Patates Gübreleme Programı Nasıl Yapılır Öneriler

Patates gübreleme yöntemleri genellikle patateslerin cinsine ve yetiştirilme yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Patates diğer bitkilerden farklı kök yapısına sahip olması nedeniyle gübreleme açısından da farklılık göstermektedir. Yüzlek kök yapısına sahip patatesin kökleri buğday gibi bitkilerde kök uzunluğu 120 cm’ye kadar uzayabilirken patateste sadece 60 cm’ye kadar bir uzunluk görülebilmektedir. Bu nedenle patates yetiştiriciliğinde mutlaka takviye beslenmeler ve farklı uygulamaların yapılması gerekmektedir.

Patates yetiştiriciliğinde kök ve sürgün gelişimi için en önemli faktörlerden biri sıcaklıktır. Düşük sıcaklıklarda patateste kök gelişimi sınırlı kalacağı için uygun ortamın sağlanması gerekir. Patates gübreleme işleminde sıcaklık faktörleri ve diğer ek unsurların dikkate alınması oldukça önemlidir. Bitkinin besin maddelerinde ilk dönemlerde patates yumrusu oluşumunun başlangıcı ve gübrelemenin başlaması verimi en azından iki katına kadar arttıracaktır.

Klasik Patates Gübreleme Programı Nedir?

Patates yumru büyütme ve yüksek verim alınabilmesi için mutlaka gübreleme işlemlerinin uygulanması gerekmektedir. Tüm tarımsal ürün yetiştiriciliğinde olduğu gibi patates içinde gübreleme ve yetiştirme şekilleri farklı unsurlara göre belirlenebilmektedir. Klasik patates gübreleme işlemi için uygun bir programa sahip olmanız gerekmektedir. Klasik patates gübreleme programı kapsamında;

Ekim Öncesi Toprak Hazırlığı veya Ekim Sırasında: Dekara, 80 kg 15 – 15 – 15 + ZN kopoze ve 20 ks toz kükürt, 20 kg katı hümik asit uygulaması

Üst Gübreleme İçin: 1. Çapta 15 kg üre, 2. Çapta 18 kg AN (%33) ve ılık yağmurlama ile beraber, 5 kg magnezyum sülfat, 1 litre hümik asit

Uygulaması yapılması gerekmektedir. Patatesin kök ve sürgün gelişimi için uygun sıcaklık ortamının sağlanması ve uygun gübreleme uygulamasının ardından kısa sürede verim alınabilmektedir. Patates gelişiminin yanı sıra, doğal gübre kullanımı aynı zamanda toprağın zenginleşmesi için büyük oranda katkı sağlayacaktır. Bu da uzun vadede toprak verimini arttıracak temel unsurlar arasında yer almaktadır.

Patates Gübreleme Programı Nedir?

Patates gübreleme programı, patatesin dikiminden itibaren gelişiminin takip edilmesi ve yüksek verim ve kaliteyle üretilmesi için gerekli en önemli unsurlardan biridir. Patates, her türlü toprakta yetişebilme özelliğine sahip ender bitkiler arasında yer almaktadır. Ancak, yüksek kil ve kireç oranına sahip topraklarda yetiştirme işlemi oldukça zordur. Hafif kabarmış, hava alan ve kolay ısıma özelliklerine sahip topraklarda patatesin gelişimi daha kısa sürede ve daha kaliteli bir şekilde gerçekleşecektir.

Alkalin toprak özelliklerine sahip yerlerde patates yumrularının gelişimi oldukça zordur. Patates için uygun olmayan topraklarda yetiştiricilik yapmak isteyen kişilerin mutlaka ek gübreleme ve besin takviyesi uygulamaları gerekmektedir. Bunun için seçilecek özel patates gübreleme programları ideal verimi elde etmeniz için size destek olacaktır.

Tatlı Patates Gübreleme Önerileri Nelerdir?

Tatlı patates gübreleme tavsiyesi temelde yine patatesin cinsine ve yetiştirilme alanına göre değişiklik gösterecektir. Tatlı patatesler için uygulamada en çok verimin elde edildiği gübreleme biçimi hayvan gübresidir. Hayvan gübresi, ılıman iklim yapısına sahip bölgelerde ve özellikle sonbaharda uygulandığı takdirde iki katına kadar yüksek verim sağlayacaktır. Toprağın durumuna göre tatlı patates için 2 veya 4 ton arasında hayvan gübresinin verilmesi mümkündür. Patates gübresi kullanarak kısa sürede yumru oluşumu desteklenebileceği gibi patates kalitesinde de gözle görülür değişimler ortaya çıkacaktır.

Tatlı patates için önerilen bir diğer gübre çeşidi için suni gübredir. Suni gübreler genellikle uzun vadede hem toprak hem de bitki için olası zararlarının daha fazla olması nedeniyle çok sık tercih edilmemektedir. Ancak yine de kullanımı oldukça önemli avantajlar sağlayacaktır. Suni gübrenin tatlı patates için dekara;

 • 10 – 15 kg amonyum sülfat ya da amonyum nitrat
 • 10 – 15 kg süper fosfat
 • 8 – 10 kg potasyum

Uygulanabilmektedir. Tatlı patates için toprak türü ve yetiştirme tekniklerine göre farklı gübreleme yöntemleri de tercih edilebilmektedir. Hayvan gübresinin tatlı patates için 2 – 4 ton arasında verilmesi ön görülmektedir.

Patates Gübreleme İşleminin Faydaları Nelerdir?

Patates gübreleme faydaları arasında en önemlisi şüphesiz ki kısa sürede patates yumrusunun oluşması ve verimli bir şekilde gelişiminin sağlanmasıdır. Patates yetiştiriciliğinde ürünün yeteri kadar beslenmesi birçok açıdan avantaj sağlayacaktır. Hem toprak hem de bitki için gübreleme işlemlerinin önemi oldukça büyüktür. Patates yeti kadar beslenmediğinde ve doğru gübreleme yapılmadığı takdirde;

 • Patates gelişiminde ve kalitesinde düşüklük
 • Toprak veriminin azalması
 • Patateste; K, Ca, P vb. madde eksiklikleri
 • Geç büyüme
 • Çürüme vb.

Sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Patates gübreleme işlemi bu yönüyle bitkiye ve toprağa önemli katkılar sağlamaktadır. Patatese yeteri kadar beslenme uygulanamaması halinde bitki bu durumu çeşitli sinyaller vererek bildirmektedir. Bitkide meydana gelen bu tür sinyalleri düzenli olarak takip ederek ideal verimi elde etmek için ek önlemler ve besin takviyeleri yapabilirsiniz.

Patates Gübreleme Yapılmaması Halinde Hangi Eksiklikler Görülür?

Patates irileştirme ve gelişiminin sağlanması adına farklı tür gübreleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Bu yöntemle patatesin cinsine ve toprak yapısına hatta iklim ve mevsim koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde birçok farklı sorun ortaya çıkacaktır. Bu sorunlar patateste bazı eksikliklere yol açar. Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde ortaya çıkan başlıca eksiklikler;

 • Potasyum Eksikliği: Erken kararma, hastalıklara karşı az koruma ortaya çıkar.
 • Kalsiyum Eksikliği: Toplama yapılmadan yumruda kararmalar, patates içinde boşluk vb. görülür.
 • Fosfor Eksikliği: Yaprak kenarlarında tahribat ve koyu renk lekeler oluşur.

Patatesin yeteri kadar beslenememesi halinde ortaya çıkan bu tür eksiklikler daha patatesin toplanma aşamasına gelmeden önce bile fark edilebilmektedir. Patateste görülen bu sorunların çözümü için düzenli olarak gübreleme ve besin değerlerinin korunması için ek takviyelerin yapılması gerekmektedir.

Eğer patates yetiştirilme sürecinde doğru beslenmez ve uygun patates gübreleme yöntemleri uygulanmazsa söz konusu bu zararların tüm mahsule zarar vermesi mümkündür. Çünkü temelde patatesin topraktan yeteri kadar beslenemediği durumlarda bu tip sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Patates Gübreleme Yöntemleri Nelerdir?

Patates gübreleme yöntemleri patates cinsine ve toprak özelliklerine göre belirlenebilmektedir. Patates yetiştiriciliğinde, diğer tüm tarım ürünlerinin yetiştiriciliğinde olduğu gibi özel ve farklı gübreleme yöntemleri kullanılabilmektedir. Patates gübreleme işlemleri için tercih edilecek gübreleme yöntemleri arasında;

 • Hayvansal gübreleme
 • Sentetik gübreleme
 • Sıvı patates gübresi
 • Eco gübreleme yöntemi
 • Kompost
 • Deoksidasyon
 • Yuva besleme
 • Üst giydirme ve vejatasyon gübreleme vb.

Olarak sınıflandırılabilmektedir. Bu ve benzeri daha birçok farklı yöntem patates yetiştiriciliği için tercih edilebilecek başlıca gübreleme yöntemleridir. Genellikle üreticiler doğal gübre tercih etmelerine rağmen kimyasal gübrelerinde de patates yetiştiriciliğinde zaman zaman yaygın olarak kullanıldığına rastlanmaktadır. Özellikle toprak kalitesi düşük bölgelerde bu tip uygulamalar tercih edilebilir.

Patates yetiştiriciliği için önemli bir diğer yöntem ise komposttur. Uygun ortamın sağlanması ve patateslerin yeteri kadar beslenmelerinin sağlanması adına kompost üretiminin, sebzelerden hazırlanarak yapılması mümkündür. Kompost hazırlama işlemini kendinizde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Patates Üretimi İçin Kompost ve Hızlı Kompost Yöntemi Nedir?

Patates büyütme gübresi veya beslenmenin takviye edilmesi adına üreticilerin ek kompost hazırlamaları mümkündür. Patates çukuru veya deposunun en alt kısımlarını, cansız ve ince yapıya sahip dalların yerleştirilmesi drenaj sağlayacağı için patates için fayda sağlayacaktır. Bu işlemin ardından tüm katmanlar dönüşümlü olarak yeniden harmanlanmaktadır. Kompost üretimi için kullanılacak ürünlerin özellikleri ve doğallığı elde edilecek verimin arttırılması için oldukça önemlidir.

Hızlı kompost uygulamasında ise kimyasal bir takım hızlandırıcıların kullanılması mümkündür. Kompost için kullanılacak doğal bitki ve hayvan atıklarının doğru harmanlanması ve uygulamada doğru yöntemler kullanılarak patatese takviye verilebilir. Patates yetiştiriciliği için patates gübreleme ve kompostlar oldukça önemlidir. Özellikle düşük verimli ve yetiştiricilik için uygun olmayan topraklarda kompost uygulamasının kısa sürede yüksek verim sağladığı gözlemlenmiştir.

Patates Gübresi Nereden Temin Edilir?

Patates gübresi kullanımı yetiştiriciliğin en önemli safhalarından biridir. Kendi imkânlarınızla, patates çeşidi ve toprak türüne göre gübre ve kompost oluşturabileceğiniz gibi zirai ürün satışı yapan firmalardan da gübre ve kompost satın alabilirsiniz. Patates gübresi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken birçok farklı unsur bulunmaktadır. Özellikle doğru gübre seçimi ve uygun programın mümkünse bir ziraat mühendisi tarafından kontrol edilmesi elde edeceğiniz verimin arttırılması için oldukça önemlidir.

Patates gübresini tüm üreticiler bulundukları bölgelerdeki bayilerden veya internet üzerinden sertifikalı olarak satış yapan firmalar üzerinden yapabilirler. Genellikle düşük verimli bölgelerde üreticililerin kimyasal gübreleri temin etmeleri için firmalarla çalışması gerekmektedir.

Patates Gübresi Fiyatları Ne Kadardır?

Patates gübresi fiyatları genellikle gübrenin üretim özelliklerine ve miktarına göre değişiklik göstermektedir. Patates yetiştiriciliği yapan kişilerin uygun fiyatlarla gübre satın almaları için izleyeceği iki farklı yöntem bulunmaktadır. Yetiştiriciler kendileri gübre üretimi yapabilecekleri gibi firmalardan veya resmi kurumlardan gerekli destekleri alarak daha düşük maliyetlerle gübre temin edebilirler.

Patates yetiştiriciliğinin en önemli unsuru olan gübrelemenin sağladığı en önemli fayda patatesin normalden daha kısa sürede sağlıklı ve hızlı bir gelişim göstermesidir. Patatesin diğer bitkilerden farklı olarak kökünün kısa ve yüzeyde olması gübreleme ihtiyacının doğmasına neden olmaktadır.

Patates Azot Gübresi Uygulama Yöntemleri Nelerdir?

Patates azot gübresi uygulaması patates için belki de en önemli besin desteklerinden biridir. Patates yapısı gereği büyük ölçüde azot ihtiyacına sahiptir. Yüksek miktarda sulama ve kumsal tipi toprakta yetişmesi bakımından patatesin yeterli oranlarda azot yıkamasına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak azot uygulaması sırasında birçok unsura dikkat etmek gerekmektedir. Patates için azot gübresinin yanlış kullanımı durumunda ortaya çıkabilecek başlıca olumsuz durumlar;

 • Patates yumrusunda kuru madde birikimi engellenir
 • İndirgen şeker oranı yumruda yükselir
 • Patates yumru evresinde 2. Büyüme desteklenir
 • Depolama için dayanıklılık azalır
 • Geç yumru oluşumu görülebilir

Azotlu gübrelerin patateslere en az iki defa olmak üzere verilmesi tavsiye edilmektedir. Şayet fazla kullanımı nedeniyle patates yumrularında olumsuz birçok durum ortaya çıkacaktır. Cips veya bonfıritis amacıyla üretilen yumrular için azot gübre kullanımı tavsiye edilmemektedir. Patates gübreleme işlemlerinde doğru yöntem ve tekniklerin kullanılması büyük ölçüde verimi arttıracaktır.

Patates Gübreleme ve Dikim Yöntemleri Nelerdir?

Patates dikim yöntemleri patates gübreleme işlemlerinin belirlenmesinde en önemli etkenlerden biridir. Patatesten yüksek verim almak ve kısa sürede gelişimlerini sağlamak adına gübreleme yöntemleri kadar dikim yöntemleri de önemlidir. Buna göre patates dikimi için takip edilecek başlıca dikim yöntemleri;

 • Ocak usulü
 • Karık usulü
 • Pulluk arkasına
 • Makine dikimi

Üreticilerin en çok tercih ettikleri yöntemler arasında yer almaktadır. Dikim yöntemi her ne olursa olsun patates için uygun koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Uygun ortam ve sıcaklığın sağlanamaması halinde patateslerden alınacak verim minimuma düşmektedir.


Tarım İlaçları Firma İsimleri Nedir ve Zararları Nasıl Yok Edilir


%100 Tamamen Organik Koop’s Sıvı Solucan Gübresi ile aklınıza gelen bütün bitki, çiçek, ağaç, çim, sebze, meyve ürünlerinde başarıya ulaşırsınız. %30 – %70 arası verim artışı sağlarken çok daha kaliteli ürünler elde edersiniz. Üstelik gübreleme için ayırdığınız maliyeti fazlasıyla düşürür. Bitkinin olgunlaşma süresini azaltırken, büyüme hızını da arttırır. Bakterisel ve mantarsal hastalıkları baskılar. Toprağın Ph seviyesini düzenler. Bunun gibi daha birçok olumlu özelliğe sahip muhteşem ürünümüzü mutlaka denemelisiniz! Tarım ilaçları yerine Koop’s Sıvı Solucan Gübremizi Kullanın. Etkisini, gücünü sizde görün. Birçok üründe 200-400 litre suya sadece 1 litre karıştırarak kullanılır. Ürün bazında detaylı kullanım bilgisi için lütfen irtibata geçiniz.

 • 100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.
 • 1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.
 • 5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.
 • 20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO DAHİLDİR)

SİPARİŞ VER

Tarım ilacı firmaları tarafından günümüzde üretilen birçok farklı tarım ürünü bulunmaktadır. Tarım ilaçları, son yüz yıl içinde artan nüfusa bağlı olarak duyulan tarımsal ürün ihtiyacının karşılanması ve daha kaliteli hale getirilmesi için yoğun olarak kullanılmaya başlamıştır. Özellikle son yıllarda giderek artan tarım ilacı kullanımı eğer bilinçsiz ve saf kimyasal içerikli ürünler aracılığıyla yapılıyorsa uzun vadede bu durum birçok önemli hasarın ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kalitesiz ve yanlış kullanılan tarım ilaçları hem insan sağlığını olumsuz etkilemekte hem de toprağın verimini ve kalitesini önemli ölçüde bozmaktadır. Tarım ilacı firma isimleri nedir sorusuna gerek kalmadan sizlere Koop’s Sıvı Solucan Gübresini tavsiye ediyoruz.


Tarım ilaçları kullanımı bitkiler açısından oldukça faydalıdır. En basit tabiriyle tarım ilaçları; bitkinin yapraklarına, köklerine veya çevresine zarar veren, ürün kalitesi bozan ya da ürünlerin doğrudan kaybedilmesine neden olan yabancı unsurları ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bu amaçla üretilen tarım ilaçları literatürde tarım ilacı olarak ifade edilmektedir. Günümüzde birçok farklı firma çeşitli özelliklere ve içeriğe sahip ilaç üretmektedir. İlaç tercihi yaparken mutlaka doğal yapısı güçlü ve kaliteli tarım ilaçları tercih etmeniz tavsiye edilmektedir.


Tarım İlaçları Grupları ve Özellikleri Nelerdir?


Tarım ilacı çeşitleri günümüzde birçok farklı özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Tarım ilaçları genellikle sahip olduğu etkilere göre sınıflandırılmıştır. Üretim ve kullanım amacına göre sınıflandırılan bu ilaçların sahip oldukları özelliklerine ve gruplarına göre uygun alanlarda kullanılması oldukça önemlidir. En bilinen ve yaygın kullanıma sahip tarım ilacı grupları kısaca şu şekilde sınıflandırılabilmektedir;

 • Böcek öldürücü ilaçlar (İnsektisit)
 • Mantar öldürücü ilaçlar (Fungisit)
 • Ot öldürücü ilaçlar (Herbisit)
 • Nematod öldürücü ilaçlar (Nemetsit)
 • Fare öldürücü ilaçlar (Rodentisit)

Olarak sınıflandırılmaktadır. Tarımsal faaliyetler için kullanılması ön görülen bu ilaçların zehirleyici özellikleri ve etkileri yine hayvanlar üzerinde yapılan çeşitli denemeler sonucunda belirlenmektedir. Yapılan bu testlere göre LD – 50 değerlerine göre tarımsal ilaçların öldürücülük ve zehir etkileri saptanmaktadır. Bu verilere göre tarım ilaçları genellikler;

 • Zehirsiz
 • Zehirli
 • Çok zehirli

Olmak üzere üç temel gruba ayrılmaktadır. Tarımsal faaliyete ve tarım ürünlerine göre en uygun oranlara ve özelliğe sahip tarım ürünleri seçilerek kullanılmaya başlanabilir. Bu ilaçların seçimi için mutlaka uzman bir ziraat mühendisine ya da bayilere danışmanız tavsiye edilmektedir. Tarım ilaçları için lütfen arayınız.

Tarımsal İlaçların Etkilerine Göre Sınıflandırılması

Tarım ilaçları ve etkileri sahip oldukları kimyasal özelliklere ve güce göre değişiklik göstermektedir. Her tarım ilacı için farklı bir kullanım talimatı ve kullanım alanı mevcuttur. Bu nedenle tarım ilacı kullanmak isteyen kişilerin mutlaka doğru testleri yaptırması ve hem bitkileri hem de toprakları için en kaliteli ürünleri kullanmaya başlamalıdır.

Tarım ilaçları kullanımlarına göre farklı etkiler söz konusudur. Tarımsal ilaçların kullanımı ile ortaya çıkan başlıca iki temel etkiden söz edilebilmektedir. Buna göre tarımsal ilaçların etkileri;

 • Kontak etkiye sahip ilaçlar
 • Sistemik etkiye sahip ilaçlar

Olarak iki grupta yer almaktadır. Kendi içinde farklı gruplara ayrılan bu ilaçlar tarımsal faaliyetlerde oldukça önemlidir. Bu tip ilaçların kullanımı ile birlikte insanlar üzerinde de bazı olumsuz etkilerin görülmesi mümkündür. Tarım ilaçları için bilgi alınız.

Kontak Etkiye Sahip Tarım İlaçlarının Özellikleri

Kontak etkili tarım ilaçları diğer tür ilaçlara göre daha az tehlikeli olarak adlandırılmaktadır. Tarım ilaçlarının bitki ve diğer canlılar üzerinde sahip olduğu etkilere göre bu ilaçların zararları tespit edilebilmektedir. Kontak etkiye sahip tarım ilaçları özellikleri;

 • Bitki yüzeyinde kalma özelliği taşır
 • Temas eden canlıları yok eder
 • Diğer ürünlerden görece daha az zarara sahiptir

Tarım ilaçları kullanılmadan önce bu etkileri incelenmeli ve kullanılacak ilaçların yan etkileri, faydası, kullanım şekli vb. diğer tüm detayların incelenmesi gerekmektedir. Bu tip ilaçlar atıldıkları bitkilerin yüzeylerinde kalarak bitkiyi zararlı canlılara karşı koruma altına almaktadır.

Sistemik Etkiye Sahip Tarım İlaçlarının Özellikleri

Sistemik etkili tarım ilaçları tarımsal faaliyetlerde kullanılmadan önce diğer ilaç gruplarına göre daha fazla dikkat edilmesi gereken sınıfta yer almaktadır. Bitkilerin doğrudan iç özelliklerinde etkili olan bu ilaçların tehlike oranı oldukça yüksektir. Genel itibariyle sistemik tarım ilaçları özellikleri;

 • Bitkilerin bünyesinde hareket edebilir
 • Meyvelere, bitki yapraklarına ve köküne hızla ulaşabilir
 • Bitki içinde yer alan hastalıkları ve zararlı unsurları ortadan kaldırır
 • Kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekir

Sistemik tarım ilaçları kullanımı bitkiye büyük faydalar sağlayabileceği gibi önemli ölçüde kalıcı hasarlarda verebilir. Bu nedenle dozları, ilaç çeşitleri ve bitki özellikleri gibi birçok unsur değerlendirilerek ilaç kullanımı yapılmalıdır.

Tarım İlaçlarının Kullanımı İle Elde Edilen Faydalar Nelerdir?

Zirai ilaçların faydaları arasında en önemlisi tarım ürünlerinin olumsuz dış etkenlere karşı korunabilmesidir. Özellikle bitkiye zarar veren önemli zirai hastalıklar, mantarlar, parazitler, zararlı otlar, kemirgenler vb. birçok faktöre karşı bitkiler bu ilaçlar ile tam koruma sağlamaktadır. Tarım ilacı kullanımının sağladığı yararlar;

 • Tarımsal ürünlerden daha yüksek verim alınması
 • Ürünlerin dış etkenlere karşı korunması
 • Bitkiler üzerinden yayılan hastalıkların ortadan kaldırılması
 • Artan ürün talebinin karşılanması
 • Ekonomik katkılar vb.

Birçok önemli yarardan söz etmek mümkündür. Ancak ürünlerden sağlanan bu faydaların yanı sıra önemli zararlarından bahsetmekte mümkündür. Tarım ilaçları günümüzde yanlış kullanımı en yaygın olan ve uzun vadede hem insan sağlığını hem de ürün kalitesini tehdit eden ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle bilinçli kullanımın teşvik edilmesi gerekir.

Tarım İlacı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tarım ilacı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıralarda yer alan unsur; kullanılmak istenen tarım ilacı ile tarımsal ürünün uyumlu olmasıdır. Tıpkı insan sağlığı için üretilen ilaçlar gibi tarım ilaçları da belirli hastalıklar ve bitki türlerine göre üretilmektedir. Bu nedenle doğru teşhis ve tavsiye en önemli unsurdur. Dikkat edilmesi gereken diğer unsurlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Uygulamam öncesi uzman teşhisi ve tavsiyesi alınmalıdır
 • İlaç üzerindeki etiket, prospektüs, kullanım talimatı vb. okunmalıdır
 • Kullanım öncesi; maske, eldiven, gözlük vb. koruyucular kullanılmalıdır
 • Tavsiye edilen dozun dışında kullanılmamalıdır
 • Sadece kullanım için verilen bitkilerde uygulanmalıdır
 • Asla aşırı doz kullanımı yapılmamalıdır

Sürdürülebilir tarım ve kaliteli ürün yetiştiriciliği için bilinçli tarım ilaçları kullanımının yapılması gerekmektedir. Bilinçsiz kullanım sonucunda kısa sürede zararlar ortaya çıkmasa bile uzun vadede çok büyük sorunların ortaya çıkması mümkün hale gelmektedir.

Tarım İlacı Kullanımı ve Riskleri Nelerdir?

Tarım ilacı kullanımı ve riskleri ilaçların yararına göre daha fazladır. Yanlış kullanım sonucu bu ilaçların sahip olduğu etkiler insan sağlığına doğrudan etki etmektedir. Tarım ilacı kullanımını bilinçsiz ve aşırı miktarda yapan kişiler şu risklerle karşılaşabilirler;

 • Zararlı böceklerin yanı sıra bu böcekleri kontrol altına alan ve bitkiye fayda sağlayan böcekler yok olur
 • Ekosistemde kirliliğe neden olur
 • Sulama yolları, yağmur vb. etkilerle zararlı kimyasallar doğal kaynak sularına karışabilir
 • Balıklar, kuşlar, arılar vb. hayvanların zehirlenmesine neden olabilir
 • Aşırı doz kullanımı insan sağlığında ciddi sorunlara neden olabilir

İlaçların bilinçsiz kullanımı oldukça önemli zararların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dünya genelinde ortaya çıkan bu riskler nedeniyle birçok ülkede tarım ilaçlarına yönelik kontrol ve denetimler artmıştır.

Yanlış Kullanılan Tarım İlaçlarının İnsan Sağlığına Etkileri

Tarım ilaçlarının insan sağlığına zararları oldukça fazladır. Özellikle yanlış ve kalitesiz ürün kullanımı hem insan sağlığını hem de çevreyi tehdit etmektedir. Doğal tarım ilaçlarının kullanımı bu etkilerden uzak durulmasına yardımcı olacaktır. Tarımsal üretimin desteklenmesi ve dış etkenlere karşı ürünlerin korunması için ilaç kullanımı gerekmektedir. Bu ilaçların aşırı kullanımı, yanlış kullanımı ya da kalitesiz ve bilenmeyen ürünlerin kullanılması sonucunda insanlarda farklı sorunlara neden olabilmektedir. Bu ilaçların insan sağlığına etkileri;

 • Akut zehirlenme
 • Doku ve organlarda birikme
 • Alerjik etkiler
 • Kronik zehirlenme
 • Kanserojen özellikler

Yer almaktadır. Bu etkilerden kaçınmak için tarım ilaçları kullanımı sırasında kimyasal ile doğrudan temas etmemeniz tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Tarım İlaçlarından Kaynaklanan Zararı Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Tarım ilaçlarının zararları genellikle yanlış kullanım sonucunda ortaya çıkmaktadır. Fazlaca verim elde etmek isteyen ve bu nedenle çok tarım ilacı kullanımının yapılması en yanlış uygulamadır. Bu tip ilaçların fazlaca verilmesi hem bitki yapısını bozacak hem de toprak ve canlıları olumsuz etkileyecektir. Zirai ilaçların kullanımından doğan zararları engellemek için;

 • Tarım ilaçlarının denetimi resmi kurumlarca arttırılmalı
 • Bilinçli ilaç kullanımına teşvik edilmeli
 • Eğitim faaliyetleri yürütülmeli
 • Kimyasala alternatif organik ürünler desteklenmeli
 • Reçete ile satış yapılmalı

Alınacak bu ve benzeri önlemler sayesinde olumsuz durumların önüne geçmek ve tarım ilaçları nedeniyle ortaya çıkacak zararların önlenmesi mümkün hale gelebilir. Özellikle çiftçilerin bilinçlendirilmesi ve doğal ürün kullanımının teşvik edilmesi alınması gereken en önemli önlem olarak ifade edilmektedir.

Organik Tarım İlacı ve Organik Gübrelerelerin Avantajları

Organik gübre çeşitleri ve doğal tarım ilaçları özellikle son yıllarda ülkemizde de bir hayli yaygınlaşmıştır. Kimyasal ilaçların kısa sürede toprak verimini olumsuz etkilemesi ve ürün kalitesini bozmasından dolayı kimyasala tarım ilaçları birkaç kullanımının ardından tercih edilmemektedir. Özellikle son yıllarda organik solucan gübreleri ve diğer hayvansal gübreler yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Tarım ilaçları yakın dönemde içerik bakımından daha doğal bir yapıya ulaştırılması hedeflenmektedir. Kimyasal tarım ilaçları ile bu mümkün değildir.

Organik ve doğal tarım ilaçları ve gübrelerin sağladığı avantajlar;

 • Bitki büyüme hızını doğal olarak destekler
 • Bitkilere direnç ve koruma sağlar
 • Toprağın su tutma kapasitesini arttırır
 • Toprak verimini arttırarak ürün kalitesini yükseltir
 • Zararlı unsurlara karşı bitkiyi korur

Bu ve daha birçok farklı avantaj sağlanabilmektedir. Özellikle doğal gübreler sayesinde bu avantajları elde etmeniz mümkündür. Mecbur kalmadıkça kimyasal içeriğe sahip tarım ilaçları kullanımından kaçınmanız tavsiye edilmektedir. Kimyasal tarım ilaçları toprağınızı mahveder.

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Organik gübre fiyatları ve özellikleri nedeniyle son yıllarda sıklıkla tercih edilen tarımsal ürünler arasında yer almaktadır. Organik gübreler arasında özellikle hayvansal gübreler farklı şekilde işlenerek sıvı olarak da bitkilere verilebilmektedir. Tarım ilaçları arasında en büyük etkiye sahip doğal gübre çeşitleri;

 • Hayvan gübreleri (ahır, kümes, solucan vb. gübreler)
 • Yeşil gübreer (baklagil, buğday vb. bitki gübreleri)
 • Hümik asit
 • Kompost
 • Torf

En çok tercih edilen doğal ve organik gübreler arasında yer almaktadır. Tarım ilaçları ve doğal tarım ürünleri hakkında bilgi sahibi olarak, tarımsal faaliyetlerinizi daha verimli ve kaliteli hale getirebilirsiniz. Bilinçli ilaç kullanımı herkes için fayda sağlayacaktır. Tarım ilaçları yerine Koop’s Sıvı Solucan Gübresi için irtibata geçiniz.


Arpa Gübreleme Programı Nasıl Yapılır

Arpa gübreleme tek yıllık bir gün bitkisi olan arpanın verimli olması için şarttır. Ülkemizde arpa yetiştiriciliği sık yapılır. Bunun en önemli sebebi arpanın bir çok toprak çeşidi ile uyumlu olmasıdır. Gübrelemeye ek olarak yağış miktarı arpanın verimini belirler. Yağan yağmur toprakta ne kadar emilebilirse o oranda etkili olacaktır. Eğer toprak hemen çatlarsa ve nemsizse arpalardan verim alınamaz. Toprağın pH isteği yine verim açısından önem taşır. En çok 7 ile 7.7 arasında değişen pH değerlerinde verimli arpa yetiştirmek mümkün olur. Bunun için organik solucan gübresi kullanarak daha kısa sürede daha kaliteli, dolgun arpa yetiştirebilirsiniz. Sitemiz üzerinden diğer arpa gübrelerini de inceleyebilirsiniz, arpa gübreleme hakkında detaylı bilgiler elde edebilirsiniz.

Arpa Gübreleme Zamanı Nasıl Hesaplanır?

Arpa gübreleme zamanı yapılan gübreleme yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Eğer arpa gübreleme yapmak için taban gübre ekim mibzeri kullanılıyorsa, ekimle birlikte yapılmalıdır. Eğer gübreleme serpme şeklinde yapılıyorsa en ideal olan ekimden bir hafta sonra arpa gübrelemeyapmaktır. Üst gübre için ise, mümkünse kardeşlenme döneminde gübre verilir. Bu yöntemde bitkilerin yanmadığından emin olmak için bol bol sulama ve yağış yapılması gerekir. İçeriğinde protein olan azotlu gübreleri kullanıyorsanız dikkat edin. Maltlık olarak üretilen arpalarda, yüksek protein içeriği iyi değildir. Bu nedenle protein içerikli gübrelerin bir an önce kullanılması önerilir. Bu size hem zaman hemde maddi açıdan kazanç sağlayacaktır.

Arpaya gübre atmak toprak analizi ile ilgilidir. Eğer bu analizler daha önceden yapılmadıysa, arpaya verilen gübre miktarı minimum olmalıdır. Arpa yetiştiricisi olanların, gübreleme işlemleri için tavsiye edilen rakamlara uymasında fayda vardır. Bu miktarlar taban gübre olarak 15 kg’da DAP ve üst gübre miktarı olarak da 10 kg olarak belirlenmiştir. Eğer hava şartları uygun olursa, üst gübre miktarı iki parçaya bölünerek de verilebilir. Aynı şekilde buğday gübreleme programı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Sulanan Arpa için Arpa Gübreleme Programı

Sulanan arpalar için arpa gübreleme programı için üç farklı zamandan bahsedebiliriz. Bu zamanlar:

 • Ekimde tabana arpa gübreleme,
 • Mart başında fırfırla arpa gübreleme,
 • Ot ilaçlamasında arpa gübreleme,
 • Mayısta yağmurlama ile gübreleme olarak sıralanabilir.

Ekimde tabana arpa gübreleme yaptığınız zaman, 1000 metre kare başına:

 • 14 kg DAP,
 • 10 kg toz kükürt,
 • 10 kg kati hümik asit önerilir.

Mart başında fırfırla yapacağınız arpa gübreleme için:

 • 10 kg üre,
 • Nisan başı dönemi gelince fırfır ike 10 kg AN önerilir.

Ot ilaçlamasında holderin 100 litresi için ise 500 g üre ile, 300 g çinko sülfat önerilmektedir.

Son olarak mayısta yağmurlama ile:

 • 100 kg çinko sülfat,
 • 10 kg amonyum sülfat,
 • 1 L sıvı hümik asit önerilmektedir.

Buğday ve Arpa Gübrelerken Bunlara Dikkat!

Buğday ve arpa gübrelemesinde dikkatli olunacak noktalara özen gösterilirse, üründen alınan verim kendiliğinden artacaktır. Arpa gübresi ile ilgilenen kişiler şu noktalara dikkat etmelidirler:

 • Yağışta sulama yeterli mi,
 • Azotlu gübre ile yatma arasında nasıl bir ilişki var,
 • İklim özellikleri arpa gübreleme için el verişli mi,
 • Un randımanı ve kalite nasıl,
 • Azotlu gübreleme ve pas hastalığı arasındaki ilişki,
 • Taban gübresi çeşidi,
 • Gübrenin uygulama zamanı ve miktarı,
 • Metre kareye düşen tohum sayısı gübreleme yapmak isteyen kişilerin aklında daima bulundurulmalıdır.

Arpa Gübrelemesinde Toprak Altı Uygulaması

Toprak altı gübreleme uygulaması ekim ayında tohumun ekim zamanında yapılabilir. Arpa gübreleme bu yöntemle yapılacaksa en iyisi gübre derinliğinin tohumun düşüş yerinden 5 ya da 6 cm sağında olmasıdır. Dilerseniz son toprak işlemesi ile birlikte bu gübreyi verebilirsiniz. Dileyenler kombine mibzer de kullanabilir.

Arpa Gübrelemesinde Toprak Üstü Uygulaması

Üst gübreleme uygulaması zamanı kardeşlenme başlangıcı ile belirlenir. Buna göre kardeşlenme safhasının başlamasından sapa kalkma dönemine kadar olan süreç üst arpa gübreleme için idealdir. Eğer yağışı yeterli olan bir yerde bu işi yapıyorsanız, üst gübreleme işlemini iki defada yapmanız gerekir. Yağışı az olan yöredeyseniz ve sulama yapılmayacaksa arpa gübrelemenin tek seferde yapılması daha mantıklı olur. Üst gübreleme yönteminde azot miktarını belirleyen en önemli etken yağış ve sulama durumudur.

Arpa Gübrelemesinde Yapraktan Gübreleme Uygulaması

Yapraktan arpa gübreleme uygulaması çoğu zaman yabancı otların yapraklarının kullanılması ile olur. Fakat burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, güvenilir bir firmanın ilaçlamasından faydalanmanızdır. Aksi halde yapraktan arpa gübreleme yapmak yarardan çok zarar getirebilecektir. Daha ekonomik bir arpa gübreleme yapmak isterseniz, toz formda olanları tercih etmeniz önerilmektedir. Toz formda olan yaprak gübreleri ilaçlama tankı içinde eritildikten sonra kullanılırlar. Diğer yaprak gübreleri ise katı formdadır. Katı formda bulunan gübrelerin içinde yer alan aktif maddelerin miktarının, toz olanlara kıyasla 2 kat daha az olduğu tespit edilmiştir. Bu da toz gübrelerin hem ekonomik anlamda hem de verim anlamında daha çok tercih edilmesine neden olmuştur.

Toz formda olan gübreler farklı ağırlıklarda satılırlar. Siz 25 KG paketler içinde olan 15 30 15 +me ya da 20-20-20 me gübrelerini tercih edebilirsiniz. 100 litre suda yarım litre ile 1 litre arasında kullanmanız gerektiğini unutmayın. Dilerseniz aynı gübreleme yöntemini buğday için de yapabilirsiniz.

Yapraktan Arpa Gübrelemesi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yapraktan arpa gübreleme uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sabahın erken saatlerinde sulama yapılmaması gerekir.
 • Güneşin çok olduğu, özellikle güneş ışınlarının dik geldiği zamanlarda uygulama yapılması önerilmez.
 • Rüzgarlı havalar yapraktan arpa gübreleme uygulaması için uygun değildir.
 • Gübreleme uygulamasını yaparken yaprakların en iyi şekilde her tarafının ıslandığından emin olmanız gerekir.
 • Eğer arpa gübreleme yaptıktan sonra yağmur yağdıysa, tekrar işlemi yapmanız önerilmektedir.
 • Kullandığınız gübrelemelerin TSE ve EC Fertilizer standartlarına uygun olduğundan emin olun. Bu standartlarda olan gübreler için https://sivisolucangubresi.org/ adresini ziyaret edebilisiniz.
 • Gübreleme yapmak için eğer sıvı formda olanları tercih ettiyseniz, ambalajın sağlam olduğundan emi olun.
 • Gübrelerin içeriğini okuyun ve katkı dolgu maddesi içeren gübreleri tercih etmeyin.
 • Gübreleme yapmak için 20 gün ara verin ve işlemi tekrar edin.
 • Gübreleme ilacı ile birlikte diğer ilaçları da kullanabilirsiniz.
 • Kullanımı sakıncalı olan ilaçlar kalsiyum ve bakır içerenlerdir, bunun dışındaki ilaçlar gübrelemenin desteklenmesine yardımcı olacağından tercih edilebilir.
 • Topraktan demir uygulaması olacaksa gübrenin EDDHA formunda olması gerekir.
 • Katı formda yaprak gübrelerini tercih ettiyseniz, önce ürünün kalitesini test edin. Bu formdaki gübrelerin, 1 litre suyun içinde en az 200 gr erimesi gerekir. Yalnızca potasyum sülfat istisnai bir durumdur.
 • Gübreyi sülfatlı, fosforlu ya da kalsiyumlu diğer gübreler ile birleştirmeyin.
 • Meyve ağaçları için uygulama yapıyorsanız, çicek döneminde, meyve silkme döneminde ve göz kabarması döneminde uygulama yapmayınız.
 • Meyveler için en ideal gübreleme zamanı özellikle taş çekirdekli olanlar için hasat sonrası dönemdir.
 • Katı formdaki gübreler suda eridikten sonra tortu meydana getirmemelidir.

Damla Sulama ile Arpa Gübrelemesi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Damla sulama arpa gübreleme uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Arpa gübreleme öncesinde sulama suyunun analizi yapılmalıdır.
 • Farklı gübreler aynı gün içinde verilmemelidir. Özellikle kalsiyumlu gübrelerin verilmesi sakıncalıdır.
 • Gübreleme planı oluşturulmalı bu plan oluşturulurken de üretim sezonları baz alınmalıdır.
 • Ağaçlar için yapılan gübrelerde ağacın yaşı, boyu, cinsi gibi özellikleri dikkate alınmalı, bu özelliklere uyan yöntem tercih edilmelidir.
 • Topraktan uygulanan kompoze gübreleri eritmeyiniz. Aksi halde tıkanmalar yaşanacaktır.
 • Özellikle kışın, ısıtmanın da olmadığı yetiştiricilik zamanlarında azotlu gübre kullanmak sakıncalıdır. Yüksek dozlu azotlu gübrelerden sakının.
 • Her sulama yaptığınız zaman gübreleme yaptığınızdan emin olun. Bu adımı atlarsanız tuzluluk etkisi ortaya çıkacaktır.
 • Arpa gübreleme yapılırken damla borusunda 5 ile 8 dakika arasında su geçecek kadar işlem yapılması yeterli olur.
 • Hasat dönemlerinde potasyum ağırlığı fazla olan gübrelerin tercih edilmesi önerilir.
 • Eğer borularda kireç birikimi olduğunu gözlemlediyseniz fosforik asit kullanımından şiddetle kaçınmanız gerekir.
 • Dengeli gübre kullanımı önemlidir. Meyve tutumundan hasat başlangıcına kadar istikrarlı şekilde dengeli gübre kullanımı yaptığınızdan emin olun.
Arpa için Gübreleme Hazırlıkları Nasıl Yapılır?

Arpanın gübrelenmesi için hazırlıkların yapılması önemlidir. İlk aşama olarak toprağın pisliklerde ve kalıntılardan temizlenmesi gerekir. Bunun yanı sıra sürümler yapılmalıdır (15 ile 25 cm arasında bir değer sürümler için idealdir.). Keseklerin kırılması için hazırlıklar devam eder. Bu sırada gübrenin dozu ve toprağın yapısı analiz edilerek gerekli hesaplamalar yapılır. Gübre bölümü yapılırken iklim özellikleri dikkate alınır. Üst gübre 2’ye bölünebilir. Arpanın su ihtiyacı çoksa 2 kere gübre verilir.

Arpa Gübrelemek için En Uygun Topraklar Hangileridir?

Arpa gübreleme için uygun toprak içeriğinde organik miktarı yüksek olandır. Havalanabilen, uygun nem oranındaki, milli ve zengin topraklar gübreleme için uygundur. Bu topraklar nötr reaksiyon gösterir ve tavlıdır. Arpa gübreleme için toprağın düzenlenme sürecinde, toprağın yapısal bozuklukları mutlaka giderilmelidir. Bunun için toprak düzenleyici ürünler kullanılabilir. Düzenleyici ürünlerin kullanılmasına rağmen, toprakta yeterli besin bulunmayabilir. Burada arpa gübreleme yapmak gerekir. Bu gübreleme sayesinde eksik olan maddeler, bitki kökleri aracılı ile alınır. Bu da arpa da verimin hızlı bir şekilde artmasını sağlayacaktır. En kaliteli gübreleri almak için sivisolucangubresi.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Arpa Gübrelemesinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Arpa gübreleme de dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Örneğin kullanılan gübrelerden tam verim alınması için mutlaka toprağın aktif vaziyette olması gerekiyor. Aktif olmayan toprak üzerinde kullanılan gübreler toprak tarafından kabul edilmediğinden etkili olmuyor. Gübrelerin bitki köklerine geçmesi ancak toprağın hareketli olması ile oluyor aksi halde yalnızca arpada değil, bütün ürünlerde ciddi bir verim problemi ile karşılaşılmış oluyor. Kullanılan gübrenin kalitesi en önemli etkenlerden bir tanesidir. sivisolucangubresi.org gibi güvenilir kaynaklardan satın alınan gübrelerden elde edilen sonuçlar daha tatmin edici oluyor.

Arpa gübreleme için dikkat edilmesi gereken noktalar yalnızca arpa için değil, arpa benzeri çavdar, yulaf, buğday ve buna benzer diğer mahsuller için de geçerlidir.

ARPA GÜBRELEMESİ YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Arpa gübreleme yapmanın faydası saymakla bitmiyor. Dikkat edilen noktalar üzerinde yeteri kadar durulursa, siz de bu faydaları gözünüzle göreceksiniz. Bu faydalar arasında:

 • Kardeşlenmenin daha çok olması,
 • Topraktan çıkan yabancı otların sayısında azalma olması,
 • Bitkilerin ve toprağın hastalıklara karşı daha çok dirençli olması,
 • Bitkilerin daha iyi köklendiğini görmek yer alır.

Bütün bu sebepler arpa gübreleme yapmanız halinde ne kadar kazançlı çıkacağınızı gözler önüne seriyor. Arpa gübreleme yaparken mutlaka sitemiz üzerinden çeşitli ürünleri incelemeli ve faydalı kısımlarını okuyarak daha geniş bilgiye sahip olabilirsiniz. Arpa gübreleme konusunda bizden yardım talep edebilirsiniz.


Fide Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır

Organik solucan gübresi, topraktaki katmanların birbirine karışarak toprağın kalitesinin artmasına ve içerdiği yararlı mikroorganizmalarla toprağın besleyiciliğinin yükselmesine yardımcı olur. Uzun yıllardır toprak altında yaşamalarından kaynaklı olarak bağışıklık sistemi fazla gelişen bu canlılar, gelişmiş bağışıklık sistemlerinin sağladığı yararlı mikroorganizmaları gübrelerine de yansıtmıştır. Toprakta organik solucan gübresi kullanımı, bu sebeplerle bitkilerin daha hızlı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olur. En uygun ve en yüksek kalitede organik solucan gübrelerini sivisolucangubresi.org adresinden sipariş verebilir, solucan gübrelerinin kullanım alanları ve kaliteli gübre seçimi hakkında bilgi alabilirsiniz. Fide yetiştiriciliği sektöründe %100 organik solucan gübremizi kullanarak fidelerinizi daha canlı hale getirip kesin sonuca ulaşacaksınız. Yüksek kaliteli solucan gübremizi sipariş vermek için lütfen iletişime geçiniz.

Fide Yetiştiriciliği Solucan Gübresi Kullanımı

Solucan gübresi kullanılacak fide yetiştiriciliğinde, gübre diğer gübre çeşitleri ile karıştırılmalıdır. Solucan gübresinin direkt olarak kullanımı, fidenin zarar görmesine neden olacaktır. Bu nedenle Gold gübre ile ya da toprağın ihtiyacı olan yakma hayvan gübresi ile karıştırılan organik solucan gübresi, toprağa eklenmelidir. Fide yetiştiriciliği için solucan gübresi tercih edebilirsiniz. Solucan gübresi faydaları hakkında bilgi alınız.

Fidelendirme işleminde fide yastıklarının içine karıştırılan gübre, fidelerin daha sağlıklı çıkmasına ve toprağın yapısına daha hızlı uyum sağlamasına yardımcı olur. Bu sayede çabuk çimlenen fideler, çimlenme gerçekleştikten sonra yastıktan çıkarılarak ekilir. Kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken gübre, toprağın cinsi ve pH değeri tespit edildikten sonra toprağa eklenmelidir.

Domates Fide Yetiştiriciliği

Domates, sulak toprağa ya da toprak kuruluğuna karşı en hassas fidedir. Topraklardaki mineral kayıpları, su ya da gübre yetersizliği domates fidesi için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Su konusunda aşırı suya da çürüyerek yanıt veren domates fidesi için, toprak analizi sonrası gübre miktarına karar verilmelidir. Eğer toprağın besin tutmayan, fazla yıkanmış cinsten olduğuna karar verilirse, ekimden ya da dikimden hemen sonra organik solucan gübresi ile gübrelenmesi gereklidir. Eğer toprak fazla yıkanmış değil, ancak kuru ise; ekimden ya da dikimden hemen önce gübreleme işlemi yapılmalı, bu sayede toprağa gübrenin iyice karışması sağlanmalıdır. Toprak formlarındaki değişikliklere çok çabuk tepki veren domates fideleri, renk ve şekil özellikleri açısından toprağın kalitesine bağlıdır. Toprak kalitesi de ancak toprağın cinsi ve özelliklerine uygun şekilde gübrelenmesi ile arttırılabilir.

Çilek Fide Yetiştiriciliği

Organik solucan gübresinin kullanımı, çilek fidelerinin daha sağlıklı büyümesi ve standartlar çerçevesinde çilek vermesi için gereklidir. Toprakta bazı madenlerin eksikliğinden kaynaklanan şekil bozukluğu ya da renk sorunları, bu gübrenin eklenmesi ile çözülür. Bu sayede gübreli topraktan daha fazla verim alınırken, toprağın kendi verimliliği artar ve ekeceğiniz başka bir üründen de iyi sonuçlar elde edersiniz.

Salatalık Fide Yetiştiriciliği

Salatalık, gelişmemiş kökleri ve yüzeysel duruşu nedeniyle su bulma konusunda en fazla sorun yaşayan bitkiler arasındadır. Toprağın pH ve su dengesine domatesten sonra en hassas olan bitki olarak gösterilen salatalığın daha iyi verim sağlayabilmesi için, toprak kesinlikle türüne uygun şekilde gübrelenmelidir. İklim ve toprak özelliklerine bağlı olarak seçilecek gübre, toprağın 15 cm yüzeyinden eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Salatalığın yüzeysel kökleri tarafından emilebilmesi için 15 cm altına gübreleme yapılmaz. Toprağın daha iyi su tutması ve bu %90’ı sudan oluşan bitkinin su ihtiyacını daha verimli bir şekilde karşılaması için solucan gübresine yakılmış hayvan gübresi de eklenmelidir.

Biber Fide Yetiştiriciliği

Biber fideleri, yanlış sulama, gübreleme ve toprak seçimini yapraklarında ve biberlerinde renk değişimi ile gösterir. Meydana gelen renk değişimleri hasadın kalitesini düşürürken, fidenin verimini de bozar. Bu nedenle toprak pH değerinin 6,5 civarında kalması önem taşır. Bu değer, ancak gübrelerle sağlanabilir. Toprak yıkanması, iklim özellikleri gibi sebepler göz önüne alınarak seçilen gübre, mutlaka organik solucan gübresi ile karıştırılmalıdır. Bu işlemin ardından toprakla karıştırılacak gübrenin derinliği, biber köklerinin alabileceği mesafe hesaplanarak belirlenmelidir. Bu sayede en verimli biber fidesi yetiştiriciliği gerçekleşmiş olur.

Ayçiçeği Yetiştiriciliği

Derin kökleri, kazık gövde biçimi nedeniyle derindeki besin maddelerini alma ve tuzlu, yaşlı, kurak ya da mineral bakımından sıkıntılı topraklarda da kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Topraktaki kalsiyumun azalmasına bağlı olarak solan ya da ürün verme konusunda verimsizleşen çoğu bitkiye göre gayet verimli bir yetiştiricilik kalitesine sahiptir.

Ayçiçeği, yetiştiricilik konusunda fazla sorun çıkararak çiftçiyi zorlamaması ile bilinse de, daha iyi verim alınabilmesi için mutlaka gübrelemeye ihtiyaç duyacaktır. Nötre yakın topraklarda daha fazla verim alınması nedeniyle, ayçiçeğin ekilmesi planlanan topraklarda asidik ya da bazik özelliklere karşı önlem alınmalıdır. Alınacak önlem, toprağı 6,5 pH değerine yaklaştırma amaçlı olmalıdır. Bunun için de toprağın gübrelenmesi gerekecektir. Yapılacak gübrelemenin toprak kalitesi ve ürün verimini bozmaması için mutlaka organik gübreleme yapılması, kimyasal gübrenin toprağın kalitesini bozmasına izin verilmemesi gerekmektedir.

Topraktaki kireç miktarının ayçiçeğin kalitesini düşüreceği unutulmamalıdır. Bu nedenle gübre seçilirken kireç içerikli gübreler kullanılmamalıdır. Özellikle sulama suyunun da kireçli olduğu topraklarda, ilave fosfor destekli gübreler kullanılmalıdır. Bunun yanında pH değeri uygun, ancak kireci fazla olan topraklarda mutlaka amonyum fosfat içeren gübreler kullanılmalıdır.

Kullanılan gübreler, mutlaka organik solucan gübresi ile zenginleştirilmelidir. pH değeri ve kireçoranı uygun olan topraklarda verimde gözle görülür artış sağlayacak bu gübre, çiftçiler tarafından toprak altlarına da karıştırılabilmektedir. Ayçiçeğinin kazık ve derine inen kökü, derindeki gübre ile de beslenebilmektedir. Ayçiçeği için yüzeyde kalan gübre emilemediğinden, gübrelemede karışmanın iyi sağlandığından emin olmalıdır.

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak, fosfatın yüksek düzeyde olduğu toprakları seven bir bitkidir. Ispanaktan verimli bir hasat sağlanmak isteniyorsa, fosfor ekimden önce toprağa yedirilmelidir. Bu sayede toprak fosfor yönünden zenginleşecektir. Ekimden sonra ise fosfor ve potasyum takviyesine devam edilmeli, toprağın mineraller bakımından zenginleşmesi sağlanmalıdır. Bu sayede ıspanaktan daha fazla verim alınabilecek, zararlılardan korunması konusunda gerekli önlemlerden biri alınmış olacaktır.

İlkbaharda ıspanak bitkisinin toprağa yerleşmesi gerçekleşir. Bu nedenle ilkbahar, ek mineral takviyeleri için gayet uygun bir zamandır. İlkbaharda bitkilerde yeni yapraklar çıkmaya başlar başlamaz kalsiyum ile karıştırılmış fosfor içerikli gübre ile organik solucan gübresi karıştırılarak ıspanakların gelişmesi sağlanmalıdır.

Gübrelerin toprağın altına karıştırılması için beşeri bir çaba sarf edilmesi, kılcal ıspanak köklerine zarar verecektir. Bu nedenle gübre, yalnızca toprağın üst kısmına dökülmelidir. Ancak üst kısımda kalacak gübre, yapraklarda yanma ve lekelenmelere neden olacaktır. Yaprakların zarar görmemesi için gübrelemenin hemen ardından sulama yapılmalıdır. Ancak klasik sulama fazla gelecek ya da yalnızca bir bölgedeki gübreye etki edecektir. Bunun gerçekleşmemesi için yağmurlama şeklinde sulanmalı, damla sulama ya da klasik yöntemler kullanılmamalıdır. Gübreleme işleminin hemen ardından damla sulama işlemi gerçekleştirecek düzenek kurulabilir. Bu sayede ıspanaklarda gübre kaynaklı yanma olayı gerçekleşmeyecektir.

Yaprak Gübresi

Birim alandan daha fazla verim elde edilmesini sağlayan yaprak gübresi, özellikle yaprakları ile var olan maydanoz, roka gibi bitkiler için kullanılan gübre türüdür. Verimi arttırarak daha fazla ürün alınmasına neden olmasının nedeni temelde toprak verimini arttırmasıdır. İçerisindeki organik ve inorganik maddelerin, toprak yıkanması, sanayi atıkları gibi nedenlere kaybolması sebebiyle, topraklar daha fazla ve daha kaliteli gübreye ihtiyaç duymaktadır. Özellikle yıkanma oranı yüksek, bol yağış alan ve mineral bakımından eksik topraklarda yalnızca yaprak temelli bitkiler değil, tüm bitki çeşitlerinin üretiminde sorun yaşanmaktadır. Bu sorun organik solucan gübresi ile aşılmaktadır. Bu gübrenin, bitkinin ihtiyaç duyduğu diğer gübre ile karıştırılmasıyla elde edilen karışım sayesinde toprak gerekli minerallere yeniden kavuşacaktır.

Kanola Üretiminde Solucan Gübresinin Kullanımı

Organik solucan gübresi, konza olarak da bilinen kanola bitkisinin yetiştirilmesinde oldukça önemli yer tutar. Kimyasal gübrelere tepki gösteren bir tür olarak bilinen kanola, en iyi sonuçları organik gübrelerde vermektedir. Solucanların kendisinden değil, dışkısından üretilen sıvı solucan gübresi, bu bitkide mükemmel sonuçlar vermektedir. Bu gübre sayesinde, küçük metrekarelerde standartların üzerinde üretim yapılabilmektedir. Kanola bitkisi hakkında detaylı bilgiler burada.

Kanola bitkisine konacak gübrenin, bitkinin içerdiği mikroorganizmalara karşı dirençli olması, bitkiyi zararlılardan koruması için tavsiye edilen miktarlarda kullanılması gereklidir. Bu sayede elde edilecek ürünün kalitesi yüksek olur. Toprağın kendi verimini de arttırması nedeniyle tercih edilen organik solucan gübresi, çiftçiler tarafından iklim ve toprak özellikleri şartlarına uygun olarak kullanılmalıdır.

Sıvı Solucan Gübresi

Sıvı solucan gübresi, bitkiyi besleyen mineralleri içerisinde ihtiva eden, toprağa karıştırıla klasik gübrenin etkisini arttırma özelliğine sahip bir gübre çeşididir. İçerisinde bulunan fulvik asitler, amino asitler, humik maddeler, vitaminler ve fitohormanlar ile toprağın kendi verimini de, ekili ürün verimini de yükseltir. Bu sayede elde edilen ürünün birim topraktaki miktarı artar. Bunun dışında sıvı solucan gübresinin faydaları şöyle sıralanabilir:

 • Uygulanan bitkiyi zararlı mikroorganizmalardan korur.
 • Gözle görülür ve test edilebilir ürün artışı sağlar.
 • Bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Ürünün uzun raf ömrüne sahip olmasını sağlar.

Organik solucan gübreleri arasında yer alan sıvı solucan gübresi, kullanıldığı topraktaki verimde yıllar süren artışa neden olur.

Kırmızı Kaliforniya Solucanı Gübresi

Solucanlar toprak altında yaşamaları ile bilinen, yaşadıkları toprakta büyük verim artışına neden olmakla birlikte, bazı türleri bitkilere zarar da verebilen bir türdür. Toprak altında yuva yapan ve toprağın karışmasını sağlayan tür içinde yer alan kırmızı Kaliforniya solucanı, küçük kıllarla kaplı yuvarlak segmenlere sahiptir. Genellikle 4-8 yıl yaşayan bu tür, toprakta hareketleriyle karıştırma ve havalandırma işlemine yardımcı olurken, dışkısı ile veri arttırmaktadır. 3-4 inç uzunluğundaki türden imal edilen gübre, bitkilerde mükemmel denebilecek bağışıklık sistemine, daha fazla verim ve ürün artışına neden olmaktadır.

Alabalık solucanı olarak da bilinen tür, toprağı uzun yıllar verimli kılacak mineralleri bünyesinde ihtiva etmektedir. Bu nedenle kırmızı Kaliforniya solucanı, çiftçiler tarafından verimsiz topraklarda dahi tercih edilmektedir. Fazla yıkanma nedeniyle mineralsiz kalmış topraklarda bile tatmin edici sonuçlar veren bu gübre, gerçek kırmızı Kaliforniya solucanı ile yapıldığında mükemmel sonuç vermektedir. Ancak şu an sipariş edilen organik solucan gübreleri genellikle müşterilerin kandırılmasına neden olabilecek kadar katkı maddesi içerdiğinden topraktan herhangi bir değişime neden olmamaktadır. Bu nedenle çiftçilerin mağdur edilmesine şahit olduğumuz solucan gübresi ticaretini güvenilir ve belgeli bir şekilde yapmak, aldığınız gübrenin kırmızı Kaliforniya solucanı gübresi olduğuna emin olmak için sizleri sivisolucangubresi.org adresinden siparişlerinizi verebilirsiniz.

Organik Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretimi genellikle, açık alanda, sıralı yığınlar halinde kasalarda, kapalı alanlarda ise tam otomasyon sistemi ile üretilebilmektedir. Üretim alanında kasalar veya açık yığınlar nedeniyle yataklar tercih edilmekteyse, derinlikleri ortalama 50-60 cm olmalıdır. Organik besinlerle hazırlanan kompost, düzenli aralıklarla solucanlara verilmelidir. Bu sayede solucanların doğal beslenmesi sağlanır. Solucan dışkısından üretilen organik solucan gübresi verildiği toprakta en iyi sonucu göstermesi için mutlaka organik beslenmesi gereklidir.


Kanola Yetiştiriciliği ve Kanola Yaprak Gübresi

Kanola (kolza) bitkisinin yetiştiriciliği son dönemde ülkemizde de giderek artan bir eğilim göstermektedir. Buna paralel olarak kanola yaprak gübresi kullanımı da artmıştır. Bu bitkinin uygun şartlarını oluşturmak isteyen kişiler, Kanola bitkisinin ne kadar hassas ortamlarda ve toprakta yetiştiği ile ilgili muhtemelen çevrelerinden birkaç duyum almışlardır. Zira bu bitkinin toprağında bile özellikle bulunması gereken minerallerden bahsetmek mümkündür. Dolayısıyla Kanola bitkisinin toprağından başlayarak bu bitkinin yetiştirilmesinde dikkat edilmesi gereken tüm noktalara parmak bastığımız bu yazımızı baştan sona okuyarak, Kanola tarımı için gerekli olan tüm detaylara kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kanola Yaprak Gübresi Seçimi

Kanola tarımında gübreleme yöntemi, günümüzde bu bitkinin yetiştiriciliğini yapan kişiler tarafından aksatılmadan yerine getirilmektedir. Ancak her ne kadar bu alanda internet üzerinden pek çok kaynak bulunsa da bunların hemen hemen hepsinde Kanola tarımı konusunda detaylı bilgiler bulunmamaktadır. Dolayısıyla internet üzerinden Kanola bitkisinin yetiştiriciliği ve Kanola gübresi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler, bu alanda takip edebilecekleri detaylı bir kaynak eksikliğinden şikayet etmekteler. Nitekim bu alanda oluşan bilgi eksikliğini gidermek amacıyla hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımızda Kanola tarımı ve Kanola gübresi hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bulabilirsiniz. Ayrıca yaprak gübresi yazımızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kanola Gübreleme

Kanola gübreleme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta bulunmaktadır. Öncelikle Kanola bitkisinin yetiştiriciliğinde bitkinin toprağını tehdit edici her türlü tarımsal girdinin kullanımının en aza indirilmiş olması gerekmektedir. Toprak verimliliğinin üst düzeyde olması için uygun ekim nöbetine ve organik gübreleme standartlarına özen gösterilmesine dikkat edilmelidir. Öte yandan Kanola gübreleme işlemlerinin uygulanacağı toprak işleme ile korunması önem teşkil etmektedir. Sitemiz üzerinden %100 organik sıvı solucan gübresi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Kanola gübrelemesinde kullanılacak olan doğal gübrelerin bitkide oluşabilecek hastalık ve zararlı canlılara dayanıklılık göstermesi gerekmektedir. Bunun için de bitkinin ihtiyaç duyduğu organik bileşenleri içeriğinde barındıran gübrelerin seçilmesine özen gösterilmesi önemli bir husustur. Zira Kanola bitkisinin uygun şartlar altında sağlam bir gelişim evresinden geçmesi için, toprak, bitki, hayvan ve insan arasında bulunan doğal gıda döngüsünün sağlanması önemlidir. Bu noktada bitkiye doğal organizmaların desteğini de vermek gerekmektedir.

Kanola Yaprak Gübresi Nedir

Kanola yaprak gübresi son yıllarda dünyada tarım sektöründe kullanımının artmasının ardından ülkemizde de yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yaprak gübreleri içeriği bakımından bir veya birden fazla besin maddesi elementine sahiptir. Kanola yetiştirilen toprakta taban suyu, su kusması sebebiyle yüksek bir durumdaysa toprağın Kanola bitkisi için sahip olduğu besin miktarı bakımından eksik olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan iklimin de serin olması Kanola bitkisinin toprağında soğuk şartlara bağlı olarak azot, fosfor, çinko gibi pek çok elementin eksik olduğunu göstermektedir. İnternet sayfamız üzerinden %100 organik sıvı solucan gübremizi satın alıp, kanola yaprak gübresi olarak kullandığınız taktirde tam sonuç ve  başarıya ulaşabilirsiniz.

Dolayısıyla Kanola köklerinin topraktan bu şekilde zor olarak besin şartlarını alması, bitkinin gelişme evresinde gerilik yaşanmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte Kanola bitkisinin yapraklarında morarmalar, kahverengileşmeler veya sararmalar meydana gelebilmektedir. Bu olumsuz etkiler genellikle Trakya ve benzeri bölgelerde serin geçen mart ayının etkileri olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda üreticinin dikkat etmesi gereken bir nokta daha bulunmaktadır. Kanola bitkisinin yapraklarında görülen bu renk değişikliklerinin sebebi, bitkinin herhangi bir kök hastalığına yakalanmış olmasından kaynaklanıyor ise ona göre tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Ancak böyle kök hastalığı gibi bir durum söz konusu değil ise Kanola bitkisinin yapraklarında görülen bu renk değişikliklerinin sebebi yüksek ihtimal ile mikro besin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

Bu durumda da devreye yaprak gübreleri girmektedir. Kanolada bor eksikliği de dahil olmak üzere hemen hemen bütün mikro besin eksikliklerinde yaprak gübresi başarıyla kullanılmaktadır.

Kanola Yaprak Gübresinin Avantajları

Kanola yaprak gübresi başlı başına bir gübre özelliği taşımamaktadır. Dolayısıyla bitkinin asıl beslenmesini sağlayan organı olan kökü, gübrenin emilimini sağlamaktadır. Bu nedenle Kanola gübreleme işlemlerinde öncelikle toprak gübresi yapılması unutulmamalıdır. Yaprak gübresi ise ihtiyaç duyulan durumlarda muhteşem bir alternatif yöntem olarak öne çıkmaktadır. Zira Kanola gübreleme işlemleri esnasında toprağın besin değerinin giderek zaman içinde azalması durumunda yaprak gübresi sayesinde istenilen takviye bitkiye verilmiş olmaktadır. Sayfamız üzerinden %100 organik sıvı solucan gübresi siparişi vererek yaprak gübreleme yapabilirsiniz.

Bitkilerin fotosentez organı olan yaprak üzerinde bulunan gözenekler aracılığıyla, bitkinin toprak üstü bölgesi de gübrelemeye müsait bir organdır. Nitekim yaprak gübresi uygulayarak örneğin Kanola bitkisinin yaprakları ihtiyaç duydukları besinleri sıvı olarak yapraklarında bulunan gözeneklerden içeri alır. Bu sayede toprak gübresine muhteşem bir alternatif yöntem hayata geçirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla toprakta yeteri kadar besin maddesi kalmaması veya iklim şartları nedeniyle aşırı yıkanan toprağın tekrar gübrelenme şansının olmaması durumunda yaprak gübresine başvurmak üreticiler için en mantıklı seçimdir.

Kanola Yaprak Gübresi Nasıl ve Ne Zaman Uygulanmalı?

Kanola yaprak gübreleri uygulamalarında toprağın analiz edilmesi ilk yerine getirilmesi gereken işlem olarak öne çıkmaktadır. Kanola için gübre kararında bulunma esnasında dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Toprak analizi sonuçları göz önünde bulundurularak pH değerinin 7.5’in üzerinde olması yani alkali olması durumunda Kanola ekimini gerçekleştirmeden önce mutlaka toprağa kükürt vermek gerekmektedir. Bu sayede Kanola bitkisinin ihtiyaç duyduğu ölçüde toprak optimum düzeylere çıkarılmış olacaktır.

Öte yandan aksi bir durum söz konusu olursa yani toprak analizi sonuçlarında elde edilen veriler pH değerinin 7.5’in altında olması durumunda da kireçleme materyali toprağa ilave edilmelidir. Ancak, bu gübrelemenin mutlaka Kanola bitkisinin ekiminden en az 2 ya da 3 ay önce toprağa verilmesine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte toprak analizi sonuçları göz önünde bulundurularak yapılan gübreleme işlemleri sırasında toprağın yaklaşık 20 – 25 cm derinliğinde gübrelemenin gerçekleşmesi önem teşkil etmektedir. Bu sayede toprağın pH değerleri istenen seviyelere çıkarılmış olmaktadır.

Kanola Yaprak Gübresinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanola yaprak gübresi yapılırken maksimum verim alınması için sıvı gübrenin bitkinin toprak üstü bölümlerine uygulanması gerekmektedir. Bu uygulama özellikle günün serin saatleri olan gece saatlerinde veya gün doğmadan önceki zaman zarfında hayata geçirilmelidir. Çünkü Kanola bitkisinin yapraklarında bulunan gözenekler güneş ışığıyla birlikte sıvı kaybını önlemek adına kapanacaktır. Dolayısıyla kapalı gözeneklerden bitkinin sıvı gübre alması da çok zor olacağı için bu işlemin gündüz sıcaklığında yapılmaması gerekmektedir. Kanola yapraklarına uygulanan sıvı gübrede yaprağın hem alt hem de üst yüzüne gübreleme işlemi uygulanmasına dikkat edildiği takdirde uygulamadan maksimum verim elde edilmesi mümkündür. Bunun için tam verim elde etmek ve ürün kalitesinde artış göstermek için %100 organik olan sıvı solucan gübremizi tavsiye ediyoruz. Etkisini sizde gözlemleyeceksiniz.

Sıvı Solucan Gübresi Nedir?

Kanola veya herhangi bir bitkiyi besleyen ve gelişimini tamamlaması açısından güçlendiren elementleri fulvik asitler, amino asitler, humik maddeler, vitaminler, fitohormonlar, ve pek çok mikroorganizmanın yanında antibiyotikler de içeren doğal bir üründür.

Sıvı solucan gübresi kırmızı Kaliforniya solucanı gübresinin sıvılaştırılmış hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deyişle solucan gübresinin eriyik hali olan sıvı solucan gübresi, uygulandığı bitkide pek çok açıdan fayda sağlamaktadır. Sıvı solucan gübresinin bitkinin gelişiminde ve sağlıklı oluşunda sağladığı faydalardan şu şekilde söz etmek mümkün olmaktadır:

 1. Uygulanan bitkinin büyümesini ve gelişme sürecini hızlandırır.
 2. Uygulanan bitkiyi zararlı mikroorganizmalara veya böcek gibi canlılara karşı korur.
 3. Uygulanan bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Uygulanan bitkide ürün artışı ve verimlilik sağlar.
 5. Uygulanan bitkinin ürün kalitesinde hem gözle görülür hem de test edilebilir seviyede artış sağlar.
 6. Uygulanan bitkinin hasadının arından uzun raf ömrüne sahip olmasında önemli rol üstlenir.

Görüldüğü üzere sıvı solucan gübresi uygulanmasında bitkinin gelişimi açısından pek çok fayda sağlanmaktadır. Özellikle Kanola bitkisi gibi özel toprak isteyen, gübreleme olmadan yetiştirilmesi pek mümkün olmayan bitkilerde sıvı solucan gübresinin kullanımının önemi çok büyük olmaktadır.

Kanola Yetiştiriciliğinde Sıvı Solucan Gübresi Etkisi

Kanola yetiştiriciliği son dönemde yerli çiftçiler tarafından oldukça popüler bir hale getirilmiştir. Bu konuda detaylı araştırma yapan kişiler de iyi bilecektir ki Kanola yetiştiriciliği esnasında bu bitkinin iyi bir şekilde gelişmesi ve büyümesi için gerekli olan pek çok gübreleme takviyesi söz konusudur. Dolayısıyla Kanola bitkisi yetiştiren kişilerin, geleneksel gübreleme tekniklerinin ve geleneksel gübrelerin kullanımının yanında alternatif yöntemlere başvurması gerekmektedir. Bu nedenle özellikle Kanola yetiştirmek isteyen kişilerin bu alanda dikkatli olması ve hassas bir şekilde araştırma yapması önem teşkil etmektedir. Sitemiz üzerinden satın alacağınız tamamı %100 organik sıvı solucan gübremiz sayesinde kanola tarlanızdan çok daha fazla verim alacak, ürün kalitesinde gözle görülür artış sağlayacak ve daha erken hasat alacaksınız.

Kanola yetiştiriciliğinde ihtiyaç duyulan takviyelerden biri de muhakkak sıvı solucan gübresi uygulamalarıdır. Zira sıvı solucan gübresi Kanola başta olmak üzere pek çok bitkinin ihtiyaç duyduğu besin ve mineralleri içermesiyle en önemli gübre çeşitleri arasında yer almaktadır. Tamamen organik atıklar ile beslenen kırmızı Kaliforniya solucanı, sıvı solucan gübresinin temel içeriğini oluşturmaktadır. Bu canlı özel olarak organik atıklar ile beslenilerek yetiştirilmektedir. Zira sıvı solucan gübresinin ana maddesi söz konusu kırmızı Kaliforniya solucanının kendisi değil dışkısıdır. Bu canlının dışkısıyla ortaya çıkan organik birikimler verimli bir gübre çeşidi olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Kanola Bitkisinde Sıvı Solucan Gübresi Kullanımı

Öncelikle Kanola bitkisinin yetiştiriciliğinde gübre seçimine çok dikkat etmek gerekmektedir. Zira Kanola yetiştiriciliğinde gübrenin, bitkinin uygun şartlar altında maksimum gelişim göstermesi için önemli bir rolü bulunmaktadır. Dolayısıyla Kanola bitkisi yetiştirmek isteyen kişiler bu alanda özellikle hassas bir seçimde bulunmaları önem teşkil etmektedir. Kanola bitkisinin ekolojik tarım düzeyinde uygun şartlar altında yetişmesi için bu tarz bitkilere sentetik kimyasal gübreler, hormonlar, ilaçlar ve büyüme düzenleyici maddeler verilmesi kesinlikle olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Bu sebeple bu tarz bitkilerin gelişiminde olumsuz etki yaratabilecek ve ekolojik dengeyi de bozabilecek ürünlerin kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Kanola Yetiştiriciliğinde Sıvı Solucan Gübresi Kullanımı ve Etkisi

ENDÜSTRİYEL BİTKİLERUYGULAMA ZAMANIUYGULAMA ŞEKLİUYGULAMA DOZAJI
Kanola İri tohumlarda 100 kilo tohum için Tohum ıslama1 Litre
Kolza bitkisi olarak bilinen kanola yetiştiriciliğinde yapraktan ve damlama yöntemi ile kanola yaprak gübresi ve kanola gübresi olarak organik sıvı solucan gübremizin kullanımı ve etkisi nedir inceleyelim. Lütfen sipariş veriniz.

Kanola gübre isteği yüksek olan bir bitkidir. Kanola bitkisinin yetiştiriciliğinde, üreticilerin Kanola bitkisinin tarımına başlamadan ve gübre takviyesi uygulamadan önce mutlaka bitkinin ekileceği toprağın detaylı şekilde analiz edilmiş olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kanola bitkisinden ekimden sonra iyi bir verim alabilmek için dekara 12 kg saf azot ve 8 kg civarı da fosfor kullanılmalıdır. Bununla birlikte her 50 kg verim için 1 kg civarında saf kükürde de ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu noktada Kanola bitkisinin üreticilerinin dikkat etmesi gereken husus, yine Kanola bitkisinin ekileceği toprağın detaylı analiz yaptırılması ile ilgili olacaktır. Zira detaylı toprak analizi yapılmadan toprağa eklenen bu takviyeler ve toprağın ihtiyaç duymadığı her gübre, üreticiler için ekstra masraf olarak yansımaktadır. Dolayısıyla bu tür fazladan maliyetlerden kaçınmak için Kanola yetiştiricilerinin toprak analizi yaptırmalarında fayda görülmektedir.

Kanola bitkisinde sıvı solucan gübresi kullanımı konusundan önce sıvı solucan gübresinin nasıl bir gübre olduğuna değinmek gerekmektedir. Nitekim bu bitkinin yetiştirilmesinde gübreleme yöntemi sıklıkla kullanılmaktadır. Kanola bitkisi üreticilerinin özellikle dikkat ettiği gübreleme işlemlerinde sıvı solucan gübresi kullanılması da oldukça faydalı olarak kabul edilen bir işlemdir. Bu sebeple Kanola bitkisinde sıvı solucan gübresinden evvel gübrenin detaylarına dikkat edilmelidir.


Yaprak Gübresi Nedir Nasıl Uygulanır

Satın Al

Koop’s Sıvı Solucan Gübresini Yaprak Gübreleme yaparken kullanabilirsiniz. Yaprak gübresi toprak gübrelemesine yardımcı niteliğindedir. Diğer ürünlere nazaran gübre maliyetinizi fazlasıyla düşürür, verimi %30 – %70 arası arttırırken kalite de artış sağlar. Yaprak gübrelemesinin en büyük faydası toprağa uygulanan gübrelemenin alımını arttırmasıdır. Toprak gübrelemesi içinde %100 Organik Koop’s Katı Solucan Gübremizi kullanarak daha kaliteli ürünler elde ederek daha kısa zamanda çok daha fazla ürün alırsınız. Birçok üründe kullanımı 200 – 400 litre su içerisine sadece 1 LİTRE karıştırarak kullanılır.

100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.

1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.

5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.

20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO ÜCRETİ DAHİLDİR.)

Yaprak gübresi son dönemde tarım ve bitki işleri ile uğraşan kişilerin diline daha çok dolanan bir kavramdır. İnsanlık bitkileri ekip biçme yeteneğini keşfettiğinden bu yana bitki ve gıda yetiştirilmesi adına birçok gelişme yaşanmıştır. İşte son dönemde yaşanan bu gelişmelerle yeniden gündeme gelmiş bir kavramdır. Yapraktan gübreleme tekniği hakkında detaylı ve doyurucu bilgilere ulaşmak adına birçok vatandaşımız internet üzerinden araştırma yapmaktadır. Ancak bu teknik ile ilgili olarak faydalı ve geniş kapsamlı bilgilere ulaşmak pek de kolay olmamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak adına rehber niteliğinde hazırladığımız bu yazıda;

 • Yaprak gübresi nedir?
 • Yaprak gübresi uygulamanın ne gibi faydaları vardır?
 • Yapraktan gübreleme işlemi nasıl yapılır?
 • Yaprak gübreleme işlemlerinde nelere dikkat edilmelidir?
 • Yapraktan besin maddesi alımı nasıl yapılmalıdır ve bu işlemi etkileyen dış faktörler nelerdir?

gibi bu konuyla ilgili olarak en çok merak edilen soruların cevaplarını ve çok daha kapsamlı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bu yazımızı sonuna kadar okuyarak kaliteli yaprak gübresini kullanarak ne gibi sonuçlara ulaşabileceğinizi ve yapraktan gübreleme işlemlerinde nasıl bir yol izlemeniz gerektiğiniz konusunda da ihtiyacınız olan bilgilere ulaşmış olacaksınız. Besleyici, verim arttırıcı organik yaprak gübresi ürünümüz hakkında bilgi almak, test etmek ve sipariş vermek için sitemiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Yaprak Gübresi Nedir?

Yaprak gübresi nedir? bitkiye can verir. Dünya nüfusunun gün geçtikçe artması, doğal olarak insanların da gıda ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Dünya üzerinde tarım alanlarının da sınırlı olması sebebiyle giderek artan gıda maddesi ihtiyacını karşılamak adına birim tarım alanından maksimum verim alınması gerekmektedir. Dolayısıyla birim alandan çok ürün elde etmek için de topraktan bitkilerin çektiği besin değeri taşıyan elementlerin tekrar toprağa aktarılması gerekmektedir. Bunun aksi halinde toprakta değerli elementler kalmayacağı için bitkileri beslemede yetersiz kalacak ve bu sebeple de toprak giderek verimsiz bir hal alacaktır.

Söz konusu olumsuz durumla başa çıkmak için toprağa, bitkinin çektiği besin maddelerini tekrar vermek adına mineral, organik ve inorganik maddelerin ilave edilmesine gübreleme adı verilmektedir. Bu işlem topraktan alınan verimin artması için uygulanan temek bir yöntemdir. Ancak gübreleme işlemleri her zaman doğrudan toprağı hedef alarak gerçekleştirilmemektedir. Organik yaprak gübresi şeklinde bu işlemler bitkilerin doğrudan yapraklarına uygulanarak da gerçekleştirilmektedir. Bu işleme yapraktan gübreleme adı verilmektedir. Dolayısıyla yapraktan gübreleme işleminde kullanılan element, organik ve inorganik maddelere de yaprak gübresi denmektedir.

Yaprak Gübresinin Faydaları Nelerdir?

Yaprak gübresi nasıl yapılır sorusundan önce bu tür yapraktan gübreleme uygulamalarının ne tür faydalarının olduğuna değinmek gerekir. Öncelikle bu konuda yaygın bilinen kanıların aksine yaprak gübresi uygulamasının temel gübreleme yerine geçmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bitkiye temek gübreleme dediğimiz topraktan gübreleme işlemi yapmayıp sadece yaprak gübreleme işlemi uygulamak hiç de tahmin edildiği gibi sonuçların doğmasına sebep olmayacaktır. Öte yandan bu şekilde gerçekleştirilen bitki besleme işlemi kesinlikle kalıcı bir çözüm olarak görülmemelidir. İnternet üzerinde birçok kaynak yaprak gübresini uygulama işlemlerini toprak gübreleme işleminden daha faydalı olduğunu iddia ederek insanları yanlış yönlendirmektedir. Yapraktan gübreleme işleminin yıl içerisinde bitkilerde gözlemlenen besin maddesi eksikliklerinin giderilmesi adına geçici bir çözüm olarak uygulandığının altını çizmek gerekir.

Yaprak gübresi faydalarına gelince, bu besin bitkinin beslenmesinde en iyi takviye olarak uygulanan alternatif bir yöntemdir. Yaprak gübresinin içeriğinde bulunan elementler, organik ve inorganik maddeler şunlardır:

 • Azot
 • Fosfor
 • Potasyum
 • Kükürt
 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Demir
 • Manganez
 • Molibden
 • Selen
 • Çinko
 • Bor
 • Silisyum

Görüldüğü gibi bu besinler bitkinin gelişiminde büyük önem taşıyan elementlerdir. Yapraktan gübreleme yaparak söz konusu besin maddelerini takviye ederek bitkinin beslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür bitkinin gelişimi ve veriminin artmasında etkili olan besinleri sivisolucangubresi.org internet sitesinden temin edebilirsiniz.

Yaprak Gübresi Nasıl Yapılır?

Yaprak gübresi uygulama işlemleri temelde sıvı halindeki yaprak gübresini, bitkinin toprak üstü bölümüne püskürtme yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu işlem geniş yapraklı bitki türlerinde çok daha etkili olmaktadır. Püskürtme sureti ile uygulanan yaprak gübrelerinin belirli bir değerde olması gerekir. Konsantrasyon denilen bu değer uygulama işlemlerinde önemli bir görev üstlenmektedir. Çünkü düşük konsantrasyona sahip yaprak gübrelerinde, bitkinin yaprağına püskürtülmesinin ardından gübre içinde bulunan elementlerin bitkinin yaprağı tarafından emilim hızı artmaktadır. Öte yandan yaprak üzerine püskürtülen gübre ne kadar uzun süre yaprak üzerinde kalırsa, gübre içinde bulunan elementlerin ve iyonların yaprağa geçişi de o kadar kolay olmaktadır. Bu noktada organik gübre kullanımı da önemli bir konuma sahiptir.

Yaprak Gübresi Nasıl Uygulanır?

Yaprak gübresi nasıl uygulanır diye merak eden kişiler için yaprak gübresinin uygulanmasında izlenecek yöntemleri detaylı bir şekilde açıklayalım. Öncelikle bitkiye yaprak gübresi işlemi uygulamadan evvel, yaprak gübresinin iyi bir konsantrasyon değerinde olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi hale bitkinin gübreyi emmekte zorlanacağı için istenen sonuçların doğması mümkün olmayacaktır. Şimdi, iyi bir konstanstrasyon değerine sahip olan yaprak gübresinin bitkiye uygulama aşamalarına göz atalım.

 • Yapraktan gübreleme işlemleri günün erken saatlerinde uygulanmalıdır.
 • Sıvı gübre, yaprakların hem altı hem de üst yüzeylerine temas edecek şekilde büyük bir özenle püskürtülmelidir.
 • Yaprak gübrelerinin pH derecesi 7’nin üzerinde olmamalıdır.
 • Eğer bitkilere uygulayacağınız yaprak gübrelerinin pH değerleri 7 derecenin üzerindeyse mutlaka pH düşürücü kullanılarak, en uygun değere düşürülmelidir.

Yaprak gübresi püskürtme işleminde gereğinden fazla sıvı gübrenin bitkilere püskürtülmesi, verim ve kalite bakımından bir etki göstermeyecektir. bu sebeple yaprak gübresi işleminde mümkün olduğunda uygun değerde püskürtme uygulaması yapmanız gerekir. Fazla püskürttüğünüz gübre ziyan olacaktır.

Yaprak Örneği Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaprak gübresi uygulamasından önce bitkilerin mevcut durumları hakkında net bir bilgi sahibi olmak için yaprak örneği alınmalı ve bu örnek ilgili laboratuvarlara ulaştırılarak bitkinin hangi elementler bakımından beslenemediğini, hangi besin değerlerine ihtiyaç duyduğunu konusunda gerekli bilgiye ulaşılmalıdır. Gübre firmaları genellikle bu işlemleri yerine getirmek için vatandaşa hizmet sunmaktadır.

Öte yandan yaprağın mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmak için laboratuvar testine gönderilecek olan yaprağın seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

 • Örneklerin alındığı asmaların çeşidi ve anacının aynı olması gerekmektedir.
 • Örnek alınan asmaların yaşlarına dikkat edilmeli ve birbirine yakın yaştaki yapraklar aynı grupta toplanmalıdır.
 • Yapraklar sabah erken saatte toplanmalıdır ve örnek olarak alınan yapraklar ıslak olmamalıdır.
 • Hastalığı olan veya yanmış, kurumuş, kıvrılmış biçimde olan yapraklar örnek için alınmamalıdır. Bununla birlikte herhangi bir böcek tarafından yenmiş olan yapraklar da örnek olarak laboratuvara teslim edilmemelidir.

Yapraktan Gübrelemeyi Gerektiren Sebepler Nelerdir?

Yaprak gübresi uygulama işlemlerinden önce dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de bitkilerinizin gerçekten yapraktan gübreleme işlemine ihtiyaç duyup duymadığını anlamaktadır. Bunu anlamanız için yaprak örneği alıp laboratuvar ortamında test yaptırabileceğiniz gibi bitkilerinizin durumunu yakından takip ederek de bu konu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Temelde yapraktan gübreleme işlemlerini gerektiren sebepler şu şekilde kabul edilmektedir:

 • Topraktan gübreleme işlemini tamamladıktan sonra dış faktörlerin etkisi ile oluşan besin elementlerinin eksikliğinin yarattığı olumsuzluğu gidermek amacıyla
 • Bitkilerin sulama döneminin bitmesinin ardında yeterince yağmur yapmaması durumunda, topraktan gübre imkânının şartlarının oluşmadığı durumlarda
 • Topraktan gübre uygulaması gerçekleştirilmesine rağmen bitkinin topraktan yeterince element almasını engelleyen olumsuz faktörlerin olduğu durumlarda
 • Toprakta bitkiyi besleyecek elementlerin eksikliğinde kısa sürede etki görmek istenmesi durumunda

Yaprak Gübresi Uygulama İşleminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yaprak gübresi uygulama işlemlerinde dikkat edilmesi gereken birtakım önemli hususlar bulunmaktadır. Bu konuda markalar, ürünlerinin ambalajlarında gerekli bilgilendirmeleri yapsalar da birçoğu ya yapraktan gübreleme yapan vatandaşlar tarafından dikkate alınmamakta ya da gerçek noktalara parmak basmamaktadır. Bu sebeple yaprak gübresi satın alırken de ambalajında bu tür bilgilerin yazıp yazmadığına dikkat etmeniz doğru bir işlem olacaktır. Yaprak gübresi ile ilgili ürünlere detaylı bir bakış yapmak için sivisolucangubresi.org internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yapraktan gübreleme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Uygulaması yapılacak olan yaprak gübreleri, bitkide eksikliği bilinen elementleri içermesi gerekmektedir.
 • Yaprak gübresinin ambalajında uygulanması belirtilen dozlarda kullanılması gerekmektedir.
 • Yapraktan gübreleme işlemleri mutlaka sabahın erken saatlerinde veya gece vakitlerinde yapılmalıdır.
 • Gübre solüsyonu çok ince zerrecikler halinde olacak şekilde yaprakların ön ve arka yüzlerine itinayla püskürtülmelidir.
 • Yaprak gübresi uygulama işleminde püskürtülen sıvı gübrenin yaprak yüzeyinden akıp gitmemesi için yayıcı yapıştırıcı ürünler kullanılmalıdır. Bu tür ürünleri sivisolucangubresi.org adresinden uygun fiyatlarla temin edebilirsiniz.
 • Yaprak gübresinin içeriğine dikkat edilmeli ve kalsiyum içeren yaprak gübresi ile sülfat ve fosfor içeren gübreler birlikte karıştırılmamalıdır.
 • Yaprak gübresi uygulama işlemleri 15 – 20 gün aralıklarla uygulanmalıdır.
 • Daha önce de bahsettiğimiz gibi yaprak gübrelerinin hazırlanmasının ardından uygulamaya geçilmeden önce solüsyonun pH derecesi mutlaka kontrol edilmelidir. Eğer yapraklara uygulanacak olan solüsyonun pH derecesi 7’den fazla ise, pH düşürücü kullanılarak sıvı gübrenin normal değerlere ulaşması sağlanmalıdır.

Yapraktan Besin Maddesi Alımı

Yaprak gübresi işlemleri ile ilgili olarak daha bilimsel bilgileri takip etmek isteyenler, bu konu yapraktan hangi besin maddelerinin alındığını ve bu maddelerin bitkinin yaprağında bulunan gözenekler aracılığıyla nasıl bitkinin beslenmesinde etkili olduğu konusunda bilgi ihtiyacı duymaktadırlar. Bu konuda yaprak gübresi uygulama işlemlerinin gerçekleştirildiğinde neler olduğunu şu şekilde açıklayabilmekteyiz:

Bitkinin yaprak ayasının 1 santimetre karesinde yaklaşık 150 ile 300 tane gözenek bulunmaktadır. 20 ile 40 santimetre boyunda olan bu gözenekler, kutin ile kaplı olduğunda veya içlerinde gaz bulunduğunda yaprağa püskürtülen yaprak gübresi alınımında engel oluşturmaktadır.

Yaprağın ıslatılmasının ardından gözenekler üzerindeki kütin tabakası kabarmaya başlamaktadır. Bu sırada uygulanan yaprak gübresi difüzyon yolu ile yaprağa geçmeye başlar.
Bitki yaprağında bulunan hücre duvarları arasındaki kanalcıklar yardımıyla sıvı gübre emilimi gerçekleşir.

Yapraktan Besin Maddelerinin Alınma Hızı ve Bitkilerde Yaşanan Hareketlilikler

Yapraktan besin maddelerinin alınma hızını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Her ne kadar kaliteli yaprak gübresi kullansanız da bu faktörler sonucun verimli bir şekilde oluşmasında büyük etkiye sahiptir. Gübre konsantrasyonunun düşük olması durumunda besinler yaprağın içine daha hızlı nüfuz ederken, konsantrasyonunun yüksek olduğu durumlarda da taşınma daha yavaş gerçekleşmektedir.

Yaprak Gübreleme İşleminde Etkisi Olan Faktörler

Yapraktan gübreleme işlemlerinde uygulamanın başarılı gerçekleşmesine doğrudan etkisi olan bir takım faktörler bulunmaktadır. Nasıl uygulanır sorusuna da yanıt oluşturabilen bu faktörlere dikkat edilmesi durumunda, yapraktan gübreleme işlemi istenilen sonuçları vermektedir. Bu noktada yaprak gübresi işlemlerinin başarısını doğrudan etkileyen faktörlere kimyasal maddeler ve ortam etkileri örnek olarak gösterilebilir.

Yaprak Gübrelerine İlave Edilen Kimyasalların Etkisi

Yaprak gübresinden daha fazla verim almak ve bitkiyi maksimum değerde beslemek için şu kimyasal maddelerin uygulama sırasında kullanılması büyük önem taşımaktadır:

 • Yaprak gübrelerine eklenen yayıcı maddeler
 • Gübrelere eklenen yapıştırıcı maddeler
 • Yaprak gübresi ilave edilen aktivatör maddeler

Söz konusu kimyasallar yaprağa püskürtülen sıvı gübrenin yaprakta daha uzun süre kalmasını sağlamaktadır. Bunun yanında yaprak yüzeyindeki gerilimin azaltılması sayesinde besin maddelerinin yaprak tarafından emilimini artırmaktadır.

Işık, Sıcaklık, Rüzgâr ve Nisbi Nemin Etkisi

Çevresel faktörler de yaprak gübresi uygulamalarında doğrudan etkili olan yöntemler arasında yer almaktadır. Güneş ışınların dik açıyla yapraklara geldiği zaman gözenekler su kaybını engellemek için kapalı bir biçime bürünürler. Bu sebeple yaprak gübreleme işlemlerinin serin ve bulutlu havalarda özellikle günün erken saatlerinde veya gece geç saatlerde yapılması gerekmektedir. Rüzgârsız hava olmasına dikkat edilmelidir.
Yaprak gübresi hakkında hazırladığımız rehber niteliğindeki bu yazımız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve en uygun gübre fiyatları hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için sivisolucangubresi.org internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yapraktan Gübreleme İşlemi

Bitkinin gelişiminde önemli bir etkisi olan gübre çeşitleri arasında yer alan yaprak gübresinin uygulanmasına yapraktan gübreleme işlemi denmektedir. Bu işlem tarım alanında genellikle bitkinin toprak üstü bölümlerine sıvı biçime getirilen yaprak gübresinin püskürtülerek uygulanması şeklinde gerçekleştirilir. Yaprak gübresi, bitkilerin yapraklarına püskürtülmek kaydıyla bitkinin beslenmesi ve gelişmesinde etkili olan, içeriğinde birden fazla bitki besin maddeleri ile elementleri bulunduran çözeltilerdir.


Çiçek Gübresi Çeşitleri ve Fiyatları

Çiçek gübresi olarak kullanılabilen Koop’s Sıvı Solucan Gübresi sayesinde çiçeklerinizde canlılık meydana gelirken daha gür, gösterişli hale gelecektir. %100 Organik olup hiçbir şekilde kimyasal barındırmayan ürünümüz kokusuz olup her çeşit çiçek ve bitkilerde kullanılabilir. 1 Litre su içerisine sadece 1 kapak karıştırılarak uygulanır.

100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.

1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.

5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.

20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO ÜCRETİ DAHİLDİR.)

Çiçeklerin ekildiği toprağın ihtiyaç duyduğu besinler bakımından eksik kaldığı zaman çiçek gübresi kullanılmalıdır. Çiçekler bahçelerin en vazgeçilmezlerindendir. Bunun yanı sıra evleri süslemek için de çiçekler kullanılır. Çiçekler ile uğraşmak pek çok insan için terapi gibidir. Kendilerine ait bahçesi olmayan insanlar bile evlerinde saksılarda yetiştirdikleri bitkilere bakarlar.

Günümüzün stresli koşulu pek çok kişiyi sıkmakta ve psikolojik açıdan bunalıma sokmakta. Bundan dolayı da antidepresan ilaçlarının kullanımı da günden güne artıyor. Ancak depresyondan çıkabilmek için ilaçları kullanmaya gerek yoktur. Amerika’da yapılan araştırmalarda bir çiçeğin bakımını üstlenmenin insanlarda büyük bir rahatlama sağladığını tespit etmiştir. Bu yüzden birçok uzman da çiçek yetiştiriciliği konusunun önemine sıklıkla vurgu yapmaktadır.

Çiçek yetiştiriciliğinin en önemli basamaklarından bir tanesi de gübrelemedir. Çiçek gübresinin kullanılmadığı durumlarda bitkiler canlılıklarını yitirebilir ve çiçek açmayabilir. Bundan dolayı yetiştirilen çiçeğin takibi iyi yapılmalı ve gerektiği yerlerde gübrelemeler gerçekleştirilmelidir. Gübreleme sıradan bir şey değildir. Çiçek gübresi nasıl yapılır sorusunun cevabı bilinmeden yapılan gübrelemeler çiçeklere fayda sağlamanın aksine zarar verir.

Gözünüz gibi baktığınız hatta bu işten para kazandığınız çiçeklerinizin daha canlı, daha gür, daha gösterişli, uzun ömürlü ve hastalıklardan uzak kalmasını istiyorsanız kendi ürünümüz olan çiçek gübresi ürünümüzü denemenizi tavsiye ediyoruz. Sipariş için lütfen sitemizden bizlere ulaşınız.

Çiçek Gübresi Çeşitleri Nelerdir?

Gübreler en genel anlamda ikiye ayrılırlar. Bunlar yapay ve doğal çiçek gübresi olarak bilinir. Farklı tip özelliklere sahip olan bu gübreler çiçeklerin canlılığının arttırılması için kullanılırlar. Bu gübrelerin de farklı çiçek gübresi çeşitleri mevcuttur. Gübrelerin bazıları evde yetiştirilen saksı bitkileri için uygun değildir. Bu tarz gübreler genellikle bahçecilik ya da seracılık ile uğraşanların kullandıkları türdendir. Çiçek gübresi her canlı için faydalıdır.

Hangi çiçek gübresi kullanılması gerektiği konusunda dikkatli davranılmalıdır. Bunun için toprağın ya da çiçeğin durumu takip edilebilir. Ancak gübreler konusunda hiçbir fikri olmayan kişilerde çiçekçilerden yardım isteyebilir. Çiçek yetiştiriciliği konusunda deneyimli olan bu kişiler, gübreleme yapılacak çiçeğe göre uygun gübrenin hangisi olduğunu söyleyebilirler.

Çiçek Gübresi Fiyatları

Piyasada farklı çeşitte çiçek gübreleri mevcuttur. Çiçek gübresi çiçekçilerden alınabildiği gibi bazı online alışveriş sitelerinden de temin edilebilir. Sıvı ya da katı şekilde satılan bu çiçek gübresi fiyatları da marklarına ve gübre çeşitlerine göre değişebiliyor. Son dönemde en çok tercih edilen gübrelerden bir tanesi de katı ve sıvı solucan gübresidir. Bitkiler için çok faydalı olan bu gübrelerin de ücretleri çok yüksek değildir. Bu fiyatlara dair detaylı bilgi edinilebilmesi için ilk olarak hangi gübrenin kullanılacağına karar verilmesi gerekiyor. Çiçek gübresi tercihiniz için sivisolucangubresi.org sitemiz üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Evde Çiçek Dikmenin Püf Noktaları?

Çiçek gübresinin nasıl toprağa verilmesine geçmeden önce bir çiçeğin bakımı ile ilgili genel bilgiler verilmelidir. Evde saksıya çiçek dikmek isteyen kişilerin ilk olarak doğru saksı seçimi yapması gerekir. Saksı seçimi çiçeğin uzun süreler yaşayabilmesi için oldukça önemlidir. Saksı seçimi de ekilecek çiçeğe göre yapılmalıdır. Şayet bir çiçeğin kökleri derine doğru gidiyorsa o zaman derin bir saksı tercih edilmelidir. Ancak çiçeğin kökleri fazla derine inmiyorsa bu durumda derin saksılar kullanılmamalıdır. Bir de yana doğru uzayan çiçekler vardır. Bu çiçekler de kesinlikle uzun saksılara dikilmelidir.

Saksının yanı sıra bir diğer önemli konu ise toprağın seçimidir. Toprak seçimi de çiçeğin türüne göre yapılmalıdır. Bir çiçek satın alınırken hangi tip toprağa ekilmesi gerektiği konusunda bilgi istenebilir. Evde saksılara dikilen bitkiler için genellikle torf toprağı kullanılır. organik olan bu toprak mineraller bakımından da zengindir. Bundan dolayı da sıklıkla tercih edilir. Toprağın minerallerinin yetersiz geldiği noktada ise çiçek gübresi takviyesi yapılmalıdır. Çiçek gübresi kullanarak canlılık katacaksınız.

Bitkiler Hangi Minerallere İhtiyaç Duyarlar?

Bir bitkinin ya da çiçeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için bazı minerallere ihtiyaç duyarlar. Bu tarz elementlerin olmadığı durumda da bitkiler canlılıklarını yitirirler. Bir bitki için olmazsa olmazlarından bazıları şunlardır:

 • Azot,
 • Fosfor,
 • Potasyum.

Bunlar çiçekler için gerekli olan makro besinlerdir. Bunların yanı sıra demir, çinko, bakır gibi bir de mikro besinler mevcuttur. Bir toprak bitkinin ihtiyacı olan bu besinleri sağlamıyorsa çiçek gübresi devreye sokulmalıdır. Bu gübreler sayesinde bitkiler sağlıklarına kavuşabilirler. Bir toprağın hangi besine ihtiyaç duyduğunun tespit edilmesi ve ona göre gübrelemelerin gerçekleştirilmesi gerekir.

Doğal Gübreler Çeşitleri Nelerdir?

Organik çiçek gübresi olarak da adlandırılan doğal gübreler hayvanların ve bitkilerin tamamen doğal atıklarından hazırlanan gübre çeşitleridir. Bu gübreler sayesinde toprakların ihtiyaçları olan azot, fosfor gibi elementlerin eksiklikleri giderilir. Doğal çiçek gübresinin farklı çeşitleri mevcuttur. Bunlar ahır gübresi, kompostlar ve yeşil gübrelerdir. Ahır gübreleri, ahırda ya da kümeste bulunan hayvanların dışkılarından elde edilen gübrelerdir.

Doğal gübreler bitkilere hemen etkide bulunmaz. Bu gübrelerin tesiri daha yavaştır. Bu da bitki köklerinin zarara uğramasını engeller bundan dolayı da pek çok kişi bu gübreyi tercih ediyor. Ahır gübreleri azot, potasyum ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda toprağı ıslah etme konusunda da yardımcı olan ahır gübreleri özellikle bahçelerdeki çimler için sıklıkla tercih edilir. Ancak bu gübrelerin saksı bitkileri için kullanımları çok uygun değildir.

Çiçek gübresi olarak en sık kullanılanlarda bir tanesi kompostlardır. Genellikle çiftlikteki hayvanların atıklarının bir araya toplanıp çürümeye bırakılması ile oluşturulur. Bekletilen bu karışımın üzerine su serpilir. Su serpme işleminden sonra sıkıştırılan karışımın üzerine toprak ya da odun atılır. Yine sulanan bu atıkların üstüne toprak serpilir. Yaklaşık 1 ay boyunca beklemeye bırakılan kompostlar gübre haline gelir.

Son doğal gübre çeşidi ise yeşil gübrelerdir. Bu gübreler ekilmiş olan mahsulün, toprağa gömülmesi şekliyle yapılır. Yani mahsulün hasat edilmeden önce toprağa ekilmesi işlemine yeşil gübreleme adı verilir.

Yapay Gübreler Çeşitleri Nelerdir?

Çiçek gübresi de olabilen yapay gübreler, katı ve sıvı çiçek gübresi olmak üzere ikiye ayrılırlar. Farklı şekillerde gübreleme işlemlerine tabi kılınan bu gübreler farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Yapay gübrelerden en çok kullanılanlardan bir tanesi azotlu gübrelerdir. Azotlu gübreler uçucu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı gübrelemeleri dikkatli yapılmalıdır. Yanlış şekilde azotlu gübre kullanılması hiçbir işe yaramayacaktır.

Bir başka yapay gübre ise fosfatlı olanlardır. Bu gübrelerin elde edildiği çeşitli kaynaklar mevcuttur. Bir fosfatlı gübrenin hazırlanması için başvurulan kaynaklar şunlardır:

 • Doğal trikalsiyum fosfat,
 • Hayvan kemiklerinden elde edilen fosfat,
 • Üretim konvertlerinden çıkan cüruf.

Diğer yapay gübreleri ise potasyumlu ve kompoze gübrelerdir. Potasyumlu gübreler suda çözünebilme özelliğine sahiptir. Üretilen potasyum tuzlarından çoğu da çiçek gübresi olarak kullanılır. Kompoze olanlar ise bitkilerin ihtiyaç duydukları birçok besin maddesinin bir arada olduğu gübrelerdir. Bundan dolayı da pek çok kişi tarafından çiçek gübresi olarak tercih edilir.

Kompost Gübrelerin Faydaları

Çiçek gübresi çeşitlerinden birisi olan kompost gübrelerin çok fazla faydaları mevcuttur. İçerisinde azot, fosfor ve potasyum barındıran bu gübreler tam bir mineral deposudur. Bundan dolayı kompost gübrenin en büyük yararı toprağı bezin maddelerince zenginleştirmesidir. Yapay gübrelerden ziyade bu doğal olanların çiçek gübresi olarak kullanılması çiçeklere daha büyük fayda sağlayacaktır.
Bu gübre, toprağın gerekli olan suyu alabilmesini de sağlar. Toprağın içinde suyu akışını sağlayan kompostlar, suyu belirli bir süre tutarak verimli kullanılmasını sağlar. Toprakta yaşaması gereken mikroorganizmaların sayısını arttıran en önemli çiçek gübresi arasında yer alan kompostlar toprağın ısısını da düzenler. Bu gibi faydaları da kompostları en önemli çiçek gübresi haline getiriyor.

Kompostların Kullanım Şekilleri

Çiçek gübresi olarak en sık kullanılan gübre olan kompostlar, bir çiçeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alabilmesini sağlar. Bu gübre çiçeğin en sağlık seçikle yaşamasını sağlar. Bundan dolayı bir çiçekte herhangi bir sağlık sorunu olsun ya da olmasın kompostlar kullanılabilir. Düzenli olarak toprağa konan kompostlar, toprağın mineral bakımdan güçlenmesini sağlayacaktır. Çiçek bakımında kullanılan kompostların herhangi bir zararı yoktur. Bundan dolayı çiçek gübresi niyetine genellikle sıklıkla verilmesi tavsiye edilir.

Ev Yapımı Kompostların Hazırlanması

Dışarıdan gübre satın almak istemeyen kişiler evde çiçek gübresi yapımı yollarını deneyebilir. Çiçeklerin canlandırılabilmesi için evde hazırlanabilen kompostlar mevcuttur. Çiçek gübresi olarak çok etkili olan Kompostlar soğuk ve sıcak olmak üzereye iki şekilde hazırlanır. Sıcak kompostların yapımı daha hızlıdır. Ancak soğuk kompostun yapımı daha rahat olduğu için genellikle kişiler evde onu yapmayı tercih eder ve çiçek gübresi olarak kullanılırlar.

Soğuk kompostun yapımı yaklaşık olarak 6 ay kadar sürebilir. Bu kompostun yapım süresini belirleyen en önemli şey mevsim koşulları ve kullanılan malzemedir. Çiçek gübresi kompostunun yapılabilmesi için yeşil ve kahverengi adı verilen malzemelerin sürekli olarak üst üste eklenmesi gerekir. Bir kutuda toplanan bu atıkların üstlerine sürekli olarak yenileri eklenmelidir. Her ekleme yapıldığı sırada ağaç talaşı, kuru yaprak gibi malzemeler ile kutunun üstü tamamen kapatılmalıdır. Bu şekilde düzenli olarak eklemelerin yapılmasının ardından kompost hazır olacaktır.

Kompost İçin Kullanılabilecek Malzemeler

Çiçek coşturan gübrelerin yerine kullanılabilen kompostlar, özellikle saksı bitkileri için çok faydalıdır. Çiçek gübresi olarak tercih edilebilen kompostlar evdeki atıklar ile yapılabilir. kompost yapımında kullanılan malzemeler yeşil ve kahverengi olmak üzere ikiye ayrılır. Yeşil malzemeler şunlardır:

 • Sebze ya da meyvelerin kabukları,
 • Yumurta kabuklar,
 • Soğan veya patates kabukları,
 • Yeşil yapraklar,
 • Çay atıkları.

Kompost yapımında kullanılacak olan kahverengi malzemeler ise şu şekildedir:

 • Dallar ve ağaç kabukları,
 • Talaş, saman ya da sap
 • Kuru yapraklar.

Çiçek gübresi konusunda en etkili olanlarından birisi olan kompostların yapımında evdeki her atık kullanılmaz. Kompostların içerisinde et, balık ya da süt ürünleri gibi hayvansal gıdalar, hayvan dışkıları ya da limon, portakal gibi asitli meyvelerin kabukları konmaz.

Gübreleme Çeşitleri Nelerdir?

Çiçek gübresi ve tarla gübresinin yapılmasının farklı yöntemleri mevcuttur. Gübreleri toprağa uygulama işlemleri genel olarak iki çeşittir. Bunlardan bir tanesi serpme usulü diğeri ise bant usulüdür. Serpme usulü yapılan gübreleme ekimden önce yapılmalıdır. Toprak yüzeyine gübrelerin serpilmesinin ardından tarım aletleri ile gübre toprağa gömülür. Ekim yapıldığı sırada gübreleme yapmayan kişiler ise ekimin hemen ardına gübreleri toprağa serpmelidir.

Bant usulü gübrelemeler ise gübrelerin bant halinde toprağa verilmesi şeklinde gerçekleştirilir. Bu yöntem için mibzer gibi araçların tercih edilebilmesinin yanı sıra pulluk ya da çapa gibi basit aletler de kullanılabilir. Bant usulü yapılan gübrelemelerde bitkiler fosforlardan daha uzun süre faydalanırlar. Serpme usulünde ise fosforun bitkiye yarar sağlaması daha zordur.

Bu iki yöntem de tarımsal faaliyetlerde genellikle kullanılır. Evdeki saksılara ekilmiş olan çiçekler için bu gübreleme yöntemlerinin yapılabilmesi kolay değildir. Evde bitki yetiştirenler çiçek gübresini farklı çeşitlerde verebilir. En sık kullanılan yöntem ekim yapılırken bitkinin köküne gübre konmasıdır. Çiçek için gübreler aynı zamanda toprakların üzerlerine de serpilebilirler. Gübreyi verme yöntemi gübrenin çeşidine göre de değişebilir. Bir gübrenin çiçeğe verilmeden önce o gübre hakkında detaylı araştırma yapılması gerekir.


Bitki Gübresi Nedir ve Nasıl Yapılır

Koop’s sıvı solucan gübresini bitki gübresi olarak kullandığınızda bitkiler üzerinde inanılmaz etkileri vardır. Daha gösterişli, daha parlak, daha canlı ve gür bitkiler elde etmenizi sağlar. Muhteşem formülü ve tamamen organik olması sebebiyle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 1 Litre suyuna sadece 1 KAPAK ekleyerek kullanılabilir. Kullanım alanı oldukça geniş olan ürünümüz hakkında detaylı bilgiye sıvı solucan gübresi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.

1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.

5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.

20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO ÜCRETİ DAHİLDİR.)

Sipariş Ver

Bir bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gübreye ihtiyaç vardır. Toprak ve su çoğu zaman bitkilerin ihtiyaç duyduğu besin maddesini karşılamaz. Bu durumda da bitki gübresi kullanılması gerekir. Farklı çeşitlerde olan gübreler en temel anlamda içerisinde bitkiler için besin maddeleri bulunduran karışım olarak tanımlanabilir. Gübreleme de kolay bir şey değildir. Gübrelemenin doğru bir şekilde yapılabilmesi için şunların bilinmesi gerekir:

 • Gübreleme ne zaman yapılmalı?
 • En uygun gübre hangisi?
 • Hangi şekilde gübreleme yapılmalı?

Bitki gübresi kullanılması ile bitkiler hızlı bir şekilde canlılık kazanabilir. Ancak bir bitkinin en sağlıklı şekilde yetiştirebilmesi için doğru zamanda doğru şekilde gübreleme yapılması gerekir. Aksi halde gübrelemenin hiçbir faydası olmayacaktır.

Bitki gübresi seçiminiz için kendi üretimimiz olan organik bitki gübresi ürünümüzü tavsiye ediyoruz. Bu sayede bitkileriniz olması gereken renge ve canlılığa ulaşacak, çeşitli hastalıklardan korunacaktır. Organik bitki gübresi siparişi vermek için sitemiz üzerinden alım yapabilirsiniz. Bitkilerinizde yaprak gübresi olarak bilinen ürünleri de kullanabilirsiniz. Yaprak gübresi nasıl uygulanır inceleyebilirsiniz.

Bitki Gübresi Nasıl Yapılır

Özellikle evde yetiştirilen bitkileri için dışarıdan hazır gübrelerin satın alınmasına gerek yoktur. Herkesin ulaşabileceği malzemeler ile evde bitki gübresi yapılabilmesi mümkündür. Evde özellikle kompost gübreler yapılabilir. Bu gübrelerin yapımında kullanılan malzemeler yeşil ve kahverengi olmak üzere ikiye ayrılır. Kompost bitki gübresi yapımı için kullanılabilecek yeşil malzemelerden bazıları şunlardır:

 • Meyve ya da sebze atıkları,
 • Çay yaprakları,
 • Patates ya da soğan kabukları,
 • Yumurta kabukları.

Kahverengi malzemeleri ise mısır sapı, talaş, odun, kuru ot gibi şeylerdir. Kompostlar soğuk ve sıcak olmak üzerek iki farklı şekilde hazırlanır. Soğuk kompostlar için düzenli olarak organik atığa ihtiyaç vardır. Bu hazırlama şekilinde yeşil ve kahverengi materyaller bir araya getirilir ve sürekli olarak yeni atıklar karışıma eklenir. Sıcak kompost ise tüm atıkların karıştırılması, haftada bir kez bu karışımın ters çevrilmesi ve üzerine su eklenmesi gerekir. 5 ya da 6 hafta boyunca düzenli olarak bu işlemin gerçekleştirilmesinin ardından soğuk kompost bitki gübresi hazır olacaktır. Bitki gübresi seçimi yaparken kendi üretimimiz olan organik bitki gübresi ürünlerimizi kullanmanızı tavsiye etmekteyiz.

Akvaryum Bitki Gübresi

Gübreleme ihtiyacı yalnızca saksı bitkilerinde olmuyor. Akvaryum bitkilerinin de zaman zaman gübrelenmesi gerekiyor. Bitkili akvaryuma sahip olan kişilerin de akvaryum bitki gübresi kullanması lazım. Bu bitkilerin de gerekli besine ihtiyaçları vardır. Akvaryum bitki gübrelemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı da normal gübrelemeden biraz daha farklıdır. Örneğin akvaryumun ışıkları açıkken gübreleme yapılmamalıdır. Işık açıkken yapılan gübreleme yosun oluşumuna neden olacaktır. Bunların yanı sıra fazla gübrelemeden de kaçınılmalıdır. Böylesi bir durum bitkiye yarar sağlamaktan ziyade zarar verecektir.

Farklı çeşitlerde akvaryum bitki gübresi mevcuttur. Buna göre de gübre fiyatları da değişebilir. Örneğin diğer gübrelerde olduğu gibi akvaryum gübreleri de sıvı olarak satın alınabilir. Bunun yanı sıra top şeklinde satılan bitki kök gübresi de mevcuttur. Bunlardan biraz daha farklı olan gübre ise kapsül şekilde satılanlardır. Akıllı bitki gübresi olarak da adlandırılan bu gübreler, akvaryumdaki bitkilerinin hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşmalarını sağlıyor.

Sahip olunan akvaryumun içindeki bitkiler için hangi gübrenin daha iyi olduğu konusunda akvaryum bitkileri satan yerlerden yardım istenebilir. Orada çalışan kişiler daha önceden bu tarz şeyleri tecrübe ettiklerinden hangi gübrenin de en faydalı olacağını kişilere söyleyebilir.

Bitki Gübreleme Zamanları

Gübrelemeler yılın her zamanında yapılmazlar. Yanlış zamanda bitki gübresinin verilmesi bitkilere yarar değil zarar verir. Bunun için gübreleme zamanı nedir sorusunun yanıtının biliniyor olması gerekir. Genel olarak Şubat ve Ağustos ayları aralığında gübreleme yapılır. Çünkü bu sezon bitkilerin büyüme zamanlarıdır ve gübrelemeler de esas olarak büyüme mevsiminde yapılmalıdır. Farklı bir dönemde verilen gübreler bitkilerin zamansız büyümesine neden olacaktır. Mevsiminde büyümeyen bitkiler de özellikle soğu karşı dayanaksız olacak ve öleceklerdir.

Çim için gübreleme yapılmak isteniyorsa aralıklı olarak gübreleme yapılmalıdır. En ideal olanı da yılda üç kez verilenidir. İlkbaharda, yaz sonunda ve sonbaharda birer kez çimenlere bitki gübresi verilmesi en sağlık şekilde çimlerin büyümesini sağlayacaktır. Bir gübre toprakla anında temas etmelidir. Uzun olan çimlerde gübrenin toprak ile temasını engelleyecektir. Bunun için de çim biçme işleminin ardından gübreleme yapılmalıdır.

Fosforlu Gübreler Ne Zaman Verilir?

Bitki gübresinin çeşidine göre verilme zamanı ve ne şekilde verileceği değişebilir. Örneğin fosforlu bitki gübreleme bitkiyi ekmeden önce ya da ekimin işlemi sırasında verilmelidir. Fosforlu bitki gübresi tohumun derinine dökülmelidir. Yani muhakkak toprağa gömülü bir şekilde gübreleme yapılmalıdır. Fosforlu gübre toprağın üstüne serpme şekilde yapılmaya uygun bir gübre çeşidi değildir. Bu gübrenin verilme zamanı konusunda dikkatli davranılmalıdır. Erken ya da geç verilen fosforlu gübre bitkinin gelişimine hiçbir şekilde fayda sağlamayacaktır. Bu yüzden bitki ya ekmeden ya da ekerken gübre verilmelidir. Büyümüş bir bitkiye fosforlu bitki gübresi verilmemelidir. Bu şekilde fosforlu bitki gübresi tavsiye edilmez.

Potasyumlu ve Azotlu Gübreler Ne Zaman Verilir?

Bir toprağa potasyum gübresi verilmeli mi sorusuna yanıtı toprak analizinin ardından alınabilir. Bu analiz işleminden sonra ekim yapılacak olan toprağın potasyum eksikliği olduğu tespit edilirse potasyumlu gübre kullanılmalıdır. Şayet ekim yapılacak olan toprağın böyle bir ihtayı yoksa toprağı güçlendirmek için bu gübrenin kullanılmasına gerek yoktur. Potasyum bitki gübresi de aynı fosforlu gübre gibi verilmelidir. Yani potasyumlu gübre kullanacak olan kişiler ya ekim yapmadan önce ya da ekim sırasında gübrelerini toprağın altına koymalıdır.

Azotlu gübreler ise diğer gübrelerden biraz daha farklıdır. Bu gübre toprağa verilmesinin ardından uçabilir. Uçucu özelliğe sahip olan azotlu gübrelerden en iyi şekilde faydalanılabilmesi için tavsiye edilen yol ise gübrenin tek seferde değil belirli aralıklar ile verilmesidir. Böylece azotlu gübrenin besin değeri hiçbir kayba uğramayacak ve toprağın ihtiyaç duyduğu tüm besini sağlayacaktır. İki farklı zamanda azotlu bitki gübresi verilme işlemi için ilk gübreleme dikim sırasında yapılmalıdır. Bu gübrelemenin ardından ikincisi için ise bitkinin büyümesinin en hızlı olduğu zaman beklenmelidir. İki gübrelemenin yapılma süreleri arasında çok zaman olmamalıdır. Bitki tamamen büyüdüğünde bu gübrenin bir yararı olmayacaktır.

Ne Kadar Gübre Kullanılmalıdır?

Gübreleme konusunda hayati öneme sahip olan bir başka konusu ise ne kadar gübre kullanılması gerektiğidir. Bunun cevabını net bir şekilde vermek de zordur. Çünkü verilmesi gereken bitki gübresi miktarı toprağın durumuna ve bitkinin ihtiyacına göre ayarlanmalıdır. Bitkinin ihtiyacından fazla verilen gübre bitkilerin köklerine zarar verecektir. Bir toprağın besine ne kadar ihtiyacı varsa gübre de ona göre verilmelidir. Bir toprağın hangi besinden ne kadara ihtiyacı duyduğu da toprak analizinin ardından anlaşılabilir. Bitki gübresi ürünümüzü aldığınızda size kullanımı konusunda yeterli bilgi verilecektir.

Doğal Gübre Nedir?

Gübreler genel olarak ikiye ayrılırlar. Bunlar doğal gübreler ve yapay gübrelerdir. Bitki gübreleri için de ikisinden birisi kullanılabilir. Gübre fiyatları da bu çeşitlere göre değişebilir. Doğal bitkilerin kaynağı hayvanlar ve bitkilerdir. En çok tercih edileni de kuş gübresidir. Doğal gübrelerin içlerinde bitkinin ihtiyacı olan azot ve fosfor yer alır. Doğal gübrelerin en önemli özelliği ise yavaş etki etmesinden ve suda daha az çözünmesinden dolayı tohumlara ya da filizlere herhangi bir zarar vermez.

Bir bitki gübresi olan doğal gübrelerin toprak yapısını düzeltme özelliği de vardır. Bu da bitkilerin daha sağlık olmasını sağlar. Doğal gübrelerin çeşitleri şunlardır:

 • Ahır gübresi,
 • Kompostlar,
 • Yeşil gübre.

Hayvan gübresi olarak da bilinen ahır gübresi ahır ya da kümes hayvanlarının dışkılarından elde edilir. Katı ve sıvı dışkılar karıştırılarak bu gübreler elde edilir. Bitki gübresi olarak oldukça etkili olan ahır gübresi, bitkilerin gelişimleri için ihtiyaç duydukları tüm besin maddesinin sağlanmasına yardımcı olur. Kompostlar ise ahır gübrelerinden biraz daha farklıdır. Bitki ve hayvansal atıkların toplanıp daha sonrasında çürümeye bırakılması ile oluşan gübredir. Kompostlar da toprak düzenleyici gübreler arasında yer alır.

Doğal gübrelerin sonuncusu ise yeşil gübredir. Bu gübre de gelişmesi tamamlanmamış bitkilerin sürülmesi yardımıyla toprağa karışması şeklinde kullanılır. Bu gübreler toprakta çürüyerek, toprağın besinlerce güçlenmesini sağlar.

Yapay Gübreler

Bitki gübresi olarak doğal gübreler tercih edilebildiği gibi yapay gübreler de kullanılabilir. Organik bitki besinleri olan doğal gübrelerden farklı olarak kimyasallar ile hazırlanmış olan gübreler yapay olanlardır. Yapay gübreler katı ve sıvı şeklinde bulunur. Geçmişte toz halinde de yapay gübreler mevcuttu. Ancak bu gübreler nemi fazla çektiği ve taşınmasının yanı sıra saklanmasının da zor olmasından dolayı kullanımı kalktı. En sık kullanılan ise katı gübrelerdir. Bunun da en önemli nedeni katı gübrelerin daha rahat saklanmasıdır.

Kimyasal sıvı gübre nedir sorusuna verilecek yanıt ise genellikle ilkbahar aylarında kullanılması gereken ve uçucu özelliğe sahip gübrelerdir. Toprağın altına konan sıvı gübreler, bitkilerin köklerinin korunmasında büyük görev alır. Yapay gübrelerin çeşitleri ise şu şekildedir:

 • Azotlu gübreler,
 • Fosfatlı gübreler,
 • Potasyumlu gübreler,
 • Kompoze gübreler.

Gübre Markaları

Bitkilerin yetişmesi konusunda topraktaki besinlerin yetersiz geldiği noktalarda bitki gübresi kullanılması gerekir. Hangi gübrenin tercih edileceği de pek çok kişinin kafasını karıştırabilir. Piyasada çok farkı çeşide kimyasal ve organik gübre markaları mevcuttur. Gübre kullanacak olan kişilerin ilk olarak kimyasal mı doğal gübre mi kullanacağına karar vermesi gerekir. Daha sonrasında bu gübrelerin de hangi çeşitleri isteniyorsa ona göre marka araştırması yapılması gerekir. Herhangi bir markanın en iyisi olduğunu söylemek zor. Çokça bitki gübresi markası olması kişilerin seçeneklerini de arttırıyor. Fakat kendi üretimimiz olan bitki gübresi ürünümüzü kalite ve fiyat farkından dolayı bunların dışında bir yerde tutmanızı hatırlatıyoruz.

Gübreleme Şekilleri Nelerdir?

Bitki gübresi farklı şekillerde toprağa konulur. Gübrelemeler genellikle el ya da makine yardımıyla yapılır. Gübrelemenin en temek yöntemlerinden bir tanesi serpme diğeri ise bant usulüdür. Serpme usulü yapılan gübrelemeler, ekimden önce ya da ekimden sonra yapılabilir. Ekimden önce yapılacak olan gübreleme için bitki gübresi toprak yüzeyine serpilir. Sonrasında ise işleme araçları ile gübre toprak ile karıştırılır. Ya da ekim işleminin yapılmasının ardından gübreler serpilebilir.

Bant usulü gübreleme ise genel olarak mibzer adı verilen tarım aracıyla yapılır. Ancak bunun yanı sıra pulluk ve çapa gibi aletler ile yapılabilmesi de mümkündür. Bu gübreleme çeşidi en sık kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bunun da en önemli nedeni bant ile yapılan gübrelemenin bitki için daha yararlı olduğuna dair araştırmalar olmasıdır.

Toprak Analizlerinin Yapılması

Verilecek gübrenin miktarının belirlenmesinde en önemli faktör toprak yapısıdır. Bunun için de toprak analizi yapılması gerekir. Özellikle çiftçilik ile uğraşan kişilerin bu analizin yaptırması şarttır. Bu analizler sayesinde topraktaki fosfor, kireç ve potasyum miktarları öğrenilir. Analizlerin yapılmasının ardından toprağa gerekli olan bitki gübresi ne olduğunun raporu tutulur.

En uygun miktarda gübre kullanılabilmesi için toprak analizinin yapılması elzemdir. Analizin ardından tutulan rapor çiftçiye ulaştırılır. Bu sayede de fazla bitki gübresi kullanarak bitkilerin zarar görmesinin de önüne geçilir. Toprak analizi yaptırmak isteyen kişiler ekim yapılacak olan topraktan bir miktar alarak laboratuarlara gitmelidir.


Çim Gübresi Çeşitleri ve Kullanımı

Çim gübresi çeşitlerinden olan Koop’s Sıvı Solucan Gübresi sayesinde çimlerinizde muhteşem değişim sağlarken bunu daha kısa zamanda daha gür şekilde oluştuğunu fark edeceksiniz. %100 Organik, kokusuz olan ürünümüz ile topraklarımızı daha yaşanır hale getirelim. Akla gelen her üründe kullanılabilen Koop’s Sıvı Solucan Gübresi birçok üründe 200-400 Litre suya sadece  1 LİTRE karıştırılarak kullanılmaktadır.

100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.

1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.

5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.

20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO ÜCRETİ DAHİLDİR.)

Topraktan beslenen tüm tohumların çiçek ve meyve verebilmeleri için besin ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Çim gübresi için de öyle! Mineral açısından zengin olan topraklar her daim daha verimlidir. Bitkilerin büyümek için ihtiyacı olan besin grupları gübre olarak harmanlanabilmekte ve verilebilmektedir.

Gübreleme işlemi ne kadar doğru yapılırsa sonuç o kadar iyi olacaktır. Gübreleme bitkilerin büyümelerini, verimlerini arttırdığı gibi hastalıklara karşı korunabilmeleri için güçlenmelerini de sağlamaktadır. Çimlerin sağlıklı şekilde büyüyebilmesi ve canlı bir görünüm kazanması için çim gübresi uygulanmalıdır.

Bahçenizde ve etrafınızda göze hitap eden çimlerinizi daha canlı ve gür biçimde sergilemek istiyorsanız özel ürünümüz olan organik sıvı solucan gübremizi kullandığınız taktirde daha canlı bir yeşil renge büründüklerini göreceksiniz. Soğuğa ve hastalıklara karşı daha dirençli olacaklar ve toplam gübre maliyetiniz düşecektir. Çim gübresi satın almak  için sitemiz üzerinden lütfen sipariş veriniz. Bahçenizde bulunan çiçekleriniz için diğer ürünlerimizi yani çiçek gübresi çeşitlerimizi de inceleyebilirsiniz.

Çim Gübresi Çeşitleri Nelerdir?

Çimlerin gübrelenme zamanlarının önemi büyüktür. Zamanlamanın sahip olduğu önem kadar kullanılacak çim gübresi çeşitleri de önemlidir. Zaman ve gübre çeşidinin uyumu da sağlıklı sonuçlar alınabilmesi için gereklidir. Örneğin ilkbahar aylarında yapılacak çim tohumu ekimi ya da rulo çim uygulamalarında, çimin azot ihtiyacı fazla olmaktadır. Bu noktada azot ihtiyacını karşılayabilecek çim gübresi kullanımı sağlanmalıdır. Tercih edilmesi gereken gübre ve zamanlama uyumu şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yaz aylarında yapılacak olan çim tohumu ekimlerinde, çimlerin fosfor ihtiyacı fazla olacaktır.
 • Toprak bellendiğinde, taşlar temizlendiğinde ve toprak düzeltildiğinde yapılacak olan ekimlerde çimlerin köklerinin sağlam şekilde toprağa tutunabilmesi için çim güçlendirme gübresi yani fosforu yüksek olan gübrelerin kullanılması gerekmektedir.
 • Mevsim geçişlerinde çimlerin sağlıklı şekilde kalabilmeleri için; demir, mangan ve çinko içeren çim gübresi kullanımı sağlanmalıdır.
 • Konvansiyonel çim gübresi toprakta en az 3 hafta kalmakta ve çimleri yakma riski bulunmaktadır. Bu sebeple kullanımından sonra bol sulama yapılmaya dikkat edilmelidir.
 • Kullanılan çim gübresinin içerisindeki demir oranı ne kadar fazla ise çimlerin yeşili o kadar koyu olmaktadır.
 • Çimler için kullanılacak olan gübrelerde en ideal tercih salınımı yavaş olanlar olacaktır.

Bitki ve Sebzelerde Sıvı Solucan Gübresi Kullanım Zamanı - Dozajı

BİTKİ ve SEBZELER1. UYGULAMA ve DOZAJ2. UYGULAMA ve DOZAJ3. UYGULAMA ve DOZAJ4. UYGULAMA ve DOZAJ
Buğday - Arpa - Yulaf - ÇavdarEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 200 Litre su içine, 4 Litre katarak
Kardeşlenme dönemi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Gebeleşme dönemi öncesi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Domates - Biber - Hıyar - Soğan - Marul - Turp - SarımsakEkim öncesi bekletme
Fideler 6-8 saat arası 100 Litre su içine 3 Litre katarak
* Vejetatif gelişim döneminde 10 Dekar alan için,200 Litre su içine 8 Litre katarak
* Sera için 10 Dekar alanda 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Çiçeklenme döneminde
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Karpuz - KavunEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine 5 Litre katarak
1 - 2 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 10 Litre katarak
10 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 100 Litre su içine 2 Litre katarak
MısırEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 200 Litre su içine, 10 Litre katarak
3 - 5 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 300 Litre su içine 15 Litre katarak
ÜzümEkim öncesi bekletme
Fide 6 - 8 saat arası 100 Litre su içine 2 Litre katarak
Yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
Yaprak dökümü sonrası
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
AyçiçeğiEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 5 Litre katarak
3 - 5 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
6 - 7 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 300 Litre su içine 15 Litre katarak
ÇeltikEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 200 Litre su içine, 4 Litre katarak
İlk filizlenme dönemi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 300 Litre su içine 9 Litre katarak
Kardeşlenme dönemi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 10 Litre katarak
TütünUygun değil3 - 5 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 300 Litre su içine 4 Litre katarak
Şeker PancarıEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 3 Litre katarak
4 - 6 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 8 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
ÇayUygun değilİlk sürgün öncesi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Her sürgün arası
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
Pamuk - KetenEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 4 Litre katarak
1 - 2 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 8 Litre katarak
SoyaUygun değil4 - 6 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 2 Litre katarak
Çiçeklenme döneminde
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 8 Litre katarak
Çiçek dökümü sonrası
10 Dekar alan için, 100 Litre su içine 2 Litre katarak
PatatesEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 2 Litre katarak
Çiçeklenmeden 10 gün önce
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 8 Litre katarak
BezelyeEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 10 Litre katarak
4 - 6 yaprak çıkışında
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
Tomurcuklanma başlangıcı
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
ŞerbetçiotuEkim öncesi bekletme
Fideler 6 - 8 saat arası 100 Litre su içine 2 Litre katarak
1,5 - 2 metre olduğunda
10 Dekar alan için, 100 Litre su içine 2 Litre katarak
Çiçeklenme öncesi
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 8 Litre katarak
Hasattan 7 - 10 gün önce
10 Dekar alan için, 100 Litre su içine 3 Litre katarak
Bal KabağıEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 1 Litre katarak
1 - 2 yaprak çıkışında çiçek açmadan 7 - 10 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
ÇimEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 3 Litre katarak
Her 15 - 20 günde bir
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 4 Litre katarak
ÇiçeklerEkim öncesi bekletme
1 Ton tohum için, 100 Litre su içine, 3 Litre katarak
Tomurcuklanma döneminde
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak
Çiçeklenmeden 15 - 20 gün sonra
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 2 Litre katarak
Ağaçlar - ÇalılarEkim öncesi bekletme
Fideler 6 - 8 saat arası 100 Litre su içine 2 Litre katarak
Tomurcuklanma döneminde
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 2 Litre katarak
Çiçeklenme döneminde
10 Dekar alan için, 200 Litre su içine 6 Litre katarak

Çim Gübresi Fiyatları Ne Kadardır?

Çim gübresi fiyatları tercih edilecek gübre türüne göre değişiklik gösterecektir. Çim gübresi tercihlerinde gübrenin çeşidi ya da kullanılacak olan metrekareye göre fiyatlarda değişecektir. Çim gübresini seçerken doğru tercihler yapılması gerekmektedir. Elde edilmek istenen sonuçlara göre gübre tercihi yapılmalı ve doğru şekilde, doğru zamanlarda uygulanmalıdır. Sağlıklı sonuç elde edilebilmesi için uzman kişilerden yardım alınması en doğrusu olacaktır.

Çim Gübresi Ne Zaman Atılmalıdır?

Çim coşturan gübre ya da hangi tür çim gübresi kullanılacaksa doğru zamanda uygulanması büyük önem taşımaktadır. Çim gübreleme zamanının doğru şekilde seçilebilmesi için;

 • Havaların sıcaklığı
 • Çimin yapısı
 • Sulama zamanları
 • Çimin kalitesi

gibi faktörlere göre değişiklik gösterecektir.

Genel olarak ilkbahar başlarında ve sonbaharın sonlarına doğru çim gübresi uygulaması yapılmaktadır. Gübreleme zamanının sahip olduğu önemin yanı sıra gübreleme sonrasında da dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır;

 • Gübreleme işlemi elle değil, gübre saçıcı aletlerle yapılmalıdır.
 • Gübreleme sonrasında iyi sulama yapılması etkisi açısından büyük önem taşımaktadır.
 • Gübreleme yanlış yapılırsa faydalanan çok zarar getirecektir. Doğru şekilde yapılabilmesi için uzman kişilere başvurulması faydalı olacaktır.

Çim Gübreleme Nasıl Yapılır?

Çim gübresi metrekare başına 25 gram ile 75 gram arasında değişen miktarlarla atılmalıdır. Gübreleme işlemi elle ya da makine yardımı ile yapılabilmektedir. Kuru olan gübreler toprağın üzerine serpilerek uygulanabilmektedir. Bu işlemde iki ayrı şekilde yapılabilmektedir;

 • Çim gübresi ekimden önce toprağın yüzeyine serpilmelidir. Sonrasında belirli toprak işleme aletleri ile toprağa gömülmelidir. Gübre toprağa gömüldükten sonra ekim işlemi gerçekleştirilir.
 • İkinci seçenek ise ekimden önce toprak üzerine serpilerek çim tohumları ve toprakla karıştırılarak uygulanabilmektedir.

Çimlerin gübrelenmesi ve gübrelendikten sonra sulanarak biçilmesi süreçleri oldukça önem ve dikkat isteyen uygulamalardır. Çimlerin gübreleme sonrası yanmaması için uygulanacak bütün süreçlerdeki yöntemler bilinçli bir şekilde ve itina edilerek yapılmalıdır.

Çim Gübresinin Sağladığı Faydalar

Çim gübresi, çimlerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi ve yeşil kalmaları için oldukça büyük öneme sahiptir. İster ithal gübre ister organik gübre kullanılsın, önemli olan doğru zamanda ve doğru gübrenin kullanılmasıdır. Çim gübresi doğru kullanıldığında sağladığı faydalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çim alanların sahip olduğu çimlenen tohum miktarı yüzdesi arttırmaktadır.
 • Çimlerin kök gelişimini güçlendirir ve arttırır.
 • Çimlerin hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar.
 • Çim olan zemin kaplamayı arttırır.
 • Çim gübresi çim tohumlarının hızlı bir şekilde çimlenmesini sağlar.
 • Çimlerin rengini parlaklaştırır ve daha canlı gözükmelerini sağlar.

Çim Gübreleme Nedir?

Çim gübreleme dikkat ve titizlik isteyen bir uygulamadır. Doğru şekilde yapıldığında sağlıklı sonuçlar mümkün olacaktır. Çimlerin düzgün ve sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gübreleme yapılması önemlidir. Gübrelemenin senede en az 2 kez ya da 3 kez yapılması gerekmektedir. Doğru gübrenin ve doğru zamanın seçilmesi çimlerin çabuk ve sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır. Aynı zamanda köklerinin kuvvetlenmesine ve uzamasına bu sayede toprağa sağlam bir şekilde tutunabilmelerine yardımcı olacaktır. Çim gübresi;

 • Toprağa ve çimin türüne göre seçilmeli,
 • Doğru zamanlarda uygulanmalıdır.

Bu şekilde uygulanan gübreleme işlemi yemyeşil, parlak görünüme sahip ve sağlıklı çimlere sahip olmanızı sağlayacaktır. Gübreleme işlemi toprakta çimlerin büyüyebilmesi için ihtiyacı olan besinlerin eklenmesi için yapılmaktadır. Bu sayede çimler sağlıklı şekilde büyümekte ve yemyeşil kalmaya devam etmektedir.

Çim Gübresi Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Çim için gübre tavsiyesi istiyorsanız öncelikle türüne uygun olan gübrenin seçilmesi gerekmektedir. En uygun çim gübresi seçimi, mineral olarak zengin ve organik olan gübrelerin seçimi olacaktır. Çim gübreleme için seçilecek olan gübrelerde mutlaka olması gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çim gübresinde mutlaka bulunması gereken nitrojen büyüme için gereklidir.
 • Çim gübresinden mutlaka bulunması gereken fosfor köklerin direnç kazanmasına yardımcı olur.
 • Çim gübresinde mutlaka bulunması gereken potasyum ise bitki damarlarındaki su akışının düzenli şekilde yapılmasına yardımcı olur.

Çim Türlerine Göre Doğru Gübre Seçimi

Dünyada birbirinden farklı özelliklere sahip birçok çim türü bulunmaktadır. Türlere göre yapılması gereken çim gübresi tercihlerinde, kullanım amaçları da büyük bir etken oluşturmaktadır. Çim gübresi tercihinde; çim türü ve kullanımları hangi yönde olacak ise gübre tercihlerinin de o yönde yapılması gerekmektedir. Tercihlerde dikkat edilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Çimlerin bulunduğu alanlar genellikle fazla sulanmaktadır. Bu sebeple organik maddelerini çabuk kaybederler.
 • Yılda en az iki kez gübreleme yapılması önemlidir.
 • Çim gübresi suni ya da organik olarak tercih edilebilmektedir. Organik çim gübresi çok sulanan alanlarda bulunan çimler için daha fazla tercih edilmektedir.
 • Kullanılan gübrelerin mutlaka çim gübresi olması yani çimlere özel hazırlanmış olması gerekmektedir.
 • Gübrenin çimler üzerinde hızlı etki etmesi isteniyorsa suda eritilen besinler tercih edilmelidir. Fakat bu noktada kullanılacak olan gübre miktarı büyük önem taşımaktadır.
 • Sıvı çim gübresi çimlerin hızlı bir şekilde yeşermesini sağlamaktadır. Fakat etkisi çok daha çabuk biter. Sulama ve yağmurların artması ile çimler çabuk bir şekilde yok olur.
 • Zaman içerisinde çözünen granül besinlerin tercih edilmesi ise çimlerin ömrünü uzatır.
 • Çim gübresi için en doğru zamanlar ilkbahar, yaz aylarının başları ve sonbahar olarak 3 dönemdir
 • Suni gübre kullanımlarında doz çok iyi ayarlanmalıdır. Fazla kullanıldığı takdirde toprağın tuzlanmasına ve bu sebeple çim köklerinin az gelişmesine yol açmaktadır.
 • Nitrojen, fosfor ve potasyum içeren organik çim gübresinin kullanılması en sağlıklı gübreleme yollarından bir tanesidir.

Çim Gübresi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çim gübresi tercihlerinde en doğru ve en sağlıklı olanı bulabilmek için uzman bir kişiye başvurulması gerekmektedir. Çim alanların sağlıklı bir şekilde büyümesi için toprağın değerleri, çimin türü, gübrenin çeşidi gibi birçok değişken etki etmektedir. Tüm bunların yanı sıra seçilecek gübrede etken olan maddeler şu şekildedir;

 • Çim türünün ihtiyacı olabilecek özel gübreleme
 • Toprakta bulunan besinler ve miktarları
 • Çimin sahip olması istenilen kalite
 • Sürgün sıklığı
 • Çim alanın sahip olduğu kullanım şartları
 • Toprağın fiziki durumu
 • Çevrenin sahip olduğu koşullar
 • Çevredeki hava koşullarının durumu

Organik Gübreler Nelerden Oluşur?

Çim gübresi organik olarak tercih edildiğinde daha sağlıklı sonuçlar verebilmektedir. Tarımsal ürünlerin yetiştirilmesi esnasında kullanılan organik gübreler bitkilerin ihtiyacı olan besinleri almalarını sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. Organik gübrelerin oluşum materyalleri ise;

 • Organik kökenli tarımsal atıklarla,
 • Doğal kökenli organik maddelerin değişikliğe uğramadan elde edilmesidir.

Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Organik gübre çeşitlerini şu şekilde sıralamak mümkün olmaktadır;

 • Hayvan Gübreleri: kümes hayvanlarının ve ahır hayvanlarının sıvı ve katı dışkılarıyla ya da yataklık malzemelerinin karışımlarıyla elde edilmiş olan gübreler hayvan gübresi olarak adlandırılır. Son yıllarda oldukça ilgi çeken gübreler arasında bulunan solucan gübrelerini bu kategoriye dâhil etmek mümkündür.
 • Hümik Asit: organik ürünlerin parçalanması ile oluşan son ürünler olan hümik asitler topraktan elde edilen materyallerden birisidir. Hümik asit toprağın organik madde sağlama açısından uygun materyalleri arasında bulunur ve içerisinde çinko, kükürt ve demir gibi elementler bulunan leonardit kaynaklı gübreler daha fazla tercih edilir.
 • Yeşil Gübreleme: Yeşil gübreleme yeşil aksamı bol olan bitkilerin belirli bir gelişim dönemini tamamlamaları ardından elde edilir. Özellikle gelişiminin belirli bir bölümünü tamamlayan baklagiller ve buğdaygiller türü bitkilerin yetiştikleri ya da sürüklenerek toprak altına karıştıkları durumlarda yeşil gübreleme oluşur. Baklagiller seçilerek yapılan yeşil gübrelemelerde toprağa organik madde yanı sıra azot katılımı sağlanır. Organik bir yöntem olan bu durum kimyasal azotlu gübre yerine geçerli olmaktadır.
 • Kompost: Kompost olabilecek durumlar, bitkisel ya da hayvansal kaynaklı, endüstriyel ya da şehir atıkları kaynaklı, tarımsal kaynaklı olabilmektedir. Kompostlanan materyaller sahip oldukları orijinal yapılarını kaybederek daha farklı bir yapıya dönüşerek gübre çeşidi olarak karşımıza çıkarlar. Her türlü organik atıklardan elde edilebilen gübre çeşidi olma özelliğini taşıyan kompostlar çok ucuza mal olan organik gübreler arasında yer almaktadır.
 • Turba Toprağı (Torf): kurutulmuş göl ve kıyıları yanı sıra bataklık kıyılarında uzun yıllar boyunca biriken organik artıklar toprakla karışırlar. Organik atıkların toprakla karışımının fazla olması turbo toprağı denilen bu topraklarda organik maddelerin oranlarının yüksek olmasına neden olmaktadır.

Turba toprağı herhangi bir zehirli madde ve mikroorganizma içeriğine sahip değildir ve organik maddelerin zengin olduğu toprak çeşidi olarak bilinmektedir. Kokusuz olma özelliğine sahip olan turba toprağı organik maddeler bakımından oldukça zengin olması ve diğer olumlu özellikleri taşıması nedeni ile tarımsal alanda rahatlıkla kullanılabilen ve tercih edilen toprak olarak bilinmektedir.


Organik Gübre Çeşitleri Nelerdir

Koop’s Sıvı Solucan Gübresi %100 Organik gübre olmasıyla bilinir. Aklınıza gelen her türlü bitki, çiçek, sebze, meyve, ağaç ve çimlerde kullanabilirsiniz. Kullanım alanı oldukça geniştir. Birçok üründe 200-400 suya sadece 1 LİTRE karıştırarak kullanıldığından gübre maliyetinizi fazlasıyla düşürür. Etkisi kanıtlanmış bir gübredir. Verimi %30 – %70 arasında arttırır. Daha kaliteli ürünler elde etmenizi sağlar. Meyve sebzenin tadını aromasını arttırır. 

100 Mililitre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 15 TL.

1 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 40 TL.

5 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 170 TL.

20 Litre Koop’s Sıvı Solucan Gübresi 465 TL.

(FİYATLARIMIZA KARGO ÜCRETİ DAHİLDİR.)

 

SATIN AL

Tarım, dünyanın pek çok bölgesinde gerçekleştirilen, hem belirli bir maddiyat hem de sağlıklı yiyecek elde etme yöntemidir. Kişilerin tarım yapıyor olmasının sebepleri arasında elde edilecek ürünlerin, toprağın yapısına ve çevreye en az zarar verilerek elde edilmesinin amaçlanması da yer alır. Çiftçiler, ziraat bilimciler, tarımdan verim alabilmeleri için, yetiştirdikleri bitkileri ve yetiştirme işleminin gerçekleştiği toprağı tanımaları gerektiğinin bilincindedirler. Aksi takdirde, hiçbir üründen sonuç alınamayacaktır. Yetiştirilen ürünlerden, en iyi verimlerin alınması için, yetiştiriciler gübreleme yöntemleri kullanırlar. Eskiden kullanılan kimyasal gübrelemenin yerini artık organik gübreleme yöntemleri almaktadır. Buna eş değer olarak da organik gübre firmaları sayısı artış göstermiştir.

Organik gübre ihtiyaçlarınız için her türlü bitkilerinizde, sebze ve meyvelerinizde etkili güce sahip bizim ürünlerimizi kullandığınız taktirde erken çiçeklenme, erken hasat, kalite ve verim artışı, hastalıklara karşı direnç kazanımı, toplam gübreleme maliyetinde azalma olacak ve bu sayede hem tüketici hemde üretici kazanacaktır. Organik gübre ihtiyacınız için websitemiz üzerinden fiyat alıp sipariş veriniz.

Organik Gübre Çeşitleri Nedir?

Organik gübreleme, çevreye oldukça faydalı olduğundan ve kullanıldığında daha verimli sonuçlar yarattığından, kimyasal gübrelemeye göre daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Organik gübreleme çeşitleri şu şekilde ayrılır;

 • Hayvan dışkıları ile gübreleme,
 • Yeşil gübreleme yöntemleri,
 • Hümik asit gübreleme,
 • Kompost,
 • Turba yaprağı

Hayvan dışkıları gübreleme, hayvan dışkısı kompostlanarak elde edilir. Solucan gübresi de organik gübre sıvı ya da katı olabilme şekliyle, hayvan gübresi kategorisinde yer alır. Yeşil gübre; baklagil, buğdaygil klasmanında yer alan bitkilerin yetiştirilerek toprak altına yerleştirilmesi şekliyle yapılan bir organik gübre yöntemidir. Hümik asit, organik gübre parçalanılarak elde edilen bir gübre yöntemidir. Bu gübre ile toprağın ihtiyacı olan, kükürt, demir ve çinko gereksinimleri sağlanır. Kompost, bitkisel ya da hayvansal atıkların parçalanarak gübre haline getirilmesi yöntemi ile sağlanan bir organik gübreleme şeklidir. Kompost ile elde edilen organik gübre fiyatları, diğerleri ile kıyaslandığında daha uygundur. Turba yaprağı adı verilen organik gübre, bataklıklar ya da göl kıyılarında oluşan maddelerin toprak ile bir araya gelmeleri sonucu oluşturdukları oldukça geniş besin elementlerine sahip bir gübre çeşitidir. Organik gübreler katı olarak kullanılabilecekleri gibi, çözelti haline getirilerek sıvı gübre olarak da kullanılabilirler. Organik gübre fiyatları için mutlaka bizden teklif alınız.

Organik Gübrelerin Faydaları Nelerdir?

Organik gübrenin ziraat bilimciler tarafından desteklenmesinin elbette geçerli sebepleri vardır. Organik gübre bir toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısını iyileştirir. Organik gübrelerin faydaları şöyledir;
Organik gübre toprağı sıkılaştırır bu şekilde erozyon tehlikesi azalır.

Toprak daha verimli bir şekilde suyu ve havayı bünyesine alır, bu şekilde bitkiler daha rahat gelişir.
Organik gübre kullanımı sayesinde, bitkilerin ihtiyaç duyduğu elementler toprağa aktarılır. Toprağın PH ve tuz oranı dengelenir. Organik gübre faydaları düşünüldüğünde fiyatları o kadar da fazla değildir.

Organik Gübre Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Organik gübre kullanımı, gübreleme işlemini yapılacak olan toprağa ve yetiştirilen bitkiye göre değişiklik gösteriyor olacaktır. Bu nedenle, satın alınan organik gübre, herhangi bir şekilde ve aynı oranlarda kullanılmamalıdır. Çoğu zaman alınan gübre paketlerinde, gübrenin nasıl şekillerde kullanılması gerektiği, ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Toprağın gübre ihtiyacının tespit edilebilmesi için, öncelikli olarak bir gübre analizi yapıyor olmak şarttır. Daha sonra toprağın ihtiyaç duyduğu gübre toprağa verilmelidir. Yapılan araştırmalara göre özellikle Karadeniz kıyılarında ve Trakya bölgesinde yer alan toprakların, verim bakımından fakir olduğu ortaya çıkmıştır. Buradaki topraklar, özellik olarak, kireç oranı ve PH derecesi fazla olan, fosfor, potasyum, çinko ve demir oranları az olan topraklardır. Özellikle bu bölgelerde verimli bir ürün yetiştiriciliği yapılması isteniyorsa, düzenli olarak gübreleme yapılmalıdır. Yapılan yanlış gübreleme işlemleri bitkilerin tahribatına sebep olur. 

Organik Gübreler Nelerdir?

Pek çok doğal madde organik gübre olarak kullanılmaktadır. Özellikle kümes hayvanları, büyükbaş ve küçük baş hayvan dışkılarından elde edilen olgular, en organik gübre çeşitleri arasında yer alır. Organik gübre olarak isimlendirilen farklı maddeler şu şekilde sıralanacaktır;

 • Keten, kenevir, tütün, buğday, arpa, yulaf sapı,
 • Patates, kayın, meşe yaprakları,
 • Mısır koçanları,
 • Kanalizasyon atıkları,

Bazı yanlış bilinenin aksine, taze hayvan dışkısı, organik gübre olarak kullanılmaz. Bunun sebebi, taze hayvan dışkılarında bulunan karbon ve azot miktarlarının, bitkilere zarar verecek seviyede olmasıdır.

Organik Gübre ve Kimyasal Gübre Farkları

Kimyasal gübreler, yapay yollarla üretilen katı ya da sıvı modülleri bulunabilen gübre çeşitleridir. Kimyasal gübrelerin farklı şekilleri bulunmaktadır bunlar;

 • Azotlu gübre,
 • Amonyak,
 • Amonyum nitrat,
 • Üre,
 • Fosfatlı gübreler,
 • Potasyumlu gübreler,
 • Kompoze gübreler

Şeklindedir. Bu kimyasallar, elde edilen ürünün kaliteli görünmesini sağlıyor olabilirler fakat, kimya değerleri değişen ürün, yeterli besin seviyesine sahip olmayacaktır. Bu nedenle, bu şekilde üretilen kimyasal gübreler, sağlık açısından faydalı değillerdir. Aynı zamanda bu gübrelerin, çevreye zarar veriyor oldukları da tespit edilmiştir. Bu nedenle kişiler, gübre satın alırlarken, organik gübre kullanmaya dikkat etmelilerdir. Organik gübreler, bünyelerinde barındırdıkları besin elementleri sayesinde, bitkilere doğal yollardan takviye sağlarlar ve aynı anda toprağın yapısını bozmazlar. Kimyasal gübre kullanılan bir alanın gübre ihtiyacı daha sık olacakken, organik gübre kullanılan alanlarda gübre ihtiyacı çok daha seyrek olmaktadır. Organik gübre kullanan üretici ürünlerindeki tat ve aroma artışını gözlemleyecektir. Organik gübre ürünümüzü mutlaka deneyip tecrübe ediniz.

Gübre Çeşitleri Nelerdir?

Gübreler, yapısına ve uygulama şekillerine göre ikiye ayrılacaktır. Yapısına göre gübre çeşitleri;

 • Kimyasal gübreler,
 • Organik gübreler

Şeklindedir. Kimyasal gübreler, artık kullanım oranı olabildiğine azalmış gübre çeşitleridir. Kimyasal gübre, içeriğinde barındırdığı toprağın yapısına zarar vermekte olan elementler nedeniyle, faydalı addedilmez. Organik gübreler ise, içeriği bakımından hem bitkiler için, hem de toprağın yapısı için çok daha faydalıdır. Uygulama şekillerine göre gübreler;

 • Taban,
 • Damlama,
 • Yaprak

Olarak çeşitlilik gösterir. Organik gübre tercihiniz için muhteşem etkiye sahip ürünlerimizi tercih ediniz.

Bitkiler Gelişimleri İçin Nelere İhtiyaç Duyarlar?

Bitkiler, hassas varlıklardır. Doğada kendi kendilerine yetiştikleri zamanlarda, bitkilerin büyük bir kısmı, çekirdeği oldukça büyük ve yemiş bölümü az miktarda olan bitkilerdi. Zamanla insanlık, bitkilerin genetiğini değiştirdi ve daha yenilebilir bir hale getirdi. Şu anda elde edilen, marketlerden satın alınan bitkiler, küçük çekirdekli fakat yemiş kısmı dolgun bitkilerdir. Bu DNA değişikliği de bitkilerin yaşam koşullarını değiştirdi. Bitki, yetişmesi için bir takım elementlere ihtiyaç duyar. Bitkinin ihtiyaç duyduğu ve muhakkak edinmesi gerektiği elementleri, şöyle sıralarız;

 • Azot,
 • Fosfor,
 • Kalsiyum,
 • Magnezyum,
 • Kükürt

Bu bahsedilenler, makro elementlerdir. Bir de mikro elementler söz konusudur. Bunlar;

 • Demir,
 • Çinko,
 • Bakır,
 • Mangan,
 • Bor,
 • Klor,
 • Molibben

Şeklindedir. Bitkinin söz konusu elementleri almaması, ya da bu elementlerden bir kısmına erişememesi, zarar anlamına gelir. Bitki yeterince gelişemez ve bu nedenle yapılan tarımdan kaliteli bir sonuç alınamaz. Bitkilerin yeterli seviyede gelişip gelişemediklerini, anormallikleri anlayabilmek için kişiler tarlaları zaman zaman incelemelidir ve toprak analizlerini yaptırmalıdır. Organik gübre üretimimizi organik solucan gübresi kullanarak elde ettiğimiz için aklınıza gelebilecek her türlü bitkilerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Yeterli Beslenmeyen Bitkilerde Meydana Gelen Rahatsızlıklar

Bitkiler de diğer tüm canlılar gibi ihtiyaçları olan besinleri alamadıklarında, hastalıklara yakalanırlar. Bitkilerin ihtiyaçları olan besinleri edinememeleri, toprakların yeterli seviyede besin içermemesi ve zararlı maddeler barındırmasından ileri gelir. En sık görülen bitki hastalıkları, ve bitkilerin bu hastalıklara yakalanma sebepleri şöyledir;

 • Bitkilerin yeterli klorofil edinememesi sebebiyle görülen ve sararmaya yol açan Kloroz,
 • Dokuların canlılığını kaybetmesi nedeniyle oluşan nekroz,
 • Damarlar arasında ya da lokal bölgelerde yanmış bir görüntü veren, sararma hastalığı,
 • Beneklenmeler,
 • Bitkide fazladan oluşan antosiyan nedeniyle oluşan morarmalar,
 • Rozetleşmeler,
 • Bodurlaşmalar

Bu hastalıklar, bitkilerin kimi zaman ölmesine kimi zaman da anormal gelişmesine yol açar. Bu bitki hastalıkları, çinko, fosfor gibi bazı besin kaynaklarına erişim olmamasından kaynaklanıyor oldukları gibi, kimi zaman bu maddelerin aşırı alımı nedeniyle de oluşuyor olabilirler. Bunların önüne geçmek için organik gübre ürünlerimizi tercih ediniz.

Her Toprak Her Bitki İçin Uygun mudur?

Toprakların yapısı, her zaman her bitki için aynı derecede verim içermez. Bu nedenle, her bitki her iklim koşulunda yetiştirilmemektedir. Kimi zaman erozyon nedeniyle, kimi zaman da toprağın bitkiler tarafından uzun zamandır kullanılıyor olması gibi sebeplerle, toprak verimini yitirir. Bir toprağın verim seviyesini artırmak için yapılabilecek çeşitli ihtimaller mevcuttur. Bu ihtimaller;

 • Toprakta var olması gereken stabil besinlerin yeniden toprağa takviyesi yapılarak,
 • Bitkilerin uzun süre topraktan faydalanarak aldıkları elementler, toprağa yeniden geri verilerek

Gerçekleştirilebilir. Tüm bunların ise tarım biliminde adı, gübrelemedir. Gübreleme ile bir toprağın verimi artırılır, normalde olabileceğinde daha kaliteli ürünler edinilmesi sağlanır ve tarım yapan kişi, zarara uğramaz. Kimyasal ya da organik gübreleme sıvı ve katı şekillerde olabilir. Aynı şekilde kendi organik gübre ürünlerimizi katı ve sıvı formlarda sipariş edebilirsiniz.

Gübre ve Gübreleme Nedir?

Gübre, ne olduğu fark etmeksizin, bitkinin gelişimini pozitif bağlamda etkileyen bütün maddelere verilen isimdir. Bitkileri hızlı büyütmek için kullanılan kimyasallara da gübre adı verilir. Organik tarım için kullanılan organik maddelere de aynı şekilde organik gübre adı verilir. Yüzyıllardan beri kullanılmakta olan en bilinen gübre, hayvan atıkları kullanılması yolu ile yapılan gübrelemedir. Hayvan atıkları bilinen en doğal gübredir. Gübreleme, herhangi bir yöntem ile, bitkilerin toprakta ihtiyaç duyabilecekleri bütün mineralleri ve maddeleri, toprağa aktarıyor olmaktır. Gübreleme, eski dönemlerde daha çok kimyasal yollarla yapılırken, son zamanlarda organik tarım ve organik gübre kullanımı, kimyasal gübrenin çevreye zarar verdiğinin anlaşılması üzerine artış göstermiştir. Bu sebepten dolayı ürünlerde tat ve aroma artışı sağladığı gibi çevreye olan yararı bakımından organik gübre ürünlerimizi tercih ediniz.

Doğal Gübreler Nelerdir?

Doğal olarak isimlendirilen gübreler, insanlar tarafından suni yollarla üretilmeyen, bitkilerin ve hayvanların atıklarından elde edilen gübrelere verilen isimdir. Doğal gübrelerin bir diğer adı, organik gübrelerdir. Bu gübreler, kimyasal olanlara oranla, toprağa daha yavaş ve daha etkili bir biçimde karışırlar. Böylece gübre, toprağın su emme özelliğinin artırılması, PH oranının düzeltilmesi gibi faydaları sağlayacaktır. Yağmur suları ile birlikte, toprakta var olan özellikle azot ve diğer elementler yok olurlar. Doğal gübre, bu elementlerin kalıcılığını artırır. Yeşil gübre, ahır gübresi ve kompost en doğal gübreler kategorisine girer. Organik gübre olan solucan gübresi ürünlerimizi denemenizi tavsiye ediyoruz. Birçok üretici deneyip onaylamıştır. Solucan gübresi için detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın.

Türkiye’de Gübre Kullanımı Gerekli midir?

Gübre ihtiyacının doğmasının en büyük sebebi, toprakta, doğal yollarla var olması gereken besinlerin çeşitli sebeplerden dolayı yok olmasıdır. Türkiye’de var olan topraklar, her ne kadar tarıma ülkede çok önem veriliyor olunsa da aslında besin değeri açısından fakir topraklardır. Bu duruma sebep olan olaylar ise şöyledir;

 • Tarımı yapılmakta olan besinler, uzun süreden beri genetikleri değiştirildiğinden, artık daha farklı ihtiyaçlara sahip olmuşlardır. Bu besin ihtiyaçları ise, ancak suni yollarla karşılanabilmektedir.
 • Türkiye’de yapılan tarım yaklaşık 10.000 yıl öncesine dayanır. Bu kadar uzun bir süre toprakların kullanılıyor olması, toprakların kendilerini doğru orantılı bir biçimde yenileyemiyor oldukları göz önünde bulundurulduğunda, toprak verimini azaltmıştır.
 • Türkiye’de yanlış ağaçlandırma sebepleri ile, pek çok defa erozyon meydana gelmiştir. Erozyon ise, bilindiği üzere toprağın verimli kısmını yok etmektedir.

Bu sebeplerden dolayı, Türkiye’de organik gübreleme olayına özen gösterilmesi önem taşımaktadır. Organik gübre siparişiniz için iletişime geçiniz.

Taze Hayvan Dışkısı Neden Kompostlanır?

Hayvan dışkısının organik gübreye dönüşebilmesi için izlenmesi gereken bir kompostlama yöntemi bulunur. Kompostlamanın en öncelikli sebebi, hayvan dışkısı tazeyken barındırdığı kokunun çevreye oldukça zarar vermesidir. Kompostlamanın diğer faydaları, şöyle izah edilir;

 • Taze dışkıda bulunan zararlı elementler, kompostlama sayesinde yok olur.
 • Dışkıdaki azot miktarı, dışkı organik gübre haline getirildikten sonra, zararsız hale gelir.
 • Kompostlama ile dışkıda bulunan, bakteri, mantar, virüs, sinek, solucan gibi organizmalar sıcaklıktan dolayı yok olur.
 • Kompostlanan hayvan dışkısı, pek çok zararlı özellikten kurtulur ve çevreye zarar vermeyen bir hale dönüşür.