınmaması durumunda fındık bitkisine yapraktan gübreleme yapılmaktadır. Yapraktan gübreleme yapılırken;

* Püskürtülmesi amacıyla oluşturulan karışıma yapıştırıcı eklenmelidir.
* Karışım düşük yoğunlukta (maksimum yüzde 0,5) olmalıdır.
* Serin ve bulutlu günlerde gübreleme yapılmalıdır.
* Püskürtülen damlacıklar küçük olmalıdır.

Sonuç olarak katı solucan gübresi kullanarak fındık gübreleme yapılmalıdır. Fındıktaki ürünü ve kaliteyi sizde fark edeceksiniz. Sipariş vermek için bizi arayınız.


Domates Gübreleme

Domates Gübreleme Yöntemleri

Ülkemizin ihraç ürünlerinden olan domates gübreleme yöntemlerinin dışında şu amaçlarla tüketilir ;

* Sofralık,
* Salçalık

Olarak üretilmektedir. Açık tarlada ve serada üretimi gerçekleştirilebilen domatese her mevsimde ülkemizde ulaşılabilmektedir. Domates gübreleme konusu önemi ortaya çıkmaktadır. Evlerde saksılarda bile üretilebilen domates üretimi her ne kadar yaygın olsa da gerçekleştirilen üretimin kaliteli ve yüksek verimli olması için domates gübreleme uygulamasından faydalanılmalıdır. Gübreleme uygulamaları ayrıca mineral eksiklikleri nedeniyle görülen hastalıkların önlenmesi ve tedavi edilmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Sitemiz üzerinden domates gübreleme yapmak için organik solucan gübresi satın alabilirsiniz.

Dengesiz Mineral İçeriğinin Domatese Olumsuz Etkileri Nelerdir?

Domatesin büyümesi için gerekli olan minerallerin eksikliğinde birtakım hastalıklar gözlenebildiği gibi ihtiyaç olan minerallerin fazlalığı da domatesi olumsuz etkilemektedir. Domates gübreleme yapmadan önce analizi şarttır. Gübreleme faaliyetleri için detaylı toprak analizi yaptırılarak istenen sonuçlar elde edilebilse de domateste ve bitkisinde görülen değişiklikler ile de toprağın sahip olduğu uygunsuz şartlar anlaşılabilmektedir.

Azot: Domatesin yeşil yapraklarının sırrı azotta gizlidir. Azotun eksikliğinde;

* Yapraklarda sararma,
* Yapraklarda yaşlanma,
* Meyvelerde geç olgunlaşma

Gözlenirken fazlalığında;

* Yapraklar sertleşir,
* Yapraklar dikleşir ve mavimsi bir yeşil renge bürünür.

Ülkemizin vazgeçilmez ürünü olan domatesin zamanla tadını kaybetmesi sebebi olarak torakta ve bitkilerde kullanılan zirai ilaçlar olduğu düşünülür. Bunu engellemek adına domates gübreleme de solucan gübresi kullanarak önüne geçilebilinir.

Fosfor: Domatesin köklerinin güçlendirilmesinde etkili olan fosfor ayrıca bitkinin hastalıklara karşı direnç geliştirmesine yardımcı olur. Eksikliğinde;

* Yaşlı yapraklarda griye dönen renkler,
* Düzensiz meyve oluşumu,
* Meyvelerde olgunlaşmada leke gözlenmesi,
* Bitkinin normalde kısa kalması
Gerçekleşir.

Domates gübreleme önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Potasyum: Bitkide büyümeyi sağlayan potasyum hastalıklara karşı bitkinin direnç kazanmasında fosfor ile birlikte etkili rol oynar. Potasyum eksikliğinde;

* Bitkide yavaş büyüme,
* Bitki zayıflığı,
* Kahverengi yaprak kenarları oluşumu,
* Çiçek burnu çürüklüğü
Gözlenmektedir.

Kalsiyum: Eksikliğinde yaşlı yaprakların kenarlarından başlayarak içeri ilerleyen kloroz oluşumu gözlemlenir.
Magnezyum: Eksikliğinde oluşan kloroz genç yapraklarda gözlemlenir.

Demir: Eksikliğinde yaşlı yaprakların uçlarında kıvrımlar görülen bitkilerde ayrıca boğumlar arası incelme meydana gelerek bitkinin boyunun kısaldığı görülmektedir.

Çinko: Yaprak ince damarları arasında görülen renk açıklığı çinko eksikliği kaynaklıdır.

Mangan: Yetiştirdiğiniz domates bitkisinin genç yapraklarında kalınlaşarak kırılabilir bir yapı gözlenmişse mangan eksikliği bulunmaktadır.

Bor: Bor eksikliğinde yaprak uçlarında sararma ve nekroz oluşumu gözlenir.

Bu sayılan eksikliklerin giderilmesi için domates gübreleme programı uygulanmalıdır.

Tarla Domatesleri İçin Klasik Gübreleme Nasıl Yapılır?

Tarlada yetiştirilen domateslerde gerçekleştirilecek domates gübreleme uygulamaları;
* Dikim sırasında,
* Üst gübreleme olarak

Gerçekleştirilmektedir. Dikim sırasında köklerin güçlenmesi amacıyla magnezyum sülfat, hümik asit, azot, fosfor, potasyum ve kükürt ağırlıklı gübreleme gerçekleştirilir. Üst gübreleme uygulamasında;

* İlk çapada üre,
* İkinci çapa sırasında zorlu gübreler,
* İlk ve ikinci sıralarda hümik asit
Kullanılmaktadır.

Diğer bir makalemiz olan solucan üretimi nasıl yapılır isimli yazımızı okuyabilirsiniz. Solucan gübresini ister sıvı ister katı formda domates gübreleme de kullanabilirsiniz. Bu sayede ürünleriniz daha verimli kaliteli ve organik olacaktır. Bizimle iletişime geçerek veya sayfamızdan sipariş verebilirsiniz.

Damla Sulama Kullanıldığında Tarla Domatesleri İçin Gübreleme Nasıl Yapılır?

Damla sulama sistemi ile yetiştirilen domateslerde aşamalı olarak gübreleme gerçekleştirilmektedir. Domates gübreleme her yönden önemini korumaktadır.Ülkemizde fazlasıyla tüketilen bu ürünü organik katkısız olması için solucan gübresi ile takviye edilmelidir.

Dikim Aşaması: Azot, Fosfor, Potasyum, Çinko ve Kükürt içerikli kompoze gübreler kullanılarak dikim öncesinde tabana yayılarak uygulanır.

Yaprak Gübrelemesi: Çiçeklenme başlangıcında üre içerikli katı gübreler hazırlanan çözeltilerde eritildikten sonra eklenen yapıştırıcı sonrasında günün serin saatlerinde ve rüzgarsız günlerde yapraklara püskürtülmek sureti ile uygulanır. Domates bitkisi meyve bağlandığında uygulama tekrarlanır. Domates gübreleme sıvı solucan gübresi kullanılarak yapraktan da verilebilir.

İsterseniz sizlere domates gübreleme takvimi için ay ay belirlemede bulunalım.

Haziran Ayında: Çinko sülfat, mangan sülfat, potasyum sülfat, magnezyum nitrat ve nitrik asit içerikli gübreler Haziran ayında gerçekleştirilen damla sulama ile birlikte uygulanır.

Temmuz Ayında: Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilecek damla sulama ile birlikte hümik asit, potasyum sülfat ve nitrik asit içerikli gübreler uygulanır.

Ağustos Ayında: Nitrik asit içerikli gübreler, Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen damla sulama sırasında kullanılmaktadır.

Verilen her iki gübreleme metodu da klasik gübreleme metotları olarak belirlenmiştir. Üreticilerin daha çok verim alabilmesi toprak yapısının iyi bir analiz edilmesi sonucu çıkacak sonuçlara uygun tavsiye edilen mineral içerikli gübreler kullanılarak elde edilebilecektir. Sizde tarlanızdaki ürünlerden daha fazla verim alarak organik bir hasat elde etmek için domates gübreleme nasıl yapılır sorununuza çare bulmak için tereddüt etmeden bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Denizli Solucan Gübresi

Denizli Solucan Gübresi Üretimi

Denizli solucan gübresi üreticileri olarak sizlere organik meyve sebze üretme imkanı sunuyoruz. Kimyasal gübre kullanımı ülkemiz tarımına büyük darbe vurmuştur. Kimyasal gübre kullanımının etkileri olarak her yıl yüzbinlerce dekar tarım alanı vasfını yitirerek çoraklaşmaktadır. Yetiştirdiği tarım ürünleri ile kendi kendine yeten ülke statüsünde olan ülkemiz kimyasal gübreler nedeni ile iç piyasaya yeterli gelmeyerek tarım ürünü ithal edilmesinin önünü açmıştır. Görüldüğü üzere kimyasal gübrelerin bırakılarak organik gübrelere dönüş yapılabilmesi için pek çok geçerli sebep bulunmakta olup gelecek nesillere verimli tarım arazileri bırakılması isteniyorsa bu süreç hızlandırılmalıdır. Kimyasal gübre etkilerinden ile verimli topraklara sahip Denizli de nasibini alarak topraklarından elde ettiği verimde düşüş yaşamıştır. Gün geçtikçe bilinçlenen Denizlili çiftçiler Denizli solucan gübresi tercihinde bulunarak aldıkları hasarlardan kurtulmaya başlamalarının yanı sıra bol verim elde ederek eski tarımsal önemini yeniden yakalamayı başarmıştır. Sitemiz üzerinde organik denizli solucan gübresi siparişi veriniz.

Denizli’de Hangi Tarım Ürünleri Üretilmektedir?

Denizli solucan gübresi üreticileri ve tedarikçileri denildiğinde akla gelen ilk firma olmaktan gurur duyuyoruz. Sizde bize ulaşarak organik solucan gübresi sipariş edebilirsiniz. Tarım için elverişli olan Denizli toprakları, farklı karakterlere sahip ürünlerini ülke ihtiyacına sunmaktadır. Ege Bölgesi’nin karakteristik ürünlerinin yanı sıra İç Anadolu’da yetiştirilen tarım ürünleri ile de liste başında yer alan Denizli sebze, meyve ve tahıl üretimi ile ön plana çıkmaktadır. Buğday, arpa, nohut, mısır, haşhaş, şeker pancarı, tütün, kekik, üzüm, zeytin, kavun, karpuz, ayçiçeği, vişne, elma, armut, şeftali, kiraz, badem ve Antep fıstığı üretimi ile tarımsal bakımdan önemli olan Denizli ili kullanım ve sanayi amaçlı üretimlere uygun ürünler sunmaktadır. Kekik üretiminde Türkiye lideri olan Denizli, üretimi gerçekleştirilen ürünlerin pek çoğunda Türkiye’de ilk 5’te yer almaktadır. Solucan üretim tesisi için telefonumuzu arayabilirsiniz. Denizli solucan gübresi üreticileri veya sipariş vermek için irtibata geçiniz.

Denizli Solucan Gübresinin Kekik Üretimine Etkisi

Üreticiler, solucan gübresinin genellikle meyve ve sebze yetiştiricileri tarafından tercih edildiği ve bu ürünlerin verimini artırdığı gibi yanlış bir yaygın inanışa sahiptirler. Bu yaygın inanışı kırmayı başararak kekik üretiminde kullandığı solucan gübresi ile kısa sürede Türkiye’nin en çok kekik üretimini gerçekleştiren ili olan Denizli, baharat ve şifalı bitki üretiminde solucan gübresinin nasıl sonuçlar ortaya çıkartabildiğinin en güzel örneğidir. Kekik üretiminde kullanılan denizli solucan gübresi ;

* Bitki büyümesini hızlandırarak ürün veriminde artış sağlar.
* Hastalıklara karşı bitkiye bağışıklık kazandırır.
* Elde edilen verim kimyasal gübrelere göre fazla olmasına karşın kullanımın hiçbir zararı veya yan etkisi bulunmamaktadır.
* Bitkilerin ihtiyaç duyduğu minerallerin kökler tarafından emilimini kolaylaştırarak ürün kalitesini artırır.
* Bitkinin su tutma kapasitesini artırarak olumsuz hava koşullarına olan direnci artırır.

Denizli Solucan Gübresi Kekik Üretiminde Nasıl Kullanır?

Bahçelerde ve evlerin balkonlarında yetiştirilebilen kekik bitkisi, Denizli solucan gübresi ile kalitesini artırmayı başarmaktadır. Kekik üretiminde solucan gübresinden tam verim alınabilmesi için katı ve sıvı solucan gübrelerinin birlikte uygulanması önerilmekte olup;

* Katı gübreler toprakla karıştırılarak uygulanabilir.
* Sıvı gübreler hazırlanan oranlı karışımlar ile bitki yapraklarına uygulanabildiği gibi sulamadan sonra bitki tabanına hazırlanan karışımın içerisinde kullanılabilmektedir.

Denizli solucan gübresi kullanan üreticiler için dekar başına katı solucan gübresi kullanım miktarları;

* Ekim öncesinde en az 30 kg,
* Toprak hazırlığında en az 50 kg

Olacak şekilde kullanılması firmamız tarafından önerilmektedir. Solucan gübremizi kullanan üreticiler elde ettikleri mahsullerde;

* Yüzde 60’a veren verim artışı,
* Ürün kokusunda artış,
* Ürün renginde canlılık,
* Ürün lezzetinde artış

Elde edebileceklerdir. Her ne kadar hobi amaçlı olarak gerçekleştirilse de balkonlarda saksılar kullanılarak gerçekleştirilen kekik üretiminde Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında gerçekleştirecekleri kekik ekiminden önce katı denizli solucan gübresi kullanarak mutfak ihtiyaçlarına yetecek kadar ürün elde edebileceklerdir. Denizli ili için hazırladığımız solucan gübrelerimiz dekar bazında kullanıma uygun olduğu gibi hobi amaçlı kullanımları karşılayacak miktarlarda da paketlenerek satışa sunulmaktadır. Denizli solucan gübresi üretimi açısından zengin bir şehrimizdir.


Çim Coşturan Gübre

Çim coşturan gübre; çimlerin çok daha sağlıklı büyümesini sağlayan bitki besini takviyesidir. Yılın herhangi bir döneminde, çimin yapısına göre çim gübresi kullanılabilir. Çim gübrelerinin pek çok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar; çim coşturan gübre, çim kış gübresi ve çim bahar gübresi olmaktadır. Katı veya sıvı olarak solucan gübresi uygulayarak sizlerde çimlerinizdeki olumlu değişimi gözlemyeceksiniz. Çim coşturan gübre siparişi için irtibata geçiniz veya sitemizde alışveriş yapabilirsiniz.

Özellikle yaz mevsiminde, sıcaklık değerlerinin çok yüksek olması, çimlerin sağlıklı görüntülerinin de kaybolmasına neden olur. Bu noktada, çimlerin bakımına daha fazla önem verilmelidir. Bahçelere doğal ve huzurlu bir görünüm katan çimlerin sağlıklı görüntülerini kaybetmemeleri, yeşil ve parlak rengini her daim korumaları için itinalı bir bakım yapılması ve kış mevsimine hazırlanması gerekmektedir. Bunun için de sonbahar mevsiminde çimin coşmasını sağlayan besinlerin yer aldığı çim coşturan gübre kullanımı önerilmektedir. Çim coşturan gübre nasıl kullanılır için satın alma aşamasında dilerseniz yardım talep edebilirsiniz.

Çim Coşturan Gübre Faydaları

Yaz mevsiminin yüksek sıcaklık değerlerinden bir hayli etkilenen çimler için çim coşturan gübre kullanılmasıyla;

* Çimlerin sağlıklı görüntülerini kaybetmemeleri,
* Kurumamaları,
* Olumsuz mevsim koşullarından en az etkilenmeleri,
* Çok daha uzun ömürlü olmaları,
* Daha yeşil ve daha parlak bir görünüme sahip olmaları,
* Gerekli besinlerin ve minerallerin sağlıklı yöntemlerle alabilmeleri, sağlanır.

Bahçe çimleri tüm yaz biçilen ve sulanan bitkilerdendir. Sürekli bakım halinde oldukları için eylül ayı itibariyle kış mevsimine hazırlanmaları, uzun ömürlü olmaları açısından son derece önemlidir. Eylül ayı ile birlikte, sağlıklı görüntülerini kaybetmemeleri için her sabah erken saatlerde mutlaka sulanmaları gerekmektedir. Sulamanın doğru biçimde yapılması da çok önemlidir. Akşam saatlerinde çimlerin sulanması, çim üzerlerinin ıslak kalmasına ve bu da çimlerde mantar oluşumuna sebebiyet verir. Dolayısıyla gün atlamadan, sabah saatlerinde sulama yapılması gerekir. Ayrıca evinizde kırmızı kaliforniya solucanı beslemek kendi gübrenizi üretmek isterseniz solucan maması fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çim Coşturan Gübrenin İçeriği ve Kullanımı

Çim coşturan gübre içeriğinde, bir bitki için gerekli olan ana besinler, mineral besin maddeleri ve de iz besinleri yer almaktadır. Zengin içeriği sayesinde çim alanlarının daha sağlıklı, dayanıklı, gerçek koyu çim renginde ve uzun ömürlü olması sağlanmaktadır. Ayrıca, çimler arasında yaban otlarının oluşmasını engeller. Yosunlaşma görülmez. Çimlerin daha dinamik ve dayanıklı bir yapıya bürünmesini sağlar. Çim coşturan gübre olarak solucan gübresi kullanabilirsiniz. Çimlerinizdeki farkı sizde gözlemyeceksiniz.

Çim coşturan gübreler, bir bahçenin tesisi yapılmadan önce kullanılabilir. Düzenli toprak gübreleme zamanında, ağaç dikimleri sırasında ya da mevcut ağaçların gübrelenme zamanlarında kullanılabilir.

Toprağın organik yapısına katkı sağladığı için topraktaki besin ve mineral eksikliklerini giderir. Bir gübrede aranan tüm özelliklere sahip olduğu için çimlerin gübrelenme zamanlarında kullanılması doğru olmaktadır. Hususi bir gübreleme zamanına ihtiyaç duyulmaz. Eşsiz bitki besini olarak geçen çim coşturan gübreleri çok uygun fiyatlarda satılmaktadır. Sağlıklı ve dayanıklı bitki yetiştiriciliği için çim coşturan gübre tercih edilmek istendiğinde, internet üzerinden uygun fiyatlarda satın alınabilir. Fiyatlar 2 kilogramlık ve 10 kilogramlık ölçülerde sunulmaktadır. Kışa hazırlık yapmak isteyenler için de özel çim coşturan kışa hazırlık serisi yer almaktadır. Çim coşturan gübre fiyatı için ve seçenekleri için iletişime geçebilirsiniz.

Çim Bakımında Dikkat Edilecek Noktalar

Çim bakımında en çok dikkat edilmesi gereken konu çimlerin doğru sulanmasıdır. Doğru sulama, çim köklerinin de suyla temas etmesini sağlamaktır. Yani, sadece çim yapraklarının değil toprağının da yeterli miktarda su aldığından emin olunması gerekir. Doğru sulamayla birlikte çim bakımında dikkat edilmesi gereken diğer hususlar şu şekildedir:

* Çimlerin yılda iki kez kesinlikle havalandırılması gerekmektedir. Havalandırma, toprakta delikler açılmasıyla yapılır. Bu da çimlerin ve toprağın suyu daha rahat emmesine yardımcı olur.
* Düzenli olarak çimlere besin takviyesi yapılmalıdır. Çimler için en önemli besin takviyesi ise çim coşturan gübre olmaktadır. Bu gübre sayesinde gerekli besin desteği yeterince sağlanmış olacaktır.


Çiçek Coşturan Bitki Besini

Çiçeklerin daha hızlı açmasını ve beslenmesinin iyileşmesini sağlamak için kullanılan besinlerdir. Çiçek coşturan bitki besini kullanımını ve çeşitlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Çiçek Coşturan Bitki Besinleri Nelerdir

Çiçek coşturan bitki besini satın alabilir veya evinizde yapabilirsiniz. Karışımların tuzsuz olmasına dikkat ediniz. Sıvı veya katı formdaki organik solucan gübresi ürünlerimizi kullanarak çiçek coşturan bitki besini elde etmiş olursunuz. Bunun için lütfen talep ediniz.

* Eğer kimyasal olan bir ürünü kullanıyorsanız. O besini bitkilerinize vermeden önce suyla karıştırmanız gerekmektedir. Bir kapak çiçek coşturan bitki besini ürünü 500 ml kadar bir suya ekliyorsunuz ve çiçeğinizde kullanıyorsunuz. Fazla kullanımı zararlı olmaktadır. 2 haftada bir çiçeklerinize bu ürünü verebilirsiniz. Her bitkiye göre farklı bir ürün alabilirsiniz. Bunlar bitkiler için özellikle hafif hazırlanmıştır. Kutularında yazan talimatları izleyiniz. Olması gereken zamandan önce bu besin ilavelerini keserseniz bitkiniz tekrar zarara uğrayabilir. O yüzden kararında ve gerektiği süre boyunca kullanınız. Sıvı gübrelerle karıştırılmaması gereken ürünlerdir. Ölçüleri ve kullanımı farklıdır. Çiçek coşturan bitki besini için sıvı solucan gübresi üretimi olan ürünümüzü rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tamamen organiktir.

* Sebze suyunu kullanabilirsiniz. Sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmeyin. Kalan suyu soğutun ama fazla soğuk olmaması lazım. Oda sıcaklığı yeterlidir. Sonra bitkilerinizin köklerine doğru dökebilirsiniz.

* Yosun kullanabilirsiniz. Taze yosunu bir süre suda beklettikten sonra toprağınıza ekleyebilirsiniz. Yosunun tuzdan arındığına emin olunuz.

* Yumurta kabuklarını kullanabilirsiniz. Yumurtayı haşladıktan sonra suyunu da kullanabilirsiniz. Yumurta kabuklarını ya kırarak ya da toz haline getirerek bitkinizin toprağına karıştırabilirsiniz.

* Çürümüş bitki artıklarını kullanabilirsiniz. Bu artıkları bir beze sarıp suya koyuyorsunuz ve bir süre bekletiyorsunuz. Sonra bu suyu bitkilerinizde kullanabilirsiniz.

* Muz kabuğu, balık ve fasulye kullanabilirsiniz. Balık fosfor ihtiyacını, muz potasyum ihtiyacını, fasulye ise azot ihtiyacı için kullanılıyor. Bunları karıştırmanız gerekmektedir. Çiçek coşturan bitki besini ne kadar faydalıdır önceki yazımızda paylaştığımız gibi gün geçtikçe değerini kazanmaktadır.

* Bitki kömürleri kullanılabilir.
* Hindistan cevizine ait artık parçalar kullanılabilir.
* Bahçe artıkları karışımı kullanılabilir. Örneğin; Ölmüş çiçekler, kesik yapraklar, dal parçaları vb.
* Açık alandaysanız eski bir yöntem olan yanmış organik gübre üzerine su dökülmesini kullanabilirsiniz.

Bir dönem boyunca yaparsanız bitkilerinizin daha canlı çiçek açtığını gözlemleyebilirsiniz. Bütün bu ürünleri ortaya çıkaran kırmızı kaliforniya solucanı için solucan satışı da yapmakta olan firmamız ile görüşüp tedarik konusunda yardımcı olunması için istekte bulunabilirsiniz.

Çiçek Coşturan Bitki Besini Ne İşe Yarar?

Çiçek coşturan bitki besini adından da anlaşılacağı gibi bitkiler üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bitkiler büyürken topraktan gerekli besin maddelerini alarak büyürler. Fakat toprağınızdaki toprakta bulunan besinler bir süre sonra bitmektedir. Bunun için toprağa gübreleme yöntemiyle bu besinlerin geri gelmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bu besinlere uygun maddeler ilave edilebilir. Böylece bu ilaveyi toprağın üstünden de verebilirsiniz. Bitkilerin kullandığı besin maddeleri onların meyve, yaprak, kök, dal vb. parçalarının yapılmasını sağlar. Her bitkinin ihtiyacı olduğu besin farklıdır. Toprakta da bu ihtiyaca göre azalmalar olduğundan analiz yaptırarak eksik besini bulmak mümkündür. Bu besin maddelerinde bulunan elementlerden bazıları şunlardır ve bunlar çiçek coşturan bitki besini bünyesinde barındırır :

* Hidrojen
* Oksijen
* Karbon
* Azot
* Fosfor
* Kalsiyum
* Potasyum
* Kükürt
* Magnezyum
* Demir
* Klor
* Çinko
* Sodyum
* Manganez
* Bor
* Silisyum
* Bakır

Bilinçsiz kullanımda tam tersi şeylerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. O zaman toprağın dengesi bozulacaktır ve bitkiniz de kötü etkilenecektir. Çiçek coşturan bitki besini sayesinde bu denge kendisini koruyacaktır. Besin ilaveli su yaparken duru bir su kullanmalısınız. Musluk suyu kullanırken birkaç gün bekletiniz. Yaptığınız besin ilaveli suları doğrudan kuru toprağa dökmeyiniz. Orta nemli bir toprağa dökmeniz gerekmektedir. Dinlenme durumunda olan ve gelişimi durmuş olan bitkilere 2 ayda bir veriniz. Çiçek coşturan bitki besini satın almak için sipariş verebilirsiniz.

Çiçek Coşturan Ne Demektir?

Çiçek coşturan bitki besini bitkilere gerekli besinlerin toprağa ve çiçeğe iletimini sağlayan, bu sayede bitkinin çiçek, dal, meyve, kök, dal vb. parçalarının gelişiminde katkı sağlayan bir besin ilavesidir. Bunlar kimyasal olarak oluşturulabileceği gibi evdeki besinler de kullanılabilir. Solmak üzere olan çiçeklerinizde de kullanabilirsiniz. Uygun miktarda ve uygun sürede kullanınca oldukça etkilidir. Fakat olması gerekenden az veya çok kullanımı bitkileri kötü etkileyebilmektedir. Bitkinizin ihtiyacı olan besin ilavelerini yapmanız gerektiğini unutmayınız. Çiçek coşturan bitki besini için sıvı solucan gübresi ürünümüzü kullanabilir, bunun için sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

 

 


Çay Gübresi Fiyatı

Çay Gübresi için Solucan Gübresi Kullanımı

Çayı gübrelemede kimyasal ve organik gübreler kullanılmaktaydı. Fakat artık günümüzde organik gübre kullanılmaktadır. Çay gübresi fiyatları kullanmak istediğiniz gübre çeşidine göre değişmektedir. Organik gübrelerde de çeşitlilikler bulunmaktadır. Çay gübresi siparişi vermek için sitemizden talep edebilirsiniz.

Çay:

Çay nemli iklimlerde yetişen bir bitkidir. Yaprakları ve tohumları içecek olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de en çok tüketilen içecek çeşididir. Kelime kökeni eski Mandarin (Çince) diline dayanmaktadır. En çok Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Türkiye, dünyada en fazla çay üreten beşinci ülkedir. Bu yüzden çay gübresi önemli bir konudur. Tohumlar 24 saat ılık suda bekletildikten sonra kullanılır. Büyüme sırasında çaylar her 6 ile 14 gün arasında toplanır. Dört mevsimde de çay yetişmektedir fakat türleri değişmektedir. Sonra çaylar kurutulur. Fabrikalardaki bazı işlemlerde sonra paketlenerek dağıtılır. Çay demlenerek içilen bir içecek türüdür. Çay gübresi siparişi vermek ve daha kaliteli ürün elde etmek için sipariş veriniz.

 

Çay Gübrelemesi:

Çayın yetişebilmesi için nemli iklime ihtiyacı vardır. Üretimde ayrıca toprağın pH seviyesi önemlidir. Toprağın pH seviyesi düşükse çaydan alabileceğiniz verim de düşmektedir. Bu pH seviyesini dengelemek için gübreler kullanılır. Toprak analizi yaptırarak toprağınızda eksik olan maddeleri bulabilir ve ona göre takviye yapabilirsiniz. Kimyasal gübreleme yapmak isteyenlerin bu analizi yapması iyi olur. Böylece toprağın eksiğine göre uygun kimyasal gübreyi kullanılabilir. Çay gübresi seçimi organik olması gerekmektedir. Organik gübreleme yapacak kişiler organik gübrelerinin içerisine artık bitkileri ekleyebilirler. Çay üretimi üç sürgünden oluşmaktadır. Gübrelemenin büyük kısmı şubat ve mart aylarında çay bahçeleri temizlendikten, bakım işleri yapıldıktan ve çapalandıktan sonra, geri kalan kısmının da birinci sürgünden sonra yapılması gerekmektedir. Birinci sürgün dönemi haziran ayı gibi yapılmaktadır. İkinci sürgün dönemi ağustos ayı gibi, üçüncü sürgün dönemi ise ekim ayı gibi yapılmaktadır. Gübreler bir dekara 3 – 4 yılda bir yaklaşık 4 ton civarında verilmelidir. Çay gübresi ne zaman atılır tecrübelerimizden yararlanmak için mutlaka irtibata geçelim.

Neden organik gübre kullanılır

* Bitkinin daha verimli büyümesi için
* Bitkinin daha sağlıklı büyümesi için
* Toprak ıslahı için
* Yüksek verim için
* Çevreye zarar vermediği için
* Etkisi 3 – 4 yıl sürmektedir.
Organik tarım bölgelerinde kimyasal gübre kullanımı yasak olduğundan organik gübre kullanılmalıdır. Bu organik gübrelerden biri olan solucan gübresi hakkında bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. Organik solucan gübresi kullanarak çay bahçelerinizden daha fazla verim alabilirsiniz. Çay gübresi kullanımı için irtibata geçiniz.

 

Solucan Gübresi

Solucanlar iki gruba ayrılmaktadır. Biri kompost solucanları diğeri ise toprak solucanlarıdır. Kompost solucanlar solucan gübresi yapımında kullanılan solucanlardır. Yaklaşık 7 tür solucandan oluşmaktadır. Bu türlerden solucan gübresi üretiminde en çok kullanılan tür Kırmızı Kaliforniya Solucanı’dır. Halk arasında kırmızı solucan olarak bilinmektedir. Bu solucanlardan ayda gübre elde etmek mümkündür. Hızlı gübre verirler ve gübreleri verimlidir. Kırmızı solucanların sindirim sisteminde bulunan bir sıvının gübrelerine karışması sayesinde gübreleri bitkilerin büyümesine ve bitkilerin korunmasına yardımcı olmaktadır. Türkiye’de solucan gübresi işletmeleri bulunmaktadır. Bu gübreler çay yetiştiriciliğinde de kullanılmaktadır. Suya solucan gübresi eklenerek de kullanabilirsiniz ya da sıvı solucan gübresi satın alınarak kullanılabilir. Çay gübresi fiyatı bu sayede kimyasal gübrelere oranla daha uygun olabilir. Kırmızı solucan yetiştiriciliği evde de yapılabilmektedir. Çaya solucan gübrelemesi yapılırken gübrenin kök altına yani toprağa yapılmasına özen göstermelisiniz. Bunun için toprağı açıp 5 cm kadar bir çukur kazıp gübreyi koyabilirsiniz. Üzerine serpilerek yapılan çay gübresi, çay yapraklarına zarar verebilmektedir.

Uzun süre kimyasal gübrelenme yapılan çay bahçelerine organik gübre yapmaya başladığınızda ilk yıldan büyük sonuçlar beklemeyiniz. Çünkü toprağın organik gübreyi benimsemesi ve kimyasal gübreleri unutması gerekmektedir. Solucan gübresi gibi organik gübreleri Tarım Bakanlığı’ndan lisans sahibi olan yerlerden alınız. Çay için özel üretilen organik gübreler de bulunmaktadır. Onları da benzer şekillerde temin ediniz. Organik gübreleri tercih etmeniz çaylarınız için daha iyi olacaktır. Çay gübresi fiyatı almak için bizimle irtibata geçebilir, dilerseniz sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz. Ayrıca solucan kompostu için ayrıntı öğrenmek ve geliştirmek istiyorsanız bir diğer sayfamıza bekliyoruz. Çay gübresi için solucan gübresi kullanabilirsiniz.


Bursa Solucan Gübresi

Bursa Solucan Gübresi Kestane ve Şeftaliye Nasıl Uygulanır?

Kestane ve şeftali ağaçları için katı Bursa solucan gübresi tek başına yeterli olmakla birlikte sıvı solucan gübresi kullanımı ile desteklenerek kusursuz sonuç elde edilebilmektedir. Kestane ve şeftali ağaçlarına gerçekleştirilecek uygulamalar için;

* Ağaçların taç iz düşümü 60 cm derinliğinde kazılarak katı bursa solucan gübresi ile doldurulur.
* Katı solucan gübresi uygulandıktan sonra uygulanan gübre toprak ile karıştırılarak uygulama tamamlanır.
* Sıvı solucan gübresi takviyesi gerçekleştirmek isteyen üreticiler yapraklara hazırladıkları karışımı püskürtme yolu ile uygulayabildikleri gibi sulama suyuna karıştırarak da kullanabilirler.
* Katı solucan gübrelemesi için Şubat ve Mart ayları tercih edilmelidir.

Bu uygulamalar için bursa solucan gübresi tedarikçisi olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Verilen önerilere uyulması halinde kısa sürede solucan gübresinin etkileri gözle görülebilir seviyede gerçekleşecektir. En net sonuçlar mahsul hasadı sırasında gözlenmek olup alınan sonuçlar ile gerçekleştirilen üretimin karlılığı hatırı sayılır artış gösterecektir. Bursa solucan gübresi satış için bizimle detayları görüşebilirsiniz.

Yüzde 100 organik olması amacıyla kırmızı Kaliforniya solucanlarının ayrıştırılması amacı ile sebze ve meyve artıkları kullanarak üretimini gerçekleştirdiğimiz Bursa solucan gübresi, organik tarım ihtiyacına cevap verebilen ender gübre çeşitlerindendir. Kullanıldığı ürünlerde en az yüzde 50 verim artırışı meydana getirmesinin yanı sıra ürün aromalarının yoğunluğunu artırarak kalite artışı sağlamakta ve toprakları koruyarak kimyasal gübrenin verdiği zararları iyileştirmektedir. Bursa solucan gübresi sebze ve meyve farkı gözetilmeksizin A’dan Z’ye tüm tarım ürünlerinde kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Bursa solucan gübresi üretimi yaygın olarak devam etmektedir.

Bursa’da Yetiştirilen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bursa toprağı verim açısından ülkemizin en kaliteli toprakları arasında yer almaktadır. Sahip olduğu iklimin de tarıma elverişli olması nedeniyle çeşitli tahıl, meyve ve sebze üretimi gerçekleştirilen Bursa, ülke ihtiyacının büyük bir bölümünü tek başına karşılamaktadır. Bunun için bursa solucan gübresi önemini korumaktadır. En kaliteli sebzelerin üretimi Bursa’da gerçekleştirilmekte olup iç piyasada Bursa tarım ürünleri büyük rağbet görmektedir. Bursa’da yetiştirilerek tüm Türkiye’ye dağıtımı gerçekleştirilen tarım ürünleri arasında şeftali, kestane, domates, soğan, hıyar, patates, yeşil fasulye, ıspanak, pırasa, lahana, biber, patlıcan, enginar, üzüm, kiraz, vişne, kavun, karpuz, ceviz, elma, armut, koza ve çilek olarak geniş bir çeşitlilik sunmaktadır.

Hububat üretimi de gerçekleştirilmekte olup ülkenin tahıl ihtiyacının büyük bölümünün karşılanmasında etkili rol oynamaktadır. Bursa’nın kullanım amacı ile üretilen tarım ürünleri ayrıca sanayi amaçlı da kullanılmakta olup başta Bursa’da faaliyet gösteren firmalar olmak üzere pek çok meyve suyu firmasına hammadde Bursa’dan sağlanmaktadır. Dolayısıyla bursa solucan gübresi üreticileri olarak şehrimize organik meyve sebze tüketimi olanağı sunuyoruz.

Bursa’nın Kestanesi ve Şeftalisine Bursa Solucan Gübresinin Katkıları

Bursa denince akla ilk olarak Bursa’nın sulu şeftalisi ve kestane şekeri gelmektedir. Kestane şekerine hammadde olarak kullanılan kestane üretimi yaygın olarak Bursa’da gerçekleştirilmektedir. Geçmişi o kadar eskiye dayanmasa da bursa solucan gübresi üretimi zamanla yerini bulmaya başlamıştır. Osmanlı zamanından beri Bursa topraklarının verimliliğinden oldukça faydalanılmış ve Türk mutfağına pek çok katkı Bursa tarım ürünlerinden sağlanmıştır. Günümüzde kimyasal gübre kullanımı ile pek çok verimli Bursa toprağı da zarar görerek kimyasal felaketten nasibini almıştır. Tarımda bilinçlenmenin artması ve organik tarımın önem kazanması ile birlikte Bursalı üreticilere bursa solucan gübresi ile tanıştırarak firmamız ile yolları kesişmiştir. Bursa ile hatırlanan şeftali ve kestane şekeri geleneğinin bozulmaması için yüzde 100 doğal olarak ürettiğimiz kırmızı Kaliforniya solucanı gübreleri ile gelecek nesillerin bu ürünlerden mahrum kalmaması için Bursalı üreticilere ulaşmaya devam etmekteyiz. Solucan fiyatları detay ve özellikleri bakımından etkin rol oynamaktadır. Dilerseniz birlikte göz atalım. Bursa solucan gübresi kullanımı ile Bursalı üreticiler;

* Kimyasal gübrenin verdiği zararlardan tarlalarını arındırmayı başardılar.
* Ağaçlarının gelişimi hız kazanarak mahsulden aldıkları verim artış yakaladılar.
* Ürünlerinin aroması artarak lezzet kalitesinde artış gerçekleştirdiler.
* Nadasa toprak bırakmak zorunda kalmayarak her yıl mahsul almak mümkün hale gelerek il ekonomisinde tarımın payında artış gerçekleşti.

* Bu sayede bursa solucan gübresi üreticisi, çiftçi ve vatandaş organik ürünler elde etmektedir.

 


Buğday Gübreleme

Solucan Gübresi ile Buğday Gübreleme

Artan nüfusun beslenme sorunlarının çözümünde ilk sırada kullanılan ürün buğdaydır. Birim alandan yüksek verim elde etmek amaçlı solucan gübresi ile buğday gübreleme yapılması, tüm toplumun refahını ve ihtiyaçlarını doğrudan etkilemektedir. Ekilecek tarlanın buğday verimi için artılarının ve eksilerinin belirlenerek eksilerin gübreleme ile desteklenmesi amacıyla buğday ekilecek tarlayı temsil edecek yeterli miktarlarda numune alınarak analiz edilmesi sonucu gübreleme faaliyetleri gerçekleştirilmelidir. Yapılan analizler ayrıca mineral eksikliği nedeniyle buğdayda oluşabilecek hastalıkların önlenmesi amacıyla da büyük önem taşımaktadır. Buğday ekecek çiftçilerimiz ekimden önce ve sonra olmak üzere;

* Toprak altı gübrelemesi,
* Toprak üstü gübrelemesi,
* Yaprak gübrelemesi

Yaparak verim ve kalite artışı sağlayabildiği gibi hastalıkları da önleyebilecektir. Buğday gübreleme programı için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Sıvı solucan gübresi kullanarak buğday gübreleme uygulamasından sonra elde edilecek sonuç sizde çıplak gözle görebilirsiniz. Aradaki fark gerçekten de küçümsenmeyecek ölçüdedir.

Buğdayda Hastalık Sebebi Olan Mineral Eksiklikleri Nelerdir?

Buğdayda azot, potasyum, fosfor ve çinko eksikliği ile yetişmiş buğday bitkisinde gözlemlenebilen hastalıklar oluşmaktadır.

Azot Eksikliği: İlk çıkan yapraklarda rahatlıkla gözlenebilecek olan bu hastalıkta buğday bitkisi;
* Yeşil renk yerine açık yeşil renge sahipse,
* Boğum araları kısalmışsa,
* Olması gerekenden kısa boydaysa,
* Buruşuk ve daneleri tam dolu değil ise
Azot eksikliği bulunduğu anlaşılmaktadır. Sıvı solucan gübresi ile buğday gübreleme yaptığınız taktirde azot ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Potasyum Eksikliği: Hastalık belirtileri önce yaşlı yapraklarda gözlenmektedir.
* Damar araları sararmışsa,
* İlerleyen dönemlerde sarı renk kahverengiye dönüşerek yaprak uçları kırılmışsa,
Buğday bitkisinin potasyum eksikliği çektiği anlaşılmaktadır. Solucan gübresi uygulayarak buğday gübreleme yaptığımızda potasyum eksiğini tamamlamış oluruz.

Fosfor Eksikliği: Kışı sert geçiren buğday bitkilerinin gelişmesinin ilk dönemlerinde yaygın olarak gözlenmektedir.
* Yaşlı yapraklarda damar araları mavimsi yeşil renkte ise,
* Mavimsi yeşil renk ilerleyen aşamalarda Erguan’a dönüşmüşse,
* Bitkinin tohum bağlaması azalmışsa
Fosfor eksikliği çektiği anlaşılmaktadır. Solucan gübresi ile fosfor eksiğini gidererek buğday gübreleme yapılabilir.

Çinko Eksikliği: Sapa kalkma döneminde yaygın olan bu hastalıkta;
* Genç yaprakların damar aralarında açık sarı yeşil danecikler oluşmaktadır.
* Yapraklar daralarak küçük kalır.
* Verim düşer.

Çinko eksiği için sıvı solucan gübresi kullanarak buğday gübreleme uygundur.

Toprak Altı Gübrelemesi Nasıl Yapılır?

Tohum ekimi gerçekleştirilmeden önce yapılan bu gübreleme tohum ekimi ile birlikte gerçekleştirilebilmektedir. Gübre ile tohum arasında 5 ila 8 cm mesafe bırakılması yeterli olmaktadır. Ekimle birlikte yapılan gübrelemelerde buğdayın kullanım amacına göre dekar başına farklı miktarlarda gübre kullanılmaktadır. Buğday gübreleme için sıvı solucan gübresini mutlaka deneyiniz.

Üst Gübreleme Nasıl Yapılır?

Ekim tamamlanarak kardeşleme denen evre başlangıcı ile sapa kalkma dönemi arasında yapılan üst gübreleme;
* Yetersiz yağış alan ve sulama ile takviye edilen bölgelerde bir defa,
* Yağışı yeterli olan bölgelerde iki defa

Uygulanmalıdır. Üst gübreleme miktarı;
* Yağış,
* Rüzgar,
* Güneş
Etmenlerine bağlı olarak miktar ve sayı farklılıkları göstermektedir. Topraktan alınan analiz sonucu belirlenecek olan gübre türünde fazla kullanımlar ürünün yanmasına neden olmaktadır. Bu yüzden solucan gübresi ile buğday gübreleme teknikleri hakkında bilgi edinmelisiniz. Eğer sıvı organik gübre nasıl yapılır merak ediyorsanız sizde bize zaman ayırıp inceleyebilirsiniz.

Yaprak Gübrelemesi Nasıl Yapılır?

Yaprak gübrelemesi, gerçekleştirilen ot ilaçlaması sırasında uygulanabilmektedir. Karı formda olan yaprak gübrelemesi, sahip olunan gübrede yazan tariflere göre asit veya suda eritilerek belirli karışım oranlarına sahip çözeltiler elde edilir. Yapraklara uygulanan gübreler genellikle;
* Azot,
* Potasyum,
* Fosfat

İçermektedir. Yapraktan yapılacak sıvı solucan gübresi ile buğday gübreleme uygulaması sırasında dikkat edilmesi gerekenler;

* Çözelti hazırlanırken kullanılan katı ve toz taneler iyice eritilmeli, yaprağa çok ince zerrecikler halinde uygulanmalıdır.
* Serinde uygulanması gereken yaprak gübrelemesinde sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir.
* Zirai ilaç takviyesi yapılması istendiğinde önce gübre çözelti içinde iyice eritilmeli, gübre eritildikten sonra zirai ilaç çözeltiye karıştırılmalıdır.
* Yaprak gübrelemesi ihtiyaç duyulması halinde en erken 10 gün ara ile yeniden uygulanabilmektedir.
* Seçilecek gübre için mutlaka toprak numunesi sonuçları dikkate alınarak gübre temini gerçekleştirilmelidir.
* Gübre seçiminde güvenilir markalar tercih edilmelidir.
* Seçilen gübrenin ambalajında yazılı olan reçetelere harfiyen uyularak tarif edilen oranlarda çözelti hazırlanmalıdır.

Sonuç olarak birçok çiftçimiz buğday gübreleme için solucan gübresini tercih etmiş ve olumlu sonuçlarını görmüştür. Sizde organik katı veya sıvı solucan gübresi siparişi vermek için bizimle irtibata geçebilirsiniz.